ANNAP
01.06.11,08:32
Prosím o pomoc, ako mám zaradiť čerpadlo na kúrenie v hodnote nad 1700 €.Firma má elektrické kúrenie , po zavedení čerpadla sa nič v podstate v tomto kúrení nemení, rozvody zostávajú radiatory len výkonnosť sa zmení na vyššiu. A ešte budova je vo vlastníctve jednej firme ( odpisuje sa spolu s kúrením ) a čerpadlo kúpila druhá firma , ktorá je v prenájme,
poraďte mi prosím
ANNAP
01.06.11,07:24
nikto nevie ????
ANNAP
02.06.11,09:11
ešte raz skúšam ....
iv01
02.06.11,10:13
TZ kúrenia, avšak ak je firma iba v prenájme, musí sa dohodnúť s prenajímateľom aby to aj on neodpisoval a firma čo čerpadlo kúpi si ho samostatne odpíše?
ANNAP
03.01.12,13:44
vraciam sa k tejto téme, má niekto iný názor?
a_je_to
04.01.12,19:30
Odpoveď máš v § 24, ods. 2 ZoDP
(2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).

... čo dodať ? Snáď ešte že sa to zaradí, eviduje a odpisuje ako Iný majetok :
(6) Iným majetkom na účely tohto zákona sú
d) technické zhodnotenie prenajatého majetku vyššie ako 1 700 eur vykonané a odpisované nájomcom,
ANNAP
04.01.12,20:03
asi som zle zadala otázku, to čo píšeš je mi jasné, troška poznám zákony, ale sa mi jedná, či je to technické zhodnotenie alebo oprava, lebo technické zhodnotenie predstavuje zásadnú zmenu technických parametrov , zmenu jeho účelu a využiteľnosti, kým opravami sa odstraňuje fyzické opotrebenie majetku alebo jeho poškodenie na účely uvedenia do predchádzajúceho alebo do prevádzkyschopného stavu
v tomto prípade sa v podstate na výsledku kúrenia nič nemení ani parametre, ani účel a využiteľnosť, ale ani o oprave sa nedá hovoriť
a práve v tomto mám problém do nákladov alebo odpisovať ?
a_je_to
05.01.12,12:49
asi som zle zadala otázku, to čo píšeš je mi jasné, troška poznám zákony, ale sa mi jedná, či je to technické zhodnotenie alebo oprava, lebo technické zhodnotenie predstavuje zásadnú zmenu technických parametrov , zmenu jeho účelu a využiteľnosti, kým opravami sa odstraňuje fyzické opotrebenie majetku alebo jeho poškodenie na účely uvedenia do predchádzajúceho alebo do prevádzkyschopného stavu
v tomto prípade sa v podstate na výsledku kúrenia nič nemení ani parametre, ani účel a využiteľnosť, ale ani o oprave sa nedá hovoriť
a práve v tomto mám problém do nákladov alebo odpisovať ?

Že ide o technické zhodnotenie si si odpovedala sama už v úvodnej otázke. Pozri ...



Prosím o pomoc, ako mám zaradiť čerpadlo na kúrenie v hodnote nad 1700 €.Firma má elektrické kúrenie , po zavedení čerpadla sa nič v podstate v tomto kúrení nemení, rozvody zostávajú radiatory len výkonnosť sa zmení na vyššiu. A ešte budova je vo vlastníctve jednej firme ( odpisuje sa spolu s kúrením ) a čerpadlo kúpila druhá firma , ktorá je v prenájme,
poraďte mi prosím

Ako prvé ... ak si do existujúceho prenajatého systému pridala nový konštrukčný prvok v cene nad 1700 €, tak automaticky ide o technické zhodnotenie v zmysle § 22, ds. 6, písm. d. O TZ by nešlo, ak by sa iba vymenilo staré za nové, ale o tom nepíšeš. Navyše výmena starého na prenajatom DHM by nemohla aj tak ísť do daňovo uznaných nákladov u nájomcu. Ako druhé ... zmenila si technické parametre systému = zvýšila si výkonnosť. To zodpovedá modernizácii a rekonštrukcii /=TZ/, nie oprave, ktorá iba vymení opotrebený prvok za nový.
Ja bysom to zaúčtoval vrátane montáže a dopravy na 042, zaradil na 029 a odpisoval 20 rokov. Ak by sa prenájom predčasne skončil, tak u prenajímateľa ide zostatková cena TZ buď ako povinnosť odkúpenia, alebo povinne do výnosov.