leonq
03.06.11,09:58
nie som si isty spravnym zaradenim ci stavba alebo domacnost.

robime rekonstrukciu pristavby, kde sucastou bude zimna zahrada. do priecky medzi vnutornou izbou pristavby a zimnej zahrady planujeme vsadit sladkovodne akvarium (priecka ma 30 cm) o pribliznej velkosti 100x30x50 cm
mate niekto skusenosti s takouto realizaciou? su nejake uskalia ktorych sa da musim vyvarovat?
dakujem za akekolvek postrehy
leonq
03.06.11,08:13
vdaka za typ, prestudujem

zaujma technicka stranka riesenia stavby ci sa treba na nieco zamerat, ci staci jednoducho spravit otvor ako na okno s prekladom
hribopierre
03.06.11,09:33
najprv si vyber akvarium a jeho rozmerom prisposob otvor. Zober do uvahy kolko bude akvarium naplne vodou vazit. Nezabudnut na moznost cistenia akvaria.
lubko6394
03.06.11,11:03
No ja mám 150x50x70 v 15 cm stene a tých 35 cm prístupu nie je bohvie čo. Ale robil som to opačne najprv som si spravil stojan - pozor na váhu, potom okolo postavil stenu a nechal zlepiť akvarko podla tých rozmerov, takže z jednej strany je len otvor obdlžnikovy a z druhej skrinka a vrchný kryt. Fotky Ti pošlem ako SS.
chandler
03.06.11,11:19
staci otvor ako na okno. len preklad daj keramicky. bude tam vlhko tak je to lepsie ako ocel. inac nic.
leonq
03.06.11,11:27
netreba dat pod ytong vystuz?
videl som ze pod okna sa dava vyztuz pod posledny rad kvadier pod oknom, neviem kvoli comu?
myslim ze 30 ytong tvarnice by mali udrzat 200l akvarium
lubko6394
03.06.11,12:03
netreba dat pod ytong vystuz?
videl som ze pod okna sa dava vyztuz pod posledny rad kvadier pod oknom, neviem kvoli comu?
myslim ze 30 ytong tvarnice by mali udrzat 200l akvarium

Nad tým radšej nerozmýšľaj. Tak či tak budeš potrebovať filter, vzduch... a toto niekde musí byť, takže dole by mala byť vytvorená akási skrinka na tieto veci a nezabudni, že tie hadičky sa niekadiaľ musia dostať zo spodu na vrch. Takže v tejto sekcii je výhodnejšie použiť sádrokartón aspoň z tej strany ako bude sklo nevystupujúce do priestoru. Ak tú stenu máš 30 cm, tak hlbku akvarka by som dal aspoň 60 cm alebo musíš nájsť spôsob ako sa do akvárka dostaneš. Nie je to až také jednoduché - pozri fotky. A hore potrebuješ aj umiestniť svetlá a krmenie. Inak ak máš dosť priestoru je lepšie 400-600 litrové, aspoň ja mám takú skúsenosť, že čím väčšie, tým menej starostlivosti vyžaduje. Voda sa filtruje stále a ked som sa neopatrne zmienil v akvaristike, že sa chystám po roku vymeniť vodu tak akosi krútili hlavami.:D
chandler
03.06.11,12:46
nie vystuz netreba. ytong toho moc neznesie, ale 200kg este hej :)
Nandrolon
03.06.11,13:50
Zdravím.
Neviem či si akvarista, alebo to chceš ako dekoráciu...
200l akvárium bude osadené vážiť okolo 350 kg, to len na okraj.
50 cm výšku ťažko efektívne presvetlíš, teda ak tam chceš mať aj rastliny.
Ak dáš šírku tých 100 cm, výška by mohla byť 40 cm a hĺbka tiež 40 cm.
Čím väčšie, tým menej práce, voda sa nemení nikdy celá, max tak tretinu, ja mením zhruba polovicu vody 1 x za rok.
Najväčšia položka je elektrina za svietenie, aj preto som tu kdesi písal do témy "plyn vs. elektrika" kde boli všetci za plyn, tak som písal že čo ak som aktívny akvarista a potrebujem svietiť akvária celý deň /12h/ že či aj pre mňa bude plyn výhodnejší...
Ak máš viac miesta, kľudne ho sprav väčšie, ale nemusíš celkovo, ale napr. ho pretiahnuť na nejakých 150 x 45 x 40 cm.
Zároveň treba počítať, aby naň nesvietilo priame slnečné svetlo, a nebolo blízko radiátora atď.
Budeš k nemu potrebovať dosť veľkú skrinku /zhruba ako akvárium/, ktorá by mala byť pod akváriom, tak ako to už hore písali.
Samozrejme treba myslieť aj na prípadnú "haváriu", ktorú vo väčšej alebo menšej miere zažije každý akvarista za určitý čas. No a samotné akvárium musí mať určitú hrúbku skla, ak si ho budeš dať lepiť na zakázku, nie je na škodu to trochu predimenzovať a povedať nech dá hrubšie sklo. Budeš mať väčšiu istotu a väčšiu pevnosť.
chandler
03.06.11,14:36
vidim ze to neni len tak jednoduche s tym akvariom.
tak za rok za dva tu bude tema "ako zamurovat otvor po akvariu" :)
leonq
03.06.11,18:00
preto sa radim, kade chodim :):):)
Nandrolon
07.06.11,08:51
ak nie je akvarista, buď ho bude stále drhnúť, alebo fakt za rok zamurovávať, nakoľko 90% tzv. "hotových" akvárií je úplný "nezmysel", ak vidím čo sa predáva v obchodoch tie kompletné sety, chudák ten kto to kúpi, lebo bude stále vrážať prachy atď, nakoľko nebude mať v ňom žiadnu rovnováhu...
alltracboy
07.06.11,09:10
mimotemy idealne dat lcd s videom akvaria :D cenovo rovnake, efektne a bez starosti. akurat tie rybky su predvidatelne :D
lubko6394
07.06.11,10:04
ak nie je akvarista, buď ho bude stále drhnúť, alebo fakt za rok zamurovávať, nakoľko 90% tzv. "hotových" akvárií je úplný "nezmysel", ak vidím čo sa predáva v obchodoch tie kompletné sety, chudák ten kto to kúpi, lebo bude stále vrážať prachy atď, nakoľko nebude mať v ňom žiadnu rovnováhu...

