tetrisss
04.06.11,12:19
Pri obede som pocuvala rozhlasove dialogy s pani Belousovou a zistila som, ze ked uz nema ziadne politicke krytie, tak zacina pouzivat svoj rozum a hovorit veci, ako su. Jedna z nich je ta nestatstna volba generalneho prokuratora, ktora vraj traumatizuje celu spolocnost, ked to pocujem, tak vzdy sa zamyslim,ako mi prave tato vec, v case, ked ludia maju tak malo prostriedkov, ze rozmyslaju nad kupou jedneho paru ponoziek, trha zily. Ale media ma presviedcaju, ze mam si hodit maslu prave koli GP. A tak, ako povedala politicka, ked zacneme pouzivat svoj rozum zistime, ze v podstate ide o to, ktoremu taboru, ktory g.prokurator co zakryje, pripadne najdeme jedneho, co to bude ochotny urobit pre vsetkych.
Dalsia vec, co mi uz davno lezie na nervy je, ako ma stale vsetci presviedcaju, ze stat je apriori zly hospodar a vsetko treba sprivatizovat, ja si tym svojim rozumom zase myslim, ze ked je moj podnik a s nikym s on nedelim, tak ked ho budem poriadne spravovat, cely zisk je moj, samozrejme len vtedy, ked do jeho vedenia nedam mamu, svokru, vnuca a dalsiu rozvetvenu rodinu, ale odbornika, dam mu primerany plat, nie 4x taky ako ma prezident, a pravne ho osetrim, aby podnik neprisiel ku krachu z nedbanlivosti. Ja samozrejme nie som polyhistor a preto neviem ako, ale urcite nie tak, ze ked niekto dovedie podnik do cervenych cisiel, tak mu vyplatim 5 rocny plat, vezmem si ho ako poradcu este vyssie a nic sa mu nestane.
Dnes je vela veci, kde nas masivne presvedcaju, ze inak to nejde, ale to je vsetko len klise, vzdy to ide aj inak, len zrejme sa to tym hore nehodi, aby to bolo inak.
verkaz
04.06.11,10:32
Máš pravdu, všetko je len v ľuďoch a ktorákoľvek vláda tam bude, tak každý má svoju rodinu a priateľov, ktorí sú na funkcie tí praví.
Privatizovať - prečo ? Keď vie privatizér hospodáriť a mať zisk, tak prečo to nevie zabezpečiť štát? Nie povoliť rozkrádanie (toho tu už bolo dosť) ale prísnu kontrolu. A keď bude mať štát zisk, nech odmeňuje odborníkov.
U nás sa len poukazuje a hlavne pred voľbami ale po voľbách je to detto.
220870
04.06.11,10:46
Poznáte nejaký štátny podnik okrem bývalého "východného bloku" ktorý by bol " IN" vo veľkom zisku ,ja nie.Štátne podniky sú lemry neschopné inštitúcie vhodné len na rozkrádanie a odkladanie vhodných súdruhov na dôchodku.
tetrisss
04.06.11,10:56
Ano, statne podniky nestoja velakrat za vela, ale preco? Urcite nie preto, ze ich vlastnikom je stat, aj v inych krajinach statne vlastnictvo existuje. Ziadna ekonomicka pricina nejstvuje, aby statny podnik nemohol prosperovat, len u nas to nevieme zabezpecit a ty sa zobud, sudruhovia uz 20 rokov nie su, teda su, ale urcite ich nik nepodporuje.
Bastian
04.06.11,11:57
Ano, statne podniky nestoja velakrat za vela, ale preco? Urcite nie preto, ze ich vlastnikom je stat, aj v inych krajinach statne vlastnictvo existuje. Ziadna ekonomicka pricina nejstvuje, aby statny podnik nemohol prosperovat, len u nas to nevieme zabezpecit a ty sa zobud, sudruhovia uz 20 rokov nie su, teda su, ale urcite ich nik nepodporuje.

že "ekonomická príčina" :)

a vraj "zabezpečiť" :)


Vieš aký je hlavný dôvod? Nie sú na to ľudia... aspoň tu na Slovensku určite nie. Bude musieť prejsť veľa času, kým tu ľudia dostanú zo seba tie staré mapy...

Väčšina slovákov sa musí najprv naučiť urobiť ten 1. krok. A nie čakať, že má prísť niekto, kto tu niečo zabezpečí. Ľudia by si tu mali v prvom rade uvedomiť, že nikto im nemá čo riešiť ich osudy. Že nepríde žiadny záchranca, čo tu vytvorí spravodlivý a dobre fungujúci sociálny štát plný kadejakých istôt. Každý musí začať od seba...

Ja by som bol za to, aby v rukách štátu zostalo čo najmenej. Predal by som Slovenskú poštu, Cargo, letisko....

Stačí sa zamyslieť nad tým, ako je možné, že Košické letisko, kde je štát iba 34% vlastníkom vykázalo 3-násobne vyšší zisk ako (NAŠE) letisko v hlavnom meste. Železnice berú zo štátnej pokladne stovky miliónov vo forme dotácií a napriek tomu vyrábajú stratu ďalších XXX stovák miliónov. Verejnoprávne médiá sú na tom rovnako. Kým tie súkromné dokážu generovať zisk, tie štátom vlastnené sú len čiernou dierou. Prostredníctvom ktorej sa nabaľujú kadejakí darmožráči.

Nech sa pozrieme na hocičo, čo vlastní štát, zistíme, že to je vždy v strate. Všetky banky dokážu tvoriť zisk, iba Eximbanka je v strate. Neviem ako je na tom Slovenská pošta, či aspoň tá dokáže byť v pluse, ale aj tam je badať to, že to nevlastní nikto, resp. že sa jej zamestnanci môžu správať k zákazníkom tak, ako by im ani na nich nezáležalo... však na poštách vládne absolútna neochota (česť výnimkám).

Už som to tu hádam tisíckrát napísal, že tam kde niet majiteľa, tam niet ani zodpovednosti.

A tam kde niet zodpovednosti, tam niet ani výsledkov.

Vieš, niečo treba zabezpečiť... ale väčšinou je potrebné skôr vytvoriť.

Zhrnutie:
NIET HORŠIEHO VLASTNÍKA AKO JE ŠTÁT.
durisovad
04.06.11,12:04
Poznáte nejaký štátny podnik okrem bývalého "východného bloku" ktorý by bol " IN" vo veľkom zisku ,ja nie.Štátne podniky sú lemry neschopné inštitúcie vhodné len na rozkrádanie a odkladanie vhodných súdruhov na dôchodku.
Dcera nasho priatela byva v Norsku. Norsko ma bohate naleziska ropy a plynu a toto vsetko je STATNE. Ludia sice platia vyssie dane ako platime my, ale maju zdravotnictvo, skolstvo, socialne zabezpecenie ZADARMO. Stat toto plati nielen z dani poplatnikov, ale hlavne zo zisku STATNYCH podnikov.
Bastian
04.06.11,12:18
Dcera nasho priatela byva v Norsku. Norsko ma bohate naleziska ropy a plynu a toto vsetko je STATNE. Ludia sice platia vyssie dane ako platime my, ale maju zdravotnictvo, skolstvo, socialne zabezpecenie ZADARMO. Stat toto plati nielen z dani poplatnikov, ale hlavne zo zisku STATNYCH podnikov.
...a vraj sú aj také miesta vo Švajčiarsku, kde sa ovocie predáva samo :).

