MirkaV
30.08.04,11:49
no prečítala som si niekoľko príspevkov aj komentáre k DPH a stále mám dilemu. Slovenská firma poskytuje služby - prenájom časti stánku na veľtrhu - českému partnerovi - na Slovensku. Fakturovať s DPH či bez? Ďakujem
ivab
30.08.04,10:39
Fakturácia bez DPH.
rosemary
30.08.04,12:30
A keď je čech neplátca DPH?
MirkaV
30.08.04,12:36
Čech je platca, ale nevadí že sa to udialo u nás na Slovensku? V knižkách som čítala samé príklady, kde slovenská firma poskytla službu čechovi v čechách a bolo bez DPH. Je to porovnateľné? a závisí iba od miesta podnikania príjmateľa služby?
ivab
31.08.04,11:52
MirkaV, akurát mi prišla publikácia 1000 riešení (neviem, či odoberáš), problém č.765 sa týka tvojej otázky. Oni sa síce zaoberajú vykonaním technickej kontroly, ale ide jednu zo služieb vymenovaných v § 15 ods.8, ako je i tá tvoja.

Otázka:
"Spoločnosť ktorá je registrovaná na území SR je platcom DPH a zároveň nemá organizačnú zložku v zahraničí. Domáca právnická osoba vykonáva na území SR technickú kontrolu výrobkov pre zahraničnú právnickú osobu z Rakúska, ktorá je platiteľom DPH v Rakúsku a zároveň nemá na území SR sídlo ani organizačnú zložku. Horeuvedená služba je poskytovaná za účelom podnikateľských aktivít, ktoré zahraničná právnická osoba uskutočňuje v zahraničí.
Vzťahuje sa na spoločnosť účtovať faktúry aj s DPH zahraničnému odberateľovi, ktorý je registrovaný v Rakúsku a zároveň je platcom DPH v prípade technickej kontroly výrobkov?"

Odpoveď:
"Miestom dodania služieb (toho nájmu), ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, pre spotrebu a využitie ktorej sa služby dodávajú. Slovenská spoločnosť poskytuje službu s miestom dodania v Rakúsku, a to napriek tomu, že skutočný výkon spomínanej technickej kontroly je na území SR. Nie všetky členské štáty vyžadujú registráciu zahraničného podnikateľa pre DPH, ak vznikne daňová povinnosť na území ich členského štátu. Vo všeobecnosti existujú nasledujúce riešenia:
1. členský štát vyžaduje registráciu zahraničného podnikateľa (podnikateľa z iného členského štátu alebo podnikateľa z tretieho štátu), ak mu vznikne daňová povinnosť na území tohto štátu
2. členský štát umožňuje zahraničnému podnikateľovi platenie DPH prostredníctvom daňového zástupcu, ktorého si zvolí v tomto členskom štáte pre prípad vzniku daňovej povinnosti
3. členský štát nevyžaduje registráciu zahraničného podnikateľa ani platenie dane prostredníctvom zástupcu, ale legislatíva tohto členského štátu umožňuje prenesenie daňovej povinnosti na príjemcu služby (túto možnosť využíva i SR).
V súvislosti s uvedeným možno teda odporučiť, že slovenská spoločnosť by sa mala ešte pred poskytnutím služby informovať o príslušnej legislatíve v členskom štáte v oblasti DPH, pretože jej tam vzniká daňová povinnosť."
Marika
31.08.04,13:29
Týka sa táto publikácia - 1000 riešení- zákona o DPH po 1.5.2004?? Ak áno, kde si ju môžem objednať?
MirkaV
31.08.04,14:48
super IVAB, ďakujem veľmi pekne. odoberám to, ale ešte som to nestihla prečítať, takže ešte raz ďakujem :)
Paula
31.08.04,19:15
Neviem poradiť,ale nedá mi poznamenať,že mám mnohoročnú zlú skúsenosť s "1000 riešeniami".Odpovedá a radí tam kdekto, často zrejme nekvalifikovane a už mám dojem, že len pre zisk z príspevku.
ivab
02.09.04,05:27
Marika 1000 riešení je publikácia, ktorej každé číslo je zamerané na inú problematiku (teraz podnikanie v EU a DPH po novom) a popri tom i iné ako účtovníctvo, nehnuteľnosti,... Za celý rok je tam cez 1000 otázok a odpovedí na z oblasti účtovníctva a daní.Vydáva ju Poradca s.r.o., Pri Celulózke 40, 010 01 Žilina (pozri www.i-poradca.sk (http://www.i-poradca.sk)).

