andrejka_m
02.06.11,15:05
Môžu sa účtovať na účet 513 repre náklady nakupované minerálky (neochutené aj ochutené) a iné nealko nápoje, čaje, káva, mlieko do kávy samozrejme bez uplatnenia DPH na vstupe? Ide o spotrebu nealko nápojov na pracovisku zamestnancami spoločnosti. Toto by nemalo podliehať zdaneniu ani odvodom, je to príjem oslobodený od dane. Je to tak? Môže mi niekto poradiť prosím?
Zoltán Kovács
02.06.11,13:33
A prečo to neúčtovať na 527 ako ostatné sociálne náklady?
Tweety
02.06.11,16:43
A prečo to neúčtovať na 527 ako ostatné sociálne náklady?
Zoli, káva, mlieko do kávy, nie sú ostatné sociálne náklady, je to repre.
andrejka_m
03.06.11,11:45
takže je to správne na účte 513? lebo som počula aj taký názor, že na účte 513 môže figurovať jedine voda (resp. minerálka) aj to iba neochutená ktorá sa použije zamestnancami na spotrebu na pracovisku...
durisovad
03.06.11,12:55
Na ucte 513 moze byt napriklad aj eroticky salon. Mineralku mozes kludne uctovat do danovych nakladov.
Tweety
03.06.11,13:13
takže je to správne na účte 513? lebo som počula aj taký názor, že na účte 513 môže figurovať jedine voda (resp. minerálka) aj to iba neochutená ktorá sa použije zamestnancami na spotrebu na pracovisku...
Áno, správne na 513. Minerálku môžeš kľudne účtovať na 501.
Zoltán Kovács
05.06.11,08:01
Zoli, káva, mlieko do kávy, nie sú ostatné sociálne náklady, je to repre.

Aj keď podľa zadania to spotrebujú zamestnanci? Potom skôr by som účtoval ako 527 AE ako nedaňové (kávu, mlieko...) a minerálku ako daňové.
Stefan2005
05.06.11,08:50
Ak zamestnávateľ zabezpečuje pitný režim zamestnancov nákupom minerálky, ktorú im bezodplatne poskytuje, výdavky na uvedené nealkoholické nápoje možno uznať ako výdavok vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona o daniach z príjmov, ak povinnosť ich podávania je v súlade (resp. vyplýva) so zákonom o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov (tzv. ochranný pitný režim).

Na zváženie - poskytnutie príspevku zo sociálneho fondu na nealkoholické nápoje nie je zakázané - príspevok z fondu možno považovať za príspevok zamestnancom na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom (Zákonník práce).
KZuzana
11.07.11,11:05
Ja mam zamestnoncov, ktori pracuju na inych pracovniskach - stavby...nad 30stupnov sa im kupuju mineralky. NEviem vsak ako ich mam zauctovat, pouzivame 513 na vsetky nakupy-caj,kava,cukor...ale pri tejto mineralky si prestavam byt ista. mam ju dat tiez na 513?

dik
Tweety
11.07.11,11:06
Ja mam zamestnoncov, ktori pracuju na inych pracovniskach - stavby...nad 30stupnov sa im kupuju mineralky. NEviem vsak ako ich mam zauctovat, pouzivame 513 na vsetky nakupy-caj,kava,cukor...ale pri tejto mineralky si prestavam byt ista. mam ju dat tiez na 513?

dik
Nie, zaúčtuj to na 501AE.