idyla
01.06.11,11:12
Ahojte,

potrebujem poradiť stránku, ktorá by mapovala ceny, resp. by podávala aktuálne informácie o cene zeleniny a ovocia. Konkrétne by ma zaujímali najmä výkupné ceny - pre svoju cenotvorbu. Potrebujeme odbytovať vlastný tovar a tiež tovar pestovateľov z nášho okolia. Viem, že niečo také existuje, ale za ten svet to neviem nájsť. Verím, že sa tu nájde niekto "z fachu", ktorý mi rád poradí. Ďakujem.:)
pavol54
01.06.11,09:55
www.apa.sk atis, sleduje ceny už viac ako 15 rokov
trisestri
01.06.11,10:30
však predavaj na trhovisku,tam je to najvýhodnejšie,ak je v krajskom meste
idyla
01.06.11,11:00
dakujem, pavol.
trisestri, pestujeme vo velkom a odbytujeme na viacero trhovisk Slovenska, nemozeme si dovolit sami chodit na trh, cele dni totiz stravime na poli, starame sa o urodu. kedysi sme chodili predavat, teraz sa orientujeme len na dorobenie zeleninky a mamina presla aj na vykup, vlastne vdaka tomu, ze sme sa s urodou nemohli spoliehat na milost ostatnych vykupov a tak sme to spojili a starame sa o odbyt vlastneho tovaru i nasich spolupestovatelov. ceny mamina doteraz zistovala od kolegov a pripadne od predavajucich, ale potrebujeme aj nejaky verejny a objektivny zdroj. niektori informatori totiz nie su velmi doveryhodni, hlavne ti, co sa preorientovali na velkosklad v Madarsku a nevedia co so sebou, ked ma niekto na Slovensku krasny a kvalitny tovar, spravaju sa arogantne a snazia sa cenu tlacit dolu.
trisestri
07.06.11,11:32
Aké sú ceny za ktoré by sa pestovatelom oplatilo predavat ovocie a zeleninu?/my spotrebitelia vieme ceny za ktoré sa predava v marketoch a na trhu,ale možno nám chýba prehlad o skutočnej cene kvalitného produktu/
idyla
09.06.11,08:43
Aké sú ceny za ktoré by sa pestovatelom oplatilo predavat ovocie a zeleninu?/my spotrebitelia vieme ceny za ktoré sa predava v marketoch a na trhu,ale možno nám chýba prehlad o skutočnej cene kvalitného produktu/

Tak, stabilne sa to neda urcit, ceny su pohyblive pocas celeho roka. Velky skrt robi dovoz, ktory vlastne hned na zaciatku znici ceny - ked by mali pestovatelia za prvy slovensky zber dostat mozno najviac, tak su ceny ako na vrchole sezony, ked je prebytok, pretoze trh je uz nasyteny dovozovym tovarom. Neviem, ci niekto pozeral dokument na STV2 nedavno, ale bol o tom ako Afrika zivi celu Europu svojim tovarom a ako si domaci tam nemozu dovolit kupit svoj vlastny tovar. Vsetko je vyvoz. O kvalite tovaru, jeho sposobe zakonzervovania, aby vydrzal dlhsi cas na pulte by sa tiez dalo pisat.
Takze sa vratim k otazke: Vseobecne sa to da povedat tak, ze tolko, aby im pokrylo naklady + aby dokazali z toho zit, ale to je asi kazdemu zrejme. Co ja viem o cenach, tak je cena dobra, ked uz pestovatel dostane polovicku z celkovej ceny, vacsinou vsak tolko nedostava, jednoducho by nebol odbyt a odberatelia by sa obratili inam. Ma sice najvacsie naklady, ale takto to jednoducho funguje. Vykup si tiez nieco prihodi, kedze aj on nieco riskuje a moze stratit - napr. u nas to byvalo rozpatie 1-3 Sk na kg, zalezi aj od druhu tovaru. Nie vsetci pestovatelia-dodavatelia su seriozni a maju pocit, ze do vykupu mozu pomaly dat aj hnoj, niektori su zas ok, mame niektorych starsich panov, zahradnikov srdcom, pre ktorych je kvalitny tovar vecou cti, vieme, ze na tych sa da spolahnut. Za nase okolie mozem povedat, ze pestovatelov je uz ako safranu. Byt vykupcom tiez nie je lahke, pretoze pestovatelia chcu logicky viac a myslia si, ze ten cenovy rozdiel medzi cenou, ktora sa vyplati pestovatelovi a tou, co zaplati konecny zakaznik, je vecou vykupu, pritom je to hlupost. Naklady na prevoz + nejake straty ma aj predavajuci, takze je to viacvrstvove. Mame viacerych odberatelov a su rozni - jeden taky, ktory si potrpi na slovensky tovar a radsej nebude mat akoby mal kupit dovoz, ale v poslednej dobe sa nakopilo vela tych, ktori beru len dovoz a k domacim su arogantni, za to moze aj ich neprajnost a zavist, nechcu dat domacim zarobit jednoducho nic. Pozri si tu stranku, co dal pavol, su tam nejake statisticke udaje. ;-)
Dáša_
09.06.11,08:55
Tak, stabilne sa to neda urcit, ceny su pohyblive pocas celeho roka. Velky skrt robi dovoz, ktory vlastne hned na zaciatku znici ceny - ked by mali pestovatelia za prvy slovensky zber dostat mozno najviac, tak su ceny ako na vrchole sezony, ked je prebytok, pretoze trh je uz nasyteny dovozovym tovarom. Neviem, ci niekto pozeral dokument na STV2 nedavno, ale bol o tom ako Afrika zivi celu Europu svojim tovarom a ako si domaci tam nemozu dovolit kupit svoj vlastny tovar. Vsetko je vyvoz. O kvalite tovaru, jeho sposobe zakonzervovania, aby vydrzal dlhsi cas na pulte by sa tiez dalo pisat.
Takze sa vratim k otazke: Vseobecne sa to da povedat tak, ze tolko, aby im pokrylo naklady + aby dokazali z toho zit, ale to je asi kazdemu zrejme. Co ja viem o cenach, tak je cena dobra, ked uz pestovatel dostane polovicku z celkovej ceny, vacsinou vsak tolko nedostava, jednoducho by nebol odbyt a odberatelia by sa obratili inam. Ma sice najvacsie naklady, ale takto to jednoducho funguje. Vykup si tiez nieco prihodi, kedze aj on nieco riskuje a moze stratit - napr. u nas to byvalo rozpatie 1-3 Sk na kg, zalezi aj od druhu tovaru. Nie vsetci pestovatelia-dodavatelia su seriozni a maju pocit, ze do vykupu mozu pomaly dat aj hnoj, niektori su zas ok, mame niektorych starsich panov, zahradnikov srdcom, pre ktorych je kvalitny tovar vecou cti, vieme, ze na tych sa da spolahnut. Za nase okolie mozem povedat, ze pestovatelov je uz ako safranu. Byt vykupcom tiez nie je lahke, pretoze pestovatelia chcu logicky viac a myslia si, ze ten cenovy rozdiel medzi cenou, ktora sa vyplati pestovatelovi a tou, co zaplati konecny zakaznik, je vecou vykupu, pritom je to hlupost. Naklady na prevoz + nejake straty ma aj predavajuci, takze je to viacvrstvove. Mame viacerych odberatelov a su rozni - jeden taky, ktory si potrpi na slovensky tovar a radsej nebude mat akoby mal kupit dovoz, ale v poslednej dobe sa nakopilo vela tych, ktori beru len dovoz a k domacim su arogantni, za to moze aj ich neprajnost a zavist, nechcu dat domacim zarobit jednoducho nic. Pozri si tu stranku, co dal pavol, su tam nejake statisticke udaje. ;-)

