anet
10.01.06,19:09
Velmi pekne prosim, este som OCR nikdy nemala a neviem co a ako.:mee:
Nieco som vyhladala, ale vacsinou je to z roku 2004 a to sa od vtedy toho uz tolko zmenilo.

Zamestnanec doniesol majitelovi ziadost o OCR (este ju nemam v ruke) s tym ze ma manzelku hospitalizovanu a on sa bude starat o syna (ma 3,5 roka).
Nemal by doniest nejaky papier od lekara ze bude na OCR?
Potom ten papier od lekara + potvrdenie zamestnavatela zaslem do SP?
Platim mu 10 dni OCR ja (ako pri PN) alebo hned SP?
Treba nahlasit SP prerusenie?:confused:

Ak este mate sil, tak prosim vysvetlite mi to polopate.
Dakujem.
Tweety
10.01.06,18:16
V
Nemal by doniest nejaky papier od lekara ze bude na OCR?
Potom ten papier od lekara + potvrdenie zamestnavatela zaslem do SP?
Platim mu 10 dni OCR ja (ako pri PN) alebo hned SP?
Treba nahlasit SP prerusenie?:confused:
Ak este mate sil, tak prosim vysvetlite mi to polopate.
Dakujem.
1.musíš mať doklad.
2.pošleš aj potvrdenie od lekára, aj jeho potvrdenie o VZ do SP
3.Nahlásiš prerušenie na RL FO.;)
anet
10.01.06,18:20
Velmi dakujem, zachranila si ma.:o
Chcela som ti dat bodik,ale nechce ho odo mna :D , vraj neskor.;)
Tweety
10.01.06,18:21
Velmi dakujem, zachranila si ma.:o
Chcela som ti dat bodik,ale nechce ho odo mna :D , vraj neskor.;)
Nevadí, aj neskôr je lepšie ako nikdy.;)
príjemný večer.
Zita4
10.01.06,19:03
3.Nahlásiš prerušenie na RL FO.
Podľa mňa RLFO netreba poslať na Sociálnu poisťovňu, len v prípade, že zostane na ošetrovnom (predtým OČR) viac ako 10 dní.
Do zdravotnej poisťovne ale treba poslať hromadné oznámenie.
abel
10.01.06,19:28
Súhlasím so Zitou, prerušenie sa nahlasuje až keď potreba OČR trvá jedenásty deň a viac - je to na zadnej strane reg. listu FO, oddiel 10. Mne sa zdá že pri OČR neplatíš náhradu príjmu, ale od 1. dňa sa dáva ošetrovačka SP a ona je vypláca celú - ale pre istotu si to ešte over.
Zita4
10.01.06,19:41
Ošetrovné od prvého dňa platí Sociálna poisťovňa. Náhrada príjmu je len pri práceneschopnosti u zamestnancov.
JajaFabša
11.01.06,13:21
Do SP zaslať prerušenie až od 11. dňa OČR, pretože od toho dňa (ak bude tak dlho na OČR) musí mať prerušenie poistného, zároveň sa môže prihlásiť ako dobrovoľný platca až do ukončenia OČR. Po ukončení OČR zamestnávateľ musí zaslať do SP ukončenie prerušenia.
Jana P
01.04.11,08:41
Ahojte, ako je to s OČR pri prelome mesiaca? To potvrdenie, že očr trvá aj nasledujúci mesiac je len pre zamestnávateľa alebo to odovzdávam aj na soc. poisťovni?
Zoltán Kovács
01.04.11,08:49
AJ do SP.....
drobeceva
01.04.11,08:52
AJ do SP.....
...iba pripomínam...nezabudni začiatok a koniec OČR nahlásiť na ZP
Jana P
01.04.11,10:29
Ďakujem. A stačí to odovzdať pri ukončení očr? (odovzdám naraz začiatok, prelom aj ukončenie)
Jana P
01.04.11,10:32
Vďaka za pripomienku, očr robím prvý raz, ako sa to nahlasuje na ZP?
drobeceva
01.04.11,10:35
Vďaka za pripomienku, očr robím prvý raz, ako sa to nahlasuje na ZP?
áno, stačí Ti dať na jednom začiatok aj koniec- kód 10
Jana P
01.04.11,10:37
Aha, ďakujem :-)
drobeceva
