bager
02.06.11,17:18
Ahojte poradaci!
Potrebujem poradit vo veci susedskych vztahov a moznosti riesenia sporu so susedom.
V skratke: sused ma na svojom pozemku, v JZ a Z smere od nasho pozemku vo vzdialenosti asi 2 metre, vysadene uz tri orechy. Problemom nie su samotne orechy, ale tien na nasom pozemku, ktory je nimi sposobeny v case zhruba od 15. 00 az do sameho zapadu slnka. Prave kvoli tomuto faktu sa na pozemok, kde sa snazime pestovat zeleninu, nedostava v tomto case slnka, nehovoriac o tom, ze by sme si toho slnka chceli v popoludni pocas vikendu uzit trosku aj my.
Aj napriek mnohym apelom k susedovi a snaham o nejake rozumne riesenie sa mily sused iba stale pousmial (jemu sa toho slnka totiz dostava viac) a prolem s nasim zatienenym pozemkom ostal aj nadalej, s tym, ze sa rok co rok stale ten tien rozsiruje, kedze orechy rastu.
Co s tym? Uz stracam trpezlivost, az mi snad jedneho dna preskoci a polovicu stromu mu pojdem pred jeho ocami zrezat. Nemam pravo na slnecne svetlo na svojej zahrade aj ja?
Dakujem a prajem pekny slnecny den :(

S pozdravom

Juraj S.
buchač
02.06.11,17:08
Ahojte poradaci!
Potrebujem poradit vo veci susedskych vztahov a moznosti riesenia sporu so susedom.
V skratke: sused ma na svojom pozemku, v JZ a Z smere od nasho pozemku vo vzdialenosti asi 2 metre, vysadene uz tri orechy. Problemom nie su samotne orechy, ale tien na nasom pozemku, ktory je nimi sposobeny v case zhruba od 15. 00 az do sameho zapadu slnka. Prave kvoli tomuto faktu sa na pozemok, kde sa snazime pestovat zeleninu, nedostava v tomto case slnka, nehovoriac o tom, ze by sme si toho slnka chceli v popoludni pocas vikendu uzit trosku aj my.
Aj napriek mnohym apelom k susedovi a snaham o nejake rozumne riesenie sa mily sused iba stale pousmial (jemu sa toho slnka totiz dostava viac) a prolem s nasim zatienenym pozemkom ostal aj nadalej, s tym, ze sa rok co rok stale ten tien rozsiruje, kedze orechy rastu.
Co s tym? Uz stracam trpezlivost, az mi snad jedneho dna preskoci a polovicu stromu mu pojdem pred jeho ocami zrezat. Nemam pravo na slnecne svetlo na svojej zahrade aj ja?
Dakujem a prajem pekny slnecny den :(

S pozdravom

Juraj S.

...to je tá arogancia ???

Ale inak ???....prečítaj si toto

http://reality.etrend.sk/reality-rady-odbornikov/vetvy-stromu-na-susedovom-pozemku.html
srska
02.06.11,17:20
Ahojte poradaci!
Potrebujem poradit vo veci susedskych vztahov a moznosti riesenia sporu so susedom.
V skratke: sused ma na svojom pozemku, v JZ a Z smere od nasho pozemku vo vzdialenosti asi 2 metre, vysadene uz tri orechy. Problemom nie su samotne orechy, ale tien na nasom pozemku, ktory je nimi sposobeny v case zhruba od 15. 00 az do sameho zapadu slnka. Prave kvoli tomuto faktu sa na pozemok, kde sa snazime pestovat zeleninu, nedostava v tomto case slnka, nehovoriac o tom, ze by sme si toho slnka chceli v popoludni pocas vikendu uzit trosku aj my.
Aj napriek mnohym apelom k susedovi a snaham o nejake rozumne riesenie sa mily sused iba stale pousmial (jemu sa toho slnka totiz dostava viac) a prolem s nasim zatienenym pozemkom ostal aj nadalej, s tym, ze sa rok co rok stale ten tien rozsiruje, kedze orechy rastu.
Co s tym? Uz stracam trpezlivost, az mi snad jedneho dna preskoci a polovicu stromu mu pojdem pred jeho ocami zrezat. Nemam pravo na slnecne svetlo na svojej zahrade aj ja?
Dakujem a prajem pekny slnecny den :(

