PavelSl
03.06.11,20:47
Dobry den,

Mame podpisanu najomnu zmluvu s prenajimatelom na 1 rok s vypovednou dobou 3 mesiace. V zmluve nie je stanovena vyska pokuty za predcasne opustenie bytu a tym neplatenie najomneho. Z bytu odchadzame asi po jednom mesiaci ako sme pisomne majitelovi oznamili, ze rusime najomnu zmluvu. Prenajimatel tak nedostane najomne za posledne dva mesiace. Moze prenajimatel ziadat od nas najomne za tieto dva mesiace alebo len usly zisk?

Dakujem
bubkoch
03.06.11,18:53
a teba dobrym mravom a slusnemu spravaniu nenaucili ?
zmluvy su pre teba zdrap papiera ?
podpises zmluvu kde suhlasis s 3-mes. vypovednou lehotou, po mesiaci sa zdekujes a pytas sa ci majitel moze ziadat najomne za dalsie 2 mesiace ?
samozrejme ze moze ...
PavelSl
03.06.11,20:07
Chcem odist po 9 mesiacoch v podnajme. Kupili sme byt a nezvladame zaroven platit hypoteku a podnajom
Halli
03.06.11,20:12
Chcem odist po 9 mesiacoch v podnajme. Kupili sme byt a nezvladame zaroven platit hypoteku a podnajom

Ale veď sa dohodni s prenajímateľom, nič tak strašné sa nestane...dúfam, že je človek a nie vydriduch a nebude ti robiť prieky. Pozvi ho na pokec pri vínku a vysvetli mu situáciu. Ak nemal nikdy s tebou problémy s platením, mohol by to pochopiť...;)
Mária27
03.06.11,20:32
Pokiaľ nájomný vzťah trvá, platiť nájomné musíte, aj keď v byte nebývate. Skončenie nájmu upravené je v § 710 občianskeho zákonníka:

Zánik nájmu bytu
§ 710
(1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.
(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. ...
(3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. ...
Halli
03.06.11,20:42
PavelSl
04.06.11,05:05
Prenjimatelia su manzelia 69 a 67 rokov. Dozvedel som sa od ostatnych obyvatelov bytovky, ze su vydriduchovia. Podla mna, by prenajimatelia nemali mat problem zohnat inych ludi do podnajmu.
Zitulda
04.06.11,06:20
Prenjimatelia su manzelia 69 a 67 rokov. Dozvedel som sa od ostatnych obyvatelov bytovky, ze su vydriduchovia. Podla mna, by prenajimatelia nemali mat problem zohnat inych ludi do podnajmu.
Ja mám tiež dcéru s vnúčaťom v podnájme a aj jej susedia vraveli, aký sú jej prenajímatelia....atď, ale to, Pavle tie slová...na základe rečí susedov, sem naozaj nepatrí, lebo tvoja otázka sa netýkala ich povahových vlastností, ale iného:)
No a nakoniec iba toľko o tých čo prenajímajú byty...niektorí sú seriozní, slušný a nechcú len zarobiť peniaze bez daní, takých je pár a ajdane zaplatia. A druhí tí, neseriozní a bezcharakterní, čo si skupujú byty (peňazí majú ako plev) iba na zárobok a bez neplatia ani daň z prenájmu. Toto všetko priniesla táto doba, chamtivosť a bezohľadnú drzosť...ale čo s tým narobíte?!...hlavne Vy mladí, čo si chcete založiť rodinu a nemáte zazobaných príbuzných:(
bubkoch
04.06.11,07:00
Prenjimatelia su manzelia 69 a 67 rokov. Dozvedel som sa od ostatnych obyvatelov bytovky, ze su vydriduchovia. Podla mna, by prenajimatelia nemali mat problem zohnat inych ludi do podnajmu.
co to ma spolocne s tym ze nie oni, ale TY si porusil zmluvu ?
verkaz
04.06.11,07:16
Mal by si sa skutočne s nimi dohodnúť, prípadne im pomôcť nájsť za teba nájomníka. Bohužiaľ ak sa nedohodnete, mal by si im zaplatiť za tie dva mesiace.

