travina
01.06.11,12:49
Dobrý deň,
má niekto skúsenosti s pestovaním schizandry čínskej? Mám ju asi tri roky, vždy na jar vyrazí niekoľko zelených lístkov a liana žiadna.
beba13
01.06.11,16:37
pestujem schizandru asi šiesty rok a za ten čas narástla zhruba na 5 metrov,vlani mala prvýkrát aj plody,tiež zo začiatku rástla velmi pomaly,ale ako 3 ročna by mala mať aspom 1 meter,možno jej nevyhovuje stanovište,já ju mám v polotieni.tento rok znova zakvitla a už su aj strapce plodov na nej
beba13
01.06.11,16:39
SCHIZANDRA ČÍNSKA (Schisandra chinensis (Turcz.) Baill.)

Patrí do rodu Schisandra, ktorý zahŕňa 25 druhov lián rastúcich v trópoch a subtrópoch Ázie a Severnej Ameriky. V Rusku rastie na Ďalekom východe v cédrovo-široko-listnatých a široko-listnatých lesoch madžuského typu, v oblasti Primoria, Prlamuria a na juhu Sachalinu. Vyskytuje sa v Číne, na Kórejskom polostrove a v Japonsku. Rastie prevažne na dobre drenážovaných hlinitopiesočnatých pôdach, vo výške 200-500 m n. m. V ranom veku je tieňomilná, plody sa vytvárajú pri dobrom osvetlení. U nás je pomerne málo rozšírená a nedocenená.

BIOLOGICKÉ VLASTNOSTI A PESTOVATEĽSKÉ POŽIADAVKY Trváca drevnatejúca liana so silnými monopodiálne sa rozkonárujúcimi výhonmi. Dosahuje dĺžku 10-12 m. Výhony rastú zo sympodiálnych sivohnedých stolónov, vyrastajúcich z koreňového kŕčika v hĺbke 10-15 cm. Sú ľavotočivé. Listy sú striedavé, zúbkaté, mierne dužinaté, na líci zelené, na rube svetlejšie. Rastlina je jednodomá, s oddelenými kvetmi obidvoch pohlaví. Súplodie je strapcovité, zložené zo 4-40 šťavnatých, jasnočervených bobúľ. V každej bobuli sú 2-3 semená obličkovitého tvaru. Vyžaduje si bežné poľné podmienky na pestovanie.

VYUŽITIE
V dužine plodov sa zistili kyseliny (citrónová, jablčná, vínna), cukry, bielkoviny, vitamín C. Obsah kyseliny citrónovej a jablčnej sa približuje ich obsahu v citróne. Zistili sa tiež látky typu vitamínu B a P a dokázali sa antokyány a cukry. V semenách sa nachádza väčšie množstvo silice. Ďalej obsahuje terpenické látky - schizandrol a schizandrín, ktoré jej dodávajú charakteristickú vôňu pripomínajúcu citrón, vitamín E a tuk. Významný je obsah minerálnych solí, najmä K a Ca, ďalej S, Mg, Na, P, Fe, Mn, Ni a Cu. Hlavnými účinnými látkami sú lignany, ktoré sa nachádzajú v koreňoch, stonkách, ale predovšetkým v semenách. Rastlina neobsahuje alkaloidy a glykozidy. Z plodov sa získavajú dve drogy - Fructus schisandrae chinensis a Semen schisandrae. V Rusku z nich vyrábajú galenické prípravky. V súčasnosti sa používa Tinctura schisandrae ako stimulans a tonikum. V Číne sa používa ako adaptogénny kompozitný prípravok shengmai - injekcie, roztok a prášok. "DDB capsulae - Xian Nong Tan Brand" sa využíva ako hepatoprotektívum. Z plodov sa pripravuje liečivé víno, pre potravinársky priemysel boli odporúčané aj ako farbivo. V domácich podmienkach sa vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínov a minerálov využívajú najmä ako prirodzený a najmä čisto biologický multivitamínový a multiminerálny doplnok stravy. Táto vitamínová bomba je prirodzenou prevenciou proti chrípke a nachladnutiu. Nezanedbateľný význam má aj estetické hľadisko, nakoľko táto popínavá liana je veľmi elegantná. Jesenná prítomnosť plodov silne podfarbuje jej atraktivitu, úžasná kombinácia okrasnej a úžitkovej formy.
travina
01.06.11,17:26
Ďakujem Beba, aj ja rozmýšľam že ju presadím. Problém je s tým popínaním. Mám ju teraz pri starom odumretom ovocnom strome, myslela som, bude šplhať tam ale zrejme sa jej to nepáči, tak jej budem musieť nájsť iné miesto.
beba13
01.06.11,18:16
ja ju mám na pergole a ona sa začala aj sama ovíjať na jedlu normandku,ktorá je blízo nej
Valcake
01.06.11,20:56
Ja mám Šizandru tretí rok. Až teraz sa začala pekne šplhať, kvitnúť. Mala som takú radosť, ale práve keď kvitla, prišiel mráz a kvety odmrzli, listy zoschli.:rolleyes: Samozrejme nevymrzla, ale posúďte sami...:mee: Naraz sme sadili s kamoškou a ona ju má vysokú a aj plody bude mať. Mráz ju nezasiahol.:) Býva inde ako my.
travina
02.06.11,10:28
To je škoda, že omrzla, keď už mala aj kvety. Ten májový mrazík spálil listy aj na mojej ale listy vyrašia znovu, takže nenarobil toľko škody. Len som nemyslela, že je taká citlivá na neskorý mráz, to z nej veľa úžitku nebude v našich končinách.
beba13
20.06.11,15:56
plodmi obsypaná schizadra
travina
20.06.11,19:33
Perfektné, to by som ani neverila, že takto zarodí. Venuješ jej nejakú špeciálnu starostlivosť, napr hnojivo... Musím sa mojej viac venovať. Ale ten jarný mrazík mojej akoby prospel. Nové listy vyzerajú životaschopnejšie a objavili sa konečne aj prvé poplazy.
Čo robíš z plodov? Ja som si voľakedy kupovala v Čechách tinktúru a plánujem si ju vyrábať podomácky - keď sa raz dočkám plodov.
Valcake
20.06.11,22:56
Beatka, tvojej Šizandre patrí pochvala:)...či majiteľke?;) Teda aj aj. Moja sa spamätáva, ale akosi jej to trvá:rolleyes:
beba13
21.06.11,17:15
..ďakujem za pochvalu,no nejako špeciálne sa o ňu nestarám,ked je sucho ju polejem a to je všetko,darí sa jej...............no vlani zarodila prvýkrát a nebolo vela tých plodov tak budem asi robiť pokusy tento rok ale zatial neviem,jesť sa nejako nedá lebo má zvláštnu chuť pre nás netypicku,má kyslu horku sladku korenistú a slanú chuť
wabi
22.06.11,09:26
Naozaj pekné strapčeky. Plody sa jedia sušené, ale len málo. Nie je to ovocie ako hrozno, hoci tak vypadá na obrázku. Je to liek, má povzbudivý účinok, napráklad ak nechcem zaspať, alebo potrebujem vzpruhu - energiu a nesmie sa preháňať.