judythf1
01.06.11,10:48
Ahojte,
ak mám zamestnankyňu na rodičovskej dovolenky od 23.02.2011 (mám odoslanú Reg.list FO do SP ako zmena - skonč. MD k 22.02.2011 a začiatok RD od 23.02.2011, a Reg. list do SP ako prerušenie k 23.02.2011.
Neviem, že na mesačnom výkaze do SP mám poukázať zamestnakyňu každý mesiac, napriek tomu, že už je na RD.
Neviem, či mám poslať opravý mesačný výkaz.
Ďakujem za odpoveď.
Dodenko
01.06.11,10:55
Ahojte,
ak mám zamestnankyňu na rodičovskej dovolenky od 23.02.2011 (mám odoslanú Reg.list FO do SP ako zmena - skonč. MD k 22.02.2011 a začiatok RD od 23.02.2011, a Reg. list do SP ako prerušenie k 23.02.2011.
Neviem, že na mesačnom výkaze do SP mám poukázať zamestnakyňu každý mesiac, napriek tomu, že už je na RD.
Neviem, či mám poslať opravý mesačný výkaz.
Ďakujem za odpoveď.
V mesačnom výkaze do SP ju budeš stále vykazovať s počtom dní 0, pretože aj keď je na RD je stále v stave zamestnancov firmy. Ale zároveň
nástupom na RD si ju mala odhlásiť zo ZP, a tam ju už v mesačnom výkaze
nebudeš uvádzať.
Lucia Červenková
01.06.11,11:09
V mesačnom výkaze do SP ju budeš stále vykazovať s počtom dní 0, pretože aj keď je na RD je stále v stave zamestnancov firmy. Ale zároveň
nástupom na RD si ju mala odhlásiť zo ZP, a tam ju už v mesačnom výkaze
nebudeš uvádzať.

Fuha, ked mi zamestnanec isiel na rodicovsku dovolenku, do ZP som poslala oznamenie zamestnavatela, kde som ako kod uviedla "1C" a odvtedy ho uvádzam aj v mesačných výkazoch s tým, že do počtu dní uvádzam nulu a tiež do vymeriavacích základov. Som zvedava, ako sa k tomuto vyjadria dalsi.
Kristina27
01.06.11,11:16
Mne zamestnankyňa končila MD 24.2. a začínala RD 25.2.
V ZP som ju odhlásila k 28.2. /koniec mesiaca, tak mi to vysvetlili v poisťovni/ a odvtedy ju neuvádzam na mesačnom výkaze.
Dodenko
01.06.11,12:14
Mne zamestnankyňa končila MD 24.2. a začínala RD 25.2.
V ZP som ju odhlásila k 28.2. /koniec mesiaca, tak mi to vysvetlili v poisťovni/ a odvtedy ju neuvádzam na mesačnom výkaze.
Áno tak je to správne. Na hromadné oznámenie sa napíše 24.2. koniec MD /kód 10/, 25.2. začiatok RD/kód 1C/ a 28.2. koniec kategórie zamestnanec /kód 2/. Potom sa už v mesačnom výkaze neuvádza.
Toto platí od 1.1.2011.
jankasm
01.06.11,12:58
Fuha, ked mi zamestnanec isiel na rodicovsku dovolenku, do ZP som poslala oznamenie zamestnavatela, kde som ako kod uviedla "1C" a odvtedy ho uvádzam aj v mesačných výkazoch s tým, že do počtu dní uvádzam nulu a tiež do vymeriavacích základov. Som zvedava, ako sa k tomuto vyjadria dalsi.

Doplním, že od 01.05.2011 je zase zmena, treba zamestnankyňu odhlásiť zo ZP dňom nástupu na RD, už nie od 1. dňa nasledujúceho mesiaca, a zmena 1C - poberanie rodičovského príspevku si už nahlasuje zamestnankyňa sama.
judythf1
01.06.11,16:36
díky, už som odhlásila zo ZP, aj do sociálnej poslala reg. listy. Len som to nevedela, ak je tam prerušenie či mám vykazovať každý mesiac.
Lucia Červenková
02.06.11,11:31
Ďakujem veľmi pekne za informácie. Idem odhlásiť zamestnanca opraviť výkazy.
Difi
15.07.11,07:28
Dobrý deň, len na upokojenie pýtam: ak zamestnankyňa od 30.01.2009 je na rodičovskej dovolenke a k 31.12.2010 nebola odhlásená zo ZP (alebo aký dátum treba na odhlásenie 01.01.2011?) teraz to urobím na HOZ, musím opraviť aj výkazy ale len od 01/2011, lebo bola zaradená do počtu prihlásených zamestnancov? A zamestnankyňa má povinnosti (ZP/SP) pred nástupom do zamestnania, lebo 25.08.2011 jej končí RD? A druhá zamestnankyňa je na MD do 28.07.2011, na HOZ oznámim ukončenie MD a odhlásim zo ZP a nebudem zaradiť do Počet prihlásených zamestnancov vo výkaze, a začiatok RD od 29.07.2011 oznámi aj zamestnávateľ a mám informovať zamestnankyňu, že má povinnosť aj ona nahlásiť začiatok RD do ZP, alebo musí aj na SP? Ďakujem.
brčko
15.07.11,08:25
vo viacerých príspevkoch čítam, že vraj má samotná zamestnankyna povinnosť oznamovať zdr. poistovni poberanie rodič.príspevku. Podla mna to tak nie je, len v prípade, že nie je zo žiadneho titulu uvedeného v § 11 ods.7 poistenocom štátu, má takú povinnosť sama zájsť na ZP, lebo sa z nej stáva samoplatitel. Zamestnankyna má podla § 23 ods.6 zákona o zdr. poistení oznámiť napr. poberanie RP zamestnávatelovi a ten má podla § 23 ods.2 resp. § 24 povinnosť nahlásiť tieto zmeny ZP-ni.
Pozerala som v Zákone o zdr. poistení na porade účinnom od 1.1.2011 a aj novelu v zbierke zákonov č.133/2011(na porade aktuálne znenie nie je a dokonca ani na stránke ministr. zdravotníctva som nič také nenašla, možno neviem hladať ?), no nič sa na týchto paragrafoch nemenilo, tj. povinnosť zamestnávatela ostáva.

