sanda
03.06.11,14:05
Renovovali sme si sarsi dom na juhu SLovenska a chodime tam v lete, pripravili sme 3 apatmany z ktorych me sa rozhodli 2 prenajimat turistom. Predtym som prenajimala ako fyzicka osoba, teraz na to musim mat zl. Vypadalo to jednoducho, ale zacinam mat z toho depresie. Ok socialne poistenie, zdravotne poistenie, dane, prihalsenie cudzincov na policiu. Problem mi nastava s tym, ze vraj potrebujem kolaudaciu. Ja mam zariadenie v kategorii ubytovanie v sukromi, lebo su to dva apartmany max. 8 osob dokopy. Potrebujem vraj zmnet ucel stavby atd... Je to potrebne aj len pre ubytovanie v sukromi sezonne v dobe 3 mesiacov? Napr. chemicky a bakteriologicky rozbor vody, ktora aj tak ide z oficialneho vodovodu, nova kolaudacia priestorov... Som z toho fakt jelen! Existuje nejaky jednoduchy system sezonneho prenajatia izieb v sukromnom ubytovani? Co vyzaduje (hygiena a stavebny urad) Diky Jana
ilona
03.06.11,12:20
Všetko čo píšeš potrebuješ vtedy,ak to má byť nejaký penzion,ale niečo podobné,ale ak ty občas prenajmeš svoju chatu nikto od Teba nič takéto nevyžaduje.Registrácia na DU a potom už len od výšky prijmu.
sanda
03.06.11,12:27
No mne na zivnostenskom urade povedali, ze potrebujem povolenie od higieny. Ti mi povedali, ze potrebujem zmenu ucelu stavby na stavebnom urade s realtivnou novou kolaudaciou. Ja prenajimam dva male apartmany pocas leta v rodinnom dome kde su 3 mini apartmany, v tretom byvame my. Tiez len v lete, mam tu len prechodne bydlisko. Ako klasifikacia by to malo byt ubytovanie v sukromi. Kde mi potvrdia, ze na to ziadnu kolaudaciu nepotrebujem?
Fakt som z toho hotova, mysleli sme si ze ako penzisti budeme mat nejaku aktivnu cinost, aby sme predsa len mali nejake povinnosti aj ked len sezonne a nestali sa z nas penzisti na lavicku do parku, ale je to na infarkt... Inac kedze tam riadime po kazdom turnuse a davame ciste pradlo, jedna sa o ubytovanie so sluzbami a treba zl.
ilona
03.06.11,12:48
Poprečitujte si na porade témy ohľadom prenájmu bytov a ubytovania na súkromí a uvidíte že to tak celkom nie je, že je to jednoduhšie.
sanda
03.06.11,13:35
Trochu som to prebehla, ale nejak som nenasla co sa tykalo mojho pripadu. Mozem poprosit o nejaky link na tu temu? SOm tu nova a mozno len sa neviem orientovat.... Diky! Jana
ilona
04.06.11,11:39
Ja Ti pridať do odpovedi tému tiež neviem,ale na tejto stránke v pravo hore je okienko a vedľa toho je napísané hľadať. Do tohoto okienka si napíš napr. prenájom chaty,alebo prenájom nehnuteľnosti,alebo prenájom byt a pod.- a klikni na " hľadať" budeš vidieť koľko je tu tém ohľadom prenájmu no a potom už len otvárať a čítať.
Danielle369
05.06.11,03:04
sanda
05.06.11,12:52
Takze som si to pozrela. ale vatsinou sa jedna o ucrovnictvo atd. Ja mam vo vlastnicte rodinny dom kde budem sezonne prenajimat izby turistom s poskytovanim sluzieb t.j. riadenie, postelne pradlo atd, jasne bez stravy. Ako kategorizaciu son videla, ze mi vyhovuje ubytovanie na sukromi. mne vydali zivnostensky list na poskytovanie sluzieb bez stravy. Chcem vediet, ci je mozne prevdzat tento typ zivonsti bez zmeny ucelu objektu na prevadzku, bez kolaudacie na zmenu ucelu stavby, bez projektov na elektriku atd. Ze na to musim mat zl, to je sicher, no ale ako dalej? Fakt som to nenasla, zajtra idem na zivnostensky urad znovu konzultovat, lenze doteraz so mnou na tych uradoch maturovali aj uradnicky, kedze som atipicky pripad uz aj len preto, lebo mam trvale bydlisko v zahranici ale sk st. obcianstvo a poprehanali ma zbytocne po celom SLovensku za papiermi, uz fakt by som potrebovala doriesit. MOj konecny dotaz je ci existuje moznost zl bez zmeny ucelu objektu ci stavby.... Dakujem!
rodina1
05.06.11,13:02
sanda
05.06.11,13:30
Dobre, takze medzi inym mi hovoria ze:
"zmena účelu využitia stavby, ak nastáva zmena spôsobu užívania danej nehnuteľnosti"
To znamena, ze ak tam miesto mojho syna aleno pribuznych zdarma budu platiaci rekreanti, takm musim zmenit sposob uzivania stavby?
sanda
30.04.12,12:10
Dobre, takze medzi inym mi hovoria ze:
"zmena účelu využitia stavby, ak nastáva zmena spôsobu užívania danej nehnuteľnosti"
To znamena, ze ak tam miesto mojho syna aleno pribuznych zdarma budu platiaci rekreanti, takm musim zmenit sposob uzivania stavby?
Odpoviem si sama: bolo vsetko znovu nakreslene, spocitane a vyslo to tak, ze dva apartmany ktore prenajimam su spolu mensie ako ten treti kde byvame, takze na bytove ucely majitela je viac metrov stvorcovych ako na prevadzanie ubytovania a netreba menit ucel stavby...