Zimama
03.06.11,19:42
Ahojte! :)
Viete mi, prosím, niekto na základe skúseností z konkrétnej praxe povedať, či je možná absolventská prax mimo vyštudovaného odboru?

Viem, že zákon definuje AP ako „získanie odborných a praktických skúseností u zamestnávateľa, ktoré zodpovedajú dosiahnutému stupňu vzdelania absolventa školy, získanie alebo prehlbovanie odborných zručností alebo praktických skúseností uchádzačom o zamestnanie do 25 rokov veku, ktoré rozšíria ich možnosti uplatnenia na trhu práce“ – konkrétne dcéra však vyštudovala filozofiu (vedecký smer), a tak si neviem dosť dobre predstaviť, aká organizácia by jej (v prípade potreby – ako krajné riešenie pred nezamestnanosťou) mohla umožniť absolventskú prax...

Informovala som sa aj u nás na ÚPSVaR-e, kde mi povedali, že absolvovanie AP u zamestnávateľa mimo miesta bydliska záujemcu je dosť problematické (až problematematické...;)), pretože vraj zamestnávatelia neradi podpisujú takéto dohody. (A aj pre absolventa je svojím spôsobom nevýhodné praxovať niekde mimo bydliska, kde by si musel zohnať a platiť nejaké ubytovanie alebo každodenné cestovanie – príspevok za AP to pravdepodobne nepokryje a robiť niekde úplne zadarmo príp. až do straty, to mi predsa len nepríde celkom „zdravé“, to už radšej nech absolvuje AP na prácach v domácnosti...;):))

A tak ma v tejto fáze zaujíma, že ak by sa dcére nepodarilo získať AP vo vyštudovanom odbore, či ju môže zamestnať "ktokoľvek" (napr. na administratívne práce, na ktoré nie je potrebné nejaké špeciálne vzdelanie – je nám jasné, že aj trvalejšiu prácu si bude musieť hľadať, bohužiaľ, mimo odboru, lebo na škole nechce ostať, takže vyštudovaný odbor veľmi pravdepodobne nebude môcť využiť tak či tak).
Ak by sa mohla AP realizovať „kdekoľvek“, nielen vo vyštudovanom odbore (aspoň vo výnimočných prípadoch), tak by jednak mládežník nehlivel doma, a jednak by zároveň urobil aj niečo užitočné pre nejakú firmu.

Kto v konečnom dôsledku schvaľuje AP? – Predpokladám, že asi ÚPSVaR, nakoľko to ide z jeho peňazí.
A musí sa prípadný „zamestnávateľ“ niekomu (napr. svojmu zriaďovateľovi) „zodpovedať“ alebo odôvodňovať, prečo umožnil AP niekomu s takým vzdelaním, s akým sa normálne v tej organizácii nemôže uplatniť, alebo to závisí len od jeho zváženia?

Ďakujem :) za Vaše odpovede i za prípadné podnety na rozmýšľanie...!
veronikasad
03.06.11,19:00
Ľubka, viac informácii o absolvenstkej praxi najdeš na stranke UPSVaR

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/absolventska-prax.html?page_id=13319

Pri dnešnej miere zamestnanosti je niekedy ťažké najsť uplatnenie v odbore, v ktorom mladý človek vyštudoval. Ak to zákon umožňuje (treba sa informovať na prísl.UP v mieste bydliska), AP aj v inom príbuznom odbore je dobrým štartom pre uplatnenie mladého človeka v praxi. Záleží aj od prístupu absolventa - naučiť sa niečo nové ...
Xanti
03.06.11,19:01
Ahojte! :)
Viete mi, prosím, niekto na základe skúseností z konkrétnej praxe povedať, či je možná absolventská prax mimo vyštudovaného odboru?

Viem, že zákon definuje AP ako „získanie odborných a praktických skúseností u zamestnávateľa, ktoré zodpovedajú dosiahnutému stupňu vzdelania absolventa školy, získanie alebo prehlbovanie odborných zručností alebo praktických skúseností uchádzačom o zamestnanie do 25 rokov veku, ktoré rozšíria ich možnosti uplatnenia na trhu práce“ – konkrétne dcéra však vyštudovala filozofiu (vedecký smer), a tak si neviem dosť dobre predstaviť, aká organizácia by jej (v prípade potreby – ako krajné riešenie pred nezamestnanosťou) mohla umožniť absolventskú prax...

