nadaskat
02.06.11,15:12
Prosím o radu, či sprevádzanie dieťaťa k logopédovi je dôležitou osobnou prekážkou v práci podľa §141 ods.2c)ZP.
jankasm
03.06.11,08:52
Prosím o radu, či sprevádzanie dieťaťa k logopédovi je dôležitou osobnou prekážkou v práci podľa §141 ods.2c)ZP.

Určite, je to predsa sprevádzanie dieťaťa k lekárovi. Treba samozrejme doniesť do práce potvrdenie od lekára. Ak by to v práci neuznali /alebo teda neviem prečo sa na to pýtaš/ tak si choď pýtať potvrdenie od obvodnej lekárky, určite Ti vystaví.
nadaskat
03.06.11,09:05
Ďakujem za odpoveď, pýtam sa preto, že ja som ekonóm, ktorý robí okrem iného aj mzdy...tak aby som to vedela posúdiť,či je na to nárok , a za akých podmienok.
veronikasad
03.06.11,09:12
Ďakujem za odpoveď, pýtam sa preto, že ja som ekonóm, ktorý robí okrem iného aj mzdy...tak aby som to vedela posúdiť,či je na to nárok , a za akých podmienok.
Nárok na volno s náhradou mzdy má zamestnanec v prípade ošetrenia alebo vyšetrenia rod.príslušníka v zdr.zariadení. Patrí pracovisko logopeda do siete zdr.zariadení ?
Ale obísť sa to dá aj tak ako napísala Janka - zamestnanec prinesie potvrdenie od detského lekára.
terezamaria
03.06.11,09:13
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku
__________________________________________________ _____________
Určite by som logopéda považovala za špeciálneho pedagóga a doprovod na logopedické sedenie by som uznala.:)
nadaskat
03.06.11,09:20
pre mňa je z týchto možností najprijateľnejšia tá s potvrdením od obvodnej detskej lekárky ...ďakujem všetkým za odpovede...