S pozdravom

Juraj S.

vtrepaj mu cez noc do kmeňa zopár dlhších, medených klincov.
Chobot
03.06.11,06:38
Ahojte poradaci!
Potrebujem poradit vo veci susedskych vztahov a moznosti riesenia sporu so susedom.
V skratke: sused ma na svojom pozemku, v JZ a Z smere od nasho pozemku vo vzdialenosti asi 2 metre, vysadene uz tri orechy. Problemom nie su samotne orechy, ale tien na nasom pozemku, ktory je nimi sposobeny v case zhruba od 15. 00 az do sameho zapadu slnka. Prave kvoli tomuto faktu sa na pozemok, kde sa snazime pestovat zeleninu, nedostava v tomto case slnka, nehovoriac o tom, ze by sme si toho slnka chceli v popoludni pocas vikendu uzit trosku aj my.
Aj napriek mnohym apelom k susedovi a snaham o nejake rozumne riesenie sa mily sused iba stale pousmial (jemu sa toho slnka totiz dostava viac) a prolem s nasim zatienenym pozemkom ostal aj nadalej, s tym, ze sa rok co rok stale ten tien rozsiruje, kedze orechy rastu.
Co s tym? Uz stracam trpezlivost, az mi snad jedneho dna preskoci a polovicu stromu mu pojdem pred jeho ocami zrezat. Nemam pravo na slnecne svetlo na svojej zahrade aj ja?
Dakujem a prajem pekny slnecny den :(

S pozdravom

Juraj S.

Nehnevaj sa, ale podľa ty si ten arogantný sused. Vadí ti, že poobede ti jeho stromy tienia na pozemok? Však celý deň máš slnko! Ty by si asi mal žiť na samote niekde v strede poľa, kde by si celý deň nemal tieň. Však je len prirodzené, že okolité stromy môžu buď ráno alebo podvečer vrhať tieň aj k susedovi. To si má tie stromy posadiť do stredu záhrady a sledovať celý deň, či náhodou tieň z nich nezasiahne k susedovi? A čo ak ten tieň zasiahne k tebe o 17. hod.? Tiež sa budeš sťažovať?

Keby ti tienili celý deň, tak máš dôvod na sťažovanie. Ale z popísaného si nemyslím, že si v práve.
bager
03.06.11,10:02
Nehnevaj sa, ale podľa ty si ten arogantný sused. Vadí ti, že poobede ti jeho stromy tienia na pozemok? Však celý deň máš slnko! Ty by si asi mal žiť na samote niekde v strede poľa, kde by si celý deň nemal tieň. Však je len prirodzené, že okolité stromy môžu buď ráno alebo podvečer vrhať tieň aj k susedovi. To si má tie stromy posadiť do stredu záhrady a sledovať celý deň, či náhodou tieň z nich nezasiahne k susedovi? A čo ak ten tieň zasiahne k tebe o 17. hod.? Tiež sa budeš sťažovať?

Keby ti tienili celý deň, tak máš dôvod na sťažovanie. Ale z popísaného si nemyslím, že si v práve.

