parabolo
05.06.11,13:07
zdravim, mam stary dom, kamen-hlina-sem tam beton, mojim problemom je vlhnutie stien (vzlinajuca voda) a chcel by som opravit vonkajsiu stenu, ktorej problemom je, ze je opadana, na viacerych miestach povymyvana vodou (zo susedovej strechy pri silnom dazdi vystrekne voda na stedy, domy su blizko seba(sused to nechce riesit, riesenie je na mne))



vzlinajucu vodu by som chcel vyriesit elektroosmozou, po obvode by som navrtal diery, v nich zalial cementovou kasou(ci ako sa to vola) elektrody, uzavrel kablom elektricky okruh na elektrodach a uzolovanym kablom viedol z jednoho miesta k uzemneniu, ak by tam vzniklo dostatocne napatie, zostalo by to pasivne. a otazky




podlaha v dome je zdvihnu oproti terenu okolo domu, elektrody by mali byt asi na urovni podlahy, ze?
vsetci pouzite veci - kable, elektordy, zemniaca tyc by mali byt z rovnakeho materialu? aky pouzit?
elektrody maju byt zevraj od seba po 60 cm, ako riesit miesta kde su dvere sirsie ako 60cm?
elektrody maju byt take dlhe ako je htuba stena? ono mam tam rozne hrubky (napr pod oknami je tensia) takze to treba prisposobit?


2. vonkajsia stena... vzlinajuca voda by sa asi vyriesila elektroosmozou, podrezavanie stien nechcem riesit, bojim sa narusenia statiky a ani neviem, ci to je mozne (dom je vseliako kamen hlina sem tam beton) ale este by ten povrch mal zabanit prenikaniu stekajucej vody


uvazoval som nad riesenim: odutu hlinuzoskrabat, stenu natriet duvolaxom a obhadzat maltou, je to ok?
aby tam malta drzala nie je lepsie poprichytavat tam pletivo?
co dalej doporucujete?

Hlavne hladam nejake lacne riesenie, aj ked bude mozno pracnejsie, dakujem za rady
lienocka001
05.06.11,11:43
najlacnejsie riesenie je zburat ... material separovat .. co sa da pouzit pri stavbe noveho domu
markoirl
13.02.14,09:01
Dobrý deň, na tú stenu od suseda by som Vám poradil po oprave kompletnej omietky (tj osekať až do muriva a naniesť novú, ale klasickú vápennatú) a po vyzretí materiálu (minimálne 1 až 2 mesiace) naniesť striekaním riedený Lukofob, nechať vyschnúť a vyzrieť aspoň 1 týždeň, následne naniesť stierku (taktiež vápennatú), znova nechať vyzrieť aspoň mesiac, znova nastriekať riedený Lukofob a po minimálne týždni namaľovať. Taktiež bývam v 600 ročnom dome (hlina, kameň) a testujem riešenia už nejakú dobu a toto mi zatial vychádza ako najlacnejšie riešenie. 1L Lukofobu na vyzretú a vysušenú maltu zriedite 30L vody a striekaním napr. záhradným postrekovačom nanášate až pokiaľ pije stena. Síce sa môže následne vytvoriť biely povlak na povrchu (vtedy začína reagovať chémia tak ako má), ale dôležité je, že stena následne vodu vôbec nevzlína, nedrží v sebe a voda v maličkých guličkách vyteká von. No a potom je (podľa mňa) dôležitý výber typu farby, tak aby dýchala, ale zároveň nepila vodu. Tých je veľa a tu už neviem nič potvrdiť/odporučiť z vlastnej skúsenosti.
Duvilax nepoužívajte v žiadnom prípade a nikde, radšej po menších vrstvách nanášajte maltu, v malte najmenej cementu ako to ide, a už vôbec nie špric a lepidlá. Teraz práva dosekal pásy po dome, kde bolo mokro a tvorila sa soľ a pliesne. Vśade tam som pri sekaní narazil na cementový špric alebo murár pre uľahčenie si práce prisypal do pucovky/stierky lepidlo (aby sa ľahšie hladilo a dlhšie udržalo mäkké) a pri tom je dom po kompletnej rekonštrukcii iba 2 roky (všetka pôvodná malta a špric šla dole až na kameň).
Elektroosmózu testujem taktiež už pár mesiacov, ale iba na časti domu. Je to dlhodobý proces, tam kde boli lepené aj tehly (okolo komínu a komín), tam je to nie celkom isté, je to síce podstatne menej mokré, ale suché to zatiaľ nieje. Múry kamenné sa za 4 mesiace vysušili, ale kde je kondenzované vlhko, tam to nepomôže, no spoň sa nerobí plieseň. Káble mám rozvedené nad úrovňou podlahy asi15 cm, kotvy asi meter od seba (ako prišlo), snažil som sa ich nedávať do kameňov, ale robiť vrty mimo kameň do hliny, aby som neoslabil statiku, použil som medený kábel a medené tenké trubky v dĺžke tak, aby to bolo aspoň do stredu steny, no a zemniacu kotvu som použil taktiaž kábel 4ku, ale to je asi nepostatné, či meď, ale ako to dlho vydrží. Úbytok medi na hrúbke je tak markantný, že ak vydrží aspoň 10 rokov, tak to bude super. Železné klince (ktoré som použil na uchytenie káblu, aby sa mi lepšie házalo maltu) sa rozpadli za 3 až 4 týždne. Zemnú kotvu bude asi treba riešiť častejšie, na mínusom póle je úbytok podstatne vätší, budem to riešiť, keď sa rozpadne. No a ako zdroj prúdu (keďže som testoval kadečo) mi príde najefektívnejšie použiť malú nabíjačku na batérie motoriek, kde sa dá nastaviť intenzita voltov. Max podľa mojej skúsenosti je 5V, ak sa nedá tak viac, ale 12V je príliš veľa. Testoval som najprv 25V (aby voda odyšla čím skôr :) ), ale začalo mi trhať omietku. Znížil som na 12V, trhalo ďalej, ale pomalšie. Pri znížení na 5V trhanie prestalo. No aspotreba prúdu po asi 2ch mesiacoch (na začiatku rástla, potom začala klesať) sa ustálila na tak malej hodnote, že asi viac spotrebuje nabíjačna na svoj chod ako sušenie. Ideálne by bolo potom to napojiť na solárny panel do 6V (toto mám v pláne).
Netvrdím, že to sú najlepšie riešenia, no tieto som testoval a testujem a píšem sem moje doterajšie osobné skúsenosti.
Ďakujem všetkým, ktorý prispievajú na tieto fóra a hlavne so svojimi osobnými skúsenosťami, pretože som si pomohol dosť a určite osobné skúsenosti pomohli a pomožu mnoho ďalším. Ešte raz veľká vďaka.
Marek.