PMK
03.06.11,13:47
Môže mi zamestnávateľ ponúknuť prácu účtovníčky v podvojnom účtovníctve a požadovať znalosť cudzieho jazyka, keď pred nástupom na MD som u neho pracovala v jednoduchom účtovníctve a cudzí jazyk som nemusela vedieť? Ďakujem
Tweety
03.06.11,11:50
Môže mi zamestnávateľ ponúknuť prácu účtovníčky v podvojnom účtovníctve a požadovať znalosť cudzieho jazyka, keď pred nástupom na MD som u neho pracovala v jednoduchom účtovníctve a cudzí jazyk som nemusela vedieť? Ďakujem
Môže, nemusí Ťa zaradiť na pôv. pracovné zaradenie.
PMK
03.06.11,11:55
ale ja cudzí jazyk neovládam a podvojné účtovníctvo tiež nie a chce mi ukončiť pracovný pomer dohodou bez odstupného. Môže?
terezamaria
03.06.11,12:20
ale ja cudzí jazyk neovládam a podvojné účtovníctvo tiež nie a chce mi ukončiť pracovný pomer dohodou bez odstupného. Môže?

Keď mu tú Dohodu podpíšeš, tak môže.

Nemôže, pokiaľ Ty si bola zaradená na iné pracovné miesto a nie je v Tvojích silách to zvládnuť, stávaš sa pre zamestnávateľa nadbytočnou, musí Ti dať Výpoveď z nadbytočnosti § 63, ods.1, písm.b/ alebo d3/ ZP. Bude Ti plynúť výpovedná doba, a dostaneš aj odstupné.
PMK
03.06.11,13:31
dakujem veľmi pekne za odpoveď.
terezamaria
03.06.11,13:59
akú funkciu máš dohodnutú v pracovnej zmluve ?

Pri výpovedi podľa § 63 odst. 1 písm d) zamestnanec nemá nárok na odstupné

...
d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo

Veronika prepáč, ale v tomto prípade je to so zavinením zamestnávateľa, lebo jej dáva inú prácu, s inými nárokmi. On vedel, že to nezvládne, je to len nátlak na ňu, aby podpísala Dohodu. I tak si nemyslím, že by jej dal 63 - 1 d/, lebo v tom prípade by došlo k stretu ich obidvoch a to on určite nechce. Jemu sa jedná o jednu prioritnú vec, aby podpísala Dohodu.
Ale aj tak som rada, že sleduješ každý môj príspevok a neprehliadneš ani jedno písmenko, aspoň nemám šancu sa pomýliť.
Tweety
03.06.11,14:11
Keď mu tú Dohodu podpíšeš, tak môže.

Nemôže, pokiaľ Ty si bola zaradená na iné pracovné miesto a nie je v Tvojích silách to zvládnuť, stávaš sa pre zamestnávateľa nadbytočnou, musí Ti dať Výpoveď z nadbytočnosti § 63, ods.1, písm.b/ alebo d3/ ZP. Bude Ti plynúť výpovedná doba, a dostaneš aj odstupné.
Pri dohode podľa §60ZP z organizačných dôvodov (to tam musí byť uvedené) nemusíš odpracovať VD a nárok na odstupné budeš mať rovnako, ako pri výpovedi z tých istých dôvodov:).
terezamaria
03.06.11,15:09
Pri dohode podľa §60ZP z organizačných dôvodov (to tam musí byť uvedené) nemusíš odpracovať VD a nárok na odstupné budeš mať rovnako, ako pri výpovedi z tých istých dôvodov:).

