meegy
02.06.11,08:56
poradi mi niekto?
veronikasad
02.06.11,07:06
poradi mi niekto?
za svojho života môžu so svojim majetkom urobiť čokolvek.
terezamaria
02.06.11,07:07
poradi mi niekto?

Majú dôvod na vydedenie?
Nechcela by som byť v ich " koži ", keď sa k takémuto úkonu odhodlajú.

Pozri si :
http://www.nws.sk/paragraf/page.php?str=8
Tweety
02.06.11,07:08
poradi mi niekto?
Môžu, ale na vydedenie musia mať vážny právny dôvod.
veronikasad
02.06.11,07:10
Nemusí to byť zrovna vydedenie. Moji rodičia tiež prepísali za svojho života rod.dom synovi, ktorý s nimi býval (môjmu bratovi) - kúpno-predajnou zmluvou ...
meegy
02.06.11,07:15
Rodicia napisali darovaciu zmluvu s tarchou..dozivotne opatrovnictvo....ani mi to neoznamili,citim sa ako vydedena...(((
veronikasad
02.06.11,07:16
Meegy, dopadla som úplne rovnako - dozvedela som sa to možno po 5 rokoch ...
Tweety
02.06.11,07:17
Rodicia napisali darovaciu zmluvu s tarchou..dozivotne opatrovnictvo....ani mi to neoznamili,citim sa ako vydedena...(((
Neboj sa, kľudne sa ich na to opýtaj, ak medzi vami existujú normálne klasické vzťahy, určite mysleli aj na Teba.
veronikasad
02.06.11,07:22
Majka, keď sa niečo takého udeje v rodine poza chrbát niekoho - asi nejde o "normálne" vzťahy. Najmä ak na to rodičia nemajú dôvod (okrem väčšej lásky k tomu druhému dieťaťu).
meegy
02.06.11,07:24
to neverim,sestricka so svagrikom ich psychicky vydierali...spolu byvaju a ja som od nich 400 km...
Tweety
02.06.11,07:26
to neverim,sestricka so svagrikom ich psychicky vydierali...spolu byvaju a ja som od nich 400 km...
Napíš rodičom list (do vlastných rúk) a pekne sa na nich to rovno opýtaj, či Ty nie si ich dieťa, alebo ako. A zaujímaš sa o nich vôbec?( to je zas druhá strana mince)
meegy
02.06.11,07:29
Sestra cely zivot ziarlila na mna,ze mam lepsi vztah s mamou ako ona.Az do chvile,ked som sa z ich blizkosti odstahovala.Vraj sa nema kto starat o zahradu a vraj treba investovat do domu a oni nebudu,pokila to nebude na nich prepisane a pod.
durisovad
02.06.11,07:38
Dost ma zaraza, ak si deti myslia, ze rodicia im musia zanechat majetok. Ten majetok si iste nadobudli vlastnou pracou a maju pravo si ho uzit podla svojho uvazenia. Co keby sa rozhodli, ze dom predaju, vyberu sa na cestu okolo sveta a za zbytok si zaplatia nejaky penzion na dozitie?
evuš
02.06.11,07:42
mimotemy ... zase ide o majetok a prachy, tak sa treba rozhádať ...:cool:

Rodičia Ťa nevydedili ! Svoj majetok môžu podarovať komukoľvek.... cirkvi, bezdomovcom, susedom .... Ak si však myslíš, že to bolo pod nátlakom, spýtaj sa ich...
evuš
02.06.11,07:43
to neverim,sestricka so svagrikom ich psychicky vydierali...spolu byvaju a ja som od nich 400 km...