Druhá vec je, či boli prihlásení na Daňovom úrade a odvádzali daň z prenájmu.
felix1
04.06.11,20:18
Prenjimatelia su manzelia 69 a 67 rokov. Dozvedel som sa od ostatnych obyvatelov bytovky, ze su vydriduchovia. Podla mna, by prenajimatelia nemali mat problem zohnat inych ludi do podnajmu.

A niesu vydriduchovia preto ze im susedia zavidia prijem z prenajmu???
Chyba mi tu uz len uvaha o tom ze ten byt v tom veku ani nepotrebuju a ako tych zbohatlikov o ten byt obrat :(
Ked je to take lahke, zozen noveho najomnika a nehladaj medzeru v zmluve ktora ti umozni neplatit.
Soffi
08.06.11,12:03
mam podobny problem, pred mesiacom sme odisli z podnajmu, mali sme 3 mesacnu vypovednu , ale s prenajimateom sme sa dohodli, ze zaplatime len za tu cast dokedy tam byvat budeme, kedze sme brali hypoteku na novy a nezvadli by sme to fiannacne, do konca sme si nasli hned za seba naharadnu, ktrou z neznamych dovodov odmietol, teraz vsak po vystahovani ziada od nas 330e nedoplatok z vyuctovania!min, roku sme platili nedoplatok 400e!v zmluve mame napisane ze sme povinny platit nedoplatky ale prenajimatel mal nastavene take nizke predpisy, ze to inak ani neslo, za dva roky co sme tam byvlai nam teda vychadza ze dpokopy zaplatime 950e na nedoplatkoch!pritom nas prenajimatel zavadzal ze preddavky ma ovela vyssie, konzultovali sme to aj s advokatom, majitel je zaevidovany na urade ako prenajimatel ale ci platil dan a ostatne poplatky to nevieme...o ostatnych nehoraznostiach ktore boli o nas porozpravane ani nehovorim...vzdy sme sa snazili vychadzat, pocas prenajmu nas vykradli, kedze v byte boli vchodove dvere v dezolatnom stave-nieje povinnostou prenajimatela poistit byt pri prenajme? vtedy som to neriesila, lebo som chcela byt vzdy za dobre, ale teraz ma to zacina stvat kedze sa stale ohradze novymi a novymi vecami...viem ze sme zmluvu porusili, ale ved so vsetkym vtedy suhlasil, a ten nedoplatok nech sa na mna nikto nehneva, ale ked niekto plati byt 120eur pre 3-clennu rodinu tak sa to ani neda...pritom nam tvrdil ze byt plati 216e...my sme davali 250e, neviem ako sa teraz pohnut :(
prudky
08.06.11,13:07
mam podobny problem, pred mesiacom sme odisli z podnajmu, mali sme 3 mesacnu vypovednu , ale s prenajimateom sme sa dohodli, ze zaplatime len za tu cast dokedy tam byvat budeme, kedze sme brali hypoteku na novy a nezvadli by sme to fiannacne, do konca sme si nasli hned za seba naharadnu, ktrou z neznamych dovodov odmietol, teraz vsak po vystahovani ziada od nas 330e nedoplatok z vyuctovania!min, roku sme platili nedoplatok 400e!v zmluve mame napisane ze sme povinny platit nedoplatky ale prenajimatel mal nastavene take nizke predpisy, ze to inak ani neslo, za dva roky co sme tam byvlai nam teda vychadza ze dpokopy zaplatime 950e na nedoplatkoch!pritom nas prenajimatel zavadzal ze preddavky ma ovela vyssie, konzultovali sme to aj s advokatom, majitel je zaevidovany na urade ako prenajimatel ale ci platil dan a ostatne poplatky to nevieme...o ostatnych nehoraznostiach ktore boli o nas porozpravane ani nehovorim...vzdy sme sa snazili vychadzat, pocas prenajmu nas vykradli, kedze v byte boli vchodove dvere v dezolatnom stave-nieje povinnostou prenajimatela poistit byt pri prenajme? vtedy som to neriesila, lebo som chcela byt vzdy za dobre, ale teraz ma to zacina stvat kedze sa stale ohradze novymi a novymi vecami...viem ze sme zmluvu porusili, ale ved so vsetkym vtedy suhlasil, a ten nedoplatok nech sa na mna nikto nehneva, ale ked niekto plati byt 120eur pre 3-clennu rodinu tak sa to ani neda...pritom nam tvrdil ze byt plati 216e...my sme davali 250e, neviem ako sa teraz pohnut :(