01.04.11,10:38
Ahojte, ako je to s OČR pri prelome mesiaca? To potvrdenie, že očr trvá aj nasledujúci mesiac je len pre zamestnávateľa alebo to odovzdávam aj na soc. poisťovni?
Teraz som sa pozastavila nad tým - veď pri OČR predsa nedávaš Poukaz na pokračovanie...na OČR máš začiatok a hneď /aspoň mne tak nosia/ koniec. Túto postupuješ hneď od 1.dňa na SP spolu s Potvrdením z-ľa ...
ak náhodou OČR trvá dlhšie - od 11.dňa prerušuješ RLFO na SP
vieraaaa
01.04.11,10:44
Evka, a ja sa chodím pozerať na Vaše odpovede, lebo to bola aj pre mňa novinka. Volala som u nás na SP - tiež máme pracovníčku na OČR a tam mi povedali, že nič sa nezmenilo a že v prípade OČR nie je žiaden lístok - "Preukaz o trvaní ...", a tak som si myslela, že iba my tu u nás niečo nevieme.
Jana P
01.04.11,10:57
Tak fajn :-). S očr som sa stretla prvý raz a ten preukaz o trvaní som dostala.-). Viem, že pri PN ho odovzdávam. tak ho nechávam zamestnávateľovi a na SP odovzdám začiatok a koniec očr, áno? Dlhšie ako 10 dní to nebude, takže prerušenie nedávam. Ďakujem ešte raz za odpovede.
veronikasad
01.04.11,11:04
Tak fajn :-). S očr som sa stretla prvý raz a ten preukaz o trvaní som dostala.-). Viem, že pri PN ho odovzdávam. tak ho nechávam zamestnávateľovi a na SP odovzdám začiatok a koniec očr, áno? Dlhšie ako 10 dní to nebude, takže prerušenie nedávam. Ďakujem ešte raz za odpovede.
Ak máte vo firme zavedený systém, že PN-ku a OČR-ku si do SP nosí zamestnanec sám, tak začiatok a koniec pre zamestnávatela len ofoť a originály+prechodku odnes do SP.
drobeceva
01.04.11,11:05
Tak fajn :-). S očr som sa stretla prvý raz a ten preukaz o trvaní som dostala.-). Viem, že pri PN ho odovzdávam. tak ho nechávam zamestnávateľovi a na SP odovzdám začiatok a koniec očr, áno? Dlhšie ako 10 dní to nebude, takže prerušenie nedávam. Ďakujem ešte raz za odpovede.
Pravdupovediac, naši zamestnanci majú OČR, ktoré prechádzajú aj do ďalšieho mesiaca, ale ešte nikto nedoniesol Preukaz o trvaní...:rolleyes: Fakt, nestretla som sa s tým.
veronikasad
01.04.11,11:07
Tuež to počujem prvýkrát, aj keď OČR-ky neriešim až tak často ...
VERONIKA6
01.04.11,11:07
Pravdupovediac, naši zamestnanci majú OČR, ktoré prechádzajú aj do ďalšieho mesiaca, ale ešte nikto nedoniesol Preukaz o trvaní...:rolleyes: Fakt, nestretla som sa s tým.
Pri OČR preukaz o trvaní nie je.
drobeceva
01.04.11,11:09
Veronika6-nechápem, prečo lekár prechodku vystavil
VERONIKA6
01.04.11,11:10
To ma tiež prekvapilo. Ešte som to nepočula. Zatiaľ som sa stretla iba so začiatkom a koncom OČR, keď aj prechádzala do druhého mesiaca.
veronikasad
01.04.11,11:13
Tlačivá OČR-ky sú teraz viacdielne (kedysi bolo len jedno tlačivo s uvedením počtu kal.dní). Ak napr. OČR-ka trva v jednom mesiaci 8 KD a v ďalšom 2 KD, možno tie prechodky už lekári používajú. Poistenec dostane ošetrovné vyplatené skôr.
VERONIKA6
01.04.11,11:14
Veronika súhlasím s Tebou, nakoľko je toľko noviniek, že sme sa s tým naozaj nemuseli stretnúť.
Jana P
01.04.11,11:16