niekde som čítala, že v poľsku za poľnohospodárov platí odvody štát. Preto si môžu dovoliť iné ceny ako naší
ajuschka
23.06.11,06:49
Ahoj Idyla,

chcela by som sa opytat, v ktorom regione sa nachadzate? hovorila si ze mama robi vykup, nechcela by vykupit nase ceresne a marhule? mame prisernu nadurodu tento rok (
Galanta)

vdakaaa
travina
23.06.11,13:10
Ahoj Idyla,

chcela by som sa opytat, v ktorom regione sa nachadzate? hovorila si ze mama robi vykup, nechcela by vykupit nase ceresne a marhule? mame prisernu nadurodu tento rok (
Galanta)

vdakaaa

Práve som rozmýšlala aká je úroda marhúľ na juhu lebo v našom mestečku na trhu je len jeden predajca a predáva dosť draho, sa mi zdá. Neoplatí sa Vám z juhu prísť väčším autom a predávať priamo na trhoch v severnejších okresoch? Ihneď by bolo rozpredané...
habo
23.06.11,17:17
práve hľadám inzeráty o predaji marhúľ na zavaranie v širšom okolí okolí BA. Viete poradiť?
ajuschka
28.06.11,07:57
No uz sme aj o taktomto predaji uvazovali, bohuzial si teraz nemozme dovolit na cely den kdesi odist predavat, mame na dome strasny kopec prace - este stale v rekonstrukcii + zahrada + 2 psi + 8 sliepok :(
preto hladam nejakeho vykupcu.

A kde je to tvoje mestecko?

aja
habo
28.06.11,09:31
byvam v BA, ale tu su marhule strasne drahe, na zavaranie sa neoplati kupovat.
travina
28.06.11,11:50
Od Spišskej Novej Vsi po Krompachy viem že určite by sa vypredalo. Poliaci tak predávajú jahody, prídu s autom povykladajú na trhoch, dokonca aj na ceste s autom som ich videla. Furt máme len jeden zdroj marhúľ, máme ich drahšie ako banány alebo jahody.
Chokma
28.06.11,13:13
Hovorite dost vseobecne. Co je to draho a co je pre vas prijatelna cena? Pre vas, ktory chcete predat a aj pre vas, ktori chcete kupit? :)
travina
28.06.11,13:28
Na trhu predáva po 2 eurá. Neviem či je to pre pestovateľa veľa alebo málo. Mne spotrebiteľovi sa to zdá veľa.
Chokma
28.06.11,13:50
Na trhu predáva po 2 eurá. Neviem či je to pre pestovateľa veľa alebo málo. Mne spotrebiteľovi sa to zdá veľa.

Dobre, kolko by podla teba bola prijatelna cena za krasne vyfarbene a zaroven tvrde a velke marhule, vhodne na zavaranie a kolko na dzem - za mensie, maksie. :)

Medzi pestovatelom a konecnym zakaznikom su casto este dvaja ludia (standardne) - vykup, ktory tovar zhana a riesi odbyt dalej a potom prepravca (to moze byt aj sam predavajuci, alebo aj nie - ze tovar prevaza a dalej posuva predavajucim). Takze ta cenotvorba obsahuje viacere vrstvy. A netreba hned odsudit jedneho alebo druheho, ktori su medziclanky, lebo ako tu aj ajuska napisala - jej by viacej vyhovoval vykup, hoci by dostala menej, lebo nie vsetci si jednoducho mozeme dovolit zohnat auto a predavat - z roznych dovodov. (O zakulisiach na trhu medzi predavajucimi sa rozsirovat nejdem.) A je pochopitelne, ze aj vykup si cosi hodi na vrch, pretoze riskuje stratu a ma tiez svoje naklady - sklad, na komunikaciu a zhananie odbytu... a prepravca podobne. Takze tak.
Chokma
28.06.11,13:52
Este otazka - preco by mali byt marhule lacnejsie ako banany? :)
pavol54
28.06.11,14:29
Alebo ak porovnávame ceny tovarov by bolo sa dobré spýtať: Prečo nie sú u nás také nízke mzdy ako u čínskych pracujúcich detí, alebo peruáncov či marokáncov a podobne, to by potom mohli stáť aj tie marhule pár drobných ale aj obuv a odev našej výroby by mali podstatne nižšie ceny.
pavol54
28.06.11,14:30
Na trhu predáva po 2 eurá. Neviem či je to pre pestovateľa veľa alebo málo. Mne spotrebiteľovi sa to zdá veľa.
Koľko stojí trhové miesto?
katalóg
28.06.11,15:15
Dobré ovocie aj zelenina sa predá sama. Priamo zo záhrady. Netreba ani pohonné hmoty, ani trhové miesto, ani odvody, ani platenie reklamy. Zákazníci sa budú o ne trhať sami.
Dobré správy sa šíria rýchlo.
Vždy som chodila o pár ulíc na domáce vajíčka, ovocie aj zeleninu. (Dnes už nie.)
Alebo dnes to už zaniklo?

Len netreba prispôsobovať ceny podľa tovaru zo zahraničia. Niekto tu písal, ako lacno nakúpil o pár km na Morave. Osobné skúsenosti nemám.

Mám chuť sa spýtať, kde je osky, aby napísala aké ceny majú aktuálne Rakúšania.