Dik za nazor, vazim si ho. Dokonca aj clanok som si stihol precitat. Faktom ale ostava, ze tie orechy tam boli vysadene zamerne, pretoze kym boli mensie, tak stali inde. Sused ma pozemok ale uplne v pohode dostatocne siroky na to, aby si strom takehoto vzrastu posadil aj na iny koniec zahrady - hocikde inde na okraj, nie na stred. To ale neurobi, lebo potom by tienil jemu. Tak radsej nech zavadzia mne. Pokial niekto nevie, do akej vysky taky orech moze vyrast, tak nech si to len pre vlastny spravny usudok zisti. Aj to, co take dokaze sposobit vlastnymi koremni na zaklade domu. Aby sme si rozumeli, mne nevadi jeho orech, ale moj tien sposobeny tymto orechom (cely den slnko nemam, lebo na juznej strane stoji dom). Stale tvrdi, ze orechy su dnes drahe, ale za tie roky som ho este ani raz !!! nevidel, aby ich v jeseni zrazal palicami zo stromu, ked mu tak velmi chybaju a polovica z nich tam aj do zimy ostane.
O tom, ze pod orechom pod nasimi oknami mame kurnik, kde uz sem-tam pobehuju aj potkany, ani nehovorim.
Takze dik za kazdu radu.
Oliwa
03.06.11,19:56
Čo sa deje s orechami, ktoré spadnú na Tvoj dvor? Dávaš ich susedovi alebo zbieraš pre seba? Ak je veľký tieň, je teda aj veľký strom, ak je veľký strom, má veľa orechov... A ak sú tie stromy tri, je to veľmi veľa orechov... :rolleyes:
Halli
03.06.11,20:03
Čo sa deje s orechami, ktoré spadnú na Tvoj dvor? Dávaš ich susedovi alebo zbieraš pre seba? Ak je veľký tieň, je teda aj veľký strom, ak je veľký strom, má veľa orechov... A ak sú tie stromy tri, je to veľmi veľa orechov... :rolleyes:

Treba pozvať suseda na orechovicu a vyriešiť spor :)
Halli
03.06.11,20:04
Mne postavil na záhradke sused rovno do výhľadu latrínu....z toho asi nič nezískam :o...leda, že by veľké h...:D
bager
04.06.11,14:06
Čo sa deje s orechami, ktoré spadnú na Tvoj dvor? Dávaš ich susedovi alebo zbieraš pre seba? Ak je veľký tieň, je teda aj veľký strom, ak je veľký strom, má veľa orechov... A ak sú tie stromy tri, je to veľmi veľa orechov... :rolleyes:

No to teda je, ale orechy padaju iba z jedneho, aj to iba ciastocne. Nemam problem mu ich dat (poslem hoci aj vam - zadajte PO Boxy), ale spominal som, ze ani velmi o ne nezakopne, ked su uz zrele. Vela osohu z nich nema, len ja mam vela ostary!!!
Nuz ale tie klince by hadam mohli zabrat, aj ked som to este neskusal. Funguje to?
Gina Er
04.06.11,14:14
No to teda je, ale orechy padaju iba z jedneho, aj to iba ciastocne. Nemam problem mu ich dat (poslem hoci aj vam - zadajte PO Boxy), ale spominal som, ze ani velmi o ne nezakopne, ked su uz zrele. Vela osohu z nich nema, len ja mam vela ostary!!!
Nuz ale tie klince by hadam mohli zabrat, aj ked som to este neskusal. Funguje to?
nuž ja neviem,či to funguje,ale ak to náhodou zafunguje a stromy odumrú,tak si nemysli,že sused nezistí,odkiaľ vietor fúka...a mohol by Ťa pohnať na súd...
Oliwa
07.06.11,11:31
No to teda je, ale orechy padaju iba z jedneho, aj to iba ciastocne. Nemam problem mu ich dat (poslem hoci aj vam - zadajte PO Boxy), ale spominal som, ze ani velmi o ne nezakopne, ked su uz zrele. Vela osohu z nich nema, len ja mam vela ostary!!!
Nuz ale tie klince by hadam mohli zabrat, aj ked som to este neskusal. Funguje to?

