mati111
03.06.11,10:47
Pri predpokladanom zdrazeni plynu zo strany dodavatelov, otvaram tuto temu, lebo sa mi zda mimoriadne zaujimava. Ma nietko skusenosti z vyrobou bioplynu (metanu) zo svojho odbadu ci uz zo zvierat alebo zeleneho a jeho nasledneho spracovania.
Co som nasiel na nete je zaujimave a podnetne.
Otazky na zariadenie a napojenie na: ci uz varic alebo kotol.

Nie som "plynar" tak ak chcete pisat, piste jednoducho a zrozumitelne.

Dakujem
mati111
03.06.11,08:49
pavol54
04.06.11,18:20
Aká kapacita bioplynovej stanice je potrebná na bežnú spotrebu ?
220870
04.06.11,19:01
Na Slovensku cena plynu ešte stále ani zďaleka nedosahuje ceny plynu v západnej Európe.To znamená len jedno ,že ak by bol bioplyn zaujímavý tak by s ním už dávno na západ od nás kúrili.Alternatíva plynu sú tepelné čerpadla a od ceny 200USD/jeden galon ropy aj palivové články.V Japonsku už pomerne zabehnutý zdroj.
pavol54
05.06.11,09:46
Na Slovensku cena plynu ešte stále ani zďaleka nedosahuje ceny plynu v západnej Európe.To znamená len jedno ,že ak by bol bioplyn zaujímavý tak by s ním už dávno na západ od nás kúrili.Alternatíva plynu sú tepelné čerpadla a od ceny 200USD/jeden galon ropy aj palivové články.V Japonsku už pomerne zabehnutý zdroj.
Lenže energiou získanou z tepelného čerpadla si asi obed neuvaríš alebo sa mýlim? Úvahy zadávateľa asi smerovali týmto smerom,
mati111
06.06.11,08:57
Na Slovensku cena plynu ešte stále ani zďaleka nedosahuje ceny plynu v západnej Európe.To znamená len jedno ,že ak by bol bioplyn zaujímavý tak by s ním už dávno na západ od nás kúrili.Alternatíva plynu sú tepelné čerpadla a od ceny 200USD/jeden galon ropy aj palivové články.V Japonsku už pomerne zabehnutý zdroj.



Tema je zalozena pre ludi, ktory maju daky odpad, ci uz z prasiatok sliepok travy, ci domovy odpad ktroy dokaze anaerobne kvasit, tim padom na urcite prilepsenie pre dokurenie nie na vykurenie domu alebo inich miestnosti ako su skleniky a pod.

Rad by som vedel preco si sem napisal to co si napisal, je to tak mimo temy, ze mi je smutno pisat co pisem.
pavol54
06.06.11,09:58
Tema je zalozena pre ludi, ktory maju daky odpad, ci uz z prasiatok sliepok travy, ci domovy odpad ktroy dokaze anaerobne kvasit, tim padom na urcite prilepsenie pre dokurenie nie na vykurenie domu alebo inich miestnosti ako su skleniky a pod.

Rad by som vedel preco si sem napisal to co si napisal, je to tak mimo temy, ze mi je smutno pisat co pisem.
Zariadenie podľa mňa by malo mať kapacitu ktorá postačí na splnenie zámeru, aby napríklad neostal obed nedovarený, a pod. Z potreby sa dá vyrátať veľkosť zariadenia,
mati111
06.06.11,10:40
Zariadenie podľa mňa by malo mať kapacitu ktorá postačí na splnenie zámeru, aby napríklad neostal obed nedovarený, a pod. Z potreby sa dá vyrátať veľkosť zariadenia,


takto: zaraidaienei okrem metanu a CO2 produkuje mnozstvo inich nie prave vonavich latok, tak bys om varenie v kuchyni (mozno vonku ano) ale v kuchyni rozhodne nie.
CO2 sa da ciastocne odfitroat prefiltrovanim cez obdobny sud plny vody a az potom zberat plyn do "balonu"