Inak viem čo je výkup, viem čo je pestovanie, čo sú riziká.
Ale ako sa majú zákazníci prepracovať k zdravej výžive pri dnešných platoch a tlakoch?
doktor01
28.06.11,15:30
Dnes som zažil šok, keď som videl ceny zeleniny a ovocia v Námestove.
Jahody 1 kg 1 €
uhorky nakladačky (malé do 6 cm) 1 kg 0,7 €
zemiaky nové 1 kg 0,43€
čerešne 1 kg za 1,5 €
mandarínky, pomaranče 1 kg 0,65 €
Väčšina lacnej zeleniny a ovocia bola u Poľského predajcu v stánku, ale ani Slovensky predajcovia nezaostávali a ponúkali dobré ceny na zemiakoch a citrusových plodoch. Všetko v super kvalite. Je zjavné, že tvrdá konkurencia z Poľska tlači ceny dole. A potom, že lacnejšie to nejde.
PS: Podľa informácii od kupujúcich toto sú tam bežne ceny ovocia a zeleniny (TJ žiadna akcia, výpredaj).
Chokma
28.06.11,15:45
Dnes som zažil šok, keď som videl ceny zeleniny a ovocia v Námestove.
Jahody 1 kg 1 €
uhorky nakladačky (malé do 6 cm) 1 kg 0,7 €
zemiaky nové 1 kg 0,43€
čerešne 1 kg za 1,5 €
mandarínky, pomaranče 1 kg 0,65 €
Väčšina lacnej zeleniny a ovocia bola u Poľského predajcu v stánku, ale ani Slovensky predajcovia nezaostávali a ponúkali dobré ceny na zemiakoch a citrusových plodoch. Všetko v super kvalite. Je zjavné, že tvrdá konkurencia z Poľska tlači ceny dole. A potom, že lacnejšie to nejde.
PS: Podľa informácii od kupujúcich toto sú tam bežne ceny ovocia a zeleniny (TJ žiadna akcia, výpredaj).

Tak mna by este zaujimal povod tovaru. Citrusy minimalne nie su slovenske :D a o ostatnom sa da tiez v dnesnej dobe dovodne pochybovat. :) Dovozovy tovar nebyva skaredy. :) Ale samozrejme moze byt aj slovensky tovar, no nemusi. ;) U nas jeden "velky pan" doviezol uhorky z mad. velkoskladu (nie madarske) a lepil na ne, ze su slovenske... takze je v tom riadny hokej.
Chokma
28.06.11,15:51
Dobré ovocie aj zelenina sa predá sama. Priamo zo záhrady. Netreba ani pohonné hmoty, ani trhové miesto, ani odvody, ani platenie reklamy. Zákazníci sa budú o ne trhať sami.
Dobré správy sa šíria rýchlo.
Vždy som chodila o pár ulíc na domáce vajíčka, ovocie aj zeleninu. (Dnes už nie.)
Alebo dnes to už zaniklo?

Len netreba prispôsobovať ceny podľa tovaru zo zahraničia. Niekto tu písal, ako lacno nakúpil o pár km na Morave. Osobné skúsenosti nemám.

Mám chuť sa spýtať, kde je osky, aby napísala aké ceny majú aktuálne Rakúšania.

Inak viem čo je výkup, viem čo je pestovanie, čo sú riziká.
Ale ako sa majú zákazníci prepracovať k zdravej výžive pri dnešných platoch a tlakoch?

Bohuzial to tak nie je. Dobre sa samo nepreda. Prave preto - ako si v zavere napisala - ze ludia pocituju akysi nedostatok penazi - kupuju zle lebo je lacnejsie, co i len o 5 centov. Taka je realita.
Ja tvoju otazku v zavere obratim - ako maju potravinari produkovat zdrave zradlo pri dnesnych nakladoch na ich vyrobu a konecnej cene pri predaji, ktoru by ste radi tak nizku? Prave preto viacero dobrych veci, ktore si spomenula, zanika...
Chokma
28.06.11,15:56
Alebo ak porovnávame ceny tovarov by bolo sa dobré spýtať: Prečo nie sú u nás také nízke mzdy ako u čínskych pracujúcich detí, alebo peruáncov či marokáncov a podobne, to by potom mohli stáť aj tie marhule pár drobných ale aj obuv a odev našej výroby by mali podstatne nižšie ceny.

Akurat ze ludia si povedia - vsak ked sa to oplati doviezt sem z Afriky a ma to taku cenu, tak slovenske by malo byt lacnejsie, vsak to nepotrebuje taku dlhu a drahu prepravu... :D
Vzdy si spomeniem na tvoj prispevok - ze aj ty by si predaval za lacnejsie, ale minimalna mzda ta nepusti :) To ale akosi nikomu nedochadza a kazdy tuto poznamku prehliadne, ktovie preco...
travina
28.06.11,16:01
Dobre, kolko by podla teba bola prijatelna cena za krasne vyfarbene a zaroven tvrde a velke marhule, vhodne na zavaranie a kolko na dzem - za mensie, maksie. :)

Medzi pestovatelom a konecnym zakaznikom su casto este dvaja ludia (standardne) - vykup, ktory tovar zhana a riesi odbyt dalej a potom prepravca (to moze byt aj sam predavajuci, alebo aj nie - ze tovar prevaza a dalej posuva predavajucim). Takze ta cenotvorba obsahuje viacere vrstvy. A netreba hned odsudit jedneho alebo druheho, ktori su medziclanky, lebo ako tu aj ajuska napisala - jej by viacej vyhovoval vykup, hoci by dostala menej, lebo nie vsetci si jednoducho mozeme dovolit zohnat auto a predavat - z roznych dovodov. (O zakulisiach na trhu medzi predavajucimi sa rozsirovat nejdem.) A je pochopitelne, ze aj vykup si cosi hodi na vrch, pretoze riskuje stratu a ma tiez svoje naklady - sklad, na komunikaciu a zhananie odbytu... a prepravca podobne. Takze tak.

Ale veď ja si ich kupujem, lebo ich chcem a sú fakt pekné. Len som si dovolila opýtať sa aká je úrada na juhu (u nás nie sú podmienky/, a či by sa neoplatilo prísť a predávať priamo, kto má tu možnosť.
A marhule by mali byť lacnejšie ako banány podľa zdravého rozumu, lebo sú dopestované u nás a nie na druhom konci zemegule.
Chokma
28.06.11,16:05
Ale veď ja si ich kupujem, lebo ich chcem a sú fakt pekné. Len som si dovolila opýtať sa aká je úrada na juhu (u nás nie sú podmienky/, a či by sa neoplatilo prísť a predávať priamo, kto má tu možnosť.
A marhule by mali byť lacnejšie ako banány podľa zdravého rozumu, lebo sú dopestované u nás a nie na druhom konci zemegule.

Aka je minimalna mzda na Slovensku a aku mzdu ma African, ktory pracuje na plantazach? Jednoducha otazka. Uz sa ju opytal Pavol, ale nejako sa na nu nikomu nechce reagovat... V tom hladaj zdravy rozum. :)) Preco mas pocit, ze cena suvisi len s cenou dopravy?
jess
28.06.11,16:32
Cca 4-5 rokov dozadu som kupovala marhule po 22 Sk/kg od Komjatíc z dvora. Zavárala som, aj robila lekvár. Brávala som tak 25 kg. Lekvárik, poctivý, fajný, pravý marhuľový. Tento rok som kúpila marhule á 45 Sk/kg v KF. Technológia varenia lekváru rovnaká , no výsledok katastrofálny. Absolútne nemá chuť ako marhuľový. Spolu s cukrom, bez roboty vyšiel poriadne draho a vôbec nie je dobrý.
prudky
28.06.11,18:36
Cca 4-5 rokov dozadu som kupovala marhule po 22 Sk/kg od Komjatíc z dvora. Zavárala som, aj robila lekvár. Brávala som tak 25 kg. Lekvárik, poctivý, fajný, pravý marhuľový. Tento rok som kúpila marhule á 45 Sk/kg v KF. Technológia varenia lekváru rovnaká , no výsledok katastrofálny. Absolútne nemá chuť ako marhuľový. Spolu s cukrom, bez roboty vyšiel poriadne draho a vôbec nie je dobrý.