tieto veci nosím do SP ja, aj preto som sa pýtala. pri PN odovzdávam začiatok + potvrdenie zamestnávateľa, pri prechode tú prechodku a a potom ukončenie. Na ZP nahlasujem zmenu platiteľa poistného. OČR mám prvý raz a dostala som k nej aj prechodku, zato som sa pýtala :-). Pre druhý raz zamestnanca upozorním, že ju netreba :-). Takže odnesiem začiatok a koniec očr + potvrdenie od zamestnávateľa, nahlásim na zp zmenu platiteľa. to je už všetko :-)?
vieraaaa
01.04.11,11:18
A ja keď som sa dnes pýtala na SP, či sa s takým niečim ako "Preukaz o trvaní ..." pri OČR neuvažuje, povedala mi, pracovníčka SP, že o tom nič nevie a ono to teda už aj je.
VERONIKA6
01.04.11,11:19
tieto veci nosím do SP ja, aj preto som sa pýtala. pri PN odovzdávam začiatok + potvrdenie zamestnávateľa, pri prechode tú prechodku a a potom ukončenie. Na ZP nahlasujem zmenu platiteľa poistného. OČR mám prvý raz a dostala som k nej aj prechodku, zato som sa pýtala :-). Pre druhý raz zamestnanca upozorním, že ju netreba :-). Takže odnesiem začiatok a koniec očr + potvrdenie od zamestnávateľa, nahlásim na zp zmenu platiteľa. to je už všetko :-)?
Keď budeš odnášať začiatok a koniec OČR, spýtaj sa, či potrebujú aj tú prechodku.
Jana P
01.04.11,11:21
Takže som práve volala s dotyčným zamestnancom, povedal mi, že on si túto prechodku sám od lekára vyžiadal pretože pri PN mi ju nosí. Takže na požiadanie mu je lekár vystavil :-). Zavolala som aj na SP, tam mi potvrdili, že pri očr prechodka nie je.
drobeceva
01.04.11,11:23
no vidíš a nás tu dopletie.
Ale to mu mal aj lekár vyhovoriť, že to nie je potrebné.
VERONIKA6
01.04.11,11:24
Tak a už je vyriešené. Toľkoto ľudí ten dotyčný zamestnal svojou "snahou".:D
Jana P
01.04.11,11:25
tiež si myslím, no nevadí. Sama som tiež nevedela, doniesli mi to prvý raz, ešte že som sa spýtala, možno by na mňa na SP pozerali, že čo im to tam nesiem .-). Okrem tej ZP už teda nič iné inde nehlásim?
drobeceva
01.04.11,11:27
nie, éto vsjo
VERONIKA6
01.04.11,11:28
Nie, to je všetko.
VERONIKA6
01.04.11,11:28
No teda, my sme dvojka.
Jana P
01.04.11,11:28
Ďakujem všetkým, ešteže existuje táto UŽITOČNÁ stránka :-))
drobeceva
01.04.11,11:31
Veronika6 - para jak z harčka...počula si to už?
VERONIKA6
01.04.11,11:34
Tak to som nepočula, prelož.
gita
02.05.11,08:50
Zamestnanec mi dnes doniesol OČR. Je vo firme zamestnaný len od 1.1.2011, príjem na SP mu vyplním za tento rok?
Tweety
02.05.11,08:52
Zamestnanec mi dnes doniesol OČR. Je vo firme zamestnaný len od 1.1.2011, príjem na SP mu vyplním za tento rok?
Áno.
veronikasad
02.05.11,09:33
Zamestnanec mi dnes doniesol OČR. Je vo firme zamestnaný len od 1.1.2011, príjem na SP mu vyplním za tento rok?
Kedy má začiatok OČR-ky?
suklova
11.07.11,07:11
Môže byť zamestnankyňa na očr-ke ak má chorého svokra, ale ten nebýva v spoločnej domácnosti s nimi?
Tweety
11.07.11,07:13
Môže byť zamestnankyňa na očr-ke ak má chorého svokra, ale ten nebýva v spoločnej domácnosti s nimi?
ÁNo.
katka50
11.07.11,07:14
Môže byť zamestnankyňa na očr-ke ak má chorého svokra, ale ten nebýva v spoločnej domácnosti s nimi?
Áno

