masa_sk
02.06.11,11:25
Prosím o radu, či mi môže zamestnávateľ nariadiť celozávodnú dovolenku v trvaní 10 prac. dní. Nie sme výrobná firma, fungujeme v oblasti služieb, ale funguje tu filozofia celozávodnej dovolenky :-(. Problém je v tom, že keďže som nastúpila len nedávno, mám nárok len na pomernú časť dovolenky a zamestnávateľ mi tým vyčerpá takmer celú dovolenku. Má na to právo?
veronikasad
02.06.11,09:26
Prosím o radu, či mi môže zamestnávateľ nariadiť celozávodnú dovolenku v trvaní 10 prac. dní. Nie sme výrobná firma, fungujeme v oblasti služieb, ale funguje tu filozofia celozávodnej dovolenky :-(. Problém je v tom, že keďže som nastúpila len nedávno, mám nárok len na pomernú časť dovolenky a zamestnávateľ mi tým vyčerpá takmer celú dovolenku. Má na to právo?
Má na to právo, nástup na dovolenku určuje zamestnávatel
Tweety
02.06.11,09:27
Prosím o radu, či mi môže zamestnávateľ nariadiť celozávodnú dovolenku v trvaní 10 prac. dní. Nie sme výrobná firma, fungujeme v oblasti služieb, ale funguje tu filozofia celozávodnej dovolenky :-(. Problém je v tom, že keďže som nastúpila len nedávno, mám nárok len na pomernú časť dovolenky a zamestnávateľ mi tým vyčerpá takmer celú dovolenku. Má na to právo?
Je to v súĺade so ZP.

§111 (2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.
masa_sk
02.06.11,09:30
Takže ja vlastne nemám šance vybrať si čo len jediný deň dovolenky, kedy potrebujem? Asi ma zákon nechráni ani v prípade, že mám uhradenú dovolenku a zamestnávateľ mi ju neumožní, lebo je mimo termín celozávodnej, však? A fakt, že som ju uhradila ešte pred nástupom do zamestnania a nikto ma pri nástupe o celozávodnom systéme neinformoval, mi tiež nepomôže...
Tweety
02.06.11,09:32
Takže ja vlastne nemám šance vybrať si čo len jediný deň dovolenky, kedy potrebujem? Asi ma zákon nechráni ani v prípade, že mám uhradenú dovolenku a zamestnávateľ mi ju neumožní, lebo je mimo termín celozávodnej, však? A fakt, že som ju uhradila ešte pred nástupom do zamestnania a nikto ma pri nástupe o celozávodnom systéme neinformoval, mi tiež nepomôže...
Môžeš sa so zamestnáv. o tomto probléme porozprávať. Možno nájdete riešenie.
veronikasad
02.06.11,09:33
Takže ja vlastne nemám šance vybrať si čo len jediný deň dovolenky, kedy potrebujem? Asi ma zákon nechráni ani v prípade, že mám uhradenú dovolenku a zamestnávateľ mi ju neumožní, lebo je mimo termín celozávodnej, však? A fakt, že som ju uhradila ešte pred nástupom do zamestnania a nikto ma pri nástupe o celozávodnom systéme neinformoval, mi tiež nepomôže...

§ 112
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky.

...
To ale nie je tvoj prípad ... Počas celozávodnej dovolenky je celá prevádzka zatvorená, alebo má zamestnávatel možnosť prideliť ti náhradnú práce ? Lebo v prvom prípade ti asi prekážku v práci na strane zamestnávatela platiť nebude preto, že ty chceš isť na dovolenku v inom termíne ...
terezamaria
03.06.11,06:18
Prosím o radu, či mi môže zamestnávateľ nariadiť celozávodnú dovolenku v trvaní 10 prac. dní. Nie sme výrobná firma, fungujeme v oblasti služieb, ale funguje tu filozofia celozávodnej dovolenky :-(. Problém je v tom, že keďže som nastúpila len nedávno, mám nárok len na pomernú časť dovolenky a zamestnávateľ mi tým vyčerpá takmer celú dovolenku. Má na to právo?

Zákonník práce hovorí to, čo tu bolo napísané. Možno nájdete so zamestnávateľom spoločnú reč a pokiaľ mu preukážeš, že máš zaplatenú dovolenku, nájde pre Teba náhradnú prácu počas celozávodnej
dovolenky a tú Tvoju dovolenku Ti umožní absolvovať. Nepoznám bližšie, v akej výrobnej firme pracuješ a aké sú Tvoje vzťahy / myslím pracovné / so zamestnávateľom.
Ale určite za pokus stojí sa o tom porozprávať, možno docieliš svoje.:)
masa_sk
03.06.11,06:48
Vďaka za rady, vidím, že v mojom prípade je to len o vzťahoch, cestou zákona nič nezmôžem. Tu vôbec nie je problém, že by bola komplet zatvorená prevádzka, všetci máme typ kancelárskej roboty, normálne by som mohla pracovať.Je tu len filozofia, že sa vytipovalo obdobie, kedy je najmenej práce a rozhodlo, že aj tak ľudia nemajú čo robiť, tak dáme celozávodnú dovolenku... Ale toto je už o ľuďoch.
zuzu 76
28.05.13,06:45
dobrý deň,
poprosím o radu.. má právo zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky jednému zamestnancovi? nejedná sa o hromadnú dovolenku... , ak áno aké povinnosti musí zamestnávateľ splniť? ( oznámenie čerpania - je nejaká časová lehota pred nástupom na dovolenku?, poprípade prerokovanie so zástupcom zamestnancov , ak sa jedná len o dovolenku pre jedného zamestnanca )
ďakujem