Pokiaľ nedozrie marhuľa na strome, že pri zatrasení padne - je v nej veľa pektínu a navaríš marmeládu.
adi11
28.06.11,18:57
Cca 4-5 rokov dozadu som kupovala marhule po 22 Sk/kg od Komjatíc z dvora. Zavárala som, aj robila lekvár. Brávala som tak 25 kg. Lekvárik, poctivý, fajný, pravý marhuľový. Tento rok som kúpila marhule á 45 Sk/kg v KF. Technológia varenia lekváru rovnaká , no výsledok katastrofálny. Absolútne nemá chuť ako marhuľový. Spolu s cukrom, bez roboty vyšiel poriadne draho a vôbec nie je dobrý.
..a preco si nezasla aj tento rok kupit z dvora, tento rok je marhul dost..myslim, ze este tak tyzden a budu dobre na lekvar a urcite bude chutnejsi ako z tych z KF..
katalóg
28.06.11,21:53
Aka je minimalna mzda na Slovensku a aku mzdu ma African, ktory pracuje na plantazach? Jednoducha otazka. Uz sa ju opytal Pavol, ale nejako sa na nu nikomu nechce reagovat... V tom hladaj zdravy rozum. :)) Preco mas pocit, ze cena suvisi len s cenou dopravy?
Pýtaš sa v tomto príspevku na cenu práce?
katalóg
28.06.11,21:58
Pokiaľ nedozrie marhuľa na strome, že pri zatrasení padne - je v nej veľa pektínu a navaríš marmeládu.
Ešte dodám, že iba ovocie dozreté na strome má vlastnú chuť.
Chokma
29.06.11,04:53
Pýtaš sa v tomto príspevku na cenu práce?

Pytala som sa na cenu ostatnych nakladov na dovozovu zeleninu. Medzi ne patri nevyhnutne aj mzda robotnika na plantazi. Ak budeme mat moznost davat aj nasim robotnikom tolko, mozeme sa zacat porovnavat. Naklady na dopravu snad nie su jedine, ktore suvisia s cenotvorbou...

PS: Pavol sa v podobnom duchu pytal na cenu prace cinskych deti. ;)
travina
29.06.11,09:37
Chokma, asi budeš so mnou súhlasiť, keď to otočím takto - podľa zdravého rozumu by tie banány...atď mali byť také drahé, aby aše marhule ...atď boli lacnejšie.
Ale to my nevyriešime, dovolím si priložiť jeden citát:

Oystein Dahle, bývalý vicepresident spoločnosti Exxon "Socializmus skolaboval, pretože nedovolil cenám, aby odhaľovali ekonomickú pravdu. Kapitalizmus môže skolabovať preto, lebo nedovoľuje cenám, aby odhaľovali ekologickú pravdu."
Gina Er
29.06.11,09:46
ak budú robiť veľké reťazce s cenami to,čo robia, (idú výrazne pod cenu,viď banány od dnes v Tescu za 59 centov) tak naše ovocie bude vždy drahšie ako dovozové.Ale to už nikto nevidí,že stratu z banánov si vykompenzujú inak,na inom tovare.takže cena tovaru sa neodvíja iba od ceny práce,dopravy,skladovania a pod....
Chokma
29.06.11,10:50
Chokma, asi budeš so mnou súhlasiť, keď to otočím takto - podľa zdravého rozumu by tie banány...atď mali byť také drahé, aby aše marhule ...atď boli lacnejšie.
Ale to my nevyriešime, dovolím si priložiť jeden citát:

Oystein Dahle, bývalý vicepresident spoločnosti Exxon "Socializmus skolaboval, pretože nedovolil cenám, aby odhaľovali ekonomickú pravdu. Kapitalizmus môže skolabovať preto, lebo nedovoľuje cenám, aby odhaľovali ekologickú pravdu."

travina, vykup marhul je 0,30 - 0,60 centov...

stale riesis vzdialenost a dopravu z Afriky sem? ono asi samotne dopestovanie zeleniny a ovocia nic nestoji... alebo stoji presne tolko Slovaka a majitela africkych plantazi? ak ich to stoji rovnako, potom mozu byt skutocne africke plody drahsie ako slovenske... lenze to tak nie je. ;)

holandske (skutocne holandske) ovocie a zelenina - dovoz k nam z Holandska - su ovela drahsie ako africke, hoci zase doprava a vzdialenost su velmi odlisne, preco? :) pretoze Holandania su nenazranci?

nechces ist robit k nam okopavat a zberat? dam ti za to tolko, ze si nezaplatis ani slanu vodu, nieto este zeleninu, s ktorou budes robit a ja si ju milerada vyveziem na druhy koniec zeme... (samozrejme budes robit nacierno, kedze zakonnik prace stanovuje u nas istu minimalnu mzdu, ktora by bola nadstandardna...).

vies, na celej tejto situacii ma zaraza viacero veci - napr. ked pride pan, ktory ma mozno dva stromy (je jedno, ci ceresni alebo marhul) a nestara sa o ne, ale nahodou bol dobry rok a ma pocit, ze moze ryzovat - chcel by do vykupu predat za tolko, za kolko sa predava na trhu alebo v marketoch a rozculuje sa... sam by si vsak urcite za tu cenu nekupil, ale to uz neriesi, ved on tentokrat nie je kupujuci, ale predajca. potom su taki, ktori maju sad a staraju sa on, je to ich zivobytie a taki tu cenu neriesia, pretoze vedia aka je situacia.

zaraza ma to, ze ludia repcu na to, ze sa dvihne plyn a elektrina... no ked sa potom dvihnu ceny potravin, tak by potravinarov najradsej utopili v lyzicke vody. neviem vsak preco - ved plyn a elektrina je tiez to, s cim suvisi produkcia potravin.

zaraza ma, ked pride pani v case sezony priesad a stazuje sa, aka je kapusta (holandska) draha, ze to vyslo na 35 Sk na kg... ono sama minie asi dve hlavicky za rok. ked jej ponuknes, aby si kupila priesadu za 10 centov a dopestovala, len sa tak zvrtne, ze jej sa to neoplati...

ludia na Slovensku prestali pestovat, lebo sa im to neoplati - teraz hovorim aj o drobnych, ktori si pestovali pre rodinu - nasadili travnicek a dzemik a zavareninku kupime predsaj v hypermarkete...