Však on nechce akýsi set. Ja mám 3 roky v stene cca 600 litrové, dole filter + vzduch v kryte svetlá so spínaním od 12-22 hod a odkedy mám automatické krmítko na baterky, tak sa o akvárko starám raz mesačne -dosypem vločky a granule, možno kýbel vody a magnetickou stierkou prebehnem sklá. Raz za pol roka doplním rybičky, beztak tie iné ako osvedčené dlho nevydržia a slúžia len ako živá potrava. A vodu som vymieňal 2x a to systémom všetko čo sa dá samospádom vybrať vyberiem, napustím novú a na rok pokoj. Tie moje stále rybičky to vydržia bez problémov a neprotestujú - asi o žiadnych tretinách nepočuli.
Nandrolon
07.06.11,10:47
rastlín tam asi moc nemáš, keď vzduchuješ, ináč by si ešte dopĺňal CO2, buď z kvasníc, alebo elektronika + CO2bomba...
ja "akvaristikujem" vyše 20 rokov, dal som do toho dosť prachov, kým som sa do toho vžil a už fungujem bez nejakých väčších investícií...
Nandrolon
07.06.11,10:48
mimotemy idealne dat lcd s videom akvaria :D cenovo rovnake, efektne a bez starosti. akurat tie rybky su predvidatelne :D

akurát to LCD by vyšlo oveľa oveľa lacnejšie /teda ak započítam komplet príslušenstvo akvária/.
a ak by chcel nedajbože morské, tak počítaj cez 30 eur/liter...
lubko6394
07.06.11,10:57
Akési tam sú. Majú listy cca 1m dlhé, ale je pravda, že akosi miznú a pred rokom som 2 dokupoval. Tých rýb je tam viacej ako predpisuje uhlopriečka a ked mi ešte v starom podobnom akvárku vypla dcéra na noc bublinky tak ako prvé to schytali také striebornočierne s bielymi fúzami až k chvostu, takže bublinkujem a pre zicher ešte istím UPS.
leonq
07.06.11,11:47
este raz dakujem za rady
akvarium bude plnit aj funkciu okna kedze v miestnosti za nim potrebujem viacej svetla, preto mi to LCD :) nepomoze

