shelter
02.06.11,09:18
Ahojte, nikde som to tu nenasla, tak vas idem poprosit o radu...

Vo firme pracujem cca 13 rokov a chcem dat vypoved dohodou k 1.9.2011. Ako mozem cerpat dovolenku? Mam narok na 26,5 dni. Mozem si ju vycerpat celu? Alebo ako to je...? :confused:
veronikasad
02.06.11,07:21
Ahojte, nikde som to tu nenasla, tak vas idem poprosit o radu...

Vo firme pracujem cca 13 rokov a chcem dat vypoved dohodou k 1.9.2011. Ako mozem cerpat dovolenku? Mam narok na 26,5 dni. Mozem si ju vycerpat celu? Alebo ako to je...? :confused:
1,5 dňa z roku 2010 a 5 týždňov z roku 2011 ?
terezamaria
02.06.11,07:23
Ahojte, nikde som to tu nenasla, tak vas idem poprosit o radu...

Vo firme pracujem cca 13 rokov a chcem dat vypoved dohodou k 1.9.2011. Ako mozem cerpat dovolenku? Mam narok na 26,5 dni. Mozem si ju vycerpat celu? Alebo ako to je...? :confused:

Výpoveď dohodou neexistuje, zrejme chceš požiadať o skončenie pracovného pomeru Dohodou, podľa § 60 ZP.

Nevieme k akému dátumu chceš túto žiadosť podať a či stihneš do tohoto dátumu čerpať dovolenku.

Pokiaľ zamestnávateľ bude súhlasiť so skončením pracovného pomeru dohodou, zrejme dovolenku budeš mať preplatenú pri ukončení pracovného pomeru, resp. v prvej nasledujúcej výplate.Pokiaľ stihneš čerpať do skončenia, tak Ti ju dá zrejme čerpať.
shelter
02.06.11,07:26
Výpoveď dohodou neexistuje, zrejme chceš požiadať o skončenie pracovného pomeru Dohodou, podľa § 60 ZP.

Nevieme k akému dátumu chceš túto žiadosť podať a či stihneš do tohoto dátumu čerpať dovolenku.

Pokiaľ zamestnávateľ bude súhlasiť so skončením pracovného pomeru dohodou, zrejme dovolenku budeš mať preplatenú pri ukončení pracovného pomeru, resp. v prvej nasledujúcej výplate.Pokiaľ stihneš čerpať do skončenia, tak Ti ju dá zrejme čerpať.

takze z tohto vyplyva, ze si ju v podstate mozem vycerpat celu? :)
veronikasad
02.06.11,07:27
takze z tohto vyplyva, ze si ju v podstate mozem vycerpat celu? :)
čo rozumieš pod celou ? Ak skončíš 31.8., máš nárok na 8/12 ročného nároku. (neodpovedala si aký máš ročný nárok na dovolenku).

Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel ...
shelter
02.06.11,07:30
1,5 dňa z roku 2010 a 5 týždňov z roku 2011 ?

urcite mam celu vycerpanu z minuleho roka...Na vyplatnej paske mam ale uvedeny takyto narok, cize 26,5 dna. Nepatram po tom, som rada :)

Vycerpanych mam cca 14 dni a urcite by som este v juni a v juli brala nejake volno. Len som nevedela, ci si ju mozem vycerpat az dokonca (t.j. 26,5 dni), alebo len cast 8/12...

Nahradu za seba mam, takze problem dohodnut sa o vypovedi urcite nebude. (Dufam)
shelter
02.06.11,07:31
čo rozumieš pod celou ? Ak skončíš 31.8., máš nárok na 8/12 ročného nároku. (neodpovedala si aký máš ročný nárok na dovolenku).

Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel ...

pod celou som myslela rocny narok 26,5 dni.
terezamaria
02.06.11,07:32
takze z tohto vyplyva, ze si ju v podstate mozem vycerpat celu? :)

Dala si málo informácií k tomu, aby odpoveď mohla byť adresná a presne ušitá na Tvoj problém.
Tú dovolenku máš starú, či zarátala si aj tohtoročnú?

Pokiaľ by bola stará, tak 1,5 dňa Ti už prepadlo a 25 dní si môžeš vyčerpať.
Pokiaľ si tam zahrnula aj novú, tak za tento rok budeš čerpať alikvótnu časť, dokedy bude trvať Tvoj pracovný pomer a to nevieme.
veronikasad
02.06.11,07:34
urcite mam celu vycerpanu z minuleho roka...Na vyplatnej paske mam ale uvedeny takyto narok, cize 26,5 dna. Nepatram po tom, som rada :)

Vycerpanych mam cca 14 dni a urcite by som este v juni a v juli brala nejake volno. Len som nevedela, ci si ju mozem vycerpat az dokonca (t.j. 26,5 dni), alebo len cast 8/12...