Paula, ja nemám s touto publikáciou nejaké problémy, aspoň sa mi ešte nestalo, ale nakoniec sa stane i v poradcovi a ja neviem v akých knižkách, že v ďalšom čísle sa ospravedlňujú za chyby uvedené v predošlom. Tak beriem, že i tu sa môžu vyskytnúť chyby.
rosemary
02.09.04,09:38
Mám takú istú skúsennosť ako Paula. Dokonca niektoré otázky sú už na neplatnú legislatívu.
Tinika
27.08.11,17:42
Dobrý deň, nevedela som si rady, tak som písala do BB dostala som odpoved:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 7a ods. 2 zákona o DPH sa registruje zdaniteľná osoba pred dodaním služby, ak služba má byť poskytnutá príjemcovi (zdaniteľnej osobe) usadenému v inom členskom štáte; miesto dodania služby je podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v inom členskom štáte a príjemca služby je povinný platiť daň podľa zákona o DPH platného v inom členskom štáte, v ktorom je usadený.
To znamená, pokiaľ vo Vami uvedenom prípade, zdaniteľná osoba poskytuje služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, potom jej nevzniká registračná povinnosť pre daň v zmysle § 7a ods. 2 zákona o DPH ako ani povinnosť podať súhrnný výkaz, nakoľko poskytuje služby, miesto dodania ktorých sa určí podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH.
V prípade, ak sa uvedené služby vykonávajú v inom členskom štáte, v nadväznosti na ustanovenia § 2 ods. 1 písm. b/ citovaného zákona, nie sú predmetom dane v SR. Doporučujeme informovať sa na legislatívu príslušného štátu za účelom splnenia si svojich registračných a daňových povinností resp. možnosti prenosu daňovej povinnosti na prijímateľa služby.

Ing. Jana Šimková
Sekcia metodiky daní DR SR
Odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň, neplatca DPH bude fakturovať ČR firme za služby vykonané na stavbe v Bulharsku (práce s bagrom na stavbe elektrárne). Miestom dodania by malo byť miesto, kde je nehnuteľnosť (v tom prípade budúca elektráreň)?. Teda tieto služby by nemali byť uvádzané v SV? Otázkou je, či sa musí registrovať pre DPH na Slovensku (myslim, že nie, lebo miesto dodania nie je podľa §15 ods.1 ale podľa
§16 ods.1). A nie je mi jasne, či sa musi registrovat v danom štate (Bulharsku) pre DPH alebo fakturuje bez DPH.
Za odpoveď´ďakujem.



Stale mi nie je jasne, ako si ma klient zistit či sa ma registrovat v danom state, ved kto ovlada vsetky jazyky? Resp. keby preniesol danovu povinnost na CR firmu aky paragraf ma do faktury napisat? vdaka velka
Tinika
28.08.11,18:12
Dobrý deň, nevedela som si rady, tak som písala do BB dostala som odpoved:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 7a ods. 2 zákona o DPH sa registruje zdaniteľná osoba pred dodaním služby, ak služba má byť poskytnutá príjemcovi (zdaniteľnej osobe) usadenému v inom členskom štáte; miesto dodania služby je podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v inom členskom štáte a príjemca služby je povinný platiť daň podľa zákona o DPH platného v inom členskom štáte, v ktorom je usadený.
To znamená, pokiaľ vo Vami uvedenom prípade, zdaniteľná osoba poskytuje služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, potom jej nevzniká registračná povinnosť pre daň v zmysle § 7a ods. 2 zákona o DPH ako ani povinnosť podať súhrnný výkaz, nakoľko poskytuje služby, miesto dodania ktorých sa určí podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH.
V prípade, ak sa uvedené služby vykonávajú v inom členskom štáte, v nadväznosti na ustanovenia § 2 ods. 1 písm. b/ citovaného zákona, nie sú predmetom dane v SR. Doporučujeme informovať sa na legislatívu príslušného štátu za účelom splnenia si svojich registračných a daňových povinností resp. možnosti prenosu daňovej povinnosti na prijímateľa služby.