zaraza ma tiez, ked nas zamestnanec povie, ze su potraviny drahe. Hovori to zrovna on, ktory si moze nabrat zadarmo kolko len unesie, on, ktory dostava za kazde narodene prasiatko specialnu proviziu, on, ktory dostava osipane kazdy rok zadara... moze byt rad, ze ceny su este take, ake su, lebo inac dostane padaka a moze sa ist past, jednoducho na vyplatu si nebude vediet zarobit, kedze produkt na ktorom robi sa nepreda za stanovenu cenu.

ale mam riesenie! zlikvidujme vsetkych pestovatelov tu, ved Afrika nam dovezie za lacnejsie a bude po probleme, nebudeme sa tu dotahovat za konecnu cenu a doprava nam tiez bude u riti. :) Africanom zjavne tiez problem nerobi...

pospominala som tu vsetko mozne, verim, ze sa na mna preto nenahnevas, len som si trosku vyliala srdce...
travina
29.06.11,12:01
Chokma - veď ja s tebou vo všetkom súhlasím, viem že tí čo dopestovávajú, majú z toho najmenej, lebo .... chorý systém, chamtivosť....
Len tak na okraj, môžem ti povedať, že ostatným susedom som na smiech, keď si ničím chrbát pri plení a ryľovaní a oni si opekajú.
pavol54
29.06.11,15:01
Chokma, asi budeš so mnou súhlasiť, keď to otočím takto - podľa zdravého rozumu by tie banány...atď mali byť také drahé, aby aše marhule ...atď boli lacnejšie.
Ale to my nevyriešime, dovolím si priložiť jeden citát:

Oystein Dahle, bývalý vicepresident spoločnosti Exxon "Socializmus skolaboval, pretože nedovolil cenám, aby odhaľovali ekonomickú pravdu. Kapitalizmus môže skolabovať preto, lebo nedovoľuje cenám, aby odhaľovali ekologickú pravdu."
Všetci sme tu na všetko odborníci, takže kamión uvezie cca 20000 kg, Džambo o 10000 viac jeden km stojí cca 1,5 €
Rovnica km(napr.Madrid-Bratislava 2300 km )krát 1,5€/ prepravovaná hmotnosť= cena prepravy jedného kg zeleniny(ovocia) =0,1725€
Ale preprava 1500 kg tovaru Bratislava Žilina stojí 0,2 kg/kg možno aj viac
pracovná sila u nás stojí niečo v Afrike stojí niečo ale to nikto nechce pochopiť.
pavol54
29.06.11,15:03
Chokma - veď ja s tebou vo všetkom súhlasím, viem že tí čo dopestovávajú, majú z toho najmenej, lebo .... chorý systém, chamtivosť....
Len tak na okraj, môžem ti povedať, že ostatným susedom som na smiech, keď si ničím chrbát pri plení a ryľovaní a oni si opekajú.
Robíš to pre seba? tak nech sa smejú
durisovad
29.06.11,15:18
Robíš to pre seba? tak nech sa smejú
Z okopavania a pletia je uzitok. A pohyb je zdravy, naopak opalovanie moze sposobit rakovinu.
pavol54
29.06.11,17:11
Prepočítané cez jablká (1,3 €/kg ) je to 0,26 € / kg

Alebo toľko požerie šofér po ceste :D
Alebo funkčná kalkulačka.
pavol54
29.06.11,17:14
Ale zas :
okopávať oblečený ?? alebo v noci ??:D
Jedine oblečený, ešte som nevidel normálnych okopávačov povyzliekaných do plaviek.
Chokma
29.06.11,17:27
Jedine oblečený, ešte som nevidel normálnych okopávačov povyzliekaných do plaviek.

Ja som videla v reklame na jahodovy jogurt - polonahych oberacov jahod, boze, aki zvodni su, chiiii... :---
durisovad
29.06.11,17:58
Oberaci nastupuju az o okopavacoch. Keby nebolo okopavacov, oberaci si mozu trhnut lavou zadnou.
trisestri
29.06.11,18:22
Oberaci nastupuju az o okopavacoch. Keby nebolo okopavacov, oberaci si mozu trhnut lavou zadnou.

tak ja si nechám to oberanie,nech okopavajú futbalisti,oni majú v tom prax :D:D:)
pavol54
29.06.11,18:59
Ja som videla v reklame na jahodovy jogurt - polonahych oberacov jahod, boze, aki zvodni su, chiiii... :---
No vidíš to akú mám smolu jediné dnešné mladé štíhle kopky sú zlatokopoky a to sa na poli nenachádza,
trisestri
29.06.11,19:09
No vidíš to akú mám smolu jediné dnešné mladé štíhle kopky sú zlatokopoky a to sa na poli nenachádza,

a však farmári sú teraz v mode,stačí ich nalakat na nejaký pekný traktor a potom šup z nimi do kukurice:D
ajuschka
30.06.11,05:31
juj vy ste to tu teda dobre rozbehli :D
ja sa hlasim k okopavacom v plavkach, lebo v nicom inom na zahrade alebo na stromoch neviem vydrzat :D marhule uz zacinaju dozrievat, ale toho roku budu take pomensie, zato s velmi silnou chutou. nie ako minuly rok, ked boli ziadne, a aj tych par co bolo bolo bez chuti :)
ajuschka
30.06.11,05:32
esce co sa vyrobnych nakladov a ceny prace tyka:
pre mna osobne:
vyrobne naklady nula, lebo ani nehnojim ani nestriekam, aby v tom nebol ziaden bordel a ovocie mam aj tak zdrave,
cena prace? no pre mna zhodenych par kil a pevnejsie svalstvo, takze len a len pridana hodnota :)
prudky
30.06.11,06:27
Jedine oblečený, ešte som nevidel normálnych okopávačov povyzliekaných do plaviek.

Tak to sme (kým bola záhrada) boli výnimky.
Chokma
30.06.11,07:00
esce co sa vyrobnych nakladov a ceny prace tyka:
pre mna osobne:
vyrobne naklady nula, lebo ani nehnojim ani nestriekam, aby v tom nebol ziaden bordel a ovocie mam aj tak zdrave,
cena prace? no pre mna zhodenych par kil a pevnejsie svalstvo, takze len a len pridana hodnota :)


To ich potom budes asi predavat zadarmo alebo este aj niekomu priplatis, ze si mohla aj schudnut pri ich oberani... :D:---
Chokma
30.06.11,07:36
Travina a vsetci, ktorym sa vysmievaju, ze lopotia na zahrade... moj oco to riesi tak, ked ho niekto ustipacne lutuje, ze robi, robi za drobne, ze mu predostrie svoju teoriu o tom, ako sa pri tom zohybani a natahovani masiruju vnutorne organy a svalstvo a clovek tak nie je nachylni na rozne choroby a aj rakovina ho pre istotu obide... :---