Na kraji cesty sú prepravky naplnené ovocím, stôl s váhou a s cenovkou, kde je napísané koľko stojí 1 kilogram. Ľudia zastavia, sami si naberú a do škatuľky vložia sumu, koľko majú. Skús to realizovať tu :).
durisovad
04.06.11,12:33
Tu by si vela ludi ovocie vzala a nezaplatila, to mi je jasne. Ale preco? Pretoze si povedia, ze ked mozu politici kradnut miliony, obycajni ludia si mozu ukradnut kilo kapusty. Keby sa ti tam hore spravali moralne, postupne by sa to iste naucila vacsina naroda. Lenze tu sa schody zametaju odspodu, proti logike.
srska
04.06.11,12:49
pretože všetci, ktorí viedli a vedú túto guberniu ma dlhodobo v médiách presviedčajú, že štát je zlý hospodár, tak podľa toho sa aj dlhodobo správam. no zverili by ste niekomu niečo, kto je zkorumpovaný, bordelár, nezodpovedný, ... a naviac aj keď mu dačím prispejete, všetko prefláka a nevidno žiaden úžitok?
štát je chorý - jeho diagnóza je f63 - lebo: dáte mu 5, zmizne nevedno kam 5, dáte mu 100 - zmizne v nenávratne 100, .... a tí, ktorí majú diagnózu f63 sú veľmi, veľmi ťažko liečiteľní.
Bastian
04.06.11,13:06
Tu by si vela ludi ovocie vzala a nezaplatila, to mi je jasne. Ale preco? Pretoze si povedia, ze ked mozu politici kradnut miliony, obycajni ludia si mozu ukradnut kilo kapusty. Keby sa ti tam hore spravali moralne, postupne by sa to iste naucila vacsina naroda. Lenze tu sa schody zametaju odspodu, proti logike.

Politici... obyčajní ľudia... by sa naučila... väčšina....


Aj politici sú obyčajní ľudia.
Tiež sa narodia ako obyčajní ľudia...
Tiež sa snažia rovnako ako obyčajní ľudia...:)

Chcem tým povedať, že politici k nám neprichádzajú z Marsu. A nečakaj ani to, že sa tu ukážu nejakí z Nórska či zo Švajčiarska :). Vždy keď sú voľby, slováci sa snažia vybrať tých najlepších :). A potom tí, ktorým dá väčšina najviac hlasov, tí sa tu pokúšajú niečo urobiť... Nebudem teraz komentovať kto, ako, a o čo sa snažia :). Každý jeden politik je jedným z nás. Keď tu bude väčšina schopná myslieť trocha inak, tak potom môžeme čakať, že to tu bude vyzerať inak. Ono to všetko začína úplne dole. Treba začať naozaj odspodu, aj keď Tebe sa to asi nezdá :).

Keď bude predavačka v obchode, policajt na ceste, lekár v nemocnici, úradníčka, čašníčka... ochotne a s úsmevom na tvári robiť svoju prácu... keď svoju prácu budú brať ako poslanie... keď prestanú hovoriť "čo by ste chceli za tie peniaze?" keď prestanú čakať, že ich najprv musí niekto naladiť... že by najprv mali tí druhí byť lepší.... až potom tu nastane zmena.

Či ako to je? Čaká sa na slušných politikov? Čakáme, že budú najprv tí druhí slušní? Väčšina tu vôbec nie je rozumne zmýšľajúca. Ľudia tu myslia veľmi zvláštne. Aj založenie tejto témy je iba dôkazom toho...
durisovad
04.06.11,13:18
Mozno by pomohlo, keby sme mohli volit konkretnych ludi a nie strany, ktore do funkcii dosadia toho, koho chcu. Keby sme mali zvoleneho svojho politika a nerobil by poriadne, mali by sme mat moznost ho odvolat a brat na zodpovednost, ale nielen tzv.politicku, ale aj trestno-pravnu. Som presvedcena, ze postupne by sa aj ti vysoki naucili poriadku a slusnosti. Lenze pokial budeme mat partokraticky system, bude to tak ako je to aj teraz.
tetrisss
04.06.11,13:49
Preto vsetko, co ste tu povedali, zacnime pouzivat svoj rozum a nie vselijake klise. Tlacia nam ti mocni do hlavy same hluposti, aby mohli na nas profitovat a ide im to na Slovensku paradne. Minule povedal spravne p.Schutz, ze system je chory a produkuje stale tych istych Meciarov, Dzurindov, Ficov a my stale naivne dufame, ze tentokrat zvolime tych lepsich, nie, preto ze ziadni lepsi nejestvuju, kazdy hlada vyhody predovsetkym pre seba a nikoho nezaujima ten druhy, lenze donekonecna to takto nepojde, pretoze retaz je tak silna ako jej najslabsie ohnivko. Dnes mam chut citovat p.Belousovovu, lebo dobre podotkla, ze nastane za chvilu cas, ked uz bude vsetko sprivatizovane a nebude ineho vychodiska, ako najst ludi, ktorym bude zalezat na rieseniach, novych a ucinnych, lebo inej cesty nebude.
jar88
05.06.11,04:22
Preto vsetko, co ste tu povedali, zacnime pouzivat svoj rozum a nie vselijake klise. Tlacia nam ti mocni do hlavy same hluposti, aby mohli na nas profitovat a ide im to na Slovensku paradne.
Čo vlastne chceš? V názve chceš používať kolektívny rozum, alebo tu zrazu svoj rozum?

Minule povedal spravne p.Schutz, ze system je chory (systém je chorý v tom, že tí volení rozhodujú o našich súkromných veciach a nie len o tých verejných. Choré je to, že si o tých súkromných veciach nechávame rozhodovať cudzích a hlavne štát.) a produkuje stale tych istych Meciarov, Dzurindov, Ficov a my stale naivne dufame, ze tentokrat zvolime tych lepsich, nie, preto ze ziadni lepsi nejestvuju, kazdy hlada vyhody predovsetkym pre seba a nikoho nezaujima ten druhy(No konečne, že si na to prišiel. To že každého zaujíma vlastný prospech je normálne. Túto vlastnosť využíva trh, ale ten zároveň aj vylučuje nezáujem o záujmy tých druhých.), lenze donekonecna to takto nepojde, pretoze retaz je tak silna ako jej najslabsie ohnivko.

Dnes mam chut citovat p.Belousovovu, lebo dobre podotkla, ze nastane za chvilu cas, ked uz bude vsetko sprivatizovane (skôr nastane čas, keď už bude všetko prešustrované) a nebude ineho vychodiska, ako najst ludi, ktorym bude zalezat na rieseniach, novych a ucinnych, lebo inej cesty nebude. (iná cesta je a aj sa hojne využíva. Dávno sa tu už tunelujú aj výplaty)
Vyzývaš na používanie rozumu a logiky, ale samému sa ti to akosi nedarí.
Hľadáš súvislosti tam kde nie sú a tam kde sú, ich vylučuješ, popieraš.
Sám popieraš logiku a zamieňaš si následok s príčinou.
tetrisss
05.06.11,06:19
Samozrejme, ze musim pouzivat svoj rozum, ale jeden rozum nic nezmoze, ty pouzivas svoj rozum iba negativne, vies nieco aj vymysliet, alebo musis byt vecny opozicnik, tak daj nejake riesenie. A za riesenie nepovazujem zhodnotenie stavu, to dokazeme zrejme vsetci. To je cesta k prospechu, ze vezmem aj tvoju vyplatu???
Jana Motyčková
05.06.11,07:06
Ja by som skôr povedala - prestante používať kolektívny rozum, začnite používať vlastný!
durisovad
05.06.11,07:40
Nikto sa nechce priznat, ze svojho rozumu nema dost a dozaduje sa pouzivania toho kolektivneho. Podvedome mysli, ze ten kolektivny je lepsi.
Tweety
05.06.11,07:45
Nikto sa nechce priznat, ze svojho rozumu nema dost a dozaduje sa pouzivania toho kolektivneho. Podvedome mysli, ze ten kolektivny je lepsi.
Rozum to je to jediné, za čo Bohu nenadávame, pretože si myslíme, že ho máme dosť.:o
tetrisss
05.06.11,08:01
Hm, hm, to je vsetko pekne, ale samostatne sme akosi nic nevymysleli, inak by to tu inak vyzeralo.
durisovad
05.06.11,08:02
Vymysliet by sme aj vymysleli, ale nemame silu to presadit.
pavol54
05.06.11,08:34
štátny podnik je podnik ako každý iný, a tie veľké nadnárodné giganty ako fungujú, tam tiež konkrétny majitelia ani nevedia ako to funguje, lenže majú prepracovaný systém cukru a biča, preto si nedovolí nikto viac privlastniť ani niečo za nedbať. Ak niečo niekto zanedbá tak tvrdý postih, ak na to nepríde nadriadený tak aj jeho tvrdý postih, alebo v tých nadnárodných podnikoch funguje cochcáreň? Generálny riaditeľ neriadi posledného robotníka, ale svoji piatich, šiestich maximálne desiatich námestníkov, tí majú zase svojich podriadených a tí zase svojich až prídeme k poslednému posunovačovi. Tak isto to funguje aj v štáte ak sa nedodržiavajú nastavené pravidlá nájde sa vinník nejaký majster a kopr(koncový pracovník). Lenže ministri sú tak veľkí inteligenti že nedokážu svojim vlastným rozumom vytvoriť jasné pravidlá fungovanie. Lenže ak je minister na h...o, tak prehlási že štát je zlý vlastník. Ako napríklad prečo nemôže štát budovu daňového riaditeľstva kúpiť, ale si ju musí prenajať? Prečo si ja pre svoju firmu neprenajímam budovy ale budujem vlastnú? Asi by som sa musel sám nakopať do zadku za taký nápad.
tetrisss
05.06.11,08:53
Ano, presne o tom hovorim, ziadna ekonomicka pricina nie je, aby statny podnik nemohol fungovat. Ved je uplne smiesne, ak nam zase predkladaju ako axiomu, ze teplarne treba predat, lebo su stratove. To mi chcete povedat, ze nejaky novodobi samaritani sa ulutia tych chudakov a prevezmu na seba stratu teplarni len tak, figu, ti ludia presne vedia, ze je to podnik, kde sa da zarobit a ano, kopnut takeho sefa do r..i, ked on nevie ako to dosiahnut. A nevie to dosiahnut, ked uz ten podnik vlastni a nemusi na jeho zaobstaranie nic vynalozit oproti tym samaritanom.
pavol54
05.06.11,09:41
Tam môže sedieť potom aj brat prezidenta, môže byť blbý ako,..plat môže mať vysoký ale keď poruší pravidlá tak fičí,
lujza.j
05.06.11,11:54
Politici... obyčajní ľudia... by sa naučila... väčšina....


