obraz123
05.06.11,09:08
Dobry den
Zacinam stavat a neviem sa rozhodnut z akeho materialu mam robit obvodove mury. Ide o to aby to bolo ekonomicky vyhodne, a rad by som sa vyhol zateplovaniu. Cital som uz vela roznych nazorov,ale vsetky boli starsieho data.
Co by ste mi odporucili?
Za odpovede dakujem.
Lubomir1
05.06.11,09:39
Ekonomicky výhodné kedy? Pri stavbe alebo pri užívaní? A prečo nie zateplovanie?

Tenší múr plus zateplenie PPS vyjde zhruba rovnako ako nejaký hrubý múr s tepelným odporom len tesne nad normou, ale bude sa navyše šetriť za kúrenie.

Ja osobne uvažujem nad bungalovom (jednoduchý kváder bez zbytočných výklenkov a pod.) a stena 25 cm tehla/ytong + 20 ccm PPS.
Ešte nie som rozhodnutý nad stropnou konštrukciou.
Pavel206
05.06.11,09:49
Aj my momentálne riešime tento problém. Zatiaľ je naším favoritom HELUZ FAMILY 38 brúsená s celoplošným lepidlom.
220870
05.06.11,13:52
Ekonomicky výhodné kedy? Pri stavbe alebo pri užívaní? A prečo nie zateplovanie?

Tenší múr plus zateplenie PPS vyjde zhruba rovnako ako nejaký hrubý múr s tepelným odporom len tesne nad normou, ale bude sa navyše šetriť za kúrenie.

Ja osobne uvažujem nad bungalovom (jednoduchý kváder bez zbytočných výklenkov a pod.) a stena 25 cm tehla/ytong + 20 ccm PPS.
Ešte nie som rozhodnutý nad stropnou konštrukciou.
Odporúčam 150mm obvodovú stenu zo železobetonu alebo 50mm z oceľových platní a možno by úplne stačila maringotka.
TomasHC
05.06.11,15:43
Zatepľovať nemusíš nikdy ;) Ak nemáš traumu z EPS (polystyrén), tak zvoľ 25 cm porobetón + EPS podľa uváženia, odporúčam minimálne 10 cm.

Otázka je, či chceš múry ťahať sám, alebo majstri. Na individuálnu výstavbu odporúčam porobetón, je to blbovzdornejšie (ak prvý rad založí majster), ľahšie sa robia inštalácie...
day
05.06.11,19:26
za 50€ si daj vypracovat tepelno-technicke posudenie, podla toho si zvolis konstrukciu, skladbu RD.

porobeton, tehla, drevodomy, VPC, ... materialov je spusta, zalezi na penazenke

moje rozhodnutie: 25cm porobeton (tehla) + 20cm EPS, podlaha 15cm EPS, strecha 30cm vlna
chandler
06.06.11,05:52
ak nechces zateplovat tak z tehly alebo porobeton. ak budes murovat sam tak s porobetonom sa ti bude robit lahsie. inac tehla.
nanno
06.06.11,05:57
Dobry den ja by som to teda staval s phorotermu ked nechcete zateplovat.ale aspoň 50cm hrubá stena....