wilson84
06.06.11,08:25
Zdravim
potreboval by som poradit ohladom parkovania pred BD.
Nastahoval som sa do BD s 36 bytmi, ale investor spravil parkovisko pre cca 25 bytov a teraz stavia garaze ktore si treba kupit ak budeme mat zaujem. ked som sa ho pytal ako to mame s parkoviskom riesit, povedal, ze mi prvy "najomnici" si mame vybrat parkovne miesto dat si tam znacku a tym je to uzavrete. s tym, ze ak sa tam nastahuje 26 najomnik bude mu ponuknuta garaz a ak ju odmietne nebude mat narok na parkovanie.(byty su este neni vsetky vypredane).
nie je to protizakonne takto samovolne si dat znacku ?
v zmluve nemam jasne napisane, ze k bytu patri parkovne miesto iba podiel na spolocnych pozemkoch. a mam tam spomenute cenu za parkovne miesto 0 eur na m2.
este doplnim, ze nemame vytvorene spolocenstvo vlastnikov. a parkovisko je nas sukromny (spolocny) pozemok.
ako mam postupovat ??
mozem od neho ziadat nejaky dodatok k zmluve ohladom parkovanai?
dakujem za vsetky rady
Martin
Mária27
06.06.11,10:13
Ak ide o spoločný pozemok, žiaden dodatok ti nepomôže. Každý spoluvlastník má právo využívať svoj majetok.
zacik23
06.06.11,10:23
nedoporucujem umiestnovat samovolne akukolvek znacku, to zavana pruserom s policiou/mestskou policiou...nemozme si predsa kazdy rozmiestnovat znacky ktore podliehaju urcitym pravidlam (zakonom) ako sa nam chce, aj ked sa jedna o sukromny pozemok.

parkovanie bude pravdepodobne fungovat sposobom kto prv pride, ten parkuje

pri pocte bytov 36 (=cca 70 aut + obcasne navstevy, atd) a pocte parkovacich miest 25 to skutocne bude casom kriticke a doporucujem zvazit kupu garaze
wilson84
06.06.11,11:26
No toho som sa bal. Hlavne ze nam investor narozpraval kazdy byt ma svoje park. miesto. Neda sa to nejako obist, pripadne zeby sme nanho vsetci nejako "zatlacili" lebo momentalne je predanych menej bytov ako je tych parkovacich miest a tak by teraz mal kazdy svoje miesto.
verkaz
06.06.11,11:40
Ak sa jedná o parkovacie miesta, ktorých majiteľom bol investor, ktorý vám tento pozemok predával, malo byť ku každému bytu pridelené parkovacie miesto. Inakšie to záleží od dohody vlastníkov, kde bude ktorý parkovať. Horšie bude s tými, na ktorých sa miesto neujde a majú tak isto podiel na pozemku. Určite by sa na investora našli nejaké páky, veď vás zavádzal.
onical
06.06.11,12:04
"v zmluve nemam jasne napisane, ze k bytu patri parkovne miesto iba podiel na spolocnych pozemkoch. a mam tam spomenute cenu za parkovne miesto 0 eur na m2."
Takto je to u nás.Ty nemáš vo vlastníctve konkrétnu časť pozemku.Ty máš svoj podiel v každom metri spoločného pozemku.Ak budú mať takú zmluvu všetci,parkovanie bude spôsobom,kto skôr príde.
wilson84
06.06.11,12:32
Suhlasim s tebou. Ale co ak sa spravi zapis stym, ze nadpolovicna vacsina sa dohodne na parkovani s tym ze sa podto podpiseme. Lebo ako pises kazdy byt ma nejaky podiel na spolocnom pozemku. A to moze byt aj predzahradka aj okolie okolo bytovky.
Chobot
06.06.11,12:47
Zdravim
potreboval by som poradit ohladom parkovania pred BD.
Nastahoval som sa do BD s 36 bytmi, ale investor spravil parkovisko pre cca 25 bytov a teraz stavia garaze ktore si treba kupit ak budeme mat zaujem. ked som sa ho pytal ako to mame s parkoviskom riesit, povedal, ze mi prvy "najomnici" si mame vybrat parkovne miesto dat si tam znacku a tym je to uzavrete.