Aj politici sú obyčajní ľudia.
Tiež sa narodia ako obyčajní ľudia...
Tiež sa snažia rovnako ako obyčajní ľudia...:)

Chcem tým povedať, že politici k nám neprichádzajú z Marsu. A nečakaj ani to, že sa tu ukážu nejakí z Nórska či zo Švajčiarska :). Vždy keď sú voľby, slováci sa snažia vybrať tých najlepších :). A potom tí, ktorým dá väčšina najviac hlasov, tí sa tu pokúšajú niečo urobiť... Nebudem teraz komentovať kto, ako, a o čo sa snažia :). Každý jeden politik je jedným z nás. Keď tu bude väčšina schopná myslieť trocha inak, tak potom môžeme čakať, že to tu bude vyzerať inak. Ono to všetko začína úplne dole. Treba začať naozaj odspodu, aj keď Tebe sa to asi nezdá :).

Keď bude predavačka v obchode, policajt na ceste, lekár v nemocnici, úradníčka, čašníčka... ochotne a s úsmevom na tvári robiť svoju prácu... keď svoju prácu budú brať ako poslanie... keď prestanú hovoriť "čo by ste chceli za tie peniaze?" keď prestanú čakať, že ich najprv musí niekto naladiť... že by najprv mali tí druhí byť lepší.... až potom tu nastane zmena.

Či ako to je? Čaká sa na slušných politikov? Čakáme, že budú najprv tí druhí slušní? Väčšina tu vôbec nie je rozumne zmýšľajúca. Ľudia tu myslia veľmi zvláštne. Aj založenie tejto témy je iba dôkazom toho...

sú, ale iba dovtedy pokiaľ neprekročia dvere ich vysnívaného parlamentu.po vstupe sa z "obyčajných ľudí" stávajú obyčajné arogantné hovädá, okamžite dostanú trvalú amnéziu min. na 4r a zabudnú na voliča,ktorý im dal právo prekročiť bránu "pre bohov"a žiť si.... kto neuvidí na vlastné oči neuverí.aj keď môj postoj nie je správny,ale ja a voliť?nikdy!!! to by muselo byť koho a bude to niekedy?
misoft
05.06.11,12:06
po vstupe sa z "obyčajných ľudí" stávajú obyčajné arogantné hovädá, okamžite dostanú trvalú amnéziu min. na 4r a zabudnú na voliča,ktorý im dal právo prekročiť bránu "pre bohov"a žiť si....

Keby len na 4 roky, ich amnézia často trvá dlhšie (aj po skončení ich "božského" života) - nepamätajú si nič, čo sľubovali, čo nastvárali, čo porušili. A keď im to niekto "pripomenie", okamžite si otvoria "zobáky", že ich chce niekto zdiskreditovať, očierniť, že si zo vymýšľa, že je to politická provokácia atď., atď.

Žiaľ, toto sa akosi stáva pravidlom.
katalóg
05.06.11,13:48
že "ekonomická príčina" :)

Už som to tu hádam tisíckrát napísal, že tam kde niet majiteľa, tam niet ani zodpovednosti.

A tam kde niet zodpovednosti, tam niet ani výsledkov.

Vieš, niečo treba zabezpečiť... ale väčšinou je potrebné skôr vytvoriť.

Zhrnutie:
NIET HORŠIEHO VLASTNÍKA AKO JE ŠTÁT.

plus http://www.porada.sk/1759683-post3.html
Po prvé: Slovenské elektrárne sprivatizovali talianske elektrárne, ktoré sú dodnes štátne.
Po druhé: O slovenské elektrárne mal záujem aj ČEZ - české elektrárne, ktoré sú dodnes štátnym podnikom. Okrem toho stavajú Mochovce.
katalóg
05.06.11,13:57
Mozno by pomohlo, keby sme mohli volit konkretnych ludi a nie strany, ktore do funkcii dosadia toho, koho chcu. Keby sme mali zvoleneho svojho politika a nerobil by poriadne, mali by sme mat moznost ho odvolat a brat na zodpovednost, ale nielen tzv.politicku, ale aj trestno-pravnu. Som presvedcena, ze postupne by sa aj ti vysoki naucili poriadku a slusnosti. Lenze pokial budeme mat partokraticky system, bude to tak ako je to aj teraz.

Slušní ľudia vytvárajú hodnoty a nehrnú sa do politiky. Žiaľ.
durisovad
05.06.11,13:58
Problem nie je vo vlastnictve, ale v spravcovstve.
durisovad
05.06.11,13:59
Slušní ľudia vytvárajú hodnoty a nehrnú sa do politiky. Žiaľ.
Lenze neslusni politici premrhaju hodnoty, vytvorene slusnymi ludmi. A pokial nebudu politici zodpovedni v plnom rozsahu za skody, ktore sposobia, slusni ludia sa mozu aj potrhat a nicoho nebude.
marjankaj
05.06.11,14:06
plus http://www.porada.sk/1759683-post3.html
Po prvé: Slovenské elektrárne sprivatizovali talianske elektrárne, ktoré sú dodnes štátne.
Po druhé: O slovenské elektrárne mal záujem aj ČEZ - české elektrárne, ktoré sú dodnes štátnym podnikom. Okrem toho stavajú Mochovce.

A nie je to jedno, kto nám zdražuje elektrinu? Štát alebo ENEL? ENEL má 66% štát 34% podiel. Teda 2/3 zisku ide do Talianska a 1/3 prešustruje náš štát.
A my to iba financujeme.:eek:
pavol54
05.06.11,14:28
plus http://www.porada.sk/1759683-post3.html
Po prvé: Slovenské elektrárne sprivatizovali talianske elektrárne, ktoré sú dodnes štátne.
Po druhé: O slovenské elektrárne mal záujem aj ČEZ - české elektrárne, ktoré sú dodnes štátnym podnikom. Okrem toho stavajú Mochovce.
Kto je štát?
Kto riadi štát?
Kto riadi štátne podniky?
Ajk&
05.06.11,14:50
Obyčajný človek možno v živote nebude potrebovať Generálnu prokuratúru. A keď je už so svojim problémom tak vysoko a nedokázali mu pomôcť OR PZ, okresná, krajská, tak na Generálnej sa určite nedovolá spravodlivosti. GP je len pre zbohatlíkov, korumpáčov a podobné živly preto je o ňu taký boj aby tam bol správny človek. Pravdu má pani Belousovová: koho je prokurátor, tak ten má moc.

