profitechnik
10.01.06,20:02
Som živnostník a poskytujem služby na ktoré (vraj )neportrebujem ERP.(servis kanc.techniky a domácich spotr.)
Aký doklad mám dať klientovi, keď platí v hotovosti a nie na faktúru.
pokladňu používať nechcem a robiť zakaždým faktúru + príjmový na malé sumy je strata času a zbytočné behanie s papiermi.doteraz som vydával vlastné hot.doklady na ktorých boli všetky potrebné údaje.
Poradíte?
ďakujem
Vďaka za názory, ešte jedna poznámka: na mojich PPD je všetko uvedené ako trebars na faktúre( zúčtovacie dáta + materiál a práca aj platba,suma slovom,skrátka všetko.Len sa mi zdá zbytočné robiť montážny list a ešte vypisovať malý červený PPD-šetrím lesy!!) zatiaľ moje PPD vzali všetky podniky pre ktoré poskytujem služby.
vrelá vďaka
Muška
10.01.06,19:26
Myslím si, že inú možnosť nemáš.
Buď RP, alebo Fa a k nej PPD.
Johanka
10.01.06,19:44
Toto je to isté , čo v podobnej téme, ktorá tu prebieha. Ak nie je platiteľ DPH, nič ho nenúti robiť faktúru. A už vôbec nie, keď poskytne službu občanovi.
KEJKA
10.01.06,19:55
ak nie je povinnost používať ERP - netreba ERP
ak nie je platiteľ DPH - netreba faktúru v zmysle zákona o DPH.
Je podnikateľ, ktorý pre účely DP musí viesť JÚ, teda evidovať príjmy. A na to stčí len príjmový pokladničný doklad ako doteraz.
ondrejvla
10.01.06,20:07
Môj názor, ak vykonáva servis kanc.techniky, väčšinou je to pre firmy. Keby mi konateľ priniesol len pokl.doklad ( a to väčšinou nosia kópie) bez faktúry, alebo servisného listu, určite by som mu to neuznala ako daňový doklad pre náklady.
Pre domácnosti - no prosím, tam to nik neúčtuje, (považujem to za daň. únik, alebo niečo podobné, sama som sa stretla s otázkou, potrebujete na to doklad, ak nie, je to lacnejšie...) keď sa ma na to niekto spýta, práve vtedy ten doklad chcem. Mám na to aspoň záruku.
KEJKA
10.01.06,21:40
doklad je aj príjmový doklad pokladničný. Ak by som súhlasila, že nechcem doklad, edá mi nič, len vezme peniaze na ruku.
Takže pre občanov stačí PPD - mal by byť očíslovaný a pre firmy
montážny/servisný list a PPD, na poťiadanie a faktúru.
V hotovosti prijaté peniaze sa sčítavajú a sú predmetom bonzáku.
Aj ked je limit 100000 Sk, firma môže bonznúť aj nižšiu sumu.