Nahradu za seba mam, takze problem dohodnut sa o vypovedi urcite nebude. (Dufam)
26,5 dňa je nejaký divný nárok ...
katka50
02.06.11,07:35
urcite mam celu vycerpanu z minuleho roka...Na vyplatnej paske mam ale uvedeny takyto narok, cize 26,5 dna. Nepatram po tom, som rada :)Radšej pátraj...

Vycerpanych mam cca 14 dni a urcite by som este v juni a v juli brala nejake volno. Len som nevedela, ci si ju mozem vycerpat az dokonca (t.j. 26,5 dni), alebo len cast 8/12...

Nahradu za seba mam, takze problem dohodnut sa o vypovedi urcite nebude. (Dufam)

Zákonník práce § 131 ods.2 písm.g

Zrážky zo mzdy a poradie zrážok
§ 131
(1) Zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie, nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na verejné zdravotné poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, daňového nedoplatku, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.
(2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len
a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,
c) peňažné tresty a pokuty, ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
d) neprávom prijaté sumy dávok sociálneho poistenia a dôchodkov starobného dôchodkového sporenia alebo ich preddavky, štátnych sociálnych dávok, dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia a peňažného príspevku za opatrovanie, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia podľa osobitného predpisu,
e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
f) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo jej časť, na ktorú zamestnanec stratil nárok alebo mu nárok nevznikol,
g) náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,
h) sumu odstupného alebo jeho časť, ktorú je zamestnanec povinný vrátiť podľa § 76 ods. 3.
shelter
02.06.11,07:38
Dala si málo informácií k tomu, aby odpoveď mohla byť adresná a presne ušitá na Tvoj problém.
Tú dovolenku máš starú, či zarátala si aj tohtoročnú?

Pokiaľ by bola stará, tak 1,5 dňa Ti už prepadlo a 25 dní si môžeš vyčerpať.
Pokiaľ si tam zahrnula aj novú, tak za tento rok budeš čerpať alikvótnu časť, dokedy bude trvať Tvoj pracovný pomer a to nevieme.

ospravedlnujem sa a este raz teda...:)

Moj rocny narok na dovolenku je 26,5 dni. Staru som mala vycerpanu vsetku. Pre istotu sa opytam mzdarky, ale urcite som staru dovolenku uz vycerpala. Z tejto celkovej (tento rok) 26,5 dni som zatial vycerpala 14 dni dovolenky. Vypoved chcem dat k 31.8.2011, cize od 1.9.2011 tu uz nebudem pracovat. Dohodnut sa chcem v juli, pretoze nahradu za seba uz mam, cize mesiac bude stacit. Potrebovala by som vsak este nejake volno, preto potrebujem vediet, ci moze vycerpat celu rocnu dovolenku, alebo len 8/12.
terezamaria
02.06.11,07:40
pod celou som myslela rocny narok 26,5 dni.

Takže zo starej Ti zostalo 1,5 dňa a 25 dní máš novej. Je to nárok do konca roka. Takže si vypočítaj podľa odpracovaných mesiacov, na koľko máš nárok. Pokiaľ budeš robiť napr. do konca októbra, počítač 25 : 12 x 10 = 20,83 = počítač to zaokrúhli na 21 dní. Odpočítaš koľko si si už tento rok vybrala a ostatné môžeš dočerpať. Zameň si ten október za skutočný mesiac, ku ktorému chceš skončiť pracovný pomer.
veronikasad
02.06.11,07:40
Máš rovnomerný rozvrhnutý pracovný čas ? V akej sfére pracuješ ? Ak zamestnávatel o tvojej "výpovedi" ešte nevie, na páske máš uvedený ročný nárok. Z neho môžeš ku dňu skončenia prac.pomeru vyčerpať pomernú časť - v tvojom prípade 8/12 ročného nároku.
shelter
02.06.11,07:41
Takže zo starej Ti zostalo 1,5 dňa a 25 dní máš novej. Je to nárok do konca roka. Takže si vypočítaj podľa odpracovaných mesiacov, na koľko máš nárok. Pokiaľ budeš robiť napr. do konca októbra, počítač 25 : 12 x 10 = 20,83 = počítač to zaokrúhli na 21 dní. Odpočítaš koľko si si už tento rok vybrala a ostatné môžeš dočerpať. Zameň si ten október za skutočný mesiac, ku ktorému chceš skončiť pracovný pomer.