Ing. Jana Šimková
Sekcia metodiky daní DR SR
Odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň, neplatca DPH bude fakturovať ČR firme za služby vykonané na stavbe v Bulharsku (práce s bagrom na stavbe elektrárne). Miestom dodania by malo byť miesto, kde je nehnuteľnosť (v tom prípade budúca elektráreň)?. Teda tieto služby by nemali byť uvádzané v SV? Otázkou je, či sa musí registrovať pre DPH na Slovensku (myslim, že nie, lebo miesto dodania nie je podľa §15 ods.1 ale podľa
§16 ods.1). A nie je mi jasne, či sa musi registrovat v danom štate (Bulharsku) pre DPH alebo fakturuje bez DPH.
Za odpoveď´ďakujem.



Stale mi nie je jasne, ako si ma klient zistit či sa ma registrovat v danom state, ved kto ovlada vsetky jazyky? Resp. keby preniesol danovu povinnost na CR firmu aky paragraf ma do faktury napisat? vdaka velka

nikto nevie poradiť?
Iveta1
05.10.11,11:17
Dobrý deň,
mali sme dlh voči firme, ktorá si svoju pohľadávku uplatnovala cez exekútora..... ked už exekútor vymohol všetko, chcela som aby vystavil danový doklad na trovy exekútora, na odpočet DPH .... povedal, že službu vykonal pre oprávneného a nie pre povinného, a my ako povinní nemáme nárok na odpočet DPH
Je to tak? Aký je to paragraf O DPH?
Dakujem
Iveta1
07.10.11,07:25
Prosím, vie mi niekto potradiť?
Jana Acsová
07.10.11,07:33
Stale mi nie je jasne, ako si ma klient zistit či sa ma registrovat v danom state, ved kto ovlada vsetky jazyky? Resp. keby preniesol danovu povinnost na CR firmu aky paragraf ma do faktury napisat? vdaka velkaDRSR nemôže takto zodpovedať Vašu otázku, nakoľko ani DRSR nie je povinné zisťovať a ani nezisťuje podmienky v jednotlivých ČŠ. Váš klient vykonáva práce v Bulharsku ... je najbližšie k zdroju informácií napríklad u klienta, pre ktorého dané práce vykonáva. Podmienky podnikania a zdanenia by si mal zistiť vopred. Však už tam podniká.

Čo sa týka prenosu daňovej povinnosti ... čo prenesie? Bulharskú daň na ktorú nie je registrovaný?
Jana Acsová
07.10.11,07:36
Dobrý deň,
mali sme dlh voči firme, ktorá si svoju pohľadávku uplatnovala cez exekútora..... ked už exekútor vymohol všetko, chcela som aby vystavil danový doklad na trovy exekútora, na odpočet DPH .... povedal, že službu vykonal pre oprávneného a nie pre povinného, a my ako povinní nemáme nárok na odpočet DPH
Je to tak? Aký je to paragraf O DPH?
DakujemJe to tak ... no a je to § 49/2/a) ZDPH ... t.j. daň musí byť uplatnená platiteľom voči inému platiteľovi ... exekútor je jeden platiteľa oprávnený druhý. Vy ste tretí subjekt - povinný.
Ivdi
08.10.11,16:35
Potrebovala by som poradiť s faktúrou na vykonané výkopové a zemné práce na objekte v SR, objednávateľom služby je firma v SR, ident. pre DPH, ale faktúru mám vystaviť na firmu v ČR. Faktúra má byť s dph, alebo bez? Ďakujem za odpoveď....
zk24
10.10.11,08:43
Podľa par.16 je miesto dodania v tuzemsku. Ak ste platitelmi DPH, tak vystavujete so slovenskou DPH.*
betka
10.10.11,09:41
Dobrý deň,
mali sme dlh voči firme, ktorá si svoju pohľadávku uplatnovala cez exekútora..... ked už exekútor vymohol všetko, chcela som aby vystavil danový doklad na trovy exekútora, na odpočet DPH .... povedal, že službu vykonal pre oprávneného a nie pre povinného, a my ako povinní nemáme nárok na odpočet DPH
Je to tak? Aký je to paragraf O DPH?
Dakujem

Doplním JAnku, ak mám pravdu:

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ).

Ide o prechodnú položku pre povinného, nakoľko si oprávnený obstaral službu, podľa svojej vôle, podľa svojho výberu.

Povinný: nevznikol tu právny vzľah, odberateľ (povinný), a dodavateľ (exekútor). Povinnému nebola poskytnutá služba exekútorom. Exekútor poskytol službu oprávnenému. Medzi nim a oprávneným vznikol právny vzľah: odberateľ a dodavateľ.