Škoda že si skôr narodení nepamätajú naše slovenské Švajčiarsko: prepravky s mliekom, smotanou, rožkami ako i noviny stáli pred predajňami a my sme tam poctivo hádzali korunky a predavačky sa nesťažovali že by im chýbalo. Takže toto Švajčiari odkukali od nás - aj to oneskorene o 25 rokov.
Lenže .... to sme všetci vtedy robili !!!
marjankaj
05.06.11,14:50
Kto je štát?
Kto riadi štát?
Kto riadi štátne podniky?

No Aristoteles asi vedel, čo hovorí.

Aristoteles:Štát je rozvinuté spoločenstvo obcí (29) alebo politické spoločenstvo ľudí, ktorí sa spojili na dosiahnutie určitého blaha. Základné úlohy štátu spočívajú v zabraňovaní nadmernému hromadeniu majetku občanov a nadmernému rastu politickej moci jednotlivca a udržiavaní otrokov v podriadenosti. Ideálny je taký štát, ktorý zabezpečuje maximálnu mieru šťastného života pre čo najviac otrokárov. Otroci a slobodní chudobní sú politicky bezprávni. Ostatní slobodní občania (majetní) majú potom povinnosť podieľať sa na správe štátu. Existujú tri dobré a tri zlé formy štátu (zlé vznikli deformáciou dobrých); dobrými formami štátu sú: monarchia, aristokarcia a politea. Zlými formami štátu sú: tyrania (vznikla deformáciou monarchie), oligarchia (deformácia aristokracie) a demokracia (deformácia politey).

http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C3%A1t
katalóg
05.06.11,16:09
marjankaj: - "A nie je to jedno, kto nám zdražuje elektrinu? Štát alebo ENEL? ENEL má 66% štát 34% podiel. Teda 2/3 zisku ide do Talianska a 1/3 prešustruje náš štát.
A my to iba financujeme.":eek:

pavol 54: "Kto je štát?
Kto riadi štát?
Kto riadi štátne podniky?"

Môj príspevok bol reakciou na Bastiana http://www.porada.sk/1759708-post5.html, konkrétne:
"Už som to tu hádam tisíckrát napísal, že tam kde niet majiteľa, tam niet ani zodpovednosti.

A tam kde niet zodpovednosti, tam niet ani výsledkov.

Vieš, niečo treba zabezpečiť... ale väčšinou je potrebné skôr vytvoriť.

Zhrnutie:
NIET HORŠIEHO VLASTNÍKA AKO JE ŠTÁT."

Môj príspevok smeruje k vyvráteniu jeho presvedčenia, že štát nie je vhodný vlastník podniku.
Moja odpoveď:
"Po prvé: Slovenské elektrárne sprivatizovali talianske elektrárne, ktoré sú dodnes štátne.
Po druhé: O slovenské elektrárne mal záujem aj ČEZ - české elektrárne, ktoré sú dodnes štátnym podnikom. Okrem toho stavajú Mochovce."
katalóg
05.06.11,16:12
Ktoré podniky sú štátne vo Francúzsku, Nemecku, atď. ...? A fungujú.
rudopp
05.06.11,16:45
Politici... obyčajní ľudia... by sa naučila... väčšina....


Aj politici sú obyčajní ľudia.
Tiež sa narodia ako obyčajní ľudia...
Tiež sa snažia rovnako ako obyčajní ľudia...:)

Chcem tým povedať, že politici k nám neprichádzajú z Marsu. A nečakaj ani to, že sa tu ukážu nejakí z Nórska či zo Švajčiarska :). Vždy keď sú voľby, slováci sa snažia vybrať tých najlepších :). A potom tí, ktorým dá väčšina najviac hlasov, tí sa tu pokúšajú niečo urobiť... Nebudem teraz komentovať kto, ako, a o čo sa snažia :). Každý jeden politik je jedným z nás. Keď tu bude väčšina schopná myslieť trocha inak, tak potom môžeme čakať, že to tu bude vyzerať inak. Ono to všetko začína úplne dole. Treba začať naozaj odspodu, aj keď Tebe sa to asi nezdá :).

Keď bude predavačka v obchode, policajt na ceste, lekár v nemocnici, úradníčka, čašníčka... ochotne a s úsmevom na tvári robiť svoju prácu... keď svoju prácu budú brať ako poslanie... keď prestanú hovoriť "čo by ste chceli za tie peniaze?" keď prestanú čakať, že ich najprv musí niekto naladiť... že by najprv mali tí druhí byť lepší.... až potom tu nastane zmena.

Či ako to je? Čaká sa na slušných politikov? Čakáme, že budú najprv tí druhí slušní? Väčšina tu vôbec nie je rozumne zmýšľajúca. Ľudia tu myslia veľmi zvláštne. Aj založenie tejto témy je iba dôkazom toho...


Začnite od vlastných detí.

Vychovávajte ich tak, ako chcete, aby vyzerala spoločnosť.
Keď to budú robiť všetci rodičia - o takých 40-50 rokov to tu nespoznáte.
pavol54
05.06.11,17:12
Ktoré podniky sú štátne vo Francúzsku, Nemecku, atď. ...? A fungujú.
Pochopil som tvoju reakciu na Bastiana o funkčnosti či nefunkčnosti šp som písal v príspevku č.20. Ak neexistuje permanentná možnosť postihu tak sa nič nedeje.
štát sme my
štát riadia politické strany ktoré sa uchopili politickej moci na to aby to úspešne zvládli majú exekutívu, ak to nezvládajú treba im tú moc odobrať.
štátne podniky riadi exekutíva politických strán pri moci. Ak tam majú nominantov "inteligentov" vždy bude dôvod kričať že štát je zlý hospodár.
Tak si zvoľme nejakú CDU,CSU alebo inú stranu ktorá už dokázala že štát dokáže riadiť a tým aj štátne podniky.
Gapo
05.06.11,17:18
Poznáte nejaký štátny podnik okrem bývalého "východného bloku" ktorý by bol " IN" vo veľkom zisku ,ja nie.Štátne podniky sú lemry neschopné inštitúcie vhodné len na rozkrádanie a odkladanie vhodných súdruhov na dôchodku.
Ja poznám, NBS:cool:
Veď ste to počuli v správach.;)
vcielkaisr
05.06.11,17:48
Hlavne používajme vlastný rozum a nedajme si ho gumovať mediálnym masírovaním,informácie selektujme a vyhodnocujme, nedajme sa manipulovať cudzími názormi,hodnotami a kultúrou.
trisestri
07.06.11,17:54
A načo nám rozum,potom vela rozmýšlame a z toho je stres a ten škodí.
jar88
07.06.11,19:45
A načo nám rozum,potom vela rozmýšlame a z toho je stres a ten škodí.
Teraz si to naozaj vystihol.
A ja že čo ťa tak poškodilo?:D:D:D
piškot
08.06.11,04:12
Veľmi zaujímavá téma..čo sa týka p.B..no tak to by som nekomentoval,pretože k zdravému rozumu sa hlási nejako ex post.To si myslí že Slovensko sa teraz zobudilo a Anka zrazu stojí pred nami a ponúka riešenia.Takýchto politikov by si nemal už nikto ani všimnúť a nie to im ešte umožniť a pomáhať pri návrate do politiky.To fakt na Slovensku niet štipku zdravého rozumu?
milka1619
08.06.11,05:15
My "západ" nedobehneme, ani keď nám pôjde oproti. Skrátka - po nás potopa.
trisestri
08.06.11,08:37
Mnohý už v politike mali dávno skončit-napríklad taký Kaník,ten bol ako minister vymenený a k tomu mal mnohé kauzy a znovu je poslanec,neplní sluby ktoré tak velkohubo rozdával v predvolebnom blogovaní,ale aj mnohý další a to tak z opzície ako aj z koalície-inde odišli v pravú chvílu z politiky také osobnosti ako Thacherová,Kohl atd-u nás z velkej politiky sa bude odchádzat až na cintorín./z komunistov demokrati ktorý si myslia že sú feudalisti a že majú právo na doživotné panstvo/
ppan2
09.06.11,04:50
Poznáte nejaký štátny podnik okrem bývalého "východného bloku" ktorý by bol " IN" vo veľkom zisku ,ja nie.Štátne podniky sú lemry neschopné inštitúcie vhodné len na rozkrádanie a odkladanie vhodných súdruhov na dôchodku.
napriklad cesky CEZ
BlankaK
09.06.11,05:19
Prosím nezavrhujte štátne podniky ako celok. Aj v nich sú šikovní ľudia vo vedení, ktorým na ich fungovaní naozaj záleží. Ale dobrý výsledok záleží od mnohých iných faktorov, ako napr. konkurencia
trhu,cena vstupných nákladov a nielen od schopnosti alebo neschopnosti vedenia. Raz ste hore a raz dole. Ale takto je to aj v súkromnom sektore.
Antea
09.06.11,07:07
1.Ktorýsi z gréckych mysliteľov povedal: Demokracia je jediný spôsob ako sa blbec dostane k moci.
2. Všetka pôda vo Švajčiarsku je štátna.
3. Sám človek nič nezmôže lebo väčšina sa tvári ako keby sa ich to netýkalo.
4. Kde zobrať odborníkov, keď naše školstvo je také ako je, a to chcú rušiť štátnice. To už len potom bude vyzerať.
5. Starší hovoria, že proti vetru sa šť.ť nedá, asi je to pravda
mlyn16
09.06.11,11:08
Island