Ako to vieš ???
meegy
02.06.11,07:47
kazdy den sme boli v telef.kontakte,tak sa mi mamka stazovala
evuš
02.06.11,08:04
Meegy, rodičia to darovali... To, že to nebolo fér cestou, to nič nezmení... Majú to možnosť dokázať ???
veronikasad
02.06.11,08:51
mimotemy ... zase ide o majetok a prachy, tak sa treba rozhádať ...:cool:

Rodičia Ťa nevydedili ! Svoj majetok môžu podarovať komukoľvek.... cirkvi, bezdomovcom, susedom .... Ak si však myslíš, že to bolo pod nátlakom, spýtaj sa ich...
evuš, súhlasím. Len rodičia by si pred takýmto rozhodnutím mali zvážiť, či právo doživotného bývania im zabezpečí aj pokojnú starobu ...
Tweety
02.06.11,09:04
evuš, súhlasím. Len rodičia by si pred takýmto rozhodnutím mali zvážiť, či právo doživotného bývania im zabezpečí aj pokojnú starobu ...
ÁNo, to je pravda, súhlasím, veď nemajú len jedno dieťa, spravodliví rodičia majú rovnaký prístup ku všetkým, ak nedajú nič, tak ani jednému, ak sa rozhodnú zo svojho dať deťom, tak všetkým všetkým. Pretože potom je len peklo v rodine.
veronikasad
02.06.11,09:07
Spravodlivý prístup nie vždy je možný, ale nikdy by sa "delenie" majetku pred smrťou nemalo diať poza chrbát niektorého z detí...
Letko
02.06.11,09:10
Čím máš toho viac, tým máš viac starostí. Vykašli sa na majetok, ktorý dali tvoji rodičia tvojej sestre. Oni sa teraz musia o ten dom starať a ty tam môžeš prísť na návštevu a pritom nemusíš dávať opravovať strechu, riešiť kúrenie, kosiť trávnik... Kúp fľašu vína, veľký dezert a choď k rodičom a sestre na opekačku. A dokonca môžeš byť 400 km preč od domu a o rodičov sa ti postará sestra.
meegy
02.06.11,09:11
suhlasim....zaraza ma aj to,ze cely zivot vraveli,ze nic za zivota nepodaruju,aby neskoncili nakoniec v chudobinci....a zrazu ani nie tri roky a uz je na svete darovacia zmluva...((((uz sa mi mamka ozvala,ze ci nemam pre nu izbietku,kam by dozila v klude...(((
Tweety
02.06.11,09:30
suhlasim....zaraza ma aj to,ze cely zivot vraveli,ze nic za zivota nepodaruju,aby neskoncili nakoniec v chudobinci....a zrazu ani nie tri roky a uz je na svete darovacia zmluva...((((uz sa mi mamka ozvala,ze ci nemam pre nu izbietku,kam by dozila v klude...(((
Tak jej odkáž, že izbietku máš, a nech ihneď dá návrh na súd na zrušenie darovacej zmluvy.
trisestri
02.06.11,09:31
hodnota daru sa zohladnuje v dedičskom konaní,inak takých prípadov pribúda,moja mama takmer všetko rozdala sestrám z ktorých jedna je vyborne zabezpečená a predsa sa nehambí stále pýtat peniaze od matere,ktorá ma ovela menší príjem,podobne niečo druhá-takisto švagor dostal darom byt a ked zomrel svokor,ihned v den smrti utekal po bankach vybielit účty kde bolo asi 30000 eur,ostal mu byt,auto aj peniaze a to ich svokrovci mali aj z dedičstva po pribuzných ktorý boli krstný mojej manželky ktorý sa spoliehali na ich solidnost že peniaze spravodlivo podelia.
meegy
02.06.11,09:35
a ak nic ine nemaju,len to,co darovali,ziadne dedicske konanie nebude,nema sa co zohladnovat
Tweety
02.06.11,09:36
a ak nic ine nemaju,len to,co darovali,ziadne dedicske konanie nebude,nema sa co zohladnovat
Pozri môj prísp. č. 23.
3biq
02.06.11,09:45
urcite nejde o vydedenie a ani sa to neda poriadne napadnut. snazit sa dokazat, ze to bolo pod natlakom a vyhlasovat rodicov za nesvojpravnych kvoli majetkom, to je este vacsi extrem. dom bol rodicov a oni si s nim mohli nalozit ako chceli, rozhodnutie spravili oni a budu niest vsetky nasledky. casto sa stava, ze si rodicia povedia, ze daju dom tomu kto je pri nich a dostane ho za "doopatrovanie". osobne si myslim, ze je to sumafuk, pretoze sikovny clovek v zivote nezostane odkazany na to, aby striehol kedy mu odidu rodicia a zdedi majetok, ale zarobi si na svoj dom sam.

