misstka
02.06.11,22:29
Chcela by som o nej vedieť pár vecí nakoľko o platobnom rozkaze je toho všade popísané dosť, ale toto sa veľmi nikde nespomína.
Zaujímalo by ma, že koľko asi trvá, kým sa začne súd zo žalobou zaoberať, je to dlhšie ako pri platobnom rozkaze? A môže súd rozhodnúť aj bez pojednávania ak sú predložené dostatočné dôkazy o tom, že žaloba o zaplatenie danej sumy je oprávnená ?
Mária27
03.06.11,04:05
Platobný rozkaz je práve skrátené konanie, ten sa vydáva bez pojednávania. Ak ho podáš na tlačive podľa vzoru na stránke www.justice.gov.sk a zaplatíš poplatok, môžeš to mať do 10 dní.

Ak podáš normálne žalobu, pri súčasnej praxi súdov môžeš načakať ... Podľa občianskeho súdneho poriadku § 172 môže súd vydať platobný rozkaz aj bez výslovnej žiadosti navrhovateľa a bez vypočutia odporcu. Riskuješ však, že to neurobí a nariadi pojednávanie.
buchač
03.06.11,05:50
Chcela by som o nej vedieť pár vecí nakoľko o platobnom rozkaze je toho všade popísané dosť, ale toto sa veľmi nikde nespomína.
Zaujímalo by ma, že koľko asi trvá, kým sa začne súd zo žalobou zaoberať, je to dlhšie ako pri platobnom rozkaze?
Kedy ako .......a teraz sa blíži ešte aj dovolenkové obdobie ;)
A môže súd rozhodnúť aj bez pojednávania ak sú predložené dostatočné dôkazy o tom, že žaloba o zaplatenie danej sumy je oprávnená ?
Môže ...



Platobný rozkaz je práve skrátené konanie, ten sa vydáva bez pojednávania. Ak ho podáš na tlačive podľa vzoru na stránke www.justice.gov.sk a zaplatíš poplatok, môžeš to mať do 10 dní.

Ak podáš normálne žalobu, pri súčasnej praxi súdov môžeš načakať ... Podľa občianskeho súdneho poriadku § 172 môže súd vydať platobný rozkaz aj bez výslovnej žiadosti navrhovateľa a bez vypočutia odporcu. Riskuješ však, že to neurobí a nariadi pojednávanie.
...a tam súd môže aj bez účasti odporcu rozhodnúť , ak sú relevantné dôkazy ....

...lenže to už potom nie je vydaný platobný rozkaz ale rozsudok , kde je odporca odsúdený k zaplateniu všetkých náležitostí , ktoré si navrhovateľ nárokoval/je ...
Na základe tohoto vydaného rozsudku už potom môže navrhovateľ podniknúť aj ďalšie kroky k vymožiteľnosti svojho práva , t.j. , poslať na odporcu aj exekútora .
Mária27
03.06.11,06:02
Platobný rozkaz je rozhodnutím vo veci samej so všetkými dôsledkami podľa § 159 ods. 2 a 3 OSP. Právoplatný platobný rozkaz je exekučným titulom.
Kája.
03.06.11,08:45
Z vlastných skúseností, návrh na vydanie platobného rozkazu som dávala 10.3.2011 a do dnešného dňa ho ešte nemám. Keď som sa informovala na súde tak oni majú lehotu na vybavenie 4 mesiace.
misstka
03.06.11,09:31
dakujem za odpovede, ešte boli tu spomenuté súdne prázdniny, vie mi niekto povedať, že sa týkajú aj žalôb o zaplatenie, prípadne platobných rozkazov?
našla som znenie zákona, kde bolo napísané, čoho sa týkajú a čoho nie, ale neviem kde mám žalobu o zaplatenie zaradiť.
konkrétne ide o toto:
"(1) Súdne prázdniny sú obdobím od 1. júla do 31. augusta a obdobím od 22. decembra do 2. januára v každom roku.

(2) Počas súdnych prázdnin sa konajú pojednávania a vydávajú rozhodnutia v prázdninových veciach. Súdne prázdniny nemajú vplyv na trestné konanie, konanie o predbežnom opatrení a zabezpečení dôkazu, skúmanie podmienok konania, rozkazné konanie1), konanie vo veciach ochrany osobnosti a na konanie o výkon rozhodnutia.
(3) Prázdninové veci sú:

spory zo zmeniek a šekov,
konanie o vyslovenie prípustnosti prevzatia alebo držania v ústave zdravotníckej starostlivosti,
konanie vo veciach starostlivosti súdu o maloletých,
konanie o osvojenie,
konanie o úschovách,
konanie o umorenie listín,
konanie o spôsobilosti na právne úkony,
opatrovnícke konanie,
konanie o povolenie uzavrieť manželstvo,
konanie o vyhlásenie za mŕtveho,
konanie o určenie otcovstva a zapretie otcovstva,
konanie vo veciach obchodného registra,
konanie o konkurze a vyrovnaní."
twe
03.06.11,09:35
Sudne prazdniny sa toho netykaju, akurat sa nebudu vykonavat niektore konania a pojednavania sa daju skor na september.