Média nás zásobovala do posledního detailu o nepokojích v Egyptě a Libyi. Mlčela
však o revoltách a příkladné ukázce občanské revoluce, která se odehrála před
dvěmi lety na Islandu, kde občané donutili odstoupit vládu a přepsat ústavu.
Právě proto, že případ Islandu je modelem občanské revoluce, byl tento případ
ututláván. Cenzura revoluce na Islandu je nejlepším důkazem jak se zachází s
informacemi, které můžou být nebezpečné pro politickou a ekonomickou elitu.
Na Islandu lidé rezignovali na jakoukoliv podobu vlády, velké banky byly
znárodněny a bylo rozhodnuto, že lidé nezaplatí dluhy, které vytvořili politici,
protože je to problém špatné finanční politiky, ne lidí. V nové ústavě bylo
zakotveno, že občan je hlavním politickým protagonistou, nikoliv politik.
Island je v současnosti nejlepším příkladem mírové a důstojné reakce veřejnosti
proti této moci, která dovedla zem i celý svět ke krizi. Islandský model, který
ukazuje, že politici musí mít strach z reakce lidí, pakliže nebudou jednat ve
prospěch nich. Ne ale strach o život ale o svoji kariéru.
Umlčená fakta o Islandu:
V roce 2008 byla znárodněna největší banka. Měna se zhroutila, trh pozastavil
svou činnost. Země zkrachovala.
2009. Obrovské protesty před parlamentem, lidé donutí k rezignaci předsedu vlády
a celý jeho vládní blok.
Politici volají po splacení dluhu vůči Británii a Nizozemsku a to ve výši 3.500
milionů eur, což je částka, kterou má zem zaplatit v příštích 15 letech s 5,5%
úrokem.
Rok 2010. Lidé jdou do ulic a vybojují si zákon o obecném referendu. V lednu
2010 ho prezident odmítne ratifikovat, a oznámil, že ho bude konzultovat s EU.
Lidé jdou znovu do ulic. V březnu se koná referendum, jehož výsledek je, že 93%
lidí odmítne zaplatit dluh vůči Británii a Holandsku.
Vláda byla donucena k tomu, aby zahájila vyšetřování, které má vyřešit právní
odpovědnosti státních představitelů za krizi. Dojde k zatčení několika vedoucích
bankéřů a manažerů. Interpol vydal rozkaz a všichni zúčastnění bankéři opouštějí
zemi.
Lidé dávají dohromady novou ústavu, která není kopií dánské ústavy jako to bylo
doposud.
Ústavodárné shromáždění složené z lidí přímo volených lidmi zahájilo svoji
činnost v únoru 2011 a předložilo návrh ústavy na základě konsensu a doporučení.
Musí být schválena parlamentem, který byl vytvořen po nových volbách.
Toto je stručná historie islandské revoluce: odstoupení celé vlády, znárodňování
bank, obecné referendum, uvěznění odpovědných lidí za krizi a přepsání ústavy
přímo občany.
Co se stalo na Islandu bylo pozorováno politiky jako je Merkelová, Sarkozy,
Cameron, Zapatero, Berlusconi a další a vyhodnoceno jako nebezpečné pro jejich
zkorumpovaný systém. Bojkot informací o Islandu byl striktně dodržován tisíci
novináři v rámci veškerého korporátního tisku, rozhlasu a televize. Masmédiím
vladní vyjednávači údajně nabídli i v některých zemích daňové úlevy výměnou za
mlčení.
Ale přesto přese všechno se islandská revoluce šíří po celé Evropě. Postavila se
tomuto zkorumpovanému a neudržitelnému systému a dává světu lekci z opravdové
demokracie. Po celém světě bude známa a oceňována, dříve nebo později, a to
navzdory vládě politických a ekonomických elit, které zapříčinily celosvětovou
krizi. Touha po svobodě nezná hranic!

Viete si predstaviť, že by ste zobrali vlastnoručne vyrobený transparent a napr. cez FB sa zjednotiť a ísť do ulíc ukázať politikom, ako ďalej? Veď tu sme neni schopní ani len zúčastniť sa referenda...
Pikoška
09.06.11,11:32
Dcera nasho priatela byva v Norsku. Norsko ma bohate naleziska ropy a plynu a toto vsetko je STATNE. Ludia sice platia vyssie dane ako platime my, ale maju zdravotnictvo, skolstvo, socialne zabezpecenie ZADARMO. Stat toto plati nielen z dani poplatnikov, ale hlavne zo zisku STATNYCH podnikov.Tak toto sa ťažko na Porade, aj keď je po voľbách, ujme.;) Po nežnorevolučnom období vznikla jedna famózna ekonomická kategória " tunelovanie verejných financií ". Nie štát je zlý hospodár, ale človek na vysokej stoličke sa stáva horší ako hraboš poľný. Lebo mu to, - im - to dovolíme MY - občania. Zo štátneho, komunálneho, vyberu smotanu, a prelejú do neštátneho, teda neverejného, teda súkromného a jasnačka, že sa potom snažia. Tvoriť zisky. A ošuškať nás znova, ako ten hraboš poľný v tom štátnom. Tak ná treba, keď nechodíme s otvorenými očami, keď neuplatňujeme právo kontroly, keď sa trasieme, lebo musíme, kedy nás za INÝ názor pošlú pred úrad práce, alebo ešte aj inam. Raz sa nás generácie po nás opýtajú: Hej Vy, čo ste tu robili? Majetok rozpredaný, štát zadľžený, prejedli ste naše, aj našich detí. A možno už teraz by nám mali preventívne pustiť modifikovaný refrén Miška Tučného::) " Pověste je vejš, ať se houpají.....:rolleyes:"
BXLmiami
09.06.11,11:45
:) Kolektívny rozum sme používali od roku 1948 do roku 1989 a pozri ako to dopadlo.Sme 50 rokov za krajinami,kde sa riadili rozumom jednotlivcov:)
prudky
09.06.11,11:51
Tak toto sa ťažko na Porade, aj keď je po voľbách, ujme.;) Po nežnorevolučnom období vznikla jedna famózna ekonomická kategória " tunelovanie verejných financií ". Nie štát je zlý hospodár, ale človek na vysokej stoličke sa stáva horší ako hraboš poľný. Lebo mu to, - im - to dovolíme MY - občania. Zo štátneho, komunálneho, vyberu smotanu, a prelejú do neštátneho, teda neverejného, teda súkromného a jasnačka, že sa potom snažia. Tvoriť zisky. A ošuškať nás znova, ako ten hraboš poľný v tom štátnom. Tak ná treba, keď nechodíme s otvorenými očami, keď neuplatňujeme právo kontroly, keď sa trasieme, lebo musíme, kedy nás za INÝ názor pošlú pred úrad práce, alebo ešte aj inam. Raz sa nás generácie po nás opýtajú: Hej Vy, čo ste tu robili? Majetok rozpredaný, štát zadľžený, prejedli ste naše, aj našich detí. A možno už teraz by nám mali preventívne pustiť modifikovaný refrén Miška Tučného::) " Pověste je vejš, ať se houpají.....:rolleyes:"

A to je všetko preto, lebo je tu málo "občianskej odvahy" = keď mám PRAVDU :
- nebojím sa ju povedať
- viem ju argumentačne obhájiť
- nerozprávam o tom v "krčme", ale tam, kde treba.

