alcatko
01.06.11,10:56
Dobrý deň,prosím o radu a dúfam že som zvolila dobrú tému.
Pred zhruba 2,5 rokmi som mala kolíziu s chodcom. Zrazila som ho 13. metrov za prechodom keď deduško prebiehal cez cestu. Bolo to 10. januára podvečer a on bol klasicky oblečený v tmavom bez reflexných prvkov takže som ho zbadala v poslednej chvíli a nestihla som zabrzdiť aj napriek tomu že som nešla rýchlo. Ja som mala prasknuté čelné sklo deduško zlomenú nohu a tržnú ranu na hlave /zjavne spôsobenú pri páde od kovového zapínania na šiltovke cez ktorú mal ešte kapucňu z vetrovky takže nemohol vidieť nič okolo seba/.Policajti mi ponechali VP.
Keď som ho bola pozrieť v nemocnici nemal žiadne komplikácie /vyjadrenie sestier/, dokonca nebolo potrebné mu ani vyviazať nohu do hora /bežná prax pri ťažkostiach/.Po prepustení z nemocnice ho jeho dcéra dala na súkromnú rehabilitačnú kliniku čo chce odo mňa zaplatiť
Teraz bol konečne vynesený rozsudok, na moje prekvapenie ma uznali vinnou z nedbanlivosti.Dostala som 1,5 roka podmienku a zákaz činnosti na 2 roky. Súd odkázal poškodeného a VšZP na občiansky súd.Neodvolala som sa chcem to už mať za sebou lebo sú to pre mňa neskutočné stresy a aj tak nejazdím.Známa mi poradila mimosúdne vyrovnanie, ale nechcem platiť za súkromnú kliniku.
bubkoch
01.06.11,09:22
pokial si mala platne PZP, bez dlzneho poistneho, a nahlasila si udalost svojej poistovni do 15 dni, nemas dovod sa zaoberat nejakym odškodnením a vyrovnanim s poskodenym, nemas s tym uz nic spolocne, je to vec medzi nim a poistovnou ...
zakon o PZP hovori jasne :
Rozsah poistenia zodpovednosti
§ 4

(2) Poistený má z poistenia zodpovednosti právo, aby poisťovateľ za neho nahradil poškodenému uplatnené a preukázané nároky na náhradu
a) škody na zdraví a nákladov pri usmrtení,
b) škody vzniknutej poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci,
c) účelne vynaložených nákladov spojených s právnym zastúpením pri uplatňovaní nárokov podľa písmen a), b) a d), ak poisťovateľ nesplnil povinnosti uvedené v § 11 ods. 5 písm. a) alebo písm. b) alebo poisťovateľ neoprávnene odmietol poskytnúť poistné plnenie, alebo neoprávnene krátil poskytnuté poistné plnenie,
d) ušlého zisku.

(3) Poistený má z poistenia zodpovednosti právo, aby poisťovateľ za neho nahradil príslušným subjektom6b) uplatnené, preukázané a vyplatené náklady zdravotnej starostlivosti, nemocenské dávky, dávky nemocenského zabezpečenia, úrazové dávky, dávky úrazového zabezpečenia, dôchodkové dávky, dávky výsluhového zabezpečenia a dôchodky starobného dôchodkového sporenia, ak poistený je povinný ich nahradiť týmto subjektom.


ak si PZP mala, ale udalost si nenahlasila, alebo si bola v omeškaní s platbou poistneho, maš dve moznosti:
- poskodeneho odkazat s jeho narokmi na poistovnu, ale počitaj s tym ze nasledne si bude poistovna plnenie vymahat od teba
- mozes sa s nim vyrovnat s tym ze sa tým vec uzavrie
zalezi na tvojom zvazeni co si myslis ktora varianta bude pre teba lacnejsia

§ 10
Práva a povinnosti poisteného
(1) Poistený je povinný písomne oznámiť poisťovateľovi vznik škodovej udalosti
a) do 15 dní po jej vzniku, ak vznikla na území Slovenskej republiky,