Co je psáno, to je dáno !!!!!!!!!!!!!

(určite si si to pred podpisom zmluvy prečítala - býva to v "záverečných ustanoveniach" zmluvy )
ostatné reči - sú kecy
mlisa
08.06.11,13:11
mam podobny problem, pred mesiacom sme odisli z podnajmu, mali sme 3 mesacnu vypovednu , ale s prenajimateom sme sa dohodli, ze zaplatime len za tu cast dokedy tam byvat budeme, kedze sme brali hypoteku na novy a nezvadli by sme to fiannacne, do konca sme si nasli hned za seba naharadnu, ktrou z neznamych dovodov odmietol, teraz vsak po vystahovani ziada od nas 330e nedoplatok z vyuctovania!min, roku sme platili nedoplatok 400e!v zmluve mame napisane ze sme povinny platit nedoplatky ale prenajimatel mal nastavene take nizke predpisy, ze to inak ani neslo, za dva roky co sme tam byvlai nam teda vychadza ze dpokopy zaplatime 950e na nedoplatkoch!pritom nas prenajimatel zavadzal ze preddavky ma ovela vyssie, konzultovali sme to aj s advokatom, majitel je zaevidovany na urade ako prenajimatel ale ci platil dan a ostatne poplatky to nevieme...o ostatnych nehoraznostiach ktore boli o nas porozpravane ani nehovorim...vzdy sme sa snazili vychadzat, pocas prenajmu nas vykradli, kedze v byte boli vchodove dvere v dezolatnom stave-nieje povinnostou prenajimatela poistit byt pri prenajme? vtedy som to neriesila, lebo som chcela byt vzdy za dobre, ale teraz ma to zacina stvat kedze sa stale ohradze novymi a novymi vecami...viem ze sme zmluvu porusili, ale ved so vsetkym vtedy suhlasil, a ten nedoplatok nech sa na mna nikto nehneva, ale ked niekto plati byt 120eur pre 3-clennu rodinu tak sa to ani neda...pritom nam tvrdil ze byt plati 216e...my sme davali 250e, neviem ako sa teraz pohnut :(
Pokial je v zmluve povinnosti uhradit nedoplatky, tak niet o com, treba ich uhradit pokial ste v relevantnom obdobi v byte byvali. To ze zalohove platby boli nastavene nizko sa jednoznacne musi prejavit vo vysokych nedoplatkoch, realna spotreba nepusti (predpokladam ze su v tom zahrnute energie + fond oprav + ostatna klasika), to kolko energie ste minuli si urcite viete odkontrolovat a aby ju za vas platil prenajimatel - to je zrejma hlupost.
Kazda najomna zmluva ma obsahovat sumu za najomne a sumu za sluzby spojene s najmom (zalohove platby), takze je mozne si odkontrolovat a predvidat, ci su zalohy nizke a budu nedoplatky, alebo by to malo byt ok. Pokial to neobsahovala, mali ste ziadat vidiet zalohovy predpis, nenechat sa balamutit tvrdenim prenajimatela. Ak ste suhlasili s uhradou nedoplatkov a nevedeli skutocnu vysku zalohovych platieb, zobrali ste na seba riziko.
Predchadzajuce spravanie prenajimatela je zbytocne riesit...

