mendy1111
02.06.11,11:58
Dobrý deň.
Chcela by som Vás požiadať o pomoc. Už dlhšiu dobu zvažujem čo mám robiť. Moja sestra má problém s dcérkou. bol jej diagnostikovaný Aspergerov syndróm. Postupom času sa stretávame s viacerými problémamy. Najviac nás však mrzí prístup školy. Nevedia jej vytvoriť vhodné podmienky- Moja neter je veľmi nadaná učí sa veľmi dobre, vyhráva súťaže či už matematické ale aj recitačné avšak má problémy so správaním stále sú na ňu sťažnosti a nedá sa to nijako riešiť. Všetci sa nám obracajú chrbtom. To tento štát nevie poskytnúť pomoc? Dnešná sitúácia ma prinútila napísať sem. Už tri mesiace chodím s neterou do školy ako jej osobná asistetka- samozrejme iba z dobrej vôle lebo riaditeľ nesúhlasí aby mali osobného asistenta..takže je to len tak pomimo žiadny plat ani nič... riaditeľ si vyžiadal tuto alternativu, lebo podľa neho je moja neter nezvladateľna... zaujimave je, že počas 3 mesiacov čo som tam bola nastali problemy len s 2 učiteľkami. Ostatní učitelia s nou nemali problem a vedeli riešiť tie situácie...v kom je teraz chyba??? Je takyto človek odsudeny na samotu doma? a žiadnu pritomnosť ľudi iba preto že je chory??? Je mi z toho zle...snažila som sa byť kľudna ale dnes sa stala jedna vec... Spolužiaci neterke dali na stôl zasoplené vreckovky...tak mala záchvat ako vždy ked ju niečo rozčuli... začala kopať do dveri čo sa stava často ja som sa ju snažila ukľudniť a vtom vyletela spominana učiteľka a začala kričať na celu chodbu že jej jednu vlepi...potom sa zrazu otočila na mňa a bez dôvodu začala na mňa kričať...tak sa pytam či je toto normalne??? a chcem sa opytať na koho by som sa mohla obratiť s pomocou. ďakujem veľmi pekne
rennka
02.06.11,10:07
Navstivte psycholga, urcite Vam poradi, a mozno by nebolo zle zmenit skolu.
terezamaria
02.06.11,10:12
Rozhodne si mala ísť hneď za riaditeľom a trvať na spísaní zápisnice o uvedenom incidente. Veď táto učiteľka vie, že dieťa je choré, tak sa má podľa toho aj správať.
Uvažujte nad tým, či by nebolo dobré zmeniť školu, možno to pomôže v každom ohľade. Držím palce.:)
patalia
02.06.11,10:12
Ak dobre viem aspergerov syndrom je porucha socialnej interakcie a tieto deti alebo ludia vo vseobecnosti byvaju velmi utiahnuti. To bohuzial druhe deti provokuje ( jasne preco nezacat sikanovat slabsiu povahu :/ ) V tomto pripade by som to na Vasom mieste riesila u riaditela, ze ucitelka pravdepodobne nerespektuje diagnozu Vasej neterky. A tiez asi nema zaujem zvladat situaciu medzi kolektivom deti v triede. Je to smutne, no nase skolstvo je take, ze asi moc nepochodite. Mozno ju len budete musiet prelozit na inu skolu, co zas neterke moc nepomoze, lebo zapadnut do noveho kolektivu je len o stasti ( z vlastnej skusenosti )
Drzim palce, ale rozhodne to rieste u riaditela. Nic proti ucitelom, ale podla mna sa uz davno nespravaju ako pedagogovia a nejdu detom prikladom v spravani!
jozka56
02.06.11,10:18
Predpokladám, že Tvoja neterka je pod dohľadom odbornej lekárky.
Pedagógovia vedia o jej chorobe a mali by sa podľa toho aj k neterke správať.
Mňa by skôr zaujímalo, či spolužiaci tvojej neterky vedia o tejto chorobe, lebo deti pre "zábavu" urobia čokoľvek. Ja by som navrhovala, aby si sa spojila s triednou učiteľkou a poprípade pozvala aj ošetrujúceho Dr a využila triednickú hodinu na rozhovor o tejto chorobe a možnosti vhodného spolužitia detí v triede, aby sa zbytočné stresové situácie pre neterku nevytvárali.
arizona
02.06.11,10:22
Neviem, ci poznas tuto stranku, snad pomoze.
Su to odbornici na taketo poruchy,urcite sa ti ten kontakt zide...
http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename=asp_aut_uvod
patalia
02.06.11,10:22
Predpokladám, že Tvoja neterka je pod dohľadom odbornej lekárky.
Pedagógovia vedia o jej chorobe a mali by sa podľa toho aj k neterke správať.
Mňa by skôr zaujímalo, či spolužiaci tvojej neterky vedia o tejto chorobe, lebo deti pre "zábavu" urobia čokoľvek. Ja by som navrhovala, aby si sa spojila s triednou učiteľkou a poprípade pozvala aj ošetrujúceho Dr a využila triednickú hodinu na rozhovor o tejto chorobe a možnosti vhodného spolužitia detí v triede, aby sa zbytočné stresové situácie pre neterku nevytvárali.