Informovala som sa aj u nás na ÚPSVaR-e, kde mi povedali, že absolvovanie AP u zamestnávateľa mimo miesta bydliska záujemcu je dosť problematické (až problematematické...;)), pretože vraj zamestnávatelia neradi podpisujú takéto dohody. (A aj pre absolventa je svojím spôsobom nevýhodné praxovať niekde mimo bydliska mali sme absolventa, dochádzal každý deň 35 km na AP k nám, ale mal aj dohodu o pracovnej činnosti, takže za 4 hodiny denne ho platil UP a dalšie 2 hodiny denne sme mu platili my. Odrobil denne 6 hodín a veru mal príjem vyšší ako mnoho ludí čo robia za minimálnu mzdu. , kde by si musel zohnať a platiť nejaké ubytovanie alebo každodenné cestovanie – príspevok za AP to pravdepodobne nepokryje a robiť niekde úplne zadarmo príp. až do straty, to mi predsa len nepríde celkom „zdravé“, to už radšej nech absolvuje AP na prácach v domácnosti...;):))

A tak ma v tejto fáze zaujíma, že ak by sa dcére nepodarilo získať AP vo vyštudovanom odbore, či ju môže zamestnať "ktokoľvek" (napr. na administratívne práce, na ktoré nie je potrebné nejaké špeciálne vzdelanie Určite by mohla, treba nájsť potencionálneho zamestnávateľa, ktorý dá žiadosť na UP a v žiadosti priamo uvedie meno tvojej dcéry. – je nám jasné, že aj trvalejšiu prácu si bude musieť hľadať, bohužiaľ, mimo odboru, lebo na škole nechce ostať, takže vyštudovaný odbor veľmi pravdepodobne nebude môcť využiť tak či tak).
Ak by sa mohla AP realizovať „kdekoľvek“, nielen vo vyštudovanom odbore (aspoň vo výnimočných prípadoch), tak by jednak mládežník nehlivel doma, a jednak by zároveň urobil aj niečo užitočné pre nejakú firmu.

Kto v konečnom dôsledku schvaľuje AP? – Predpokladám, že asi ÚPSVaR, nakoľko to ide z jeho peňazí. Ano UP. Ale zvyčajne to funguje tak, že zamestnávateľ má vytypovaných ľudí, kt. chce na absolventskú prax. Teda mladý sa prídu opýtať do roboty alebo priamo na absolventskú prax . Ináč je komplikované sa dostať k absolventom.
Minulý rok sme mali jedného, teraz som vybavovala dalšieho a nemajú na "sklade" ...
A musí sa prípadný „zamestnávateľ“ niekomu (napr. svojmu zriaďovateľovi) „zodpovedať“ alebo odôvodňovať, prečo umožnil AP niekomu s takým vzdelaním, s akým sa normálne v tej organizácii nemôže uplatniť, alebo to závisí len od jeho zváženia?

Ďakujem :) za Vaše odpovede i za prípadné podnety na rozmýšľanie...!
moje myšlienky sú v texte.
Zimama
03.06.11,19:09
Vďaka, dievčatá! :)

Xanti, súhlasím a viem si predstaviť aj dochádzanie na AP mimo bydliska, ale to skôr len v prípade, že je to naozaj v odbore a že je tam prípadne aj šanca sa potom u toho zamestnávateľa aj naozaj zamestnať (tam by som bola ochotná ísť aj "do straty", lebo prax a skúsenosti sú naozaj dôležité). Ale myslím si, že u mojej dcéry naozaj nehrozí, že by našla AP v odbore, takže perspektíva prípadného budúceho zamestnania sa takto tiež nečrtá...
Xanti
03.06.11,19:14
Vďaka, dievčatá! :)

Xanti, súhlasím a viem si predstaviť aj dochádzanie na AP mimo bydliska, ale to skôr len v prípade, že je to naozaj v odbore a že je tam prípadne aj šanca sa potom u toho zamestnávateľa aj naozaj zamestnať (tam by som bola ochotná ísť aj "do straty", lebo prax a skúsenosti sú naozaj dôležité). Ale myslím si, že u mojej dcéry naozaj nehrozí, že by našla AP v odbore, takže perspektíva prípadného budúceho zamestnania sa takto tiež nečrtá...
Hm.. tie šance sú vždy, ak dcéra požiada o absolventskú prax možno jej ju umožnia vykonať priamo na UP. Nikdy nevieš , ale to treba žiadať .. netreba čakať kto mi čo ponúkne. Alebo nech obehne firmy. Ale pozor teraz musí byť min. 3 mesiace v evidencii na UP aby mohla ísť na AP.
Zimama
03.06.11,19:24
A neviete, prosím, či ten zamestnávateľ (ak je právny subjekt) sa musí niekomu "spovedať" (napr. zriaďovateľovi), prečo prijal (alebo aj žiadal) práve toho-ktorého absolventa, keď má vyštudovaný úplne iný odbor? Alebo keď chce, tak môže takto prijať hoci aj upratovačku? ;):D
(Ale vážne - keď sme po dcériných štátniciach začali už reálne riešiť tento problém, hneď ma napadlo, že by v krajnom prípade - ak sa jej nepodarí zohnať nič iného - mohla robiť AP u nás v robote a dať nám konečne do poriadku knižnicu, ktorú ja robím len tak dobrovoľne a už nestíham a už sa mi po tých rokoch ani nechce robiť to popri svojej odbornej činnosti... Preto ma zaujíma, či by s takýmto konkrétnym zámerom mohol šéf požiadať UP o konkrétneho absolventa, bez obáv, že by sa niekto čudoval, prečo zamestnal absolventa odboru, ktorý v našej "firme" nemá perspektívu. A len tak si myslím, že by to nikomu nemuselo vadiť - veď to nepôjde z našich peňazí a vykonaná práca by pre nás bola naozaj užitočná...;):))
veronikasad
03.06.11,19:27
Skúsiť to môžete. Už je evidovaná na UP 3 mesiace ?
Zimama
03.06.11,19:30
Hm.. tie šance sú vždy, ak dcéra požiada o absolventskú prax možno jej ju umožnia vykonať priamo na UP. Nikdy nevieš , ale to treba žiadať .. netreba čakať kto mi čo ponúkne. Alebo nech obehne firmy. Ale pozor teraz musí byť min. 3 mesiace v evidencii na UP aby mohla ísť na AP.