som sa rozhodol ze nebude 30 cm ako chrubka steny ale dam presah 20 cm do vnutornej nepohladovej miestnosti a nad akvarium pojde 30 cm moze aj viac ked bude treba, s pohladovej steny to viem osetrit, medzera cize si myslim ze by som sa tam mal dostat samozrejme s tym ze svetla a krycie sklo pojde prec pocas udrzby. v miestnosti nie je este elektrika cize ked ju budem davat robit viem ju dat prisposobit na to co pri akvariu potrebujem
alltracboy
07.06.11,12:59
JA SICE NIESOM AKVARISTA..ale kedze by som sa bal vyliatia, tak by som uvazoval nad hrubym sklom-predimenzovanym a mozno nejaky druh dvojiteho dna. Cize to bocne sklo by malo dva pasiky lepidla namiesto jedneho. nieco ako akvarium v akvariu akurat predna a zadna stena by bola spolocna.. Neviem ci sa to tak robi, to ma len teraz napadlo. Inak aj to lcd predsa svieti.. a podla mna viac ako nejake svetlo co prechadza vodou. Co sa tyka ceny LCD tak pri kvalitnom S-IPS to moze byt drahsie ako morske akvarko :D ale zasa bola by to krasa.
Nandrolon
07.06.11,13:51
Toho svetla za akváriom moc nepočítaj, resp. to bude mať efekt iba ako umelého svetla bez nejakého výkonu, presne by som toto mohol prirovnať k LCD panelu... ani nevieš ako, voda bude mierne zožltnutá a veľa svetla sa cez ňu nedostane...
Do akvária sa dávajú rôzne výstuhy, ale nie ako to písal kolega nado mnou, ale rieši sa to ináč, efektívnejšie...
Sklo ale treba jednoznačne predimenzovať, to nie je na škodu, napr. ak sa aj niekto oň oprie, resp. do neho buchne, alebo budete mať návštvevu a niekoho spoločensky unaveného tam trochu "zamotá", malé deti ako do neho pesťujú to nemusím vysvetľovať, zvlášť ak to nie sú "domajší" ale návšteva...
Akváriá sa "podomácky" aj testujú že sa naplnia do záhrady vodou a skúša sa do neho "kopať nohami" že koľko vydrží, ale toto nie sú testy takého čo potom ide do obývačky, i keď ak to vydrží, tak kľudne môže ísť lenže ono sa môže stať že je O.K., ale môže "mokvať". Skôr tieto testy si robia ľudia čo ich lepia, aby sa uistili že aká efektívna je ich metóda výstuží, samozrejme by to mali byť iba testovacie kúsky.
Princíp lepeného akvária je v "pružnosti lepeného spoja" teda silikón sám o sebe aj lepí, ale pôsobí aj ako "prísavka", teda sklá žiletkou pekne rozlepí pomaly aj malé dieťa bez nejakej sily /teda ak by bolo prázdne/. Nie je to žiadny "tvrdý spoj".Ak napríklad budeš rezať riasy žiletkou, daj pozor aby si práve nenarušil silikón, lebo to môže začať "mokvať".
Preto aj väčšie akvária sa robia iba lepené a ak sú náhodou aj "odlievané" /čo som už videl v baumaxe/ako tie malé za komunizmu, musia byť poriadne predimenzované /čo nie sú, lebo veľký predajca šetrí kde sa dá/ a aj tak budú mať vždy menšiu pevnosť, i keď ja som zo začiatku čisto lepeným "sklo o sklo" neveril, ale hovorím, pružný spoj, v ktorom sa uplatňuje aj efekt "gumenej prísavky".
30 cm nad akváriom, som zvedavý ako sa ti to bude dobre napr. odkaľovať, sadiť rastliny atď, a to nehovorím ak sa rozhodneš preprať štrk čo sa síce nejako nerobí, ale sem-tam som ho už v živote robil a keď vyberáš umelohmotnou lopatkou 80 kg -100 kg štrku nie je to bohviečo.
Skôr by som to vyriešil prípadne nejakými dvierkami, ktoré by sa tvárili ako stena, teda neboli by poznať.
Takisto treba vhodne zvážiť výšku akvária od podlahy, aby si nemusel dávať rebrík pri odsávaní, alebo z kresla pozerať do stropu.
Ináč takéto veci sa riešili na akva.sk a vždy ma to zaujímalo, lebo je to proste paráda, ale až keď to všetko funguje tak ako má.
Prajem veľa úspechov, pekné akvárium je ako veľmi drahý kus nábytku, teda priam ako "nábytkový klenot."
leonq
07.06.11,19:34
vdaka za rady, tie dvierka niesu zly napad vyzeralo by to ako skrinka nad akvariom a umoznili by lepsi pristup ako otvor co som planoval
ale kopat nohami donho radsej nebudem :)
nad zemou bude asi 1.2 metra
lubko6394
08.06.11,05:21
vdaka za rady, tie dvierka niesu zly napad vyzeralo by to ako skrinka nad akvariom a umoznili by lepsi pristup ako otvor co som planoval
ale kopat nohami donho radsej nebudem :)
nad zemou bude asi 1.2 metra

