macina
10.01.06,14:23
Viete mi niekto prosím povedať, či sa má podávať priznanie k cestnej dani, alebo stačí len zaplatiť (ak sme auto kúpili v roku 2005 a podali sme vtedy aj priznanie k cestnej dani)? Ďakujem.
jued
10.01.06,13:27
Nám na daňovom úrade hovorili, že znova musí každý podať daňové priznania. Budú nové tlačivá , ale zatiaľ ich na daňovom nemajú. Taktiež ešte nevedia aké sadzby budú platiť na tento rok.
Muška
10.01.06,13:30
Muška
10.01.06,13:46
A daňové priznanie sa podáva iba pri zmene - buď vozidiel, alebo zákona. Ale ak sa nič nemení, tak nepodávam.
Libi
10.01.06,13:51
ale ono sa mení a to sadzby, a nikde v diskusiách som nenašla či teda podať DP ak boli autá zakúpené v r. 2005. No podľa mňa netreba podať DP, stačí len podľa nových sadzieb do 31.1.06 zaplatiť.
Vladimír Ozimý
10.01.06,15:21
ja si tiez myslim lebo v zakone o miestnych daniach je jasne napisane a to:

- Daňovník je povinný podať daňové priznanie správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti alebo do 15 dní odo dňa zmeny skutočností rozhodujúcich na určenie dane, uviesť všetky požadované údaje, daň si sám vypočítať a zaplatiť. Kategóriu vozidla daňovník uvádza z údajov zapísaných v dokladoch vozidla.

pozor pri vzniku alebo zmene

dalej je v zakone definovane co je vznik

Vznik a zánik daňovej povinnosti
(1) Daňová povinnosť dane z motorových vozidiel vzniká dňom
a) pridelenia evidenčného čísla, osobitného evidenčného čísla alebo zvláštneho evidenčného čísla,38) alebo
b) zápisu zmeny držiteľa vozidla v evidencii vozidiel, alebo
c) začatia užívania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, alebo
d) začatia užívania vozidla, ak je daňovníkom osoba podľa § 85 písm. b) a c).
(2) Daňová povinnosť dane z motorových vozidiel zaniká dňom
a) vyradenia vozidla z evidencie45) alebo
b) prevodu držby vozidla na inú osobu, alebo
c) skončenia užívania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, alebo
d) skončenia užívania vozidla, ak je daňovníkom osoba podľa § 85 písm. b) a c).

no a dalej je pisane v oddiely platenia dane toto

(1) Daň sa platí vopred bez vyrubenia najneskôr do 31. januára zdaňovacieho obdobia alebo v štyroch rovnakých splátkach, a to do
31. januára, 30. apríla, 31. júla a 31. októbra, ak celková daň je viac ako 50 000 Sk, alebo v mesačných splátkach vo výške 1/12 ročnej
sadzby dane, a to do posledného dňa v príslušnom kalendárnom mesiaci, ak celková daň je viac ako 250 000 Sk.

dan sa plati vopred bez vyrubenia...no mne z toho logicky vychadza ze pokial pouzivate v roku 2005 auto na podnikanie tak za rok 2006 netreba podavat danove priznanie ale rovno zaplatit pretoze nedoslo k vzniku ani zmene (stav stale trva)
Jarino
10.01.06,18:34
[Citujem: quote=jued]Nám na daňovom úrade hovorili, že znova musí každý podať daňové priznania. Budú nové tlačivá , ale zatiaľ ich na daňovom nemajú. Taktiež ešte nevedia aké sadzby budú platiť na tento rok.[/quote]
:mad: :mad: :mad:
To má byť vtip zo strany DÚ? Alebo prespali dobu? Ako sa píše v predchádzajúcom príspevku, pokiaľ nenastali zmeny, daňové priznania nové netreba podávať. Žiadne nové tlačivá nie sú a ani nebudú. A nevedia aké budú nové sadzby? A kedy by sa ich chceli dozvedieť? Normálny človek, ktorého sa to týka si ich už dávno zistil z internetu.
Muška
10.01.06,19:19
Jarino, to nie je vtip. Mne to tiež vždy na DU povedia, keď sa ohradím, že veď netreba....tak mi povedia, že "netreba, ale im to SW nepreklopí"....Slovíčko "nepreklopí" - proste milujem :D
Oldi
10.01.06,19:26
Nám na daňovom úrade hovorili, že znova musí každý podať daňové priznania. Budú nové tlačivá , ale zatiaľ ich na daňovom nemajú. Taktiež ešte nevedia aké sadzby budú platiť na tento rok.