Nechcem byt pesimista, ale ako poznam deti, tak nie vsetci to budu respektovat :(
rennka
02.06.11,10:31
Nechcem byt pesimista, ale ako poznam deti, tak nie vsetci to budu respektovat :(

Ano, to mas, pravdu, ale za pokus to stoji. V skole mojho syna maju tiez jednu spoluziacku, ja neviem co jej presne je, ale syn hovori, ze je"ujeta", je aj dost silna a decka sa jej smiali a robili si z nej srandu. Az raz sa nico v skole hovorilo, a ona vraj ako dieta prekonala nejaku tazku chorobu a zostali jej nasledky... Decka aj teraz sranduju, ale nie v zlom, a vzdy dodaju, "ale ona za to nemoze" a zbytocne ju uz neprovokuju. Beru ju taku aka je.
Stanislav 1975
02.06.11,10:35
Nechcem byt pesimista, ale ako poznam deti, tak nie vsetci to budu respektovat :(

Vsak to , deti vedia byť neprijemne a robiť veľké naprieky...
rennka
02.06.11,10:46
Vsak to , deti vedia byť neprijemne a robiť veľké naprieky...


zial, deti vacsinou kopiruju svojich rodicov, ci sa nam to paci alebo nie
patalia
02.06.11,11:14
Ano, to mas, pravdu, ale za pokus to stoji. V skole mojho syna maju tiez jednu spoluziacku, ja neviem co jej presne je, ale syn hovori, ze je"ujeta", je aj dost silna a decka sa jej smiali a robili si z nej srandu. Az raz sa nico v skole hovorilo, a ona vraj ako dieta prekonala nejaku tazku chorobu a zostali jej nasledky... Decka aj teraz sranduju, ale nie v zlom, a vzdy dodaju, "ale ona za to nemoze" a zbytocne ju uz neprovokuju. Beru ju taku aka je.

uz je to trochu mimotemy ale mali by sa deti uz od mala viest k urcitej empatii. Mali by sa naucit chapat problemy druhych a snazit sa im pomoct, nie ublizit im. Avsak to by v skolkach a skolach mali byt psychologovia a taktiez k tejto vychove by ich mali viest NAJMA rodicia!
Katy a R
02.06.11,11:40
Takže ak chceš pomôcť ... v každom prípade je potrebná spolupráca psychiatra, psychológa a špeciálneho pedagóga. Každý prípad je jedinečný - nedá sa zovšeobecniť.
Na stránke min školstva nájdeš aj metodické pokyny ... http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=2&col=true) .. ono sa to aj mení, treba sledovať aktuálny stav.

Ale! V každom prípade záleží od školy - ako sa k tomu postavia (môžu aj vyradiť:mee::mee:).
ak je tam takáto situácia, treba zobrať dieťa preč ... a hľadať inú školu .. takú, kde budú ochotní vytvoriť jej podmienky. Špeciálny pedagóg posúdi ... ako teda postupovať v konkrétnom prípade ... prispôsobí štúdium ak treba, niekedy treba inak hodnotiť, alebo nechať dlhší čas na vypracovanie úloh, alebo skúšať viac písomne, (ako príklad dodám našu konkrétnu - nehodnotiť v diktáte chýbajúce čiarky;)) ... :confused::confused: ... ale vždy je to individuálne (idividuálny štúdijný plán) .
samozrejme, kolektív žiakov je tiež dôležitý ....
No a sú aj špecializované zariadenia ... nájdeš na webe

My sme tým prešli ... a ak je naozaj taká situácia v škole, ako píšeš... utekať kade ľahšie.

Ešte dodám k tej empatii .... aj zdravé deti veľmi veľa získajú - a naučia sa ..... ak majú v triede takéto dieťa.
rennka
02.06.11,12:16
uz je to trochu mimotemy ale mali by sa deti uz od mala viest k urcitej empatii. Mali by sa naucit chapat problemy druhych a snazit sa im pomoct, nie ublizit im. Avsak to by v skolkach a skolach mali byt psychologovia a taktiez k tejto vychove by ich mali viest NAJMA rodicia!


nechcela som ist mimotemy, len som chcela naznacit, ze ten rozhovor s detmi niec nepokazi, naopak, mohol by prospiet