kopírujem z porady, časť z § 23 zákona o zdr. poistení

§ 23
Oznamovacie povinnosti
Na začiatok

(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní
a) zmenu mena, priezviska, rodného čísla a zmenu trvalého pobytu,
b) zmenu alebo vznik platiteľa poistného,
c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,
d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné (§ 11 ods. 7).
e) skutočnosti rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného (§ 12).

(2) Povinnosti podľa odseku 1 písm. b) a d) sa nevzťahujú na zamestnanca, za ktorého tieto skutočnosti oznamuje zamestnávateľ podľa § 24.

(3) Poistenec je povinný oznámiť zdravotnej poisťovni vznik skutočností uvedených v § 11 ods. 7 písm. g), j), k) a l), a to do ôsmich dní od vzniku skutočnosti. Vznik týchto skutočností preukazuje poistenec čestným vyhlásením.

(4) Poistenec je povinný oznámiť najneskôr do ôsmich dní skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) zdravotnej poisťovni, do ktorej si podal prihlášku podľa § 7 ods. 2.

(5) Skutočnosti podľa odsekov 1 a 3 je povinný oznámiť za poistenca, ktorý bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony, jeho zákonný zástupca a za maloletého poistenca jeho zákonný zástupca alebo iná fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej bol maloletý zverený do výchovy,10) ak ďalej nie je ustanovené inak.

(6) Poistenec, ktorý je zamestnancom, je povinný oznámiť zamestnávateľovi v deň nástupu do zamestnania a počas trvania zamestnania príslušnú zdravotnú poisťovňu (§ 6 ods. 5) a každú zmenu príslušnej zdravotnej poisťovne (§ 7 ods. 2); ak je zamestnancom u viacerých zamestnávateľov, je povinný uvedené skutočnosti oznámiť každému zamestnávateľovi. Poistenec, ktorý je zamestnancom, je povinný oznámiť zamestnávateľovi aj údaje podľa § 11 ods. 7 a údaje, ktoré sú rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného podľa § 12.
Difi
15.07.11,09:25
Ďakujem za odpoveď, tak teda zamestnankyňa nemá povinnosť len zamestnávateľ nahlásiť RD pre ZP. V 9. príspevku uvedené opravy môžem tak spraviť, dobre som to pochopila z iných príspevkov?
brčko
15.07.11,09:51
Ďakujem za odpoveď, tak teda zamestnankyňa nemá povinnosť len zamestnávateľ nahlásiť RD pre ZP. V 9. príspevku uvedené opravy môžem tak spraviť, dobre som to pochopila z iných príspevkov?

ešte som zvedavá, čo na to povedia mzdárky, lebo ja už dávno mzdy nerobím (teda čo sa týka výkazov nemám skúsenosť, niekedy záleží aj od ZP), ale čo sa týka mamičiek, ma to zaujíma a to dlhodobo sledujem, aj ked teraz menej.

čo sa týka ZP, tak zamestkankyna má povinnosť voči zamestnávatelovi a nie voči ZP.

čo sa týka SP, tak zamestnávatel nahlasuje prerušenie poistenia nástupom na RD, tj. zamestnankyna by si sama mala dať prihlášku na SP podla bydliska najneskôr prvý den čerpania RD (prihláška sa nedá podať spätne, aj keby jej začínala v sobotu či nedelu, treba tam zájsť v piatok). Prihlášku dáva na RLFO + čestné prehlásenie o riadnej starostlivosti + kopia RL dieťaťa. A nech si urobí pre seba kopiu príhlášky a nechá potvrdiť prevzatie.
Difi
18.07.11,07:15
Dobrý deň, k téme ešte: prvá zamestnankyňa po pôrode prihlásila do SP aby za ňu poistné platila štát – podľa Zákona soc. poist. §128/5 (materská dov.), a mala povinnosť prihlásiť aj začiatok RD a čo keď to neurobila ona sama, len zamestnávateľ oznámil prerušenie? Aby mali sme všetko v poriadku, presne aké povinnosti bude mať druhá zamestnankyňa a firma pred nástupom do RD voči SP a ZP. A ešte jedna otázka: zamestnávateľ musí poslať opravné výkazy za 01-05/2011, lebo zamestnankyňa na RD bola zaradená do počtu prihl. zamestnancov? Ďakujem a pekný deň.
brčko
18.07.11,19:07
K tej zamestnankyni č.1 a soc.poistovni.
Ak si ozaj podala prihlášku na RLFO s prílohami hned po pôrode (teda nie len poslala napr. oznámenie o účasti na dôch.sporení alebo len rodný list dieťaťa, to samotné nestačí a nejde o prihlášku), tak prihlášku potom už nedáva (do myslím 31.12.2008 sa to tak robilo). Či jej ide odvod aj do II.piliera, záleží či dala potrebné prílohy k tomu (ak išlo o obdobie do 31.12.2010) Mala by si najlepšie overiť v SP, či je ozaj prihlásená ako poistenec štátu a na svojom konte v dôch.spoločnosti, či jej odvádzajú príspevky (aj ked to sa robí častokrát za viacero mesiacov dozadu, tj. meškajú s platbami).