To je vážne asi vtip, nie ? :D Zaujímalo by ma na ktorom DÚ ešte stále spia...:D
Muška
10.01.06,19:29
A ešte som zabudla dodať, že poviem: OK doručím daňové priznanie......a...nedoručím :D
Oldi
10.01.06,19:29
Jarino, to nie je vtip. Mne to tiež vždy na DU povedia, keď sa ohradím, že veď netreba....tak mi povedia, že "netreba, ale im to SW nepreklopí"....Slovíčko "nepreklopí" - proste milujem :D

Presne...alebo keď tam volám na základe ich výzvy, že niečo nie je dobre, že tam máme niečo zle...povedia mi: "ja neviem, systém mi tam vyhodil rozdiely". Nakoniec (väčšinou) tam žiadna chyba nie je...ale systém je systém :p Žeby nepreklopiteľný systém :D ?
Iveta
11.01.06,06:47
Včera (o 15:45 h) som poslala otázku na DÚ BA IV. a už dnes ráno(!!!) som dostala odpoveď:

Dobrý deň,
pokiaľ ste podávali DP k dani z motorových vozidiel v roku 2005 a daňová povinnosť naďalej trvá, pričom nedošlo k žiadnym zmenám, nie ste povinná podávať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel ale máte povinnosť daň zaplatiť do 31.januára 2005. Upozorňujem Vás však na to, že sa zmenilo číslo účtu. Nové číslo účtu pre zaplatenie dane z motorových vozidiel pre Daňový úrad Bratislava IV je nasledovné:

7000231951/8180 KS: 1144 VS: DIČ

S pozdravom
Ing.Vavreček - styk s verejnosťou
Vladimír Ozimý
11.01.06,08:42
cestna dan zaplatena za auto nezaradene v majetku firmy je nadanovy naklad?
Susan
11.01.06,10:18
Ano, je to nedanovy naklad.
Muška
11.01.06,10:22
Daň z motorových vozidiel je daňový náklad aj za auto nezaradené do podnikania.
Origos
11.01.06,10:37
Ja som bol v pondelok na DÚ v Petržalke. Už som mal vyplnený formulár na "Daňové priznanie k dani z mot. vozidiel", ale nebolo mi jasné čo dopísať do kolónky 7, oddielu III, (i keď je k tomu návod) :-), tak som zašiel za zamestnankyňou na oddelení pre styk s verejnosťou a tá mi poradila: V prípade, že od vlaňajška mám podané daňové priznanie z motorových vozidiel, a nič sa nezmenilo v súvislosti evidenciou vozidla alebo podnikaním (IČO,DIČ, adresa, typ vozidla, atď. ..) tak sa len zaplatí daň (suma), ktorá je pre Bratislavu nezmenená od vlaňajšieho roku na príslušný účet.
Vladimír Ozimý
12.01.06,09:35
dan z motorovych vozidiel...manzelia...ako to je to z danou ak ho vyuziju obaja na podnikanie(ide o auto v sukromnom vlastnictve)... treba zaplatit jednu cestnu dan alebo kazda osoba si musi zaplatit za seba
emrazik
12.01.06,09:59
Od 1.1. 2006 vzniká povinnosť zaplatiť daň z motorových vozidiel tomu, kto vozidlo využíva. To znamená že táto povinnosť vzniká aj z prenajatých vozidiel a to do 15tich dní od začatia používania. Takže za prenajaté vozidlá, za ktoré daň z motorovýcho vozidiel v roku 2005 platil držiteľ,alebo vlastník, musí od 1.1.06 podať daň.priznanie a uhradiť daň z motorových vozidiel do 15.1.2006 nájomca.
Neviete poradiť, ako je to v prípade ak vozidlo využívajú dve s.r.o.?
Vladimír Ozimý
12.01.06,10:05
myslim ze je to ten isty problem ci zaplatit dve ci jednu cestnu dan
Vladimír Ozimý
12.01.06,12:21
neporadi nam niekto nemal este niekto dany problem z manzelmi?
tinky
13.01.06,09:33
Daň z motorových vozidiel v roku 2006


