marnek
01.06.11,13:36
Caute,
Prosim vas o pomoc, mam jeden zavazny problem. Pracujem v jednej firme, ktora je tesne pred bankrotom.. Ja sa z nej potrebujem dostat, nakolko uz na to nemam nervy a mam aj ine ponuky, len sa vas chcem spytat ci jedina cesta ako dat vypoved je dohoda o skonceni prac. pomeru? Cim vlastne prichadzam o teoreticke vyplatenie zmluvneho odstupneho ak firma zbankrotuje..

Da sa to riesit aj vypovedou na zaklade nejakeho pragrafu? Moze byt ako dovod, to ze som nedostal gastrolistky? Nedostal som ich uz od januara, napriek tomu ze z vyplaty mi boli za ne strhnute preniaze?

Pripadne ak mi meskala vyplata posledny polrok mesiac. Peniaze som dostal vzdy 25 dni po vyplatnom termine, no nakoniec som ich dostal. Da sa to spatne povazovat za dovod vypovede?

Dakujem za rady
ivka70
01.06.11,11:48
Caute,
Prosim vas o pomoc, mam jeden zavazny problem. Pracujem v jednej firme, ktora je tesne pred bankrotom.. Ja sa z nej potrebujem dostat, nakolko uz na to nemam nervy a mam aj ine ponuky, len sa vas chcem spytat ci jedina cesta ako dat vypoved je dohoda o skonceni prac. pomeru? Cim vlastne prichadzam o teoreticke vyplatenie zmluvneho odstupneho ak firma zbankrotuje..
Su 2 moznosti, riadna vypoved s2 mesacnou vypovednou lehotou alebo dohoda o ukonceni PP. Ani jedna nie je spojena s narokom na odstupne.

Da sa to riesit aj vypovedou na zaklade nejakeho pragrafu? Moze byt ako dovod, to ze som nedostal gastrolistky? Nedostal som ich uz od januara, napriek tomu ze z vyplaty mi boli za ne strhnute preniaze?
Cisto teoreticky by sa strhnutie penazi dalo povazovat za nevyplatene mzdy alebo jej casti, ale to by chcelo poradit sa s pravnikom.

Pripadne ak mi meskala vyplata posledny polrok mesiac. Peniaze som dostal vzdy 25 dni po vyplatnom termine, no nakoniec som ich dostal. Da sa to spatne povazovat za dovod vypovede?
Ak nie je mzda vyplatena do 15 dni od vyplatneho terminu, mozes okamzite ukoncit PP z dovodu nevyplatnia mzdy alebo jej casti. Toto mozes urobit najneskor do 30 dni ako si sa o takomto dovode dozvedel.
Takze ak ti meskala viac ako 15 dni aj aprilova vyplata, mozes okamzite ukoncit PP.


Dakujem za rady

v texte
marnek
03.06.11,13:50
Vdaka za radu..

Medzicasom veci trochu nabrali spad a firma podala prihlasku do konkurzu na prislusnom sude. Viete mi poradit aky bude teraz postup? Teda potrebujem rozviazat pomer co najskor tak, aby som mal narok na pripadne odstupne. Je konkurz firmy dovod na podanie okamzitej vypovede z mojej strany?

vdaka
Tweety
03.06.11,14:19
Vdaka za radu..

Medzicasom veci trochu nabrali spad a firma podala prihlasku do konkurzu na prislusnom sude. Viete mi poradit aky bude teraz postup? Teda potrebujem rozviazat pomer co najskor tak, aby som mal narok na pripadne odstupne. Je konkurz firmy dovod na podanie okamzitej vypovede z mojej strany?

vdaka
Nie, nie je.
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
KEJKA
04.06.11,09:18
ak je firma v konkurze, resp. bude, tak ukončenie PP bude už ozaj otázkou času. VYčkaj -tak by som poradila.