inak poznam podobne pripady, ked darovala mama dcere dom s tym ze sa o nu do smrti postara a dve dalsie dcery nedostali nic, pretoze mali uz vlastne rodiny a boli "zabezpecene". dcera si vsak tiez casom nasla priatela, ten staru 80-rocnu matku neznasa a dcera tiez nema vsetkych pohromade, z vlastnej frustracie kope mamu a vyhraza sa ze ju posle do domovu dochodcov, pretoze je nemotorna alebo ju v noci budi ked ide na zachod. na to, ze dostala cely dom a z maminych penazi opravila celu strechu a vymenila okna a na to, ako sa o nu mama v mladosti starala zabudla.
lenze, je to chyba predovsetkym rodicov. v tom, ze dufaju, ze sa ich deti zmenia, ked im vsetko daju, su slepi a sami si na seba upletu na starost bic. a zvysku rodiny sa len rozum zastavuje ked to vidi.
meegy
02.06.11,09:51
presne tak dopadla aj mamina sestra.Jej dcery sa dohodli,ze jedna,ktorej ostane dom,dochova mamu.Tu,ked bola bezvladna dali do starobinca a moja mama ju tam videla,spinavu,neucesanu,polamane rebra z padu z postele...aj tam zomrela....preto citim,ze moja mama bola pod sestrinym a svagrovym tlakom,ze to tak dopadlo....
evuš
02.06.11,09:56
.... a o tom to je ... Peniaze kazia charakter ... Byť tebou, vezmem rodičov k sebe a napadnem darovaciu zmluvu, pokým žijú... nezaslúžia si pokojné dožitie ?!! :rolleyes:
meegy
02.06.11,09:58
starych ludi nepresadis....
Ice dive
02.06.11,10:01
presne tak dopadla aj mamina sestra.Jej dcery sa dohodli,ze jedna,ktorej ostane dom,dochova mamu.Tu,ked bola bezvladna dali do starobinca a moja mama ju tam videla,spinavu,neucesanu,polamane rebra z padu z postele...aj tam zomrela....preto citim,ze moja mama bola pod sestrinym a svagrovym tlakom,ze to tak dopadlo....
tak potom sa mame čudujem, že keď mala z vlastného okolia taký prípad v rodine, kedy sa vlastné deti takto zachovali k jej sestre, že sa rozhodla ísť rovnakým smerom a súhlasila s darovaním...
intro
02.06.11,10:02
Nemci majú príslovie : TAM KDE PRÍDE BOH SO SMRTOU, TAM PRÍDE ČERT S MAJETKOM .
meegy
02.06.11,10:02
ved aj ja,preto si myslim,ze to urobili pod tlakom sestry a svagra...pytam sa,ako ci a to mozem napadnut
Tweety
02.06.11,10:07
ved aj ja,preto si myslim,ze to urobili pod tlakom sestry a svagra...pytam sa,ako ci a to mozem napadnut
VeĎ som Ti už napísala, že nech mama podá návrh na zrušenie darovania. Ak ju nechcú dochovať, má na to vážny dôvod.
evuš
02.06.11,10:08
starych ludi nepresadis....

...no, je to pravda, ale .... môj starý otec sa k mame /svojej dcére/ presťahoval ako 80 ročný - bez mesiaca sa dožil 99 rokov ... prečo ??? Pretože ho dcéra ľúbila, my vnúčatá milovali a pravnúčatá tešili :D:D:D, hoc sa jeho synáčikovia naňho vykašlali a ostatné vnúčatá posledných min . 10 rokov ani nevidel ...:cool:
meegy
02.06.11,10:09
az ti zavidim...
Letko
02.06.11,10:24
Vždy si spomenieme na svojich blízkych až keď ich začíname strácať.
meegy
02.06.11,10:39
Vždy si spomenieme na svojich blízkych až keď ich začíname strácať.
chvala,ze to nie je moj pripad
terezamaria
02.06.11,10:58
starych ludi nepresadis....
Ale presadíš.:) Moja mamička bola u nás posledných 15 rokov života. Je pravda, že často spomínala na svoj domček, ale raz do mesiaca sme ho chodili pozrieť, poupratovať a aspoň trochu obrobiť záhradku,pokosiť, vždy si načerpala silu na ďaľšie spomienky. Bola u nás rada, lebo sme ju mali radi my, bola s vnukmi, ktorých nadovšetko milovala. :)

