vistero
05.06.11,21:58
Ahojte, chcela by som sa opýtať, či postup, ktorý poznám pri výberoch z bankomatu je správny.
Potvrdenie z bankomatu odkladám medzi príjmové pokladničné doklady a vystavuje sa k tomu príjmový poklad.doklad ako dotácia pokladne. Ďakujem.


Pozerala som účtovníctvo po externej firme 2009, výdavkové pok.doklady ani neočíslovali, podľa mňa to treba. Rok je už dávno uzavretý...Mám to očíslovať?
KEJKA
05.06.11,20:15
nejaké číslo musia mať, ked boli zaúčtované.
Postup pri výberoch z ATM je správny.
vistero
05.06.11,20:24
Ďakujem, pracujem na tom nešťastnom roku 2010, neprajem to ani nepriateľovi, asi to stíhneme odovzdať do konca júna. Dostala som ešte jednu babu na vypomoc. Pekný zvyšok večera.
a_je_to
05.06.11,20:25
Potvrdenie z bankomatu je prvotný doklad o doplnení pokladne z bežného účtu účtovnej jednotky. Príjmový doklad sa k tomu vyhotoví ako ... doplnenie pokladne z bežného účtu. Teda nie dotácia, ale doplnenie. Dotácia je pojem pre poskytnutie financií z verejných zdrojov, nie presun vlastných zdrojov. Neviem, kto tento pojem mylne zaviedol aj pre doplnenie pokladne, ale nezodpovedá ekonomickej náplni.
Výdavkové doklady nečísluje externá firma, ale ten, kto vedie pokladňu. Až keď sa pokladničný doklad stane aj účtovným dokladom, má dostať ďalšie priebežné číslo účtovného dokladu. Ak chýba, malo by sa doplniť podľa súpisu účtovných dokladov, ktoré vstúpili do účtovníctva, aby sa doklad nemusel identifikovať podľa sumy a dátumu.
KEJKA
06.06.11,04:44
používam slovo dotácia-dotovanie pokladne hotovosťou, v praxi sa s tým stretávam bežne. Stačí dať do google slovné spojenie, príkladov je habadej.
externá firma čísluje pokl.doklady, ak ich aj spracúva pre klienta.
Ak si klient robí sám, ako aj pokladnicu, tak po dohode ich tiež neúčtuje, len zoradí podľa dátumu a dá mi predbežnú pokl. knihu /jednoosobé sro/. Po zaúčtovaní a kontrole hlavne na mínusový stav ich očíslujem. Číslovanie pokl.dokladov v pokladnici aj v účtovníctve je rovnaké - jeden rad, akurát v účtovných zápisoch pribuda prefix POK, teda PK001, POK002,....
Postup môže byť aj iný, dvojité číslovanie popísané vyššie je najčastejšie v infosystémoch.
a_je_to
06.06.11,13:50
Otázka bola, či je opísaný postup správny, tak som sa vyjadril. Ja netvrdím, že dotácia pokladne sa bežne nepoužíva ... práve to mi akosi vadí, že sa to používa bežne ale ... nie je to správne. Vadí mi to asi tak .... ako keď u 90 % Slovákov bežne počúvam ... gdo to bol ... gdo z vás tam ide ... namiesto kto ... a ešte chce aj vedieť, či hovorí správne ... nič viac, ani menej. Dal som si s tým 5 minút roboty, aby som vygúglil šírku použitia pojmu dotácia ... ale našiel som iba tie významy ... čo som uviedol ja. Na dotáciu treba dva subjekty, nestačí jeden. Dotovať nemôžem sám seba ... a zo svojich zdrojov. To ako keď si niekto sám sebe kúpi darček ... sám seba ním prekvapí, obdaruje a hlavne poteší ... A ešte si aj povie ... som milo prekvapený, toto by som od seba nikdy nečakal ....
Číslovanie pokladničných dokladov som tiež riešil v principiálnej rovine správnosti, nie v pragmatických dekadentných alternatívach, kde pokladňu dokladovo rekonštruuje týždeň pred podaním priznania účtovná firma, dodatočne sa plátajú mínusové stavy, administratívne sa dopĺňajú pôžičky od majiteľa a pod. Jasné, že aj ja sa s tým stretávam ... u igelitkárov. Nešlo mi o stručný opis v celej šírke možností, ale .... ak niekto napíše, že externá firma mi neočíslovala pokladničné doklady, tak som cítil tlaky ... napísať to, čo som napísal. Lebo je jasné, že pokladňu prvotne neviedla externá firma ... s takým prípadom som sa fakt ešte nestretol. V podtexte mojej odpovede bol fakt, že číslovanie dokladov pokladne je povinnosťou toho, kto dokladuje pokladničné obraty, nie toho, kto ich zadáva do účtovníctva. Ešte zrozumieľnejšie ... ak ich nemala očíslované pri odovzdávaní externej firme, tak nech ich očísluje teraz .... lebo očíslované majú byť.