A nikto ma nezastaví :
- ani môj šéf
- ani hrozba ÚP
- ani nejaký (smiešny:D) admin.
mlyn16
09.06.11,13:09
Presne to robím, keď som presvedčená o probléme občana. Dvakrát som písala maily na ministerstvá, raz na Ministerstvo práce a raz na Ministerstvo financii. Musím však priznať, že to malo význam. Spätná väzba od občanov je potrebná, nielen ohlasy médii.
katalóg
09.06.11,13:14
:) Kolektívny rozum sme používali od roku 1948 do roku 1989 a pozri ako to dopadlo.Sme 50 rokov za krajinami,kde sa riadili rozumom jednotlivcov:)
Kolektívny rozum za bývalého režimu? Bola to skôr "poslušnosť k režimu". Ale kolektívny rozum určite nie.
tetrisss
09.06.11,14:22
Tak, tak. Inak vidim, ze ti, ktori chcu, vedia co tym myslim a ti co nie, tak sorry...
pavol54
10.06.11,17:00
Keby ste používali kolektívny rozum a riadili sa odporúčaním našej naj. tak si všetci kúpite 200 litrový sud a povodeň je dávno zažehnaná aspoň tak to hovorila pred rokom. V Papierničke ho asi mali naištalovaný lebo tam sa nič nestalo, v Častej na odporúčania kašlali tak voda brala všetko.
tom_i
10.06.11,17:09
každý chce byť z večera do rána milionár, bazén pri dome, whisky na stole a ležať a ležať ... zavadzá mi strom vo výhľade - vyrúbať - nemám kde zaparkovať auto - rigol zabetónovať - sused chová prasátko - tak to teda nie ja chvem voňať čistý vzduch a keď možno lepší ako on - žiadny kolektív pretože hádam sa sused nebude mať tak dobre ako ja
Zimama
10.06.11,17:23
Začnite od vlastných detí.

Vychovávajte ich tak, ako chcete, aby vyzerala spoločnosť.
Keď to budú robiť všetci rodičia - o takých 40-50 rokov to tu nespoznáte.

... no, ja to akosi nespoznávam už teraz ... :cool:
... hoci v zásade máš pravdu, alebo možno ešte lepšie: Začnite(me) od seba ... ;):)
Bastian
10.06.11,17:57
Kolektívny rozum za bývalého režimu? Bola to skôr "poslušnosť k režimu". Ale kolektívny rozum určite nie.

Minulý režim? To nebola poslušnosť.

Bola to ukážka kolektívnej blbosti a zbabelosti.

Pardon... ešte kolektívneho divadla :).
tetrisss
10.06.11,18:05
teraz je to vari inak?
Bastian
10.06.11,18:10
teraz je to vari inak?
Máš pravdu, aj teraz sa nájde veľa takých, čo by radi nechali druhých, aby z nich urobili ovce... Ale to je asi normálne :).
tetrisss
10.06.11,18:15
no ved a vlci si uz brusia zuby, alebo ze by uz travili?
sanny237
10.06.11,19:18
Páči sa mi ako sa nespokojní so súčasným stavom, ktorý trvá už pomaly niekoľko desiatok rokov, rozpisujú aj na iných podobných fórach, prípadne nadávajú doma, alebo niekde pri pive v krčme a nič sa s tým nerobí....každý povie mali by sme to alebo ono....a zase nič...dokedy si budeme naivne myslieť, že teraz sme už konečne zvolili tých správnych...a o chvíľu zistíme, že zase nie...necháme pár idiotom rozhodovať, čo bude a my budeme stále nespokojnejší a hlavne chudobnejší...mali by sme s tým asi niečo urobiť, nielen o tom písať a hovoriť.....len to bude asi problém slovenského národa, že znova zostane iba pri písaní....
Bastian
10.06.11,19:33
no ved a vlci si uz brusia zuby, alebo ze by uz travili?


Doteraz, vždy ten kto začal strašiť... a hovoriť o vlkoch, ten sa ukázal ako najväčší vlk.

Ľudia sa často nechajú vystrašiť. A potom sa oddajú do rúk svojho záchrancu... Z ktorého sa nakoniec vykľuje najväčší klamár a zlodej, ktorý ich ošklbe. Je to taký kolobeh, stále sa opakuje rovnaký príbeh. Veľa slovákov čaká na spasiteľa.

Nepríde :).
--------------------
Keď už spomínaš tých vlkov, pridám sem taký celkom pekný príbeh:

Jeden večer vzal starý Indián svojho vnuka a rozprával mu o bitke, ktorá prebieha vo vnútri každého človeka. Povedal mu: “Chlapče, tá bitka v každom z nás je medzi dvoma vlkmi.“

Jeden z nich je zlý.
Je to zlosť, závisť, žiarlivosť, smútok, sebeckosť, hrubosť, nenávisť, sebaľútosť, falošnosť, namyslenosť a ego.

Ten druhy je ale dobrý.
Je to radosť, pokoj, láska, nádej, vyrovnanosť, skromnosť, láskavosť, empatia, štedrosť, vernosť, súcit a dôvera.

Vnuk o tom všetkom premýšľal a po minúte sa opýtal: “A ktorý vlk zvíťazí?”
Starý Indián odpovedal: “Ten, ktorého kŕmiš”.
--------------------

Takže vidíš, vlci sú všade, aj v nás :).
Ajk&
11.06.11,08:27
a ešte všetkých dobrovoľne živíme ....
tetrisss
11.06.11,12:01
Bastian, to je pekny pribeh a este aj pravdivy, jasne, ze nik nie je len dobry, to uz je v povahe cloveka. Boj dobra a zla je asi odveky pribeh, ale dnesna doba je podla mna uplne o inom. Dnes doba praje mudrym, ale zial mudrost nema nic spolocne s dobrom a ti mudri vedu svet k svojmu prospechu a pre tych ostatnych maju plno "pravd", ktore uz tak nejako berieme za bernu mincu a ani o nich neuvazujeme, jedna z najvacsich lzi je podla mna vyrok, ze demokracia sice nie je dokonala, ale nic lepsieho nie je, co samozrejme evokuje, aby sa ani nic lepsie nehladalo a par takych istych pravd sme tu uz spomenuli. A ti mudri dobre vedia, ze vsetci sa nemozeme mat dobre, tak sa snazia o to, aby sa oni mali uplne najlepsie a na ostatnych kaslu.
kukučka
11.06.11,12:08
tí múdri sa práve schádzajú za zavretými dverami a sotva kvôli nášmu dobru
vcielkaisr
13.06.11,11:25
Už sme tu mali mat druhé Švajčiarsko,Irsko a teraz Singapur/akurát liberáli pri tom zabudli že tam homosexuálov a konzumentov trávy bičujú v tom lepšom prípade/,nám stačí ak tu bude spravodlivé, prosperujúce, bezpečné Slovensko pre všetkých jeho občanov.
tetrisss
13.06.11,14:34
Inak, ten Singapur by som brala, ale to by sme museli bohuzial cely narod vymenit, veru, veru. Ludia su tam neuveritelne mili a empaticki.
vcielkaisr
13.06.11,14:52
Inak, ten Singapur by som brala, ale to by sme museli bohuzial cely narod vymenit, veru, veru. Ludia su tam neuveritelne mili a empaticki.

Len mnohý sú neuveritelne chudobný a nemajú žiadné práva,je tam totalita a prenasledovanie oponentov ako aj aktivistov.
katalóg
13.06.11,16:21
Položím ti otázku, Bastian. Ty ktorého vlka kŕmiš? http://www.porada.sk/1765280-post62.html
Pretože v tvojom príspevku http://www.porada.sk/1759708-post5.html strašíš až až.
Ani si sa neunúval vyvrátiť argumenty z príspevku http://www.porada.sk/1760256-post25.html.