Mnozstvo sa generuje podla mnozstva a dlzky anaerobnej fermentacie, preto som navrhoval na zaciatku ako to pripojit na uz existujuci plyn kotol z ktoreho to odchadza cez komin prec.
pavol54
06.06.11,12:15
Zariadenie podľa mňa by malo mať kapacitu ktorá postačí na splnenie zámeru, aby napríklad neostal obed nedovarený, a pod. Z potreby sa dá vyrátať veľkosť zariadenia,


takto: zaraidaienei okrem metanu a CO2 produkuje mnozstvo inich nie prave vonavich latok, tak bys om varenie v kuchyni (mozno vonku ano) ale v kuchyni rozhodne nie.
CO2 sa da ciastocne odfitroat prefiltrovanim cez obdobny sud plny vody a az potom zberat plyn do "balonu"

Mnozstvo sa generuje podla mnozstva a dlzky anaerobnej fermentacie, preto som navrhoval na zaciatku ako to pripojit na uz existujuci plyn kotol z ktoreho to odchadza cez komin prec.
to asi kombinovať nemôžeš, lebo každý druh plynu pracuje v inom režime, na zemný plyn máš iný priemer trysiek a na propán bután iný, je síce pravda že bioplyn nemá konštantné zloženie , toto sa mení v závislosti na čase fermentácie, ale ja by som to neriskoval meniť v jednom zariadení viac plynov, čo sa týka toho pachu je to zložka obsahujúca síru a myslím že by bolo treba túto oddeliť
venedov
07.06.11,20:38
stretol som sa s tym v skotsku a pustam sa do toho doma.Narocnost je hlavne na zivotnost pouzitych materialov.Inak sa to da vsetko zvladnut.
mati111
14.06.11,07:38
stretol som sa s tym v skotsku a pustam sa do toho doma.Narocnost je hlavne na zivotnost pouzitych materialov.Inak sa to da vsetko zvladnut.


Huraaa, niekto kto to dokaze, vies spristupnit dako plany materialy, ci ine nakresy?

Dokazes sa podeli z fungujucimi a aj nefungujucimi dielmi?

Dakujem a pis co najviac, nech inspiracia je stale ziva.
mati111
14.06.11,07:46
to asi kombinovať nemôžeš, lebo každý druh plynu pracuje v inom režime, na zemný plyn máš iný priemer trysiek a na propán bután iný, je síce pravda že bioplyn nemá konštantné zloženie , toto sa mení v závislosti na čase fermentácie, ale ja by som to neriskoval meniť v jednom zariadení viac plynov, čo sa týka toho pachu je to zložka obsahujúca síru a myslím že by bolo treba túto oddeliť


Bioplyn obsahuje 60-70% metanu (CH4) tak nie je treba riesit ine trisky ako su na zemny plyn ktory je tiez Metan (CH4). Tam je problem, ze horaky v sporakoch ci kotloch su konstruovane na pomer 8m3 vzdychu na 1m3 metanu (CH4).
Propan butan je podla mojich predstav iny "plyn" tak je samozrejme ze ma ine horaky.
Dolezite je aj dodrziavanie zasadnych bezpecnostnych postupov a nelaborovat s tim v dome alebo uzavretom priestore, hrozi vybuch.

CO2 sa da ciastocne odlucit prebublavanim cez vodu, a touto vodou polievat, rastlinky budu dakovat. Ale ako odlucit siru, to zatial neviem.

Rozhodne dakujem za prispevok a dufam ze budes pokracovat dalej v diskusii.
venedov
19.07.11,04:38
plany a zapojenia niesu problem.su aj na nete a horaky najdes v tabulkach no niesu bežne vyrabane.Samozrejme treba bespecnostne čidlo proti unikeniu plinu co u nas problem nieje.stoja cce50eur.problem je z naštartovanim systemu a regulaciou teploty fenmentora.co sa tyka siry ak sa nepouziva splaskova voda je jej zanedbatelne mnozstvo a skor sluzi ako indikator ze plyn unika.
deane7
09.08.12,04:28
:)Ja si bioplyn už dávno vyrábam sám. Dobrej fazuľovice a kapustnice a tak si v posteli prikurujem až jedna radosť. Ani horáky nepotrebujem.
venedov
11.08.12,09:28
to je fajn no tenta sposob ktory je dost bežny ma zly vpliv na osoby nachadzajuce sa v tvojom okolí.