doktor01
01.06.11,20:23
Máme v dome problém so studenou vodou. Za rok 2009 v bytovom dome vznikla strata 500 m3 a za rok 2010 600 m3. Strata bola vyčíslená na základe odpočtu hlavného merača a pomerových meračov v bytoch. Hlavný merač sa podrobil kontrole v roku 2010 a zistilo sa údajné, že je OK. Nenašli sa ani žiadne úniky. Správca to vysvetľuje tým, že niekto odoberá vodu na čierno. Porovnávali sme aj spotrebu po jednotlivých bytoch a u nikoho sme nenašli neobvykle nízku spotrebu. Vie niekto poradiť ako to vyriešiť, aby sa zabránilo takejto veľkej strate?
Zaujímavé je, že spotreba teplej vody je úplne v poriadku. Nechápem prečo by niekto kradol studenú vodu keď by mohol na čierno odoberať aj teplu.
PS: Existujú nejaké spoľahlivé pomerové merače, ktoré sa nedajú oklamať?
Jozef Štora
01.06.11,19:14
Uz som dnes o tom pisal, aka bola celkova spotreba za dom? Lebo ak je rozdiel v tolerancii do 10 %, je to povolena odchylka merania. Ak je to viac, treba sa zamysliet aj nad vedenim od vodomeru na pate po stupacky, ci nie je v zemi a nedochadza k vsakovaniu, strkove podlozie vody vstrebe jak cely dom :D a taktiez sa treba pozriet na meranie v kazdom byte, ci napriklad nie je obidena pripojka vody k wc a podobne. Co sa tyka spolahlivosti, mechanicke ovplyvnenie je vidiet a ovplyvnenie magnetom, na to su antimagneticke vodomery.
verkaz
02.06.11,09:55
Mali sme podobný problém, ktorý sme vyriešili niekoľkými námatkovými kontrolami. A čudoval by si sa na čo všetko sme prišli.
Napojenie práčky za meračom, tak isto prívod vody do nádržky WC, kvapkanie (za hodinu nakvapká cca 5 l vody).
Poučení touto skutočnosťou sme u nás prijali smernicu, ktorá takéto prípady rieši. Previnilcom sa spotreba pripočítala a ešte zaplatili aj pokutu, ktorá bola príjmom FO.
Mávali sme koeficient 1,4895 a teraz už len 1,2132. Aj to by sme ešte chceli zjednať nápravu, ale to sa nám už asi nepodarí.
doktor01
02.06.11,15:37
Uz som dnes o tom pisal, aka bola celkova spotreba za dom? Lebo ak je rozdiel v tolerancii do 10 %, je to povolena odchylka merania. Ak je to viac, treba sa zamysliet aj nad vedenim od vodomeru na pate po stupacky, ci nie je v zemi a nedochadza k vsakovaniu, strkove podlozie vody vstrebe jak cely dom :D a taktiez sa treba pozriet na meranie v kazdom byte, ci napriklad nie je obidena pripojka vody k wc a podobne. Co sa tyka spolahlivosti, mechanicke ovplyvnenie je vidiet a ovplyvnenie magnetom, na to su antimagneticke vodomery.
strata je za rok 2010 22%. Hlavný vodomer máme v dome -tam nebola zistená žiadna porucha. Stupačky a vodomery dám znovu skontrolovať ale v niektorých bytoch je to trochu komplikovanejšie vzhľadom na rôzne rekonštrukcie.
Jozef Štora
02.06.11,16:34
a tie mozu byt prave problem.. ale nemusia....
verkaz
02.06.11,17:00
Vieš o tom, že ti sedí odber teplej vody v bytoch a na mieste, kde ju meria dodávateľ ? My máme aj tam rozdiel ale nie až taký veľký.
Keby si chcel nakvapkať teplú vodu, tak pokým mu nakvapká vychladne.
jozef060
11.06.11,08:15
Zdravim

My sme bytovka so 6-timi bytmi a obsadene su len 4...a spotreba na nasich vodomeroch za rok je cca 250 m3 a na hlavnom je 350 m3... kto vam robil tu kontrolu po bytoch? Je dobre si zavolat niekoho z vodarni, kto ma s tym skusenosti? DIK za odpoved :)
verkaz
11.06.11,15:07
Kontrolu sme si robili sami a ako odborník bol jeden zamestnanec firmy, ktorá nám robí údržbu a opravy vody a kanalizácie. Ten ma upozornil na to, aby sme spláchli WC a pozreli či sa pri plnení nádržky točí vodomer. Našli sme dva prípady, kde sa netočil a prívod vody bol napojený za meračom. Tak isto sme našli v jednom byte aj práčku.
jozef060
13.06.11,09:49
Dobry den. Vie mi prosim niekto poradit nejaku firmuv okoli Trnavy, ktora by mi vedal zistit alebo premerat ze ci na cca 40m dlhej vodovodnej pripojke je nejaky unik vody v dosledku poskodenia potrubia? V Trnavskych vodarnach uz takyto pristroj nemaju. DAKUJEM za odpoved :)