V prvom rade sa s ňou porozprávaj, ako si to predstavuje a porozprávaj sa aj so sestrou. Podľa toho konaj, budeš určite spokojná, keď ju budeš vidieť, ako jej je dobre.:)
meegy
02.06.11,11:06
Ale presadíš.:) Moja mamička bola u nás posledných 15 rokov života. Je pravda, že často spomínala na svoj domček, ale raz do mesiaca sme ho chodili pozrieť, poupratovať a aspoň trochu obrobiť záhradku,pokosiť, vždy si načerpala silu na ďaľšie spomienky. Bola u nás rada, lebo sme ju mali radi my, bola s vnukmi, ktorých nadovšetko milovala. :)

V prvom rade sa s ňou porozprávaj, ako si to predstavuje a porozprávaj sa aj so sestrou. Podľa toho konaj, budeš určite spokojná, keď ju budeš vidieť, ako jej je dobre.:)
mozno,ked sa jeden z nich pominie...teraz pre dvoch ludi nemam tolko miesta.Cely zivot som sa starala o nich,chodila s nimi po lekaroch,chodila som robit im do zahrady,upratovala som im ale teraz to nie je pravda,zabudlo sa na to....bolo to samozrejme.I ked som mala svoju domacnost,svoj rod.dom,zahradu,na vsetko som bola s dcerou sama....ale zvladla som to. Nech sa teraz sestra so svagrom staraju,ked tam 36 rokov byvaju a o nic sa nestarali.
evuš
02.06.11,11:07
... presne tak... láska dokáže divy ! príspevok patril k Terezamaria
evuš
02.06.11,11:18
mozno,ked sa jeden z nich pominie...teraz pre dvoch ludi nemam tolko miesta.Cely zivot som sa starala o nich,chodila s nimi po lekaroch,chodila som robit im do zahrady,upratovala som im ale teraz to nie je pravda,zabudlo sa na to....bolo to samozrejme.I ked som mala svoju domacnost,svoj rod.dom,zahradu,na vsetko som bola s dcerou sama....ale zvladla som to. Nech sa teraz sestra so svagrom staraju,ked tam 36 rokov byvaju a o nic sa nestarali.

My sme deduška presťahovali v čase, keď bola babička v nemocnici - mala bývať u mamy i ona, Bohužial kvôli zubatej už neprišla :mee: Mama sa tiež celý život starala, i my ako deti... Nemala som problém dedka povarovať, keď mama si potrebovala oddýchnuť, hoc posledné roky mal plienky, vývod a bol celkom imobilný - urobila som to rada a s láskou, urobila by som to znova ... Umrel v maminom náručí a v pokoji :)
meegy
02.06.11,11:26
My sme deduška presťahovali v čase, keď bola babička v nemocnici - mala bývať u mamy i ona, Bohužial kvôli zubatej už neprišla :mee: Mama sa tiež celý život starala, i my ako deti... Nemala som problém dedka povarovať, keď mama si potrebovala oddýchnuť, hoc posledné roky mal plienky, vývod a bol celkom imobilný - urobila som to rada a s láskou, urobila by som to znova ... Umrel v maminom náručí a v pokoji :)
ano,laska hory prenasa.....ale niekedy nedokaze vyniest smeti...))))
Tweety
02.06.11,11:27
ale niekedy nedokaze vyniest smeti...))))
To je síce pravda, ale práve vtedy má asi podstatnejšiu prácu.:---