Btw, pokial ste konzultovali s advokatom, snad vam dal nejake riesenie, nie? Videl zmluvu, videl poziadavky prenajimatela, urcite sa vie vyjadrit konkretnejsie ako my co len hadame :-)
Soffi
08.06.11,19:51
v zmluve je napisane, ze suma prenajmu je 250e mesacne vratane enrgii....ale ak niekto pocita ze plati c dnesnej dobre elektriku 8eur , a 17 kubikov vody na mesiacv tak ako sorry, vysku aku platil prenajimtal sme nevideli, ale on nas zavadzal kedze tvrdil ze plati 216e co som teda urcite nepredpokladala, ze potom nemozme mat nedoplatok, min, roku 400eur, kedze pan neplatil 8 mesiacov vodu vobec!!!! co je psano to je dano - ta zmluva sa neda napadnut??? ked sme mu chceli posielat peniaze na ucet tak odmietol, teraz uz vieme preco...
tpo ani nevravim ze sme v byte vymalovali, dali podlahu, burlai komin, a za vsetko zaplatil len polovicu materialu, pracu nehradil vobec, a taketo spravanie sa mi z jeho strany zda neadekvatne kedze sa vzdy spravala ze je vsetko ok, co sa tyka vypovednej lehoty, hned sme za seba nasli nahradu, ktoru odmietol, potom dalsiu ktrou opat odmietol, tak ako neviem...to tu uz ziadna spravodlivost neexistuje? ved on na nas neskutocne zarabal, platil najnizsie predpisy a nam tvrdil nieco ine"
Soffi
08.06.11,21:10
este chcem dodat ze mi sme odisli 7.5 a od 1.6 ma novych podnajomnikov, takze usly zisk v podstate eni velmi nema, my sme mu za poslednycg 7 dni zaplatili este 80e
mlisa
09.06.11,05:14
v zmluve je napisane, ze suma prenajmu je 250e mesacne vratane enrgii....ale ak niekto pocita ze plati c dnesnej dobre elektriku 8eur , a 17 kubikov vody na mesiacv tak ako sorry, vysku aku platil prenajimtal sme nevideli, ale on nas zavadzal kedze tvrdil ze plati 216e co som teda urcite nepredpokladala, ze potom nemozme mat nedoplatok, min, roku 400eur, kedze pan neplatil 8 mesiacov vodu vobec!!!! co je psano to je dano - ta zmluva sa neda napadnut??? ked sme mu chceli posielat peniaze na ucet tak odmietol, teraz uz vieme preco...
tpo ani nevravim ze sme v byte vymalovali, dali podlahu, burlai komin, a za vsetko zaplatil len polovicu materialu, pracu nehradil vobec, a taketo spravanie sa mi z jeho strany zda neadekvatne kedze sa vzdy spravala ze je vsetko ok, co sa tyka vypovednej lehoty, hned sme za seba nasli nahradu, ktoru odmietol, potom dalsiu ktrou opat odmietol, tak ako neviem...to tu uz ziadna spravodlivost neexistuje? ved on na nas neskutocne zarabal, platil najnizsie predpisy a nam tvrdil nieco ine"
To ste mu naozaj 2 roky verili ze z 250 eur plati 216 eur zalohy a len 34 eur ma prijem za najomne???:eek: To kde su na slovensku taketo najmy?
Kazda zmluva sa da napadnut, ale nie kazda uspesne. Ak by ste aj boli uspesni, byt ste 2 roky obyvali, sud by vas zaviazal zaplatit obvykle najomne + spotrebovane energie, naozaj ste si isti ze by to bolo pre vas vyhodnejsie ako teraz doplatit 300 eur?
Jednoznacne ste spravili chybu aj vy hned pri podpise zmluvy ze ste nechceli vidiet papierovo vysku zaloh... alebo ze ste to neriesili uz pri prvom nedplatku pred rokom...
Vynalozene naklady na upravy v byte si mozete ziadat - ak to bolo dohodnute. Ak nie, mozete pozadovat uhradu tych nakladov, ktore ste vynalozili na odstranenie zavad braniacich v uzivani bytu, a to do 6 mesiacov od ich vynalozenia.
Vypoved nerieste, ak som spravne pochopila, on neziada najomne za vypovednu dobu, ale nedoplatok na vyuctovani.
Spravodlivost existuje... obcas. Ale je velmi subjektivna. Este raz, radili ste sa s advokatom, videl papiere, ma lepsi prehlad, mozno sa da este nieco robit, co vam poradil?
ivka70
09.06.11,05:53
este chcem dodat ze mi sme odisli 7.5 a od 1.6 ma novych podnajomnikov, takze usly zisk v podstate eni velmi nema, my sme mu za poslednych 7 dni zaplatili este 80e

