Aja912
03.06.11,09:58
Dobrý deň, ako dlho si treba dobrovoľne platiť najvyššiu sumu do poistenia v nezamestnanosti aby to ovplyvnilo výšku podpory? Posledné tri roky som bola na RD, takže vymeriavací základ bude asi ten najnižší, ak by som sa na pár mesiacov dobrovoľne pripoistila, pomohlo by to?
veronikasad
03.06.11,08:00
Dobrý deň, ako dlho si treba dobrovoľne platiť najvyššiu sumu do poistenia v nezamestnanosti aby to ovplyvnilo výšku podpory? Posledné tri roky som bola na RD, takže vymeriavací základ bude asi ten najnižší, ak by som sa na pár mesiacov dobrovoľne pripoistila, pomohlo by to?
pracovný pomer už skončil ?
Aja912
03.06.11,08:08
Je to trochu komplikované, na RD som bola ako zamestnanec na trvalý pracovný pomer (vo firme odrobené 10 rokov), po ukončení RD som dala výpoveď, zároveň som počas RD mala živnosť, s ktorou teraz pokračujem odvody do sociálky zo živnosti začnem platiť až teraz, od 1.7.2011, tak rozmýšľam či si mám dobrovolne platiť väčšie odvody na poistenie v nezamestnanosti, pretože pravdepodobne so živnosťou ku koncu roka skončím.
veronikasad
03.06.11,08:14
Je to trochu komplikované, na RD som bola ako zamestnanec na trvalý pracovný pomer (vo firme odrobené 10 rokov), po ukončení RD som dala výpoveď, zároveň som počas RD mala živnosť, s ktorou teraz pokračujem odvody do sociálky zo živnosti začnem platiť až teraz, od 1.7.2011, tak rozmýšľam či si mám dobrovolne platiť väčšie odvody na poistenie v nezamestnanosti, pretože pravdepodobne so živnosťou ku koncu roka skončím.
odkedy máš živnosť a kedy presne skončil pracovný pomer ? V povinných odvodoch živnostníka nie je poistenie v nezamestnanosti.
Aja912
03.06.11,08:18
Živnosť mám od 10/2009, pracovný pomer skončil 29.5.2011
veronikasad
03.06.11,08:23
Živnosť mám od 10/2009, pracovný pomer skončil 29.5.2011
počas RD ti trvalo poistenie v nezamestnanosti. Nárok na dávku by si mala z pravdepodobného VZ. Ak si chceš dávku zvýšiť dobrovolné poistenie v nezamestnanosti musí trvať 26 týždňov.

Ešte doplním, že ku dňu prihlásenia do evidencie UP nesmieš mať aktívnu živnosť, lebo ťa nezaevidujú.
Aja912
03.06.11,08:27
No veď zaevidovať by som sa išla iba v prípade ak by som so živnosťou skončila, takže ak by som chcela väčšiu podporu, tak by som si cca 6,5 mesiaca musela dobrovoľne začať platiť čo najvyššiu možnú sumu? Oplatí sa to?
veronikasad
03.06.11,08:40
No veď zaevidovať by som sa išla iba v prípade ak by som so živnosťou skončila, takže ak by som chcela väčšiu podporu, tak by som si cca 6,5 mesiaca musela dobrovoľne začať platiť čo najvyššiu možnú sumu? Oplatí sa to?
do konca roka je menej ako 26 týždňov a čo bude od 1.1.2012 nečvirikajú ani vrabce.
Takže rozhodnúť sa musíš sama ...
Aja912
03.06.11,08:55
No to je tiež pravda, ale ďakujem veľmi pekne za radu :)