Taliani zažívali národný sviatok po kúpe Slovenských elektrární. (Štátny tal. podnik kúpil slov. štátny podnik.) Taký prienik do našej ekonomiky a hospodárskych stratégií.
Cestou cez Trenčín dnes Talian povie - "Až sem sme prišli". Niet čo dodať. (Rimania.) Doba sa opakuje? Ešte udalostiam aj pomôžeme?
Vlkov treba nechať na Indiánov. Ja si ich kultúru vážim.
Na Slovensku sa tento jav nazýva prosto vyvolávanie strachov. Dokola a dokola. Kým sa nesprivatizuje posledné zlaté vajce.
pavol54
13.06.11,16:52
O tom bola nežná revolúcia, niektorí to dodnes nepochopili, iní to už možno začínajú chápať, a to ešte nie všetkým dňom koniec, ešte sa musí zaplatiť za to čo dával kapitalizmus proletariátu naviac len aby sa ukázalo že socializmus je horší ako kapitalizmus(grécko, portugalsko, atď, )
Bastian
13.06.11,19:04
Položím ti otázku, Bastian. Ty ktorého vlka kŕmiš? http://www.porada.sk/1765280-post62.html
Pretože v tvojom príspevku http://www.porada.sk/1759708-post5.html strašíš až až.
Neviem kde v tom príspevku straším. Však daj citovať ten príspevok a podčiarkni. Môžeme o tom podebatovať.


Ani si sa neunúval vyvrátiť argumenty z príspevku http://www.porada.sk/1760256-post25.html.
Tak ešte raz. Som za privatizáciu všetkého, čo vlastní štát. Lebo štát=žiadna zodpovednosť.

Kto je štát? Koho bolí keď sa rozkráda jeho majetok?
Ide niekto do ulíc, keď sa objavia nejaké Duckého zmenky?
Slováci na to kašlú. Je im to jedno, dôležité je, že to je NAŠE.

Keď Slota ozbíjal slovákov, ani necekli. Však je to náš Jano, néé?
Rezeš, Močiar atď. to sú naši... tí môžu, len nech to nie je maďar či talian... to už cítime, to bolí. Ale inak v poho :).

Či už je to TIPOS, SPP... napriek ziskovosti ich dokážu vycucať ľudia, čo to riadia... čo tam majú dosah. Keď nie priamo, tak iným "šikovným" tichým spôsobom.



Taliani zažívali národný sviatok po kúpe Slovenských elektrární. (Štátny tal. podnik kúpil slov. štátny podnik.) Taký prienik do našej ekonomiky a hospodárskych stratégií.
Cestou cez Trenčín dnes Talian povie - "Až sem sme prišli". Niet čo dodať. (Rimania.) Doba sa opakuje? Ešte udalostiam aj pomôžeme?
Vlkov treba nechať na Indiánov. Ja si ich kultúru vážim.
Na Slovensku sa tento jav nazýva prosto vyvolávanie strachov. Dokola a dokola. Kým sa nesprivatizuje posledné zlaté vajce.
Že zlaté vajce :).
Ty z toho zlatého vajca uvidíš tak..... :)
Možno len pocit budeš mať... ťa iba bude hriať ten pocit, že niečo "máme".

Zhrnutie:
Slováci nie sú pripravení na spoločné vlastníctvo. A celkovo si myslím, že ľudia nie sú na to stavaní. Pre ľudí je ako šitý na mieru kapitalizmus.

Ide o to, že keď niečo vlastníš, dávaš si na to sakra pozor. Keď nie, väčšina na z vysoka.... aj keď v krčme hulákajú... ale to nestačí :). Keď niečo vlastní súkromník, tak na tom nemôžu parazitovať politikmi dosadení hajzli.

Na prvý pohľad je to možno bolestivé, že to vlastní nejaký TALIÁN, ale pravda je taká, že to bude fungovať lepšie, ako keby to vlastnil nikto, čiže ŠTÁT. Lebo zo štátneho sa kradne najľahšie. To nikoho nebolí... viď. vyššie našich Jánošíkov (Jano, Vlado...).
apo
14.06.11,12:32
Veľmi dobrá téma.

Zastávam názor, že tvrdenie, že štát je zlý hospodár neobstojí.

Všetko je to o tom, že na Slovensku sa začalo tunelovať my vytunelujeme čokoľvek. V štátnom sektore je to možno jednoduchšie? ALEBO zložitejšie? Ak sa to nedá tak sa urobí nadácia a cez ňu sa vytuneluje aj to čo by asi inak nešlo.

Je to v nás a musí prejsť aspoň 100 rokov kým sa to zmení.

Vladimír Iľjič Lenin spravil zo dňa na deň z nevoľníkov budovateľov komunizmu a my teraz žneme to čo on zasial.

V spomínanom Nórsku je socializmus a možno sa veľmi podobá tomu čo vysníval Marx. Lenin to chcel urobiť v Rusky za jednu noc výstrelom z Auróry. A to sa nedá.

:)Tak počkajme a o 100 rokov si môžeme napísať kam sme sa dostali.

Som s Vami.

apo
tetrisss
14.06.11,14:40
Bastian a ty chces povedat, ze pri tom Janovi a Vladovi to skoncilo?
jar88
15.06.11,11:50
Veľmi dobrá téma.

Zastávam názor, že tvrdenie, že štát je zlý hospodár neobstojí.

Všetko je to o tom, že na Slovensku sa začalo tunelovať my vytunelujeme čokoľvek. V štátnom sektore je to možno jednoduchšie? ALEBO zložitejšie? Ak sa to nedá tak sa urobí nadácia a cez ňu sa vytuneluje aj to čo by asi inak nešlo.

Je to v nás a musí prejsť aspoň 100 rokov kým sa to zmení.

Vladimír Iľjič Lenin spravil zo dňa na deň z nevoľníkov budovateľov komunizmu a my teraz žneme to čo on zasial.

V spomínanom Nórsku je socializmus a možno sa veľmi podobá tomu čo vysníval Marx. Lenin to chcel urobiť v Rusky za jednu noc výstrelom z Auróry. A to sa nedá.

:)Tak počkajme a o 100 rokov si môžeme napísať kam sme sa dostali.

Som s Vami.

apo
Myslím, že nechápeš základné, prirodzené súvislosti.
Štátne vlastníctvo je spoločné vlastníctvo a to nefunguje nikde na svete.
Dokonca to spoločné vlastníctvo, nefunguje ani len v rodine.
-------------------------------------------------------------
Spýtaj sa ľudí, prečo nechcú bývať u rodičov, prečo deti odchádzajú do vlastného aj keď ich to stojí celoživotné splácanie.
-------------------------------------------------
Odpoveď je jednoduchá, každý si chce rozhodovať po svojom a nikto sa nechce nechať obmedzovať. Dokonca ani od vlastných príbuzných. Ak sa jedná o majetok o peniaze a o prospech, nepoznáš brata, z hrušky dole.
Pikoška
15.06.11,13:13
Neviem kde v tom príspevku straším. Však daj citovať ten príspevok a podčiarkni. Môžeme o tom podebatovať.


Tak ešte raz. Som za privatizáciu všetkého, čo vlastní štát. Lebo štát=žiadna zodpovednosť.

Kto je štát? Koho bolí keď sa rozkráda jeho majetok?
Ide niekto do ulíc, keď sa objavia nejaké Duckého zmenky?
Slováci na to kašlú. Je im to jedno, dôležité je, že to je NAŠE.

Keď Slota ozbíjal slovákov, ani necekli. Však je to náš Jano, néé?
Rezeš, Močiar atď. to sú naši... tí môžu, len nech to nie je maďar či talian... to už cítime, to bolí. Ale inak v poho :).

Či už je to TIPOS, SPP... napriek ziskovosti ich dokážu vycucať ľudia, čo to riadia... čo tam majú dosah. Keď nie priamo, tak iným "šikovným" tichým spôsobom.



Že zlaté vajce :).
Ty z toho zlatého vajca uvidíš tak..... :)
Možno len pocit budeš mať... ťa iba bude hriať ten pocit, že niečo "máme".