aha, cize sa to roztrata :( no to si ma moc nepotesila :mee:
terezamaria
02.06.11,07:44
ospravedlnujem sa a este raz teda...:)

Moj rocny narok na dovolenku je 26,5 dni. Staru som mala vycerpanu vsetku. Pre istotu sa opytam mzdarky, ale urcite som staru dovolenku uz vycerpala. Z tejto celkovej (tento rok) 26,5 dni som zatial vycerpala 14 dni dovolenky. Vypoved chcem dat k 31.8.2011, cize od 1.9.2011 tu uz nebudem pracovat. Dohodnut sa chcem v juli, pretoze nahradu za seba uz mam, cize mesiac bude stacit. Potrebovala by som vsak este nejake volno, preto potrebujem vediet, ci moze vycerpat celu rocnu dovolenku, alebo len 8/12.

No fajn, keďže Tvoj PP skončí 31.8., máš nárok za tento rok na 8/12-in.
25 : 12 x 8 = 16,66 , teda 16,5 dňa. K tomu 1,5 dňa zminulého roku, celkove
18 dní. Takže ešte 4 dni môžeš vyčerpať, pokiaľ si už 14 vyčerpala.
shelter
02.06.11,08:11
No fajn, keďže Tvoj PP skončí 31.8., máš nárok za tento rok na 8/12-in.
25 : 12 x 8 = 16,66 , teda 16,5 dňa. K tomu 1,5 dňa zminulého roku, celkove
18 dní. Takže ešte 4 dni môžeš vyčerpať, pokiaľ si už 14 vyčerpala.

vyratat som to vedela, len som si nebola ista ako to je s cerpanim...:( tak uz viem, vdaka ;)

a este otazocka...ak by som vycerpala viac, napr. 7 dni, daju mi tie 3 dni k nahrade? Resp. aku ciastku by to predstavovalo, ako by som si to vyratala?
Tweety
02.06.11,08:12
vyratat som to vedela, len som si nebola ista ako to je s cerpanim...:( tak uz viem, vdaka ;)

a este otazocka...ak by som vycerpala viac, napr. 7 dni, daju mi tie 3 dni k nahrade? Resp. aku ciastku by to predstavovalo, ako by som si to vyratala?
Prečerpanú D a teda vyplatenú náhradu, budeš musieť vrátiť.
veronikasad
02.06.11,08:13
vyratat som to vedela, len som si nebola ista ako to je s cerpanim...:( tak uz viem, vdaka ;)

a este otazocka...ak by som vycerpala viac, napr. 7 dni, daju mi tie 3 dni k nahrade? Resp. aku ciastku by to predstavovalo, ako by som si to vyratala?
odpove´d máš v príspevku č. 10.
shelter
02.06.11,08:18
viete mi poradit ako si to vyratam?
veronikasad
02.06.11,08:20
viete mi poradit ako si to vyratam?
na páske máš hodinový priemer x 8 x počet dní prečerpania.

Prečo s tým kalkuluješ, keď dovolenku ešte nemáš vyčerpanú ?

Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel - určite si alikvotnu časť dovolenky "ustriehne".
shelter
02.06.11,08:22
na páske máš hodinový priemer x 8 x počet dní prečerpania.

Prečo s tým kalkuluješ, keď dovolenku ešte nemáš vyčerpanú ?

Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel - určite si alikvotnu časť dovolenky "ustriehne".

no pretoze ide leto a rada by som si ho troska uzila pred nastupom do noveho zamestnania :( 4 dni na vycerpanie je maaaalo...ale u nas je to volnejsie, vela kolegyn doslava "odrbkava" s dovolenkami, ze si ich nenahlasuju a pod., co samozrejme nie je moj pripad, ale myslim,ze sa s mzdarkou dako dohodnem...:) ak nie, tak to kludne preplatim, to uz mi je jedno...

dakujem este raz za vsetky vase rady ;)
veronikasad
02.06.11,08:24
no pretoze ide leto a rada by som si ho troska uzila pred nastupom do noveho zamestnania :( 4 dni na vycerpanie je maaaalo...ale u nas je to volnejsie, vela kolegyn doslava "odrbkava" s dovolenkami, ze si ich nenahlasuju a pod., co samozrejme nie je moj pripad, ale myslim,ze sa s mzdarkou dako dohodnem...:) ak nie, tak to kludne preplatim, to uz mi je jedno...

dakujem este raz za vsetky vase rady ;)
tak požiadaj o skončenie prac.pomeru skôr (ak ide o dohodu) a užívaj si leto ...