martinius27
02.06.11,12:00
Nasa bytovka ma vlastnu kotolnu ktora bola postavena za nase spolocne peniaze, vstupili sme do bytoveho fondu. Kedze je kotolna postavena za nase peniaze, opravy aj revizie sa platia z nasich penazi, ako je to s uhradou za teplo a teplu vodu? Nevyznam sa v tom ale pride mi ze by sme mali platit len studenu vodu, plyn a elektricku energiu ktoru spalime na vyrobu tepla a teplej vody. Tento rok nam prislo vyuctovanie za rok 2010 a nejak mi to nesedi. Nas byt spotreboval 20,00 m3 teplej vody za ktore nam bolo vyuctovanych 712,60 eur. je normalne aby 1m3 teplej vody stal 35,63 eur???

A este ma zaujima kedze sme vlastnici bytu aj kotolne nemame platit teplu vodu formou kde sa spocitaju naklady na vyrobu tepla cize plyn ktory spalime, mnozstvo studenej vody ktora sa ohrieva a elektrickej energie? A nasledne sa to rozpocita podla toho ktory byt kolko teplej vody minul???
Za pomoc vopred dakujem.
Julian
07.06.11,18:31
Najprv k tej cene.
Taká cena TÚV ako uvádzaš (35,63 €/m3) je už na prvý pohľad nereálna. Vo vyhláške, ktorá sa týmto problémom zaoberá je pre prípad, že sa množstvo tepla na prípravu TÚV nemeria uvádzané, že na 1 m3 TÚV je potrebné 75 kWh (0,27 GJ) energie. V domovej kotolni po započítaní všetkých nákladov (plyn, el. energ.,zákonné prehliadky, servis, mzdy) vyjde 1 GJ (278 kWh) v roku 2010 na max. 17 €/GJ (nie je v tom prípadný úver za kotolňu).
Cena TÚV sa skladá z ceny vodne-stočné (cca 2 €/m3)+ cena tepla (0,27 GJ/m3 x 17 €) = 6,59 €/m3. Teoreticky je to toľko, ale tých 0,27 GJ/m3 je dosť na hrane preto si tam dosaď radšej 0,3 GJ/m3.

Skús si pozrieť vyhlášku 630/2005 Z.z. a 358/2009
martinius27
07.06.11,19:27
no ved nam sa to hned zdalo cudne preto sme si boli na bytovom pre doklady o spotrebe proste sme si vyziadali vsetky doklady od vodarni, elektrarni a plynarni, voda a elektrina nam boli dane ale za plyn nam bolo povedane ze nemaju pretoze zuctovanie im chodi vzdy v auguste za obdobie od augusta do augusta. teraz mame len papier co ona napisala ako to pocitali, ze m3 plynu mame za 0,484 eura, toto je ich vypocet co nam poskytli:

m3 cena
plyn 28626 m3 13 854,98 eur
voda kotolna + TUV 303 m3 + 170 m3 1025,33 eur
mzda kurica 491,64 eur
elektrina kotolna 539,96 + 139,12 679,08 eur

spolu 16051,03eur : 28626 m3 = 0,56eur/m3

UK 70% - 18445 x 0,56 = 10392,2 eur
TUV 30% - 10181 x 0,56 = 5701,36 + 355,7 = 6057,06 eur

toto nam poskytli ako vypocet.tym padom nas m3 teplej vody visiel na tych 35 eur
karetkar
08.06.11,13:04
Ja by som povedal, te ten pomer 30:70 je otazny, lebo pri takej spotrebe plynu cca 28tis m3, ohrievate strasne malo vody, resp. podla meracov ju mate dost malo spotrebovanu, cize ju vykurovaci system stale ohrieva, ale vlastnici ju neminaju. Skor by som navrhoval zmenit kooficient nap. 10:90.... Mame tiez svoju kotolnu v bytovke pre 15 bytov, "bez obsluhy", a po meraniach odberov mnozstva vody a spotrebovaneho zemneho plynu som stanovil kolko m3 plynu je potrebne pre ohriatie 1m3 TUV pri urcitej obsadenosti bytovky. Riesil som to hlavne v lete (vypol som UK) Z toho mi vyslo nejake cislo, ale mali by ste sa v pohode zmestit do 7-8eur/m3 tuv max.
lubica_02
08.06.11,20:27
Pomer 30/70 sa zdá v pohode, ale v skutočnosti pri plynových kotolniach, kde sa ohrieva malé množstvo vody, je náklad veľmi vysoký - potom je potrebné prehodnotiť tento pomer a dostať cenu ohrevu TÚV do rozumnej ceny a presunúť náklad do ÚK. Pri malých odberoch vody je výhodnejšie zrušiť takto centrálne dodávanú TÚV a urobiť si individuálne v byte - samozrejme ak sa dá, alebo riešiť iný spôsob ohrevu vody, kde budú náklady menšie.
onical
08.06.11,22:00
Cena 35€ za m3 TUV je úplne reálna,ale nie vtedy,keď tých kubíkov je 20.
Náklady na TUV sú rozdelené v zmysle vyhlášky 630/2005 na základnú a spotrebnú zložku.Základná zložka tvorí 10% celkových nákladov na TUV a rozpočítava sa ROVNAKÝM dielom na každý byt.Spotrebná zložka tvorí 90% a rozpočítava sa podľa vodomerov.
Vypočítaná základná zložka v našom dome je 27,98€.
Spotrebná zložka bola u nás 10,12€
SV pre ohrev 2€
Nájomník mal spotrebu 2m3 teplej vody.Platil: /10,12 x 2/+27,98+2x2=52€