Zhrnutie:
Slováci nie sú pripravení na spoločné vlastníctvo. A celkovo si myslím, že ľudia nie sú na to stavaní. Pre ľudí je ako šitý na mieru kapitalizmus.

Ide o to, že keď niečo vlastníš, dávaš si na to sakra pozor. Keď nie, väčšina na z vysoka.... aj keď v krčme hulákajú... ale to nestačí :). Keď niečo vlastní súkromník, tak na tom nemôžu parazitovať politikmi dosadení hajzli.

Na prvý pohľad je to možno bolestivé, že to vlastní nejaký TALIÁN, ale pravda je taká, že to bude fungovať lepšie, ako keby to vlastnil nikto, čiže ŠTÁT. Lebo zo štátneho sa kradne najľahšie. To nikoho nebolí... viď. vyššie našich Jánošíkov (Jano, Vlado...).V tejto vete si akosi skomolil slovosled.:)
"Keď niečo vlastní súkromník, tak na tom nemôžu parazitovať politikmi dosadení hajzli."

Správne by mala znieť takto:

Keď niečo z nášho štátneho, teda spoločného, po vytunelovaní vlastní politikmi dosadení hajzlík, tak na tom už potom nikomu nedovolí parazitovať.;):rolleyes:
jar88
15.06.11,13:21
V tejto vete si akosi skomolil slovosled.:)
"Keď niečo vlastní súkromník, tak na tom nemôžu parazitovať politikmi dosadení hajzli."

Správne by mala znieť takto:

Keď niečo z nášho štátneho, teda spoločného, po vytunelovaní vlastní politikmi dosadení hajzlík, tak na tom už potom nikomu nedovolí parazitovať.;):rolleyes:
Ale dovolí.:)
Väčšinou z toho niečo málo užijú, ale väčšinu si nechajú vytunelovať inými hajzlíkmi.;)
tom_i
15.06.11,13:41
ale ... snaží sa aby mohol parazitovať na niečom čo ešte štátne je ... nepomôžu aukcie, obstarávačky, ani obkecávačky - pretože Z CUDZIEHO KRV NETEČIE
vcielkaisr
15.06.11,21:09
Ja to zhrniem takto nezáleží na forme vlastnictva zaleží na ľuďoch a na pravidlách,ich nastavení a funkčnosti dohľadu nad ich dodržiavaním, samozrejme štát nemože byť nejakým všeobecným správcom majetku,ide v tomto prípade iba o monopoly a verejnoprospešné služby.
vcielkaisr
15.06.11,21:26
tetrisss
19.06.11,11:33
Nemozem si pomoct, ale dnes som zase zachytila taky kalerab, ked na margo buduceho zdrazenia plynu, pan Miklos dokazoval, ze ked isiel plyn dolu, tak sa mohla cena znizit /suhlasim/, ale ze kedze sa minuly rok zamedzilo zvyseniu ceny pre domacnosti, tak teraz sa musi. Nuz nemozem si pomoct, ale ked sa predtym nezlacnilo a malo, tak by to malo byt niekde okolo nuly, podla mna.
tetrisss
19.06.11,11:42
Co sa tyka toho hodnotenia Slovenska, ja si to iste myslim, ze sme nie holubici narod, ale b...y, prislo mi trochu smiesne vyhlasenie pana Fica, ze nech skusia vyzit z 500 az 600 eur, lebo okolo mna maju ludia okolo 400 eur a teda klobuk dolu, ako moze taka rodina ak ma este 1 az 2 studentov vyzit? Je to fakt krute, ale vsetci sme pokojni, lekar pochybi, stanovi diagnozu ako vytiahnutu z nosa, a tak co, prezili sme to, tak vezmeme kartu a ideme k inemu, mozno bude lepsi, ked nam zdrazia vodu, nebudeme sa az tak velmi umyvat, az hygienici biju na poplach, ze je to uz pod unosnu mieru a takych prikladov je hafo, ked nam teraz dvihnu plyn upletieme si zo zvyskov nejaky sveter a prezijeme, co uz. O strave ani nehovoriac, vsak uz nase stare mamy boli majsterky vo vareni z nicoho, inak, prepac Alabud, ale ty si si mohol sekeru radsej do polievky podla znamej rozpravky nechat a nie tat do nohy:---.
mlyn16
20.06.11,05:17
Nemozem si pomoct, ale dnes som zase zachytila taky kalerab, ked na margo buduceho zdrazenia plynu, pan Miklos dokazoval, ze ked isiel plyn dolu, tak sa mohla cena znizit /suhlasim/, ale ze kedze sa minuly rok zamedzilo zvyseniu ceny pre domacnosti, tak teraz sa musi. Nuz nemozem si pomoct, ale ked sa predtym nezlacnilo a malo, tak by to malo byt niekde okolo nuly, podla mna.
Presne podla toho si upravili platy nasi poslanci, kedze ich predtym mali zmrazene, tak si vymysleli vzorcek a plat im zostava rovnaky. Ostatnym statnym zamestnancom sa znizuje plat o 10%, nehovoriac o realnej mzde.
mlyn16
26.09.11,10:56
http://kostelansky.blog.sme.sk/c/276149/Lampa-plasticky-ukazala-priciny-sucasnej-krizy.html

V relácii Pod lampou sa vo štvrtok večer stretli 3 prívrženci (I.Mikloš + 2) a odporcovia (R.Sulík+ 2) Eurovalu. Bola to typická vzorka, akú nájdeme všade v Európe. Ich diskusia ukázala, že pravou príčinou súčasnej krízy sú dve rôzne videnia sveta. Na jednej strane iracionálny svet prívržencov (mocných politikov), ktorí na podporu Eurovalu majú len politické argumenty a argumenty bu bu bu – čo by bolo, keby, a na strane druhej ľudí, ktorí sa opierajú o racionálne ekonomické aj psychologické argument. Tí však bohužiaľ nemajú veľký vplyv, aby mohli stav veci nejako ovplyvniť





Sulík a spol. dali množstvo dôvodov proti navýšeniu Eurovalu. Napríklad, že doterajším štátom postihnutým krízou stačí aj ten terajší Euroval a prípadným veľkým krajinám ako Taliansko a Španielsko nepomôže ani ten navýšený. A odpoveď zástancov Eurovalu? Treba dať trhom signál!. Bohužiaľ je to práve ten typ signálu, ktorý možno na chvíľu zaberie, ale z dlhodobého hľadiska ešte prehĺbi krízu. Investori totiž vidia, že európski politici opäť ukázali, že sa boja skutočného riešenia – t.j. bankrotu Grécka.

Na ďalší argument odporcov, že navýšenie Eurovalu spôsobí, že krajiny postihnuté krízou stratia motiváciu robiť reformy nezaznelo buď nič konkrétne, alebo nezmysel v podobe porovnávania Medzinárodného menového fondu s Eurovalom.

Vrcholom a aj novinkou v argumentácii zástancov Eurovalu bolo, že Grécku treba pomôcť, lebo ak bude oslabené, tak môže na neho Turecko zaútočiť(!!!). Nezaznela od nikoho iného než od bývalého guvernéra NBS p. Juska. Akosi zabudol, že oba štáty sú členom NATO. A keby aj Turecko nebolo členom NATO, tak jedným zo základných princípov NATO je, že útok na jednu z krajín je považovaný za útok na všetky krajiny. A to Turecko ako člen NATO veľmi dobre vie.

Príčinou súčasnej krízy je uprednostňovanie politiky pred ekonomikou. Prívrženci Eurovalu majú len plné ústa fráz, neoveriteľných domnienok a predpokladov, odporcovia Eurovalu sa opierajú o psychológiu, skúsenosti z posledného obdobia, ale aj o zdravý sedliacky rozum. Tí prví majú moc – a myslia si, že s mocou získali aj patent na rozum. A preto tých druhých vôbec nepočúvaju.

Nádherne to ukázala štvrtková Lampa. Vrelo odporúčam si pozrieť v archíve STV.

Čítajte viac: http://kostelansky.blog.sme.sk/c/276149/Lampa-plasticky-ukazala-priciny-sucasnej-krizy.html#ixzz1Z3heEMBr