Daňovník, ktorý mal daňovú povinnosť k dani z motorových vozidiel v zdaňovacom období r. 2005 a táto povinnosť naďalej trvá aj v roku 2006, pričom u neho nenastali zmeny skutočností rozhodujúcich na určenie alebo vyrubenie dane, nie je povinný podať daňové priznanie, ale je povinný daň zaplatiť v súlade s § 91 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov.
kalkulka
13.01.06,11:01
Vie mi niekto poradiť? Ako podať DP k dani z motorových vozidiel, keď v priebehu roka 2005 došlo k zmene počtu vozidiel, ale aj v roku 2006 sme 4.1.2006 zakúpili dve nové vozidlá. Mám podať daňové priznanie za dve vozidlá do 15 dní a za ostatné zvlášť na inom daňovom priznaní
do 31.1.2006?
misurka
13.01.06,11:10
Dôležitý je dátum vzniku daňovej povinnosti, do 15 dní odo dňa vzniku daň. povinnosti si povinná podať DP.

Vie mi niekto poradiť? Ako podať DP k dani z motorových vozidiel, keď v priebehu roka 2005 došlo k zmene počtu vozidiel, ale aj v roku 2006 sme 4.1.2006 zakúpili dve nové vozidlá. Mám podať daňové priznanie za dve vozidlá do 15 dní a za ostatné zvlášť na inom daňovom priznaní
do 31.1.2006?
Susan
16.01.06,07:27
A ako je to z autopozičovňami? Kazdy mesiac, alebo den prenajimaju inemu auto, kto plati dan???
renata
16.01.06,07:44
To by zaujímalo aj mňa, nakoľko podnikáme, v predmete podnikania máme aj prenájom motorových vozidiel, ale nájomca tvrdí, že za vozidlá, ktoré má od našej firmy v prenájme musia zaplatiť podľa ich poradkyne daň oni, nakoľko ich tiež používajú na podnikanie. Takže kto má zaplatiť daň a podať priznanie? Čo ak príde počas roka k nejakej zmene, ukončíme nájom a prenajmeme vozidlá inej firme? Budú novými plátcami dane ďalší nájomcovia?
Susan
16.01.06,09:07
To by zaujímalo aj mňa, nakoľko podnikáme, v predmete podnikania máme aj prenájom motorových vozidiel, ale nájomca tvrdí, že za vozidlá, ktoré má od našej firmy v prenájme musia zaplatiť podľa ich poradkyne daň oni, nakoľko ich tiež používajú na podnikanie. Takže kto má zaplatiť daň a podať priznanie? Čo ak príde počas roka k nejakej zmene, ukončíme nájom a prenajmeme vozidlá inej firme? Budú novými plátcami dane ďalší nájomcovia?

Teraz som sa infmovala v jednej autopozičovni a povedali, ze dan z mot.vozidiel plati autopozicovna.
Nikita
16.01.06,09:29
ja si tiez myslim lebo v zakone o miestnych daniach je jasne napisane a to:

- Daňovník je povinný podať daňové priznanie správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti alebo do 15 dní odo dňa zmeny skutočností rozhodujúcich na určenie dane, uviesť všetky požadované údaje, daň si sám vypočítať a zaplatiť. Kategóriu vozidla daňovník uvádza z údajov zapísaných v dokladoch vozidla.

pozor pri vzniku alebo zmene

dalej je v zakone definovane co je vznik

Vznik a zánik daňovej povinnosti
(1) Daňová povinnosť dane z motorových vozidiel vzniká dňom
a) pridelenia evidenčného čísla, osobitného evidenčného čísla alebo zvláštneho evidenčného čísla,38) alebo
b) zápisu zmeny držiteľa vozidla v evidencii vozidiel, alebo
c) začatia užívania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, alebo
d) začatia užívania vozidla, ak je daňovníkom osoba podľa § 85 písm. b) a c).
(2) Daňová povinnosť dane z motorových vozidiel zaniká dňom
a) vyradenia vozidla z evidencie45) alebo
b) prevodu držby vozidla na inú osobu, alebo
c) skončenia užívania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, alebo
d) skončenia užívania vozidla, ak je daňovníkom osoba podľa § 85 písm. b) a c).