Minule ku mne dosla kamoska robit taku prezentaciu o kozmetike, dievcence mali krasne gelove nechtiky a boli ako vystrihnute z modneho casopisu, ja som si pri nich pripadala jak volaka jezibaba, ale tiez sa rozhovor niekde takto zatiahol a ja som im dala ponuku, ze mozu prist k nam vylamovat, oberat rajciny a pod. a ze nemusia nam nic zaplatit, budu mat fitko zadarmo :D len neviem, co by na to povedali ich nechtiky, asi by ich museli na cas odlozit :)

Ajuschka, este k tebe, my mame napr. jednu ceresnu, zavarali sme, dzem robili, rozdali rodine a vobec sme neriesili, co s prebytkom... preto sa niektorym takymto drobnym cudujem, ze dojdu do vykupu a robia humbug, zatial co velki so svojimi sadmi sucasne ceny beru trpezlivo a pokojne - a prave oni by mali pravo sa ozyvat a bit na poplach. ;) Ale zase clovek nikdy nevie ako je na tom ten druhy a ci by mu nepomohlo aj par korun. Jeden pan napr. priniesol viac ako mal nahlasenych marhul a zvysok nechal tak, ze mozno sa preda... chvalabohu postupne sa predali, ale bolo vidiet, ze mu na tych par korunach zalezi, ze ich potrebuje, ze mu pomozu, hoci nerobil sceny... Ludia su rozni a situacia je vselijaka...
Chokma
30.06.11,12:37
Nemozem si pomoct, ale jediny, kto "dopestuje" zadarmo, akurat svoj zber si musi pocitat, su ti, co idu oberat na cesty, preskocia bez opytania susedovi alebo idu kradnut na role a do sadov... :) Ti neplatia ani prenajom pody, ani dane... A zas paradoxne, ti by chceli za "svoj" tovar najviac (skusenost z vykupu). ;)

Ak to ma niekto bez nakladov, konkr. bez spomenutych "sajrajtov", potom by bio produkty mali byt lacnejsie, preco su potom drahsie? :)
pavol54
30.06.11,13:41
esce co sa vyrobnych nakladov a ceny prace tyka:
pre mna osobne:
vyrobne naklady nula, lebo ani nehnojim ani nestriekam, aby v tom nebol ziaden bordel a ovocie mam aj tak zdrave,
cena prace? no pre mna zhodenych par kil a pevnejsie svalstvo, takze len a len pridana hodnota :)
doplň: neplatím daň z pôdy, nekosím, nestrihám, atď...
Vlastne poľnohospodári to majú strašne ľahké im to rastie aj keď spia, potom im to naskáče do bedničiek a idú predávať
pavol54
30.06.11,13:46
Tak to sme (kým bola záhrada) boli výnimky.
veď píšem "normálnych" lebo kopať týždeň v kuse napr papriku alebo kapustu od rána 8 a viac hodín, tak si po kopaní v plavkách na kožnom.
Chokma
30.06.11,13:50
doplň: neplatím daň z pôdy, nekosím, nestrihám, atď...
Vlastne poľnohospodári to majú strašne ľahké im to rastie aj keď spia, potom im to naskáče do bedničiek a idú predávať

co predavat, si necital, ze dobre sa preda same? :D

ale vazne rozmyslam... dnes je taka zvlastna moda, mozno by mi to aj islo, ked ide agroturistika, ze by sme si otvorili na roli prirodne fitko a dali by sme dobru cenu za vstupne a este by nam aj tie rajciny, papriku, zemiaky a ost. aj obrobili. to by bol kseft, co? :)
prudky
30.06.11,13:51
veď píšem "normálnych" lebo kopať týždeň v kuse napr papriku alebo kapustu od rána 8 a viac hodín, tak si po kopaní v plavkách na kožnom.

Pokiaľ nie si slnkofriendly stačia pri kopaní zo 2 hodiny.
trisestri
03.07.11,11:55
Chokma - veď ja s tebou vo všetkom súhlasím, viem že tí čo dopestovávajú, majú z toho najmenej, lebo .... chorý systém, chamtivosť....
Len tak na okraj, môžem ti povedať, že ostatným susedom som na smiech, keď si ničím chrbát pri plení a ryľovaní a oni si opekajú.

Ja sa skor čudujem ludom ktorý majú možnost si niečo vlastné dopestovat a nevyužijú ju-niekedy bola sem tam kravka prípadne ovca ,koza na dvore,hydina a doma zelenina sa pestovala pre vlastnú potrebu pestovala,prípadne zemiaky, kukurica,fazula a pod na zalubovej,áno teraz je iná doba,ale aj tak je lepšie si dopestovat niečo kvalitné domáce aj ked sa dá výhodne v obchode kúpit,ale domáce je domáce a nejaké náklady a dajú aj ušetrit./kompostovanie, dopestovanie semien a priesad pre vlastnú potrebu atd/-predtým sa niečo aj na trhoviska ušlo,teraz dedinčania ešte aj zeminu pod kvety z hypermarketov kupujú,čo my pripadá ironické,neverím žeby na dedine sa nenašiel zdroj kvalitnejšej zeminy ako tej kúpenej v ktorej často všetko scípa.
Chokma
03.07.11,13:21
Ja sa skor čudujem ludom ktorý majú možnost si niečo vlastné dopestovat a nevyužijú ju-niekedy bola sem tam kravka prípadne ovca ,koza na dvore,hydina a doma zelenina sa pestovala pre vlastnú potrebu pestovala,prípadne zemiaky, kukurica,fazula a pod na zalubovej,áno teraz je iná doba,ale aj tak je lepšie si dopestovat niečo kvalitné domáce aj ked sa dá výhodne v obchode kúpit,ale domáce je domáce a nejaké náklady a dajú aj ušetrit./kompostovanie, dopestovanie semien a priesad pre vlastnú potrebu atd/-predtým sa niečo aj na trhoviska ušlo,teraz dedinčania ešte aj zeminu pod kvety z hypermarketov kupujú,čo my pripadá ironické,neverím žeby na dedine sa nenašiel zdroj kvalitnejšej zeminy ako tej kúpenej v ktorej často všetko scípa.