Zákon 461/2003 § 39

§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné
(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak
a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou,
suklova
11.07.11,07:15
Ďakujem.
suklova
11.07.11,08:46
A ako je to v prípade, keď zamestnankyňa má chorého svokra, ktorý ale býva /aj je občan/ ČR?
alušik
11.07.11,08:57
Však sa tam nepíše nič o trvalom pobyte. ;) Má nárok byť na OČR.
veronikasad
11.07.11,09:01
Nie som si celkom istá, či SP bude akceptovať žiadosť o ošetrovné z ČR. Tlačivo vystavuje ošetrujúci lekár ...
alušik
11.07.11,09:44
Zo stránky SP:
Zahraničie a EÚ



ak osobe, ktorá je nemocensky poistená podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, vznikla potreba ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa na území iného členského štátu Európskej únie, t. zn. o potrebe ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa rozhodoval iný lekár, ako lekár na území Slovenskej republiky, uplatňuje si nárok na ošetrovné prostredníctvom potvrdenia ošetrujúceho lekára vystaveného v inom členskom štáte; preklad takto predloženého potvrdenia nemôže vyžadovať žiadna inštitúcia sociálneho poistenia členských štátov EÚ

nárok na ošetrovné sa môže uplatniť aj prostredníctvom formulárov E 115, E 116 a E 001; v prípade, ak k formuláru E 115 nie je predložený formulár E 116, ako náhradu za tento formulár môže oprávnená osoba predložiť potvrdenie ošetrujúceho lekára vystavené v inom členskom štáte

v prípade, ak ošetrujúci lekár v členskom štáte, v ktorom vznikla potreba ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa nevydáva potvrdenie o potrebe ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa, je potrebné o vystavenie potvrdenia požiadať príslušnú inštitúciu štátu, na území ktorého došlo k vzniku potreby ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa; táto inštitúcia bezodkladne zabezpečí lekárske posúdenie práceneschopnosti a vystavenie potvrdenia, spravidla na príslušnom papierovom SEDe, príp. vystaví príslušné E – formuláre

nárok na ošetrovné sa naďalej uplatňuje výlučne prostredníctvom E – formulárov v prípade, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa vznikla na území Švajčiarska, Nórskeho kráľovstva, Islandskej republiky a Lichtenštajnského kniežatstva

podmienky nároku na ošetrovné skúma na základe vnútroštátnych tlačív, resp. príslušných E – formulárov alebo papierových SEDov príslušná pobočka Sociálnej poisťovne, ktorá rozhodne o vzniku nároku na túto dávku

ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa vznikla na území štátu, s ktorým má Slovenská republika uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení, pričom predmetom tejto zmluvy sú i nemocenské dávky (napr. Chorvátska republika, Ukrajina atď.), Sociálna poisťovňa, ako príslušná inštitúcia na výplatu nemocenských dávok v Slovenskej republike, je v zásade povinná akceptovať potvrdenia a tlačivá vystavené v príslušnom zmluvnom štáte
suklova
11.07.11,09:51
Ďakujem. Pekný deň. :)
kvetinka2
24.07.11,09:47
Dobrý den, potrebujem poradiť. S dieťaťom som išla na očr na konci mesiaca jún a presahovala až do začiatku júla t. j 10 dní. Ale po týždni sa mu to vrátilo a znova som išla na očr na 10 dní. Počula som že by mi to už nemali preplatiť tých dalších 10 dní. Som poistená ako DNP. Ako to vlastne je? Má s tým niekto skúsenosti? Dakujem
drobeceva
24.07.11,10:02
Dobrý den, potrebujem poradiť. S dieťaťom som išla na očr na konci mesiaca jún a presahovala až do začiatku júla t. j 10 dní. Ale po týždni sa mu to vrátilo a znova som išla na očr na 10 dní. Počula som že by mi to už nemali preplatiť tých dalších 10 dní. Som poistená ako DNP. Ako to vlastne je? Má s tým niekto skúsenosti? Dakujem
Volala som na SP - ohľadom nášho zamestnanca. Bolo mi povedané, že až sa jedná o inú diagnózu, tak je to možné.
kvetinka2
24.07.11,11:26
dakujem
Jajka77
02.08.11,13:23
Budem s mamou na OCR. Platim si DNP z maxima.
Rada by som vedela ci staci odovzdat tlacivo az po skonceni OCR? netreba oznamit hned zaciatok na SP?
a na jednom tlacive je zaciatok i koniec?
a okrem SP netreba nahlasovat napr. na ZP?
dakujem
tina.mm
08.08.11,07:47
Dobrý deň.
Mám dve malé deti,ktoré počas zatvorenej škôlky cez prázdniny nemám pri kom nechať. Má niekto skúsenosti s OČR kvôli zatvorenej škôlke, aj keď dieťa nie je choré?
Ďakujem.
Tweety
08.08.11,07:49
Dobrý deň.
Mám dve malé deti,ktoré počas zatvorenej škôlky cez prázdniny nemám pri kom nechať. Má niekto skúsenosti s OČR kvôli zatvorenej škôlke, aj keď dieťa nie je choré?
Ďakujem.
0ČR- ako ošetrenie člena rodina- už názov napovedá, že slúži na niečo iné.
veronikasad
08.08.11,07:53
Dobrý deň.
Mám dve malé deti,ktoré počas zatvorenej škôlky cez prázdniny nemám pri kom nechať. Má niekto skúsenosti s OČR kvôli zatvorenej škôlke, aj keď dieťa nie je choré?
Ďakujem.
1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak

1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

----
odst. 2 nie je tvoj prípad - nemáš nárok na ošetrovné
tina.mm
08.08.11,07:56
Môžem brať ako rozhodnutie príslušného orgánu aj rozhodnutie obecného úradu, ktorý spravuje predškolské zariadenie, že počas augusta bude zatvorené?
Tweety
08.08.11,07:58
Môžem brať ako rozhodnutie príslušného orgánu aj rozhodnutie obecného úradu, ktorý spravuje predškolské zariadenie, že počas augusta bude zatvorené?
Určite je nejaká zberná škôlka, či? A čo babičky? aLebo dovolenka?
veronikasad
08.08.11,07:58
Môžem brať ako rozhodnutie príslušného orgánu aj rozhodnutie obecného úradu, ktorý spravuje predškolské zariadenie, že počas augusta bude zatvorené?
pokial ide o čerpanie dovolenky - nie. Muselo by isť o karantenu.
tina.mm
08.08.11,08:06
Babička je v nemocnici a dovolenku som vyčerpala už v júli, lebo škôlka bola otvorená len prvé dva júlové týždne.
veronikasad
08.08.11,08:10
Babička je v nemocnici a dovolenku som vyčerpala už v júli, lebo škôlka bola otvorená len prvé dva júlové týždne.
poslednou možnosťou, ak deti sú zdravé, je požiadať zamestnávatela o neplatené volno. Tu ale musíš počítať s tým, že zostaneš bez príjmu a navyše si musíš za tieto dni zaplatiť zdravotné poistenie ako samopltitel.
zazulka
20.02.13,12:24
Dobrý deň,