To mi je Majka jasné, s výpovednou dobou by si trochu predĺžila pracovný pomer, pokiaľ nemá žiadnu inú prácu. Ale zase má sa na pracovisku nedobre cítiť a byť pod psychickým nátlakom, naozaj môže byť lepšia Dohoda s výpovedným dôvodom organizačných zmien. Naozaj tam musí byť uvedené Dohoda podľa § 60 ZP s výpovedným dôvodom organizačných zmien, resp. nadbytočnosti podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP.
PMK
03.06.11,16:47
Ďakujem, v prac. zmluve mám iba ekonómka. Tvrdí, že nadbytočná nie som, lebo mi ponúka tú prácu. Pričom dobre vie, že to neovládam. Má tam ekonómku, ktorú prijal neskôr a tá to ovláda. Tvrdí, že ak to zvládnem môžem okamžite nastúpiť a jej dá výpoveď. To asi pravda nie je, lebo má prac. pomer na dobu neurčitú.
Tweety
03.06.11,16:51
Ďakujem, v prac. zmluve mám iba ekonómka. Tvrdí, že nadbytočná nie som, lebo mi ponúka tú prácu. Pričom dobre vie, že to neovládam. Má tam ekonómku, ktorú prijal neskôr a tá to ovláda. Tvrdí, že ak to zvládnem môžem okamžite nastúpiť a jej dá výpoveď. To asi pravda nie je, lebo má prac. pomer na dobu neurčitú.
A s JÚ už firma nepracuje?
terezamaria
03.06.11,16:55
Ďakujem, v prac. zmluve mám iba ekonómka. Tvrdí, že nadbytočná nie som, lebo mi ponúka tú prácu. Pričom dobre vie, že to neovládam. Má tam ekonómku, ktorú prijal neskôr a tá to ovláda. Tvrdí, že ak to zvládnem môžem okamžite nastúpiť a jej dá výpoveď. To asi pravda nie je, lebo má prac. pomer na dobu neurčitú.

Ekonómka je veľmi široký pojem, ekonómka podniku, úseku, oddelenia...atď.
Pozri pozorne do pracovnej zmluvy, či tam máš napísané, že podmienkou je ovládanie cudzieho jazyka.
Taktiež pozri do Tvojej náplne práce, či tam nemáš napísané, že ovláda podvojné účtovníctvo a cudzí jazyk.
Nesmieš sa dať, nemôže Ti klásť iné - úplne odlišné pracovné podmienky,oproti
tým, čo si mala pred MD a RD.
V žiadnom prípade nepodpíš čistú dohodu. Teda dohodu bez výpovedného termínu organizačných zmien.
PMK
03.06.11,18:12
Prešiel na SRO a je tam ešte 1 hlavný ekonóm, ktorému som ja pomáhala pri tom JU. Teraz je hlavná SRO.
PMK
03.06.11,18:16
v zmluve určite nemám v prac. náplni špecifikované podvojné účtovníctvo ani jazyk
PMK
03.06.11,18:21
Ak viete na základe akého paragrafu alebo kde je to rozpísané, že mi nemôže klásť iné pracovné podmienky ako pred MD. Ďakujem za všetko. posmelili ste ma.držte palce.
terezamaria
03.06.11,19:44
Prešiel na SRO a je tam ešte 1 hlavný ekonóm, ktorému som ja pomáhala pri tom JU. Teraz je hlavná SRO.

To je jeho vec a jeho problém, že prešiel na sro -čku, nie Tvoj.
terezamaria
03.06.11,19:53
v zmluve určite nemám v prac. náplni špecifikované podvojné účtovníctvo ani jazyk

Pracovnú zmluvu si pozrela, ale pozri aj pracovnú náplň, kópiu by si mala mať doma, pokiaľ ju nemáš, pýtaj si ju k nahliadnutiu na personálnom oddelení, či tam nemáš napísané podvojné účtovníctvo a ovládanie cudzieho jazyka.
terezamaria
04.06.11,14:32
Ak viete na základe akého paragrafu alebo kde je to rozpísané, že mi nemôže klásť iné pracovné podmienky ako pred MD. Ďakujem za všetko. posmelili ste ma.držte palce.

Skús si prečítať nasledovné linky:
http://profesia.pravda.sk/navrat-do-prace-po-materskej-pripadne-rodicovskej-dovolenke-prc-/sk-przam.asp?c=A100620_085404_sk-przam_p01

http://zena.sme.sk/c/5250047/otazky-odpovede.html

http://ekonomika.sme.sk/c/5758264/rodic-bude-mat-po-navrate-z-rodicovskej-dovolenky-narok-na-povodnu-poziciu.html