Byvam v centre mesta a tento rok som davala vyliahnut kuriatka rodine z dediny... A ked som minule pocula rozpravat jednu rodinnu znamu z dediny, ze si kupuje domace vajicka niekde, tak som skoro z noh spadla. Byvaju na konci dediny, za domom maju polia, luky, haje a viem, ze aspon ich mama vzdy mala na dvore sliepky... Pre mna je to tiez nepochopitelne. A uplne suhlasim s tym substratom. Preto aj robime my priesady do zeme, ktoru si dovezieme z nasej roli, idu ako z vody... Muskaty mam tiez v cistej zemi - miestami je od polievania ako beton, no napriek tomu su nadherne. Tento rok sme si s maminou kupili - neodolali sme - oregano (farebny kultivar) v zahradnom centre a zabudli sme ho roztrhat z toho substratu, zasadili sme ho bez porusenia korenovej struktury do pody a pomaly zacal odchadzat. Znie to cudne, ale skutocne, co neroztrhame z toho sajrajtu, tak sa nezzije s podou a odide to... Cudne, lebo prave, ze sa vzdy dava pozor, aby sa nenarusili korene pri presadzani. Pri viacerych sa nam vsak osvedcilo risknut prave to narusenie korenov... A substrat je aj dovod, preco mnohym odchadzaju bylinky a cuduju sa...
Chokma
03.07.11,13:32
Ja sa skor čudujem ludom ktorý majú možnost si niečo vlastné dopestovat a nevyužijú ju-niekedy bola sem tam kravka prípadne ovca ,koza na dvore,hydina a doma zelenina sa pestovala pre vlastnú potrebu pestovala,prípadne zemiaky, kukurica,fazula a pod na zalubovej,áno teraz je iná doba,ale aj tak je lepšie si dopestovat niečo kvalitné domáce aj ked sa dá výhodne v obchode kúpit,ale domáce je domáce a nejaké náklady a dajú aj ušetrit./kompostovanie, dopestovanie semien a priesad pre vlastnú potrebu atd/-predtým sa niečo aj na trhoviska ušlo,teraz dedinčania ešte aj zeminu pod kvety z hypermarketov kupujú,čo my pripadá ironické,neverím žeby na dedine sa nenašiel zdroj kvalitnejšej zeminy ako tej kúpenej v ktorej často všetko scípa.

mimotemy Akurat s tymi semenami by som nepokusala stastie a pekne kazdy rok kupila osvedcenu kvalitu. Je pravda, ze su rozdiely medzi osivarmi a treba si vediet dobre vybrat. Ale chytat semeno, to tak maximalne z nejakych kvietkov pre radost. Este by pri chytani semena clovek nadabil na hybridy a mal by potom z toho figu borovu...
pavol54
03.07.11,15:03
mimotemy Akurat s tymi semenami by som nepokusala stastie a pekne kazdy rok kupila osvedcenu kvalitu. Je pravda, ze su rozdiely medzi osivarmi a treba si vediet dobre vybrat. Ale chytat semeno, to tak maximalne z nejakych kvietkov pre radost. Este by pri chytani semena clovek nadabil na hybridy a mal by potom z toho figu borovu...
Už som niekde o tých semiačkach písal, niektoré cudzoopelivé rastliny majú izolačné vzdialenosti vo voľnej prírode aj 1000m, to máme pri výrobe elity veľmi veľké problémy aby sa nám niečo neprepelilo, to sa už oplatí vyrobiť v uzavretom fóliovníku s rodinkou čmeliakov. Jeden rok sme vysadili uhorky novošľachtence na poli, a ani 50 metrov od nich si vysadila jedna pani v záhradke pás uhoriek, tá nadávala keď ich musela všetky vytrhať, ešte že sme ju odškodnili.
Chokma
03.07.11,15:34
Už som niekde o tých semiačkach písal, niektoré cudzoopelivé rastliny majú izolačné vzdialenosti vo voľnej prírode aj 1000m, to máme pri výrobe elity veľmi veľké problémy aby sa nám niečo neprepelilo, to sa už oplatí vyrobiť v uzavretom fóliovníku s rodinkou čmeliakov. Jeden rok sme vysadili uhorky novošľachtence na poli, a ani 50 metrov od nich si vysadila jedna pani v záhradke pás uhoriek, tá nadávala keď ich musela všetky vytrhať, ešte že sme ju odškodnili.

Haha, no viem si predstavit... To musi byt zaujimave, ked to tak chodite kontrolovat, ci v okolo nic "nebezpecne" nemate. :D
A v takej zahradke na dedine si kazdy zasadi pasik sladkej papriky, pasik stiplavej papriky, fefky, almy a cojaviemcoho, takze by to mal velmi zaujimave, keby si chytal semiacka... :)
pavol54
03.07.11,17:09
Haha, no viem si predstavit... To musi byt zaujimave, ked to tak chodite kontrolovat, ci v okolo nic "nebezpecne" nemate. :D
A v takej zahradke na dedine si kazdy zasadi pasik sladkej papriky, pasik stiplavej papriky, fefky, almy a cojaviemcoho, takze by to mal velmi zaujimave, keby si chytal semiacka... :)
Tam kde nie prirodzená bariera, ako napr zástavba, porasty a pod. Väčšinou aj tak nikto už nič nesadí, horšie je to s náhodným výskytom, zabudnutá cibuľa, ktorá o rok vykvitne, divá mrkva v jarku, a pod. V podstate platí právo prednosti.
ajuschka
07.07.11,08:33
:) ste vy ale mudri vsetci :)
ceresni mame vela, lebo sme uz vsetci prejedeni a v nasom okoli ma ceresne kazdy. cize to nie je kde rozdat. sliepky mi tolko nepozeru, chudence ved by som ich tym cele zasypala keby som im to tam vysypala... takze preto som chcela predavat. je mi ludo nechat to len tak pohnit a na druhej strane, hodi sa nielen kazda koruna, ale aj kazdy cent. o cenu sa bit nebudem.
co sa tyka toho pestovania zadarmo, no ano, dobre, platim si dan za dom a pozemok, ale to do nakladov ani nepocitam, jedine keby som na celom tom pozemku mala len ten jeden sprosty strom. ale ked tam mam aj dom, a co ja viem co este, tak je to trosku o inom, nie?

takisto s marhulami. zavarene aj lekvar mam narobeny este z 2009 a stale sa to nestihlo pojest. tak naco robit dalsi, ked mi to bude hnit v spajzi 10 rokov. radsej predsa porozmyslam, ako ich zuzitkovat inak, nejak navratne, aby sa mi vratila aspon ta vasa nestastna dan :)
durisovad
07.07.11,12:11
Skoda, ze neviem, odkial si. Ceresni sme mali aj my vyse prava, ale o marhule by som mala velky zaujem, tie sa u nas neurodia.
ajuschka
11.07.11,08:47
ahojte,

som od Galanty, a ostala mi cela plna prepravka marhuli, aj tvrdsie aj maksie a neviem co snimi. kto ich chcete, prihlaste sa, uz ich nemam komu dat. je to uz obrate, tak by to dnes, najneskor zajtra malo byt prec

aja
Gina Er
11.07.11,08:54
esce co sa vyrobnych nakladov a ceny prace tyka:
pre mna osobne:
vyrobne naklady nula, lebo ani nehnojim ani nestriekam, to Ti dlho nevydrží,pôda sa vyčerpá,záhrada prestane prinášať úrodu....a že nemáš škodcov a nestriekaš...tak sa modli,aby to bolo aj naďalej....a proti porážke stromov Ti ani postrek nepomôže aby v tom nebol ziaden bordel a ovocie mam aj tak zdrave,
cena prace? no pre mna zhodenych par kil a pevnejsie svalstvo, takze len a len pridana hodnota :)
.
katalóg
11.07.11,12:14
Video sen vkladám hlavne pre zadávateľku témy.