Potrebujem poradiť ohľadne žiadosti o ošetrovné. Manželku má v nemocnici a preto dostal očr na dieťa od 11.02. na ukončení ošetrovného má napísané, že žena je prijatá do ústavnej starostlivosti a preto sa nemôže o dieťa starať do 21.02.2013. v tomto prípade je očr 11 alebo 10 dní? Zamestnanec chcel od 11 dňa nastúpiť do práce.

prosím o radu ďakujem
Tweety
20.02.13,12:26
10 KD. OČR je platené max. 10 KD. Ak od 21.2. už nastupuje do práce, tak je to stále len 10KD.
zazulka
20.02.13,12:29
ďakujem len ked doniesol papier od lekára a je tam napísaný dátum, že do 21.2. sa nemôže žena starať o dieťa, tak mi to prišlo ako 11 deň.
Tweety
20.02.13,12:31
ďakujem len ked doniesol papier od lekára a je tam napísaný dátum, že do 21.2. sa nemôže žena starať o dieťa, tak mi to prišlo ako 11 deň.
Ak je tam 21.2.., tak áno je to 11 dní.
zazulka
20.02.13,12:33
Áno je tam uvedené, že sa žena nemôže starať do 21.02.2013 a on chcel už toho 21 nastúpiť do práce. čo mám spraviť? poslať ho tam nech mu to prerobia?
Tweety
20.02.13,12:35
Áno je tam uvedené, že sa žena nemôže starať do 21.02.2013 a on chcel už toho 21 nastúpiť do práce. čo mám spraviť? poslať ho tam nech mu to prerobia?
Bolo by dobre, lebo ten jeden deň nebude mať preplatený zo SP, ale zároveň ho nemôže mať aj odrobený, kedže je na OČR.
zazulka
20.02.13,12:47
Ďakujem Tweety :)
zazulka
25.02.13,13:54
Zamestnanec bol týchto 10 dní na očr potom na 4 dni nastúpil do práce a znovu doniesol papier žiadosť o ošetrovné nakoľko je priateľka stále prijatá do ústavnej starostlivosti. Uznajú mu takúto očr, alebo mu treba prerušiť poistenie?
zazulka
25.02.13,15:20
Nevie nik poradiť čo by som mala spraviť? :confused:
veronikasad
25.02.13,16:26
Zamestnanec bol týchto 10 dní na očr potom na 4 dni nastúpil do práce a znovu doniesol papier žiadosť o ošetrovné nakoľko je priateľka stále prijatá do ústavnej starostlivosti. Uznajú mu takúto očr, alebo mu treba prerušiť poistenie?
Koho zamestnanec ošetruje ? Kto vystavil žiadosť o ošetrovné ?
zazulka
25.02.13,19:07
ošetruje - zostal doma so synom(1 rok), nakoľko matka, ktorá sa o neho stará je prijatá v nemocnici ( žiadosť o ošetrovné vystavil lekár - gynelkológ z nemocnice)
veronikasad
25.02.13,19:11
ošetruje - zostal doma so synom(1 rok), nakoľko matka, ktorá sa o neho stará je prijatá v nemocnici ( žiadosť o ošetrovné vystavil lekár - gynelkológ z nemocnice)
Ak obidve OČR-ky vystavoval gynekolog z nemocnice a pobyt matky v nemocnici bol prepretržitý, SP ošetroné v druhom prípade nevyplatí Preverí si tieto skutočnosti priamo v nemocnici. Či v takomto prípade zamestnávatel nahlasuje do SP prerušenie poistenia - neviem. Zrejme by som počkala na rozhodnutie zo SP.
zazulka
25.02.13,19:15
takže mu ju uznám normálne ako platenú očr..v prípade, že by mala SP námietky, vysporiada sa to v rzzp?
veronikasad
25.02.13,19:19
takže mu ju uznám normálne ako platenú očr..v prípade, že by mala SP námietky, vysporiada sa to v rzzp?