Stale to nema nic spolocne s tym, ze zavazky zo zmluvy musite platit.
Cudujem sa ludom, co taketo zavazky (ako platenie nedoplatkov) na seba zoberu bez toho, aby vedeli, za co vlastne budu platit (kedze nepoznaju vysku zalohovych platieb).

Podpisali ste pre seba nevyhodnu zmluvu, ale to neznamena, ze zavazky z nej nie ste povinni plnit.
felix1
09.06.11,16:59
mam podobny problem, pred mesiacom sme odisli z podnajmu, mali sme 3 mesacnu vypovednu , ale s prenajimateom sme sa dohodli, ze zaplatime len za tu cast dokedy tam byvat budeme, kedze sme brali hypoteku na novy a nezvadli by sme to fiannacne, do konca sme si nasli hned za seba naharadnu, ktrou z neznamych dovodov odmietol, teraz vsak po vystahovani ziada od nas 330e nedoplatok z vyuctovania!min, roku sme platili nedoplatok 400e!v zmluve mame napisane ze sme povinny platit nedoplatky ale prenajimatel mal nastavene take nizke predpisy, ze to inak ani neslo, za dva roky co sme tam byvlai nam teda vychadza ze dpokopy zaplatime 950e na nedoplatkoch!pritom nas prenajimatel zavadzal ze preddavky ma ovela vyssie, konzultovali sme to aj s advokatom, majitel je zaevidovany na urade ako prenajimatel ale ci platil dan a ostatne poplatky to nevieme...o ostatnych nehoraznostiach ktore boli o nas porozpravane ani nehovorim...vzdy sme sa snazili vychadzat, pocas prenajmu nas vykradli, kedze v byte boli vchodove dvere v dezolatnom stave-nieje povinnostou prenajimatela poistit byt pri prenajme? vtedy som to neriesila, lebo som chcela byt vzdy za dobre, ale teraz ma to zacina stvat kedze sa stale ohradze novymi a novymi vecami...viem ze sme zmluvu porusili, ale ved so vsetkym vtedy suhlasil, a ten nedoplatok nech sa na mna nikto nehneva, ale ked niekto plati byt 120eur pre 3-clennu rodinu tak sa to ani neda...pritom nam tvrdil ze byt plati 216e...my sme davali 250e, neviem ako sa teraz pohnut :(

Nechapem preco nebola v zmluve uvedena cena za najom, kurenie a energie ako samostatne polozky ? Bolo by jednoduchsie douctovat skutocnu spotrebu podla meracov a vyuctovania spravcu.
Poistit ste si mohli byt sami. Ako si moze vlastnik bytu poistit veci ktore mu nepatria ? Pri podpisovani zmluvy si asi kazdy z Vas si hovoril svoje a ten druhy to chapal po svojom :)
PavelSl
13.06.11,12:45
Nie je to tak, ze ked odovzdame prenajimatelovi kluce, tak tym padom je nam zmemoznene byvanie a nemusime za dni po odovzdani klucov platit? A co sa stane, ked prenajimatel porusi zmluvu o prenajme a vojde do bytu bez pritomnosti najomnikov? Prinalezi prenajimatelovi cele najomne alebo len usly zisk?