Prezentačné video o čerešniach - technológia od zberu až po balenie.
Tu sa dá cena rozkalkulovať a uznať. Ale to sú čerešne de luxe.
http://www.youtube.com/watch?v=W5jDSNF5sY4&feature=related z http://www.dobrejablka.sk/sk/start
econconsulting
19.07.11,15:20
ahojte,

som od Galanty, a ostala mi cela plna prepravka marhuli, aj tvrdsie aj maksie a neviem co snimi. kto ich chcete, prihlaste sa, uz ich nemam komu dat. je to uz obrate, tak by to dnes, najneskor zajtra malo byt prec

aja
môj otec má plnú záhradu ( skôr je to malý sad ) ovocia. Každý rok obrovské množstvo marhulí, ponúka ich za 0,30 €/kg a má problémy predať. Ľuďom sa to zdá aj tak drahé. No a červených ríbezlí je tiež obrovské množstvo. Len každý chce zadarmo, ešte aj obrať a umyť a priniesť pod nos. Takže ak má niekto záujem, nech sa páči zavolať na 0915 668 990.
Chokma
22.07.11,05:08
80122

Aktualny letak.

Pre informaciu tym, ktori maju pocit, ze vo vykupe dostavaju malo. ;)
Chokma
22.07.11,05:10
môj otec má plnú záhradu ( skôr je to malý sad ) ovocia. Každý rok obrovské množstvo marhulí, ponúka ich za 0,30 €/kg a má problémy predať. Ľuďom sa to zdá aj tak drahé. No a červených ríbezlí je tiež obrovské množstvo. Len každý chce zadarmo, ešte aj obrať a umyť a priniesť pod nos. Takže ak má niekto záujem, nech sa páči zavolať na 0915 668 990.

Ja si myslim, ze zachvilu budeme platit za to, aby nam to zobrali, ak uz neplatime... A ludia sa budu potom cudovat, ze aky nekvalitny je ten tovar... neviem, kto by sa v takychto podmienkach staral o kvalitu...
romike
12.06.13,17:11
Ak hladáte výkupcu zeleniny tak mi kludne dajte vediet ja by som ju rád odkúpil :)
cathyc
23.06.13,13:01
no milujem tie reči o tom ako to vypestovanie ovocia a zeleniny nič nestojí. Tak by ma zaujímalo či by tí mudrlanti makali zadara, veď v práci nemusia platiť energie ani prenájom. Len tak pre zaujímavosť, viete prečo je cena bioproduktov drahšia ako tých konvenčne pestovaných? Lebo sa musí počítať s menšou úrodou vzhľadom k tomu, že sa zelenine nenacpe množstvo chémie, aby rýchle a bez strát narástla aj za cenu kvality. To, že stromu nemusíte nič dať a predsa rodí je jedna vec, ale zaberá Vám miesto, ktoré by ste mohli využiť na pestovanie rýchlo obrátkovej zeleniny. Oberať treba tiež a počas suchých rokov aj občas zaliať. Nehovorím nič o postrekoch, lebo to ani neuznávam. Ja pestujem zeleninu a ovocie len prírodne. Žiadne postreky, žiadna chémia, umelé hnojivá. Záhradu ošetrujem permakultúrnym spôsobom. Prebytky nepredávam, ale fascinuje ma logika ľudí. keď im nadbytok darujem tak zeleninu vychvália aká je super, ako voní a chutí, ale keby mali zaplatiť len takú cenu akú platia napr. v Tescu, tak to radšej odklusajú tam. Aj napriek tomu, že moje produkty sú fakt v biokvalite a viete prečo? Mám na to len jednu odpoveď, Slovač je národ tak strašne závistliví, že ak Vám má dať možnosť zarobiť si nejakú korunu, tak to radšej dá tu možnosť cudzincovi. Ak tu začnete frflať, že to nie je pravda, tak sa pozrite na skladbu našich obchodov. Samé zahraničné reťazce, slovenské obchodíky pomaly, ale isto vymierajú. Ľutujete dať pár korún navyše za kvalitu, ale neľutujete zaplatiť za jedy, ktorými cpete svoje telá. Vesmír je však nesmierne spravodlivý. Každému dá len toľko čo sám obetoval. Za zlé zlo a za dobré dobro. Viď. plné nemocnice a čakárne u lekárov.
pavol54
23.06.13,17:26
no milujem tie reči o tom ako to vypestovanie ovocia a zeleniny nič nestojí. Tak by ma zaujímalo či by tí mudrlanti makali zadara, veď v práci nemusia platiť energie ani prenájom. Len tak pre zaujímavosť, viete prečo je cena bioproduktov drahšia ako tých konvenčne pestovaných? Lebo sa musí počítať s menšou úrodou vzhľadom k tomu, že sa zelenine nenacpe množstvo chémie, aby rýchle a bez strát narástla aj za cenu kvality. To, že stromu nemusíte nič dať a predsa rodí je jedna vec, ale zaberá Vám miesto, ktoré by ste mohli využiť na pestovanie rýchlo obrátkovej zeleniny. Oberať treba tiež a počas suchých rokov aj občas zaliať. Nehovorím nič o postrekoch, lebo to ani neuznávam. Ja pestujem zeleninu a ovocie len prírodne. Žiadne postreky, žiadna chémia, umelé hnojivá. Záhradu ošetrujem permakultúrnym spôsobom. Prebytky nepredávam, ale fascinuje ma logika ľudí. keď im nadbytok darujem tak zeleninu vychvália aká je super, ako voní a chutí, ale keby mali zaplatiť len takú cenu akú platia napr. v Tescu, tak to radšej odklusajú tam. Aj napriek tomu, že moje produkty sú fakt v biokvalite a viete prečo? Mám na to len jednu odpoveď, Slovač je národ tak strašne závistliví, že ak Vám má dať možnosť zarobiť si nejakú korunu, tak to radšej dá tu možnosť cudzincovi. Ak tu začnete frflať, že to nie je pravda, tak sa pozrite na skladbu našich obchodov. Samé zahraničné reťazce, slovenské obchodíky pomaly, ale isto vymierajú. Ľutujete dať pár korún navyše za kvalitu, ale neľutujete zaplatiť za jedy, ktorými cpete svoje telá. Vesmír je však nesmierne spravodlivý. Každému dá len toľko čo sám obetoval. Za zlé zlo a za dobré dobro. Viď. plné nemocnice a čakárne u lekárov.
To vieš mala by si robiť ako tá jedna babka aj zadarmo dá aj čajík navarí keď nejaká suseda príde zdržovať aj posedí. A veď keď máš rada prácu v záhrade "Tak ako to môžeš vlastne predávať?" :eek: Aspoň tak to niektorí hovoria