kabaho
04.06.11,19:58
Dobrý deń,

prosím Vás o radu so zaúčtovaním tovaru. Firma s.r.o. nakupuje tovar z EÚ za účelom ďalšieho predaja. Účtuje spôsobom A. Tovar si vozí vlastným firemným autom a aj po predajniach ho rozváša vlastným autom. Náklady súvisiace s obstaraním tovaru sú PHL. Musím priraďovať tieto náklady k obstarávacej cene tovaru? Nemôžem si stanoviť vo vnútropodnikovej smernici že PHL budem účtovať na účet 501xx? A ako je to prosím Vás keď rozvážame tovar ale prepravné neúčtujeme. Náklady sú opäť len PHL. Stačí mi viesť knihu jázd?

ďakujem
Dáša_
04.06.11,18:12
náklady súvisiace s obstaraním tovaru musíš priradiť k obstarávacej cene. A naozaj je to iba PHM? Nie je aj nejaký cesťák? Prípadne amortizácia vozidla? Mzda šoféra?
kabaho
04.06.11,19:14
Ide o to že konateľ spoločnosti je zároveň zamestnancom. On si tovar nakupuje sám a sám ho aj rozváža po firmách. Takže by som k obstaraniu tovaru mala priradiť okrem PHM aj jeho mzdu, prípadne amortizáciu vozidla? No dobre ale ako to priradím k jednotlivému tovaru. Uvediem príklad: Ide nakúpiť rôzny tovar tmel, cement, klince atď. Náklady súvisiace s obstaraním budú PHM 70, hrubá mzda 800 atď. Akým spôsobom ich priradím keď mám rôzny tovar.

ďakujem
Orsz
04.06.11,19:53
Ide o to že konateľ spoločnosti je zároveň zamestnancom. On si tovar nakupuje sám a sám ho aj rozváža po firmách. Takže by som k obstaraniu tovaru mala priradiť okrem PHM aj jeho mzdu, prípadne amortizáciu vozidla? No dobre ale ako to priradím k jednotlivému tovaru. Uvediem príklad: Ide nakúpiť rôzny tovar tmel, cement, klince atď. Náklady súvisiace s obstaraním budú PHM 70, hrubá mzda 800 atď. Akým spôsobom ich priradím keď mám rôzny tovar.

ďakujem

Mzdu by som k obstarávacej cene tovaru určite nepriraďovala, a keď sa nad tým zamyslím ani na PHL. PHL by som normálne účtovala na účet 501. Prepravné náklady by som zaradila do ceny tovaru iba v prípade zajednania externej prepravnej spoločnosti, alebo keby to bolo spolu v cene na faktúre od dodávateľa, ktorý prepravu zabezpečil.
jeso
04.06.11,20:28
Mzdu by som k obstarávacej cene tovaru určite nepriraďovala, a keď sa nad tým zamyslím ani na PHL. PHL by som normálne účtovala na účet 501. Prepravné náklady by som zaradila do ceny tovaru iba v prípade zajednania externej prepravnej spoločnosti, alebo keby to bolo spolu v cene na faktúre od dodávateľa, ktorý prepravu zabezpečil.


ja tiež do obstarávacej ceny tovaru neúčtujem ani mzdu, ani poistné, ani PHM
do obstarávacej ceny tovaru my vstupuje - ak mi tovar niekto privezie externe , poprípade poštovné, balné...
a_je_to
04.06.11,21:29
Pri podobných otázkach si treba sem tam pozrieť, čo o tom hovoria postupy účtovania :



§ 22
Podrobnosti o postupoch účtovania pri oceňovaní zásob
(3) Z vnútropodnikových služieb súvisiacich s obstaraním zásob nákupom a so spracovaním zásob, sa do obstarávacej ceny aktivuje len prepravné a vlastné náklady na spracovanie materiálu podľa § 43 ods. 2 a 4.



§ 43
Účtovanie zásob
(2) Spôsobom A sa účtujú zásoby takto:
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu účtu 111 - Obstaranie materiálu alebo na ťarchu účtu 131 - Obstaranie tovaru so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov, alebo na finančných účtoch; vnútroorganizačné služby, ktoré súvisia s prepravou dodávok zásob a vlastné náklady na spracovanie materiálu sa aktivujú; aktivácia materiálu, služieb a tovaru sa účtuje na ťarchu príslušných účtov zásob so súvzťažným zápisom v prospech účtov účtovej skupiny 62 -Aktivácia,

Je to dosť náročné na kreativitu, aj predstavivosť, ale ... Na začiatku roka si treba urobiť plánovú kalkuláciu. Treba si aspoň nahrubo stanoviť pre auto na vozenie tovaru ... koľko asi plánuje odjazdiť a koľko budú činiť celkové ročné náklady na jeho prevádzku. Tam ide všetko, phm, poistky, údržby, stk, dzmv, mzda a odvody vodiča, účtovné odpisy. Potom sa plánovaná suma nákladov predelí počtom plánovaných kilometrov a vnútrofiremná cena dopravy platí do konca roka. Po skončení roka sa prehodnotí podľa skutočných nákladov a ak je rozdiel v plánovanej a skutočnej cene dopravy veľký, tak sa aj zostatok zásob na sklade precení - opraví rozdielovým účtovaním 132/622 nahor, alebo nadol.
Počet kilometrov pri doprave tovaru sa prenásobí kalkulovanou cenou a priúčtuje sa k nakúpenému tovaru ako zložka obstarávacej ceny. To znamená, že sa rozpočíta a pripočíta na jednotkovú cenu tovaru ... a zaúčtuje 132/131 a 131/622.

Ja viem ... že je to náročné, aj že to málokto z malých firiem robí. Ale ak chcete vedieť, že ako sa to má robiť , hlavne u A spôsobu .... tak asi takto. Významnejšie náklady na obstaranie tovaru ... u tovaru, ktorý je ku koncu roka na sklade, nesmú byť na nákladových účtoch, musia byť aktivované, ... lebo môžu byť vylúčené zo základu dane a dodanené.
Spôsob priraďovania ceny dopravy k jednotkovej cene si možno zvoliť podľa množstva, hodnoty, váhy, rovnomerný ..... aký najlepšie zodpovedá: Najťažšie ide prvý prípad. Z neho si treba pripraviť preddefinovaný excelový formulár a v ďalších to už ide.
kabaho
05.06.11,03:24
Ďakujem za odpovede, veľmi pomohli.:)