Ak si tie orechy mienil poslať mne, ďakujem, netreba, máme vlastný orech. A predstav si, že tiež, koťuha jedna, tieni mi v záhrade asi od pol štvrtej každý deň, teda vlastne, len keď svieti slnko. A aj zelenine sa darí, dokonca aj kvetom, čo rastú pod ním. A ako bonus máme z neho tieň v horúčavách, a dokonca aj vetrík povieva v jeho korune. A poslúžil nám aj na zavesenie lanového rebríka, lana či húpacej siete, keď boli deti menšie... Ja sa na náš orech nemám dôvod sťažovať, aj keď je už starý, vykrútený do jednej strany, ale keby sme ho vypílili a namiesto neho vysadili kol-dokola záhrady samé okrasné tuje, ako je to hitom v posledných rokoch, nikdy z nich nebude taký úžitok, a chladivý tieň s osviežujúcim vánkom už vôbec nie, lebo sú len - na okrasu...
Á propos, tie klince... To snáď nemyslíš vážne... Však strom je tiež živý organizmus - aj keď len rastlinného pôvodu. A ako by si ich chcel natĺcť do tých kmeňov, keď sú, ako píšeš, 2 m od Tvojho plota... To akože preskočíš susedov plot a je to? To si neviem predstaviť - vstúpiš na cudzí pozemok a môžeš mať na krku žalobu, ak sused nie je padnutý na hlavu. A pravdupovediac, ani si to predstaviť nechcem...
bager
07.06.11,15:41
nuž ja neviem,či to funguje,ale ak to náhodou zafunguje a stromy odumrú,tak si nemysli,že sused nezistí,odkiaľ vietor fúka...a mohol by Ťa pohnať na súd...

No tak dobre. A co teraz? AKO DOJDEM K NEJAKEMU KOMPROMISU? Fakticky ma zaujima iba toto jedine.
Az to vyriesime, bude ta vyssie spominana orechovica :-)
arizona
07.06.11,16:00
No tak dobre. A co teraz? AKO DOJDEM K NEJAKEMU KOMPROMISU? Fakticky ma zaujima iba toto jedine.
Az to vyriesime, bude ta vyssie spominana orechovica :-)
Vsetko zle je na nieco dobre.
Urob si pod tym susedovym orechom letne zahradne posedenie.Pod orechom sa vyborne sedi, neotravuju tam muchy a komare.Spomen si na dvory nasich starych rodicov. Takmer v kazdom dvore tronil orech a pod nim lavicka...;)

Tiez tuzim po orechu,prave kvoli tomu,ale zial, mam malu zahradu.

Mozno susedovi zacne vadit, ze vyuzivate jeho tien a orechy vypili :---:D
Len aby ti potom nechybali ;)
misoft
07.06.11,20:03
Dobrý nápad. Doplním arizonu: a je potrebné čo najhlasnejšie, najradostnejšie vychvaľovať, aký perfektný tieň je od toho orecha a že ani muchy neotravujú, sadnúť si na lavičku v tieni a s OBROVSKÝM pôžitkom kávičku popíjať. A ešte si pochvaľovať, že sa nemusíš ani starať o strom, že to máš ÚPLNE ZADARMO.
Toto zaručene suseda tak nes***e, že ten orech sám spíli :D:D:D
Marína
07.06.11,20:21
Dobrý nápad. Doplním arizonu: a je potrebné čo najhlasnejšie, najradostnejšie vychvaľovať, aký perfektný tieň je od toho orecha a že ani muchy neotravujú, sadnúť si na lavičku v tieni a s OBROVSKÝM pôžitkom kávičku popíjať. A ešte si pochvaľovať, že sa nemusíš ani starať o strom, že to máš ÚPLNE ZADARMO.
Toto zaručene suseda tak nes***e, že ten orech sám spíli :D:D:D
Alebo si prisadne k susedovi na dobrú orechovicu.;) Vieš ako sa u nás občas pri štnganí pohárikov namiesto "Na zdravie!" hovorí? Pomerme sa!:)
verads
07.06.11,21:11
Keby si vedel kolko ludí by chcelo mat taký chládok v horúčavách na dvore pod romantickým orechom ...To neexistuje , že po celý den je chládok a to máš ,len takú plochu dvora kde presahujú tie stromy ? Ver tomu , že keby ich vyrezal aj by Vám chýbali a taký orech nenarastie za rok alebo dva.