nika.sum
10.01.06,14:57
;) Je to trosku kuriozna otazka. Dnes sa ma jeden zakaznik opytal ci by bolo mozne si dat oblek do danovych vydavkov. Co vy na to ovela skusenejsi ako ja? Nebol by nejaky mozny legalny sposob dat to nakladov, napr. logo firmy vysite na obleku a pod....
Zita5
10.01.06,14:16
Pokiaľ bude mať vyšité logo na obleku , tak podľa mňa áno . Inak myslím , že nie . Aj to bude treba dokladovať faktúrou , kde by malo byť preukazateľné , že to logo sa robilo .Ale priznám sa , že už som mala možnosť na túto tému počuť viacej názorov , ktoré sa rozchádzali .
STRELEC
10.01.06,14:24
;) Je to trosku kuriozna otazka. Dnes sa ma jeden zakaznik opytal ci by bolo mozne si dat oblek do danovych vydavkov. Co vy na to ovela skusenejsi ako ja? Nebol by nejaky mozny legalny sposob dat to nakladov, napr. logo firmy vysite na obleku a pod....
Nie je to až taká kuriózna a zriedkavá otázka, ako by sa zdalo.
V prvom rade je potrebné vedieť, akým druhom živnosti sa onen "jeden zákazník" zaoberá. Ak je to zvárač na živnosť, tak určite nie. Veľmi ťažko (aj s logom:rolleyes: ) by zdôvodňoval ako takýto oblek prispeje k tomu, aby získal, udržal ... svoj príjem. Ale aj organizátor plesov by asi ťažko zdôvodňoval, kde všade sa to on pohybuje s označkovaným oblekom. Nebolo by to asi vhodné, vkusné a reálne.
K takýmto položkám by som pristupoval opatrne a s citom.
Zita5
10.01.06,14:32
Strelec , prečo by nemohol mať aj zvárač oblek s logom firmy ? Predsa ak si bude vyhľadávať osobne zákazky a aby bol "fištafírovaný ", tak prečo nie ? Nuž aj napriek tomu , že je to kuriózne .;) ;) ;) ;) :p

Ale teraz vážne , súhlasím s Tebou , že skutočne k tomuto treba pristupovať zodpovedne , opatrne a s citom a treba si zvážiť svoje rozhodnutie so zreteľom na to , čo ten konkrétny človek vykonáva .
Evanka
10.01.06,14:38
Strelec , prečo by nemohol mať aj zvárač oblek s logom firmy ? Predsa ak si bude vyhľadávať osobne zákazky a aby bol "fištafírovaný ", tak prečo nie ? Nuž aj napriek tomu , že je to kuriózne .;) ;) ;) ;) :p

Ale teraz vážne , súhlasím s Tebou , že skutočne k tomuto treba pristupovať zodpovedne , opatrne a s citom a treba si zvážiť svoje rozhodnutie so zreteľom na to , čo ten konkrétny človek vykonáva . Ja myslím, že sám podnikateľ najlepšie vie, či ten oblek bol skutočne kúpený na dosiahnutie a udržanie.... Ak je o tom presvedčený, tak potom to aj obháji. Napríklad firma na výstave prezentuje svoje výrobky. Zakúpili na tento účel rovnaké obleky, charakterizujúce firmu. Myslím, že by to obhájili ako uznateľný výdavok aj keby tam nebolo vyšité logo. Nefingovaný výdavok sa vždy ľahšie obhajuje.
STRELEC
10.01.06,14:43
Nuž, keďže z otázky neboli zrejmé detaily, aj moja aj Tvoja odpoveď boli len všeobecnejším názorom na okruh otázky.
Nielen v tomto období sa človek pomerne často stretáva s tým, že daňový subjekt v snahe maximalizovať náklady "by vedel zdôvodniť" (?) aj nemožné. Nemôžem napísať napr. lízatko, lebo niekto sa toho chytí a napíše, že predsa lízatko je nákladová položka a bude mať aj pravdu. (u predajne s potravinami...):D :) ;)
Zita5
10.01.06,14:43
Je to určite tak Evanka, a dnes nie je ojedinelé , že prídu aj k nám do firmy dodávatelia a majú obleky vo farbe firmy, s logom, bez loga , alebo podobne . " Ale pevne verím " , že sú aj podnikatelia , ktorý si kúpia normálny oblek napr. na svadbu a fuk ho do výdavkov .Ak im to prejde , tak to je ich šikovnosť .
Vladimír Ozimý
10.01.06,15:09
no ja to tiez vnimam a tiez mi to maju klienti za tazko ze som velmi zdrzanlivy k takejto polozke...ale myslim ze napr. taky financny poradca ktory chodi v obleku denno denne si kludne moze uznat oblek do nakladov...
abel
10.01.06,15:10
Mala som klienta - poisťováka, ktorý trval na tom, že on musí mať oblek, lebo jedná s klientom a trval na tom, že ho chce do nákladov. Prosím, má ho mať na vlastné želanie. Len som mu oponovala, že ja ako účtovníčka tiež jednám s klientom a nechodím do práce v pyžame, a pritom si kostýmy neodvážim dať do nákladov.
nika.sum
10.01.06,15:12
Tak to skusim trosku specifikovat. Konatel zaroven spolocnikom s.r.o., nema sice odmenu za funkciu konatela a nie je ani zamestnancom firmy. Ale aj napriek tomu vykonava pre s.r.o. sluzobne cesty na vyhladavanie obchodnych partnerov. Myslim, ze to je padny dovod na "Oblek". A to logo? ved nie je definovane /aspon si myslim/ ze musi byt na viditelnom mieste, a je asi doveryhodnejsie keby tam bolo, nie?
STRELEC
10.01.06,15:17
Nedal by som to do nákladov. Nie je na to, podľa mňa, opodstatnenie. Myslím, že to patrí do skupiny tých položiek, ktoré by som zúčtoval do nákladov len na prianie klienta (a jeho "triko").
Tweety
10.01.06,15:20
Priznám sa, ešte som nevidela parádny oblek s logom.
nika.sum
10.01.06,15:30
Dakujem Vam vsetkym za zapojenie sa do temy, ja si tiez myslim, ze ked si to chce dat do nakladov, zauctujem mu to ale obhajovat si to musi sam....
ecuch
11.01.06,04:47
Dakujem Vam vsetkym za zapojenie sa do temy, ja si tiez myslim, ze ked si to chce dat do nakladov, zauctujem mu to ale obhajovat si to musi sam....

Moja skúsenosť: keď ide o obhajovanie nákladov pred DÚ zostane to na účtovníkovi...