Tých 1,2 metra sa mi zdá veľa, predpokladám, že na akvárko sa budeš pozerať vsede a tých 1,2m výšky je štrk v rovine očí a potom neviem ako by to bolo s osvetlením, možno by sa stalo, že pre intenzitu hladiny by si ani rybičky nevidel. Pozri sa na tie fotky ešte raz aj dole na skrinku aj horný kryt - ten je tam len položený, celé to čierne sa dá zložiť a je prístup.
Ako to je dole vidíš na obrázku.
leonq
08.06.11,07:41
tak to nejako by som to vedel uhrat aj s tym stolikom, vedel by som ist kludne do sirky 30+30 cize 30cm v stene a 30 cm v miestnosti, bude to vytrcat do pracovne takze tam to moze kludne byt, tu vysku musim premysliet ale pd meter uz asi nemkozem ist tie skosene rohy sa mi pacia, nezavadzaju v prestore
lubko6394
08.06.11,08:20
tak to nejako by som to vedel uhrat aj s tym stolikom, vedel by som ist kludne do sirky 30+30 cize 30cm v stene a 30 cm v miestnosti, bude to vytrcat do pracovne takze tam to moze kludne byt, tu vysku musim premysliet ale pd meter uz asi nemkozem ist tie skosene rohy sa mi pacia, nezavadzaju v prestore

No ale ten "stolík" to je poctivý zvarenec z joklu tuším 40x40 a hore s výstuhami po ploche, na nom je drevo a polystyrén a až potom spodné sklo akvárka. Niečo váži samotné akvárko, k tomu štrk a kamene a 500 kg vody - a sklo sa veľmi ťažko ohne a ak by aj, tak by asi časom povolilo lepidlo.
leonq
08.06.11,08:32
to je v pohode pozvarat si to viem ako potrebujem, som vo faze planovanie takze to mozem akokolvek zmenit a nadimenzovat ako potrebujem
akvarium si kupoval hotove alebo daval lepit na mieru? lebo ak existuju kvalitne hotove akvaria na trhu mozem si vyhladnit a spravit otvor podla toho
fitnessak
09.06.11,09:43
Poviem Ti moje skusennosti s akvariom v stene . Treba mysliet na to ze ak bude na akvarium dopadat priame slnko tak budes upravovat vodu kazdy tyzden proti riasam . Ak to zanedbas steny su hned zelene. Dalej treba mysliet na to ze akvarium treba cistit , menit vodu preto je vyhodne aby si mal zhora priestor na udrzbu a za dalsie potrebujes usklanit niekde veci na krmenie a udrzbu / sietky, chemia, hadice /.
Akvarium je krasne ale narocne na udrzbu.
Nandrolon
10.06.11,04:15
Mimochodom dosť som sa týmto zaoberal ale iba čisto hypoteticky tak pred 8-mi rokmi. Došiel som k názoru že akvárium do steny by som osadil iba pri väčšej nádrži, tak okolo 700-1000 litrov a viac.
Bežné akvária okolo 200-300 litrov by som nikdy do steny nedal, je to zbytočné, nepraktické, znižuje to krásu akvária /nevidno ho pekne z boku/ a povedzme si na rovinu, 200-300 l akvárium je na takúto zástavbu veľmi malé.
Akvárium je pekné zo všetkých 3 strán /na 4-tej zadnej strane mám dekor+zateplené polystyrénom/.
Akvárium vnímam ako kus luxusného nábytku a ten tiež nemám v obývačke "vstavaný" v stene.
Nandrolon
10.06.11,04:19
ps: až teraz som si znova prečítal 1. príspevok tejto témy a všimol som si že ty vlastne chceš dať do steny akvárium vonkajšieho objemu 150l, teda ak počítaš vnútorné rozmery + nebude naplnené až po okraj + štrk + nejaký ten "koreň", budeš mať v ňom reálnych okolo 100 l vody /iba od oka/, to je vlastne veľmi malé akvárium. To by som umiestnil na nejaký pekný vkusný stolík so spodnou skrinkou...
dal by som ho z 8mm skla lepené čiernym silikónom s dvoma hornými horizontálnymi výstuhami a si vysmiaty...