Ak sa pýtaš na zdr.poistenie - V RZZP určite nie. Ak ju SP neuzná, budeš musieť podať opravný výkaz v zdr.poisťovni, nahlásiť prerušenie.
zazulka
25.02.13,19:22
ďakujem, čiže ak ju neuzná, potom spätne budem musieť opraviť výkazy do SP a ZP. v SP nahlásiť prerušenie poistenia..v mzdovom programe ale neplatenú očr nemám, skôr neplatené voľno, čo by mohlo byť v tomto prípade?
mi75
15.03.13,12:59
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či mi niekto viete povedať či sa vymeriavací základ pre dennú sadzbu pri OČR -ke vypočítava z mojej hrubej mzdy alebo z čistej?
A z čoho sa vypočítava, ak som do 31.11.2012 bola na rodičovskej dovolenke , pracujem od 1.12.2012 a prac. pomer mi trval aj počas MD a RD? Na OČR-ke som bola so synom vo februári a teraz znova. Ďakujem
Mila123
15.03.13,13:02
z HM sa vypočítava....
na RD si mohla byť iba do 30 11 2012 (31 11 2012 nikdy nebol a nikdy nebude)
mi75
15.03.13,13:06
Tak tak, pomýlila som si deň. A započítavali mi teda priemer z rodičovskej + 1 mes. v práci?
Katy a R
15.03.13,13:08
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či mi niekto viete povedať či sa vymeriavací základ pre dennú sadzbu pri OČR -ke vypočítava z mojej hrubej mzdy alebo z čistej?
A z čoho sa vypočítava, ak som do 31.11.2012 bola na rodičovskej dovolenke , pracujem od 1.12.2012 a prac. pomer mi trval aj počas MD a RD? Na OČR-ke som bola so synom vo februári a teraz znova. Ďakujem
v rozhodnutí je napísané aj ako sa ti počíta dávka ;) . asi ho ešte nemáš ani za február - ale dávku by si už dnes mala mať na účte (ak bolo všetko odovzdané včas:confused:)
rovnakú dennú dávku budeš mať aj za február, aj za marec. (RO viď §54 a pozri aj VZ)
počas poberania RP (ak si nepracovala) si žiadne poistné neplatila - to sa nepočíta!
veronikasad
15.03.13,13:09
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či mi niekto viete povedať či sa vymeriavací základ pre dennú sadzbu pri OČR -ke vypočítava z mojej hrubej mzdy alebo z čistej?
A z čoho sa vypočítava, ak som do 31.11.2012 bola na rodičovskej dovolenke , pracujem od 1.12.2012 a prac. pomer mi trval aj počas MD a RD? Na OČR-ke som bola so synom vo februári a teraz znova. Ďakujem
Denný vymer základ si vypočítaš ak hrubú mzdu za december vydelíš počtom kal.dní (za predpokladu, že tvoj príjem neprekročil max.VZ na nemocenské)
Ošetrovné je 55 % DVZ a vypláca sa za kal.dni.
mi75
15.03.13,13:14
Tak delím hrub. mzdu kalend. dňami , nie pracovnými. Dakujem, velmi ste mi pomohli.
petkor
05.04.13,07:26
Som SZCO (dobrovolne NP - minimum), zaroven mam 2 dohody o VP. Dohody trvaju dlhsie, ale samozrejem az od 1.1. sa plati NP. Pracujem v kazdej cca 5 dni v mesiaci. Idem so synom na liecenie na 3 tyzdne a uvazujem, ci to mam riesit cez osetrovne. Ci sa mi to oplati a ake povinnosti mi z toho vyplyvaju. Mozete mi prosim poradit? Dakujem