no a dalej je pisane v oddiely platenia dane toto

(1) Daň sa platí vopred bez vyrubenia najneskôr do 31. januára zdaňovacieho obdobia alebo v štyroch rovnakých splátkach, a to do
31. januára, 30. apríla, 31. júla a 31. októbra, ak celková daň je viac ako 50 000 Sk, alebo v mesačných splátkach vo výške 1/12 ročnej
sadzby dane, a to do posledného dňa v príslušnom kalendárnom mesiaci, ak celková daň je viac ako 250 000 Sk.

dan sa plati vopred bez vyrubenia...no mne z toho logicky vychadza ze pokial pouzivate v roku 2005 auto na podnikanie tak za rok 2006 netreba podavat danove priznanie ale rovno zaplatit pretoze nedoslo k vzniku ani zmene (stav stale trva)



AK V ROKU 2006 UZ AUTO NEBUDEM POUZIVAT NA PODNIKATELSKE UCELY A NECHCEM PLATIT CESTNU DAN, JE TO POTREBNE OHLASIT DU?ZA ROK 2005 SME PODALI PRIZNANIE I ZAPLATILI CESTNU DAN.
Iveta
16.01.06,10:34
Prosím o radu, ak máte niekto skúsenosť:
Domiešavač TATRA 815 - môžem ho zaradiť ako špeciálne vozidlo, ktoré vykonáva špeciálne činnosti a nie je určené na prepravu osôb (§ 86, ods. 2, písm. g zákona o miestnych daniach) - t.j. môžem pri tomto vozidle znížiť o 30 % ročnú sadzbu dane v MV?
Iveta
16.01.06,11:08
Prosím o radu, ak máte niekto skúsenosť:
Domiešavač TATRA 815 - môžem ho zaradiť ako špeciálne vozidlo, ktoré vykonáva špeciálne činnosti a nie je určené na prepravu osôb (§ 86, ods. 2, písm. g zákona o miestnych daniach) - t.j. môžem pri tomto vozidle znížiť o 30 % ročnú sadzbu dane v MV?
obnovujem otázku, viete mi niekto poradiť?
bepo
16.01.06,11:27
AK V ROKU 2006 UZ AUTO NEBUDEM POUZIVAT NA PODNIKATELSKE UCELY A NECHCEM PLATIT CESTNU DAN, JE TO POTREBNE OHLASIT DU?ZA ROK 2005 SME PODALI PRIZNANIE I ZAPLATILI CESTNU DAN.
Ak sa vyradí z majetku a nepoužíva sa na podnikanie je potrebné to do 15 dní nahlásiť na DU a daň z MV sa neplatí,len pomerne k dátumu vyradenia.
uzivatel2
16.01.06,11:43
V §86 Zákona o miestnych daniach ods.2 písm. g) je odkaz na Vyhlášku ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií 116/1997 Z. z.
§ 3 ods. 8 hovorí
"Špeciálny automobil je motorové vozidlo kategórie N určené na vykonávanie špeciálnych činností, nie je určené na prepravu."
Ak je v technickom preukaze uvedená kategória vozidla N, môžete si sadzbu dane znížiť o 30%, ale pozor na § 86 zákona o miestnych daniach ods. 2
Vyšší územný celok môže vo všeobecne záväznom nariadení určiť podľa miestnych podmienok oslobodenie alebo pomerné oslobodenie vozidla - odkaz na § 8 zákona 302/2001 Z. z. o samospráve vyšších územných celkov
Iveta
16.01.06,11:48
Prosím o radu:

Domiešavač TATRA 815 – patrí do kategórie špeciálne vozidlo (ktoré vykonáva špeciálne činnosti a nie je určené na prepravu osôb – § 86, ods. 2, písm. g zákona o miestnych daniach)? - t.j. môžem pri tomto vozidle znížiť o 30 % ročnú sadzbu dane z motorových vozidiel?
Denisa
16.01.06,12:01
Ja mám kurioznejšiu otázku:
s.r.o. v7/2005 zobrala na leasing dodávkové auto. Daň z mot. vozidiel nezaplatila - akože ho ešte nezaradila do používania...
PHM naň nevykayovali, ani zákonné poistenie som nedala do nakladov. ale čo mam spraviť so splatkami leasingu? Môže to isť do nákladov? Aj DPH si už nárokovali...
Ďakujem za každú radu!
alušik
24.01.06,12:52
Ja mám kurioznejšiu otázku:
s.r.o. v7/2005 zobrala na leasing dodávkové auto. Daň z mot. vozidiel nezaplatila - akože ho ešte nezaradila do používania...
PHM naň nevykayovali, ani zákonné poistenie som nedala do nakladov. ale čo mam spraviť so splatkami leasingu? Môže to isť do nákladov? Aj DPH si už nárokovali...
Ďakujem za každú radu!

Hm, ja by som povedala, že ak auto nepoužívala v súvislosti s dosahovaním príjmu /čo si podľa toho, čo píšeš nepoužívala/, tak potom ani leasingové splátky nemajú čo robiť v daňovo uznaných nákladoch.
alušik
24.01.06,12:58
Ja sa chcem spýtať - mám auto, ktoré som kúpila 22.11.2005 - vtedy som mala vystavenú faktúru a aj reálne auto začalo jazdiť. Akurát, že asi jazdilo so starou ŠPZ, lebo zmenu evidenčného čísla mi urobili na polícii až 7.12.2005. Ja som do daňového priznania uviedla dátum vzniku daňovej povinnosti 7.12.2005. Len teraz mi však doručili knihu jázd a ja "kukám ako mucha Puk", že prečo tam vykazovali cesty. Reálne som rozmýšľala prehodiť km na dátumy po 7.12., lenže potom tam mám nesúlad s nákupom phm. Nádrž nemám takú veľkú, aby sa mi tam zmestilo toľko benzínu, koľko stihli do toho 7.12. nakúpiť. Čo by ste s tým urobili?
Nevykázať km a phm vyhodiť?
PEPO2
25.01.06,18:43
Prosím Vás, začínam robiť JÚ v jednej súkromnej firme. Majiteľ zaplatil DzMV a neviem ako presne ju mám zaúčtovať. Poradíte mi ? Ďakujem za odpoveď.
Zita5
25.01.06,18:46
Prosím Vás, začínam robiť JÚ v jednej súkromnej firme. Majiteľ zaplatil DzMV a neviem ako presne ju mám zaúčtovať. Poradíte mi ? Ďakujem za odpoveď.

Výdaj pokladňa alebo banka , podľa toho ako platíš a výdavky ovplyvňujúce ZD - prevádzková réžia .
anelly
26.01.06,09:34
Počul už niekto takú novinku, že ak má spoločnosť prevádzku, tak by mala prihlásiť autá na adresu prevádzky a odviesť príslušnej obci daň?
Luckasari
26.01.06,10:03
ja by som sa rada opýtala, či mi neviete poradiť
mám nákladný príves, zaradený na firmu, mala by som zaň odviesť daň z motorových vozidiel, ale neviem nájsť sadzbu, je to pre Košický kraj

nevedeli by ste mi prosím niekto pomôcť?
Kačena I.
26.01.06,15:36
na stránke drsr.sk je rozpis platieb podľa krajov. Alebo aj na PORADE pod daňou z príjmu sú.
Kačena I.
26.01.06,15:40
Mohol by mi niekto poslať svoj názor na takúto vec? EČ je autu pridelené na DI v meste AA. Auto je v majetku firmy, ktorá má podľa Výpisu z OR sídlo v meste BB a tam aj podniká. Podľa mňa, by sa DP na daň z MV malo podať v meste BB a tam aj zaplatiť. Poradíte?
Kačena I.
27.01.06,06:41
Prosím, nemáte s tým nikto skúsenosť?
dr.kuko
27.01.06,07:17
Tak ako hovoris. Firma musi zaplatit Dan z MV, tam kde podinka a je jedno kde je registrovane toto auto, lebo DzMV plati ten kto to auto pouziva na podnikanie. Cize aby ho mohol evidovat jeho spravca dane, musi sa to zaplatit v mieste sidla firmy.