§ 12
Nárok poisťovateľa na náhradu poistného plnenia

(1) Poisťovateľ má proti poistníkovi nárok na náhradu poistného plnenia alebo jeho časti, ktoré za neho vyplatil z dôvodu škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla, ak

a) spôsobil škodu úmyselne alebo ak viedol motorové vozidlo pod vplyvom návykovej látky, /15d/
b) viedol motorové vozidlo bez predpísaného vodičského oprávnenia alebo v čase zákazu činnosti viesť motorové vozidlo uloženého súdom alebo iným príslušným orgánom, /16/
c) spôsobil škodu motorovým vozidlom, o ktorom vedel, že jeho technická spôsobilosť nezodpovedá podmienkam na používanie v premávke na pozemných komunikáciách podľa osobitného predpisu /17/ a tento stav bol v príčinnej súvislosti so spôsobenou škodou,
d) vedome zveril vedenie motorového vozidla osobe, ktorá nespĺňa podmienky na vedenie motorového vozidla podľa osobitného predpisu, /18/
e) porušil povinnosť ohlásiť dopravnú nehodu podľa osobitného predpisu, /19/ ktorá je poistnou udalosťou,
f) v čase, keď nastala poistná udalosť, bol v omeškaní s platením poistného,
g) spôsobil škodu motorovým vozidlom a bez dôvodov hodných osobitného zreteľa porušil povinnosti podľa § 10 ods. 1 až 4,
h) sa odmietol po dopravnej nehode podrobiť skúške na prítomnosť návykovej látky.

:)
alcatko
01.06.11,09:33
a ak som to nenahlásila poisťovni?
Xanti
01.06.11,09:36
Tak to nahlásiš teraz, a poisťovňa preplatí časť škody a nákladov a zvyšok zaplatíš sama.
To sa stalo aj mojej známej čítaj tu http://www.porada.sk/t155792-dopravna-nehoda-a-komplikacie-s-poistovnou.html
ivka70
01.06.11,09:39
a preco si to nenahlasila?
bubkoch
01.06.11,10:05
Tak to nahlásiš teraz, a poisťovňa preplatí časť škody a nákladov a zvyšok zaplatíš sama.
To sa stalo aj mojej známej čítaj tu http://www.porada.sk/t155792-dopravna-nehoda-a-komplikacie-s-poistovnou.html

no hej, to je otazka ako si poistovňa vyložípojem "dôvody hodné osobitného zreteľa "
Xanti
01.06.11,10:07
no hej, to je otazka ako si poistovňa vyložípojem "dôvody hodné osobitného zreteľa "
Hej pravda,
akurát že kamoške poisťovňa v dôsledku neskorého nahlásenia nehody preplatila cca 10% všetkých nákladov našťastie nešlo o obrovskú sumu v jej prípade.
bubkoch
01.06.11,10:19
vzdy ked nie je vinník známy a udalost nie je definitivne uzavreta hned na mieste, treba udalosť nahlasit PZP poistovni s poznámkou, že vec je v štádiu vyšetrovania a vinník bude známy neskôr ...

tvoj pripad nie je ojedinelý, ked nejaký účastnik nehody nenahlási udalost poistovni lebo si myslí ze nie je na vine, ale po čase, ked policia vysetrovanie uzavrie, sa tym vinníkom alebo spoluvinníkom stane ...
nahlasenie udalosti, ked poistený nakoniec vinníkom nebude, neznamená pre poisteneho žiadne následky, nic sa nestane, poistovna si vyžiada od policie vysetrovací spis a podla neho bud bude za poisteneho plnit alebo nebude
alcatko
02.06.11,15:27
a preco si to nenahlasila?
mala som iba prasknuté sklo oprava ma stala 1500 sk takže som sa chcela vyhnúť papierovačkám
alcatko
02.06.11,15:28
Ďakujem veľmi pekne za radu.
Gapo
02.06.11,15:35
mala som iba prasknuté sklo oprava ma stala 1500 sk takže som sa chcela vyhnúť papierovačkám
Ibaže sa to nahlasuje práve preto, že sa niekomu niečo stalo, nie preto, že mne sa nič nestalo. A aj preto, že komplikácia môže nastať aj neskôr a potom čo?:cool:
jelalim
02.06.11,16:34
1. poistovnu nahlasit dodatocne.
2. nie si 100% kryta, pretoze si nedodrzala uplne poistne podmienky, ale poskodenemu oznam, nech si to riesi s poistovnou.
3. poistovna ma svojich pravnikov, svoje postupy = vyhoda pre teba, aj kebyze Ti da tvoja poistovna zaplatit 10% zo skody.