mctomas
01.06.11,17:28
Dobry den,
mam otazku tykajuci sa povinnosti platby zdravotneho poistenia. Dufam ze sekcia fora je spravna. Teraz v maji som mal 25 rokov, mam riadne ukoncenu VS na Slovensku a od 1. jula 2011 sa stavam studentom ceskej vysokej skoly na bakalarskom studiu. Od 1. jula odchadzam byvat do Prahy. V mojej zdrav. poistovni ma informovali ze vzhladom na skutocnost ze mam uplne VS vzdelanie budem muset ZP platit aj ked som studentom a nepresiahol som vek 26 rokov i ked za studium v CR podla studijneho oddelenia ceskej VS nebudem muset platit vzhladom na to ze ide o iny stat. Chcem sa opytat ci mam nejaku moznost aby za mna ZP platil stat.
Je mozne byt zaevidovany na urade prace v SR a studovat v CR?
Myslite ze si mozem zrusit poistenie v SR a ze by ma zobrala nejaka ceska poistovna a platil by za mna ZP cesky stat?
dakujem velmi pekne za ujasnenie
Tomas
veronikasad
01.06.11,15:32
Myslím, že riešením by bolo zamestnanie na pracovnú zmluvu v ČR (aj na minimálny úväzok). V tom prípade by si ale musel vrátiť slovenský preukaz poistenca.
mctomas
01.06.11,15:55
Myslím, že riešením by bolo zamestnanie na pracovnú zmluvu v ČR (aj na minimálny úväzok). V tom prípade by si ale musel vrátiť slovenský preukaz poistenca.

stacila by napriklad dohoda o vykonani prace ktoru by som podpisal v nejakej pracovnej agenture v CR aj ked by som potom cez nich nerobil?
twe
01.06.11,17:58
Verejne zdravotne poistenie sa plati iba v jednom clenskom state EU naraz. Teda bud Vam bude bezat v Cesku alebo tu na Slovensku. Ak nechcete platit tu, odhlaste sa z trvaleho pobytu a oznamte, ze idete do zahranicia, inak si na Vas dlzne poiste pocka aj roky.
mctomas
12.06.11,08:09
ahojte
rad by som aktualizoval moju temu. prave si pozram ceske pracovne agentury a snazil som sa najst nieco take aby sa mi ujasnilo to o com pisala veronikasad. na strankach student.cz som nasiel:


"Na jakou smlouvu budu zaměstnán? V souladu s novým zákonem o zaměstnanosti, který platí od 1.10.2004 uzavíráme s brigádníky "dohodu o pracovní činnosti" nebo "pracovní poměr na dobu určitou". Odvádíme tedy za Vás zdravotní a sociální pojištění. U některých klientů pouze pomáháme s náborem a s administrací agendy brigádníků, v takovém případě uzavíráte dohodu o provedení práce, ale Vaším zaměstnavatelem není Agentura STUDENT s.r.o., ale firma u které pracujete."

Myslite si ze toto by mohlo byt moje riesenie na to co sa pytam v mojom prvom prispevku? pretoze pri prac. zmluve na dohodu u nas v SR si pri prekroceni istej ciastky stanovenej uradom prace platim ZP sam
veronikasad
12.06.11,08:12
ahojte
rad by som aktualizoval moju temu. prave si pozram ceske pracovne agentury a snazil som sa najst nieco take aby sa mi ujasnilo to o com pisala veronikasad. na strankach student.cz som nasiel:


Myslite si ze toto by mohlo byt moje riesenie na to co sa pytam v mojom prvom prispevku? pretoze pri prac. zmluve na dohodu u nas v SR si pri prekroceni istej ciastky stanovenej uradom prace platim ZP sam
pokial pôjde o pracovný pomer na dobu určitú - ano.
Nepoznám české zákony, ale myslím, že ani v Čechách sa z dohody odvody neplatia