Mattmih
01.06.11,15:31
Som na Absolv. praxi na UPSVar chcem vediet ci mozem po 3 mesiacoch odist do zahranicia na brigadu na cca mesiac ? Je mi jedno ci ma potom vezmu naspet na abs. prax alebo vyradia na 3 mesiace z evidencie len chcem vediet ci to je vobec mozno lebo nebudem tam sediet za 140 eur mesacne ked mozem mat 10x tolko... poradi mi niekto ? dakujem
Mária27
01.06.11,16:38
O absolventskej praxi hovorí § 51 zákona o službách zamestnanosti (5/2004). Prax trvá najmenej 3 mesiace, najviac 6 mesiacov - máš to asi v dohode. Evidenciu odpracovaných dní vedie zamestnávateľ.

Príspevok sa kráti za dni neprítomnosti. Z toho usudzujem, že ak odpracuješ aspoň tie tri mesiace, nebudú ťa ďalej platiť, ale vracať by si nič nemal. Ohlás na úrade, že zo závažných rodinných dôvodov nemôžeš v absolvenstkej praxi pokračovať.

§ 51
(4) Absolventská prax sa vykonáva najmenej 3 mesiace a najviac 6 mesiacov, bez možnosti jej predĺženia a opakovaného vykonávania, v rozsahu 20 hodín týždenne. Začiatok vykonávania absolventskej praxe a jej rozsah určuje zamestnávateľ. Po skončení absolventskej praxe vydá zamestnávateľ absolventovi školy potvrdenie o vykonaní absolventskej praxe.

