vistero
05.06.11,21:47
Pekný večer!
Chcela by som sa poradiť, mám vo firme cca 11 cesťákov na spracovanie. Ešte som také nerobila, chcela by som vedieť či, ich účtujem a archivujem správne.
Ukladala som ich chronologicky ako skupinu s ofotenými dokladmi, poklad. blokmi.
Zároveň originály z tankovania benzínu a ubytovania som dala medzi výdavkové doklady ako výdaj z pokladne.

Cestovné náhrady som účtovala ako 512/211

Problém mi robí ako zaúčtovať výdavkové doklady, ak nahodim všetko samostatne ako napr. benzín 501/211 343/211, budem mať sumy v pokladni duplicitne a stav mi nebude sedieť.
Ako to robíte?Vie mi niekto poradiť?

Dalo by sa to tak, že napr. tankovanie benzínu miesto 501 dám 512/211 a dph 343/211? :rolleyes: Ďakujem.
a_je_to
05.06.11,21:06
Treba upresniť rozhranie ... že čo je výdavkom zamestnanca na pracovnú cestu a čo je daňovo uznaný výdavok firmy. Ak ide o pracovnú cestu zamestnanca vlastným autom, tak doklady o nákupe phm sa neprikladajú a zásadne sa z nich neuplatňuje odpočet dph. Ak sa uplatní v zmysle § 19, ods. 2, písm. e cena platná v čase nákupu /nie nákupná cena, ale podľa priemerných cien na stránke štatistického úradu/ , tak sa cena dokladuje iba odkazom na stránku ... a k nej počet kilometrov a spotreba podľa TP.
Ak ide o pracovnú cestu zamestnanca firemným vozidlom, tak nákupy phm nie sú zase výdavkom na pracovnú cestu, ale výdavkom vozidla, resp. firmy 501/211, resp. 501/112, aj odpočtu dph a prikladajú sa k pokladničným výdavkom mimo cesťákov. Takto potom nevznikne duplicita.
vistero
07.06.11,10:00
Ďakujem za Vašu odpoveď, pomohli Ste mi, takže benzín dám na 501. Stravné na 512. Je tu ešte ubytovanie,parkovné to mám dať na 512 a neuplatniť si z toho DPH?