Ak by minul len 1m3 platil by 10,12+27,98+2=40€
Dokonca ak by neminul vôbec nič,platil by za teplú vodu tých 27,98,lebo sa to platí na byt.
martinius27
09.06.11,07:06
a ako je to v pripade ze sa v nasej bytovke nachadza obchod rozlohou velky ako 2 najomne byty. Viem ze je nejaky zakon ze aj ked sa byt odpoji od kurenia je povinny platit nejake percento zo sumy pretoze sa pasivne vykuruje od vedlajsich bytov aj stupackami. Vztahuje sa to aj na ten obchod ked sa nachadza v bytovke nad nim su byty a prechadzaju nim stupacky? a ak ano kolko percent z celkovej sumy je povinny zo zakona platit?
onical
09.06.11,13:35
Ja vlastním nebytový obchodný priestor v rade obchodov a nad nimi sú byty.Keď sme ako obchodníci uvažovali o vlastnom kúrení,zistil som,že by sme nemusel nič platiť,lebo obchody sú na úrovni zeme,a všetky byty nad nami.Kúrenie sme nerobili,lebo podľa najnovších predpisov musí byť komín vyvedený až nad úroveň strechy celej budovy a to je 6 poschodí a obyvatelia bytov nás samozrejme prehlasovali a nesúhlasili.
Jozef Štora
09.06.11,16:19
Problemom vysokej ceny TUV je nizka spotreba TUV vo vztahu k zasobnikom TUV cize ak su prilis velke, voda v nich sa ohrive niekolko krat viac, ako by bolo treba ak by sa minala... Zistite to meranim, ked na pripravu 1m3 TUV miniete viac ako 75 kWh (0,27 GJ). Vtedy zacina byt priprava TUV nehospodarna. Zmenit sa to da bud zmensenim zasobnikov aj ked ista rezerva je potrebna vzdy kvoli exponovanym casom odberu, alebo zriadenim rychloohrevu cez doskove vymenniky s nizkou zasobou pripravenej TUV. Ale kazdy dom ma ine dispozicie a je treba to zratat ale riesit sa to da....
verkaz
10.06.11,05:30
Máte už urobené hydraulické vyregulovanie dodávky TÚV ?
workerka
12.08.11,12:50
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám pred sebou vyúčtovanie a neviem ho akosi skontrolovať, čo nie je až také výnimočné :-D
Ide o toto:
- nový bytový dom (užívaný cca 2 roky), kde sa TÚV pripravuje vo výmeníkovej stanici
- cez výmeníkovú stanicu samozrejme ide aj teplo na vykurovanie
- dodávateľ tepla (resp.vlastníci) nemerajú vo výmeníkovej stanici množstvo dodaného tepla na prípravu TÚV
- merané je len pretečené množstvo SV na prípravu TÚV (ani tým som si nie celkom istá, ale tu sa dá vychádzať z indikovaných údajov na bytových vodomeroch)

Otázka znie:
- ako rozdeliť fakturované náklady na teplo vo výmeníkovej stanici na teplo na prípravu TÚV a teplo na vykurovanie?
- ak vychádzam z vyhlášky (75kWh/m3) dáva mi to úplne nereálne čísla. Ešte nemám trošku jasno v tom, že vlastne ono v tých 75kWh je len čistá energia ... ale čo s regulačným príkonom? Ako určiť pomer na TÚV a ÚK?
- po odpočítaní nákladov na teplo na TÚV mi ostáva veľa tepla na vykurovanie
- podľa mňa tadiaľto cesta nevedie
- skúste prosím poradiť nejakú cestičku ako z toho vykľučkovať :-) a nemať na ročnom vyúčtovaní nezmysly?
Moc pekne Vám ďakujem za odpovede. Ako si s tým naozaj neviem rady.
Julian
14.08.11,11:56
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám pred sebou vyúčtovanie a neviem ho akosi .....