(5) Počas vykonávania absolventskej praxe poskytuje úrad absolventovi školy paušálny príspevok vo výške sumy životného minima poskytovaného jednej plnoletej fyzickej osobe podľa osobitného predpisu46e) mesačne na úhradu jeho nevyhnutných osobných výdavkov spojených s vykonávaním absolventskej praxe; paušálny príspevok sa kráti za dni voľna podľa odseku 7 a za ďalšie dni neprítomnosti na absolventskej praxi na základe evidencie dochádzky predkladanej úradu podľa odseku 9 písm. d). Výsledná suma sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor. Úrad poskytne absolventovi školy náhradu poistného na úrazové poistenie počas vykonávania absolventskej praxe.
Mattmih
01.06.11,17:00
A ak poviem ze chcem odist do zahranicia na brigadu ? bude v tom nejaky problem ? ... to mi je jasne ze po 3 mesiacoch ak pojdem prec tak ma nebudu platit... Mna proste zaujima ci z toho nemoze byt nejaky "problem" ak poviem ze chcem ukoncit abs. prax lebo chcem odist na brigadu, alebo na dovolenku alebo nieco take proste mesiac budem prec ak pridem naspet na slovensko tam ma uz netrapi ci budem v abs. praxi pokracovat len chcem vediet ako to je z odchodom dik.
Xanti
01.06.11,17:07
Vyradia ťa na vlastnú žiadosť z UP, najskôr ťa zaevidujú o 3 mesiace. Aj keby si sa vrátil zo zahraničia skôr, a budeš si musieť sám platiť odvody do ZP vo výške 46,06 eur.
Mattmih
01.06.11,17:11
Takze nemam ziadnu povinnost ostat tam dalej na tej praxi mozem odist "kedy chcem" po 3 mesiacoch vykonavania praxe. vyradia ma na 3 mes. zaplatim si 3x po cca 50eur. prihlasim sa po 3 mes. na urad do evidencie a to je cele ? dobre som pochopil ?......Takze ked som vyradeny z Uradu nemozem vykonavat abs. prax ?
Mária27
01.06.11,17:28
Takze nemam ziadnu povinnost ostat tam dalej na tej praxi mozem odist "kedy chcem" po 3 mesiacoch vykonavania praxe. vyradia ma na 3 mes. zaplatim si 3x po cca 50eur. prihlasim sa po 3 mes. na urad do evidencie a to je cele ? dobre som pochopil ?......Takze ked som vyradeny z Uradu nemozem vykonavat abs. prax ?
Keď už za niečo berieš príspevok, aspoň si o tom prečítaj zákon, napísala som ti aj, ktorý to je, hoci to máš v dohode ... Absolventskú prax môžu niekedy vykonávať aj takí, čo nie sú evidovaní ako uchádzači o zamestnanie. Ale táto prax sa nedá prerušiť a neskôr v nej pokračovať. Potom už môžeš byť maximálne nezamestnaný, na príspevok v nezamestnanosti asi nemáš dosť odrobené.
O predčasnom skončení sa môžeš informovať presnejšie na úrade práce. Takéto prípady sa nestávajú často, aby to vedeli poradáci odrecitovať. A tí mladí, čo na absolventskej praxi boli, zvyčajne sem radiť nechodia.
Mattmih
01.06.11,17:33
ja nechcem prerusit ja chcem ukoncit. viem ze by som chcel vela yby som isiel potom hned naspet. nic skusim sa zajtra opytat a dam vediet ako som pochodil... lenneviem ci sa mam opytat na to ez chcem odist prec na brigadu alebo povedat ze idem na dovolenku alebo.. ? neviem no
Xanti
01.06.11,18:01
Nechcem ťa navádzať,
minule som bola na UP odniesť list lebo náš absolvent tiež skončil skôr ako mal, kvôli tomu že si otvoril živnosť. A som si vypočula na chodbe, "že aký problém, odídem tak aby som sa stihol vrátiť na kontakt a nikto mi na nič nepríde"...
Mattmih
01.06.11,18:05
jasne ... problem je ale v tom ze ja vykonavam abs. prax na urade prace :D
Xanti
01.06.11,18:08
Haha,
tak to áno. Tak to dať žiadosť o vyradenie, iná cesta nie je. A najskôr ťa nazad zaevidujú o 3 mesiace.
Mattmih
01.06.11,18:18
Dobre zajtra sa este presne opytam na UPSVAR dik za uzitocne rady :)
Mária27
01.06.11,20:21
ja nechcem prerusit ja chcem ukoncit. viem ze by som chcel vela yby som isiel potom hned naspet. nic skusim sa zajtra opytat a dam vediet ako som pochodil... lenneviem ci sa mam opytat na to ez chcem odist prec na brigadu alebo povedat ze idem na dovolenku alebo.. ? neviem no
Pokiaľ viem, detektívov si ešte neplatia ...
A absolventská prax je práve na to, aby si sa veľa pýtal a veľa naučil. O tom, čo sa robí na úrade práce by si teda mal poúčať ty nás:)
veronikasad
02.06.11,04:47
Nechcem ťa navádzať,
minule som bola na UP odniesť list lebo náš absolvent tiež skončil skôr ako mal, kvôli tomu že si otvoril živnosť. A som si vypočula na chodbe, "že aký problém, odídem tak aby som sa stihol vrátiť na kontakt a nikto mi na nič nepríde"...
také jednoduché to asi nebude. Zamestnávatel vedie dochádzku absolventa a o neodpracované dni sa príspevok na abs.prax kráti pre absolventa aj zamestnávatela. To by ho musel kryť zamestnávatel. Tuším do 3 dní musí zamestnávatel nahlásiť neprítomnosť na UP.

Podmienky predčasného ukončenia nie sú v zmluve ?
Mária27
02.06.11,05:49
také jednoduché to asi nebude. Zamestnávatel vedie dochádzku absolventa a o neodpracované dni sa príspevok na abs.prax kráti pre absolventa aj zamestnávatela. To by ho musel kryť zamestnávatel. Tuším do 3 dní musí zamestnávatel nahlásiť neprítomnosť na UP.

Podmienky predčasného ukončenia nie sú v zmluve ?
Jeho zamestnávateľom je úrad práce:D
veronikasad
02.06.11,06:00
Ten príspevok č. 9 som prehliadla ...
Mattmih
02.06.11,15:18
Tak.. pytal som sa je to tak ze oni ma daju prsote ze som odisiel do zahranicia neviem uz presne ako to bolo ale nieco ze mozem tam byt max 15 dni v tom zahranici a ak budem viac tak to naviac si zaplatim .. nic take ze na 3 mesiace vyradeny.
Zuzy
23.06.11,08:58
Dobrý deň prajem, prosím Vás absolvenstská prax sa môže vykonávať iba v odbore, v ktorom sa študovalo, alebo nezáleží na tom, v akom odbore je nezamest. vyštudovaný? Za odpovede ďakujem
s.r.o.
18.07.11,07:51
nemá náhodou nie kto vzor alebo poprípade ako napísať na upsvar o predčasnom ukončení absolventa čo tam mám napísať?