Máš pravdu, že človek nikdy nevie, z ktorej strany sa na neho usmeje šťastie alebo aspoň príležitosť (ale určite nie doma na gauči...:rolleyes:).
A to, čo som zvýraznila naružovo - viem o takých, čo mali AP aj priamo na UP, a aj práve preto si myslím, že by nikomu nemuselo vadiť, keby dala u nás do poriadku knižnicu a potom aj iné veci (napr. celkom ju zaujala možnosť podieľať sa na aktivitách v rámci primárnej prevencie). Takže tak... :)
Xanti
03.06.11,19:33
A neviete, prosím, či ten zamestnávateľ (ak je právny subjekt) sa musí niekomu "spovedať" (napr. zriaďovateľovi), prečo prijal (alebo aj žiadal) práve toho-ktorého absolventa, keď má vyštudovaný úplne iný odbor? Alebo keď chce, tak môže takto prijať hoci aj upratovačku? ;):D
(Ale vážne - keď sme po dcériných štátniciach začali už reálne riešiť tento problém, hneď ma napadlo, že by v krajnom prípade - ak sa jej nepodarí zohnať nič iného - mohla robiť AP u nás v robote a dať nám konečne do poriadku knižnicu, ktorú ja robím len tak dobrovoľne a už nestíham a už sa mi po tých rokoch ani nechce robiť to popri svojej odbornej činnosti... Preto ma zaujíma, či by s takýmto konkrétnym zámerom mohol šéf požiadať UP o konkrétneho absolventa, bez obáv, že by sa niekto čudoval, prečo zamestnal absolventa odboru, ktorý v našej "firme" nemá perspektívu. A len tak si myslím, že by to nikomu nemuselo vadiť - veď to nepôjde z našich peňazí a vykonaná práca by pre nás bola naozaj užitočná...;):))
Tak to netuším, my sme mali absolventa z odboru.
Ale v podstate ste právny subjekt? Kto rozhoduje? Kto podpisuje zmluvy? Tak ten by mal žiadať o AP na UP.
Tiež nesmú byť nedoplatky na daniach, a odvodoch a ešte nesmie prebiehať súdny spor čo sa týka nevyplácania miezd abo niečo také.

Hovorím my sme do žiadosti priamo napísali meno toho koho sme chceli, teda 2 mená schválili nám jedného absolventa. My sme si potom z tých dvoch vybrali.
Dajte požiadavku na administratívneho pracovníka, resp. na knižničného pracovníka a požiadajte priamo o tvoju dcéru. Ale žiadať musí ten čo má na to právo.
Zimama
03.06.11,19:40
veronikasad Dnes, 10:27 PM
Skúsiť to môžete. Už je evidovaná na UP 3 mesiace ?

Ešte nie, len pred dvoma týždňami mala štátnice, na UP už síce bola, ale ešte im má dať vedieť, lebo najprv zvažovala zostať na VŠ, ale už to zhodnotila tak, že na školu sa nechce vrátiť. Takže ak AP, tak až cca od septembra - zatiaľ si hľadá cez internet aspoň brigádu, ale väčšinou sú tam ponuky na predaj nejakých kozmetických výrobkov s tým, že ak nič nepredáš, tak nič nezarobíš, a hoci je inak komunikatívna a "sociálne zručná", na takéto "nanucovanie" sa zákazníkom v obchodných centrách predsa len nemá žalúdok... ;):D
A to riešenie s AP u nás v robote ma napadlo ako "krajná" možnosť, poistka, ak by mala zostať nezamestnaná a nešťastná, tak nech predsa len robí niečo naozaj užitočné. :)
veronikasad
03.06.11,19:42
Ľubka, s tým predajom kozmetiky to nie je dobrý nápad. Už sa o tom písalo aj na Porade.
Zimama
03.06.11,19:57
Viem, čítala som to tu, a práveže to nechce...