Otázka znie:
- ako rozdeliť fakturované náklady na teplo vo výmeníkovej stanici na teplo na prípravu TÚV a teplo na vykurovanie?
- ak vychádzam z vyhlášky (75kWh/m3) dáva mi to úplne nereálne čísla. Ešte nemám trošku jasno v tom, že vlastne ono v tých 75kWh je len čistá energia ... ale čo s regulačným príkonom? Ako určiť pomer na TÚV a ÚK?
- po odpočítaní nákladov na teplo na TÚV mi ostáva veľa tepla na vykurovanie
- podľa mňa tadiaľto cesta nevedie
- skúste prosím poradiť nejakú cestičku ako z toho vykľučkovať :-) a nemať na ročnom vyúčtovaní nezmysly?
Moc pekne Vám ďakujem za odpovede. Ako si s tým naozaj neviem rady.

Predpokladám, že merač tepla na vstupe do výmeníkovej stanice je spoločný pre ÚK aj pre TÚV. Ak rozdelíš všetky náklady na teplo v pomere 70%(ÚK):30%(TÚV) veľkú chybu neurobíš (+- 2%).

- tých 75 kWh/m3 je na hrane (skoro teoretický). Reálne by to mohlo byť okolo 85-90 kWh/m3 (závisí od miestnych pomerov pri dodávke).
- regulačný príkon slúži na výpočet fixnej zložky nákladov na dodané teplo a samozrejme treba to pripočítať k nákladom.

Skús to takto urobiť a uvidíš čo Ti vyjde. Daj vedieť.
workerka
15.08.11,05:09
Ďakujem pekne za odpoveď. Bežne robím tak rozdelenie nákladov ako si písal - teda 70%/30%. No v tomto prípade som sa chcela držať vyhlášky, ale asi to nepôjde. Myslím, že teraz je rozdelenie urobené 50% ÚK a 50% TÚV. Teraz mi vychádza spotreba 230 kWh / m3. Totiž tá výmeníková stanica vykuruje len 16 bytov a tým pádom je to veľmi nehospodárne a nákladné. Snáď sa im to už zlepší, lebo sa pokračuje ďalej vo výstavbe a pribudnú ďalšie byty. Skúsim to prepočítať a dám vedieť :-) Ešte raz díky. Len problém je stále v tom, že to nie je nikde v žiadnom predpise. Je to len na správcovi ako náklady rozdelí, lebo rozhodnutie vlastníkov o takomto rozdelení nákladov nie je.
Julian
15.08.11,09:01
Tých 70% : 30% nie je vymyslené; ono to tak v praxi vychádza. A 75 kWh/m3 je pre prípad, že spotreba je nad 16 m3/osobu a rok. Pre nižšiu spotrebu je hodnota vyššia (sú tam asi 4 kategórie).
workerka
15.08.11,11:16
Tých 70% : 30% nie je vymyslené; ono to tak v praxi vychádza. A 75 kWh/m3 je pre prípad, že spotreba je nad 16 m3/osobu a rok. Pre nižšiu spotrebu je hodnota vyššia (sú tam asi 4 kategórie).

Julian, no dala som tých 70 a 30% a už to vyzerá slušnejšie. No stále mám pochybnosti o tom rozdelení. Vieš ako to chodí, čo nie je niekde na papieri alebo v zákone, tak to neplatí. Nevieš ma presnejšie usmerniť na nejakú vyhlášku alebo zákon?
Julian
19.08.11,18:03
Julian, no dala som tých 70 a 30% a už to vyzerá slušnejšie. No stále mám pochybnosti o tom rozdelení. Vieš ako to chodí, čo nie je niekde na papieri alebo v zákone, tak to neplatí. Nevieš ma presnejšie usmerniť na nejakú vyhlášku alebo zákon?

Teraz keď sa nekúri odsleduj si spotrebu vody za isté obdobie (čím dlhšie tým presnejšie) a spotrebu tepla na ohrev za to isté obdobie - dostaneš jednotkovú spotrebu tepla na 1 m3 TÚV. Ak si odpisujete stavy meradiel, tak za jún a júl spätne si vyrátaj koľko ide na m3 TÚV tepla. To je realita ktorá by ťa mala presvedčiť (ale aj iných).
Možno niekde v predpisoch je zmienka alebo bola, ale momentálne to neregistrujem.