Takto to určite nebude fungovať. Aj keď je to spoločný pozemok, nemôže si ktorýkoľvek vlastník vyhradiť parkovací priestor. A ak je to parkovisko patriace obci či mestskej časti, tak dupľom nie. Niektoré mestské časti či obce prenajímajú vyhradené parkovacie miesta. Treba vedieť, komu patrí ten pozemok pod parkoviskom.


s tym, ze ak sa tam nastahuje 26 najomnik bude mu ponuknuta garaz a ak ju odmietne nebude mat narok na parkovanie.(byty su este neni vsetky vypredane).

Pokiaľ parkovacie miesto nie je vyslovene vyhradené, tak na verejnom parkovisku (alebo patriaceho do spoluvlastníctva) nemožno spoluvlastníkovi zakázať parkovať.


nie je to protizakonne takto samovolne si dat znacku ?

Je to protizákonné, dokonca pokutovateľné (jeden iniciatívny človek raz chcel na parkovisku len vyznačiť čiary, aby státie áut bolo efektívne a nestáli krížom krážom na parkovisku. Niekto na neho políciu a tí mu dali 10 EUR pokuty za poškodzovanie verejnej komunikácie.)


v zmluve nemam jasne napisane, ze k bytu patri parkovne miesto iba podiel na spolocnych pozemkoch. a mam tam spomenute cenu za parkovne miesto 0 eur na m2.
este doplnim, ze nemame vytvorene spolocenstvo vlastnikov. a parkovisko je nas sukromny (spolocny) pozemok.

Tak toto čiastočne objasňuje hore uvedené otázky.


ako mam postupovat ??
mozem od neho ziadat nejaky dodatok k zmluve ohladom parkovanai?
dakujem za vsetky rady
Martin

Ako postupovať? Developer s tým nič neurobí. Po tom, čo sa všetky byty predajú, môžete si zvolať schôdzu a dohodnúť sa na využívaní parkovacích miest. Možností je neúrekom:

1. nebudú žiadne pravidlá
2. dohodnete sa na tom, že na parkoviskách môžu stáť len autá vlastníkov bytov, návštevy nie.
3. dohodnete si nejakú sadzbu za prenájom a záujemcovia si môžu tie miesta prenajať - dobu prenájmu a cenu odhlasujete na schôdzi. AK by bolo veľa záujemcov, môžete sa dohodnúť na žrebovaní.
4. môžete to ponúknuť na prenájom cudzím osobám a zabezpečíte si príjem do fondu.
5 atď...

Neviem, aká je dopravná situácia vo vašom meste, ale lepšie to nikdy nebude (jedine, keby z dôvodu katastrofy vymrela polka mesta....:cool:). Preto najlepším riešením pre plechového tátoša je garáž. Ja som pred 7 rokmi tiež kúpil garáž vo vedľajšej budove a neľutujem. Večer nemusím krúžiť sídliskom ako satelit na obežnej dráhe a hľadať voľné miesto.
Chobot
06.06.11,12:51
Suhlasim s tebou. Ale co ak sa spravi zapis stym, ze nadpolovicna vacsina sa dohodne na parkovani s tym ze sa podto podpiseme. Lebo ako pises kazdy byt ma nejaky podiel na spolocnom pozemku. A to moze byt aj predzahradka aj okolie okolo bytovky.

Ako sa chcete dohodnúť? Že si nadpolovičná väčšina odsúhlasí pre seba tie park. miesta? Že si ich rezervujete? Myslím, že keby takúto dohodou napadol súdne niekto, kto kúpi byt neskôr a neujde sa mu miesto, tak na súde uspeje. Lebo porušujete jeho spoluvlastnícke práva. Potom by ste mu museli platiť (tí, čo budú mať miesta) za prenájom miesta, lebo užívate (aj) jeho majetok a on nie. Myslím, že to by vám neprešlo.
wilson84
06.06.11,14:48
Ako sa chcete dohodnúť? Že si nadpolovičná väčšina odsúhlasí pre seba tie park. miesta? Že si ich rezervujete? Myslím, že keby takúto dohodou napadol súdne niekto, kto kúpi byt neskôr a neujde sa mu miesto, tak na súde uspeje. Lebo porušujete jeho spoluvlastnícke práva. Potom by ste mu museli platiť (tí, čo budú mať miesta) za prenájom miesta, lebo užívate (aj) jeho majetok a on nie. Myslím, že to by vám neprešlo.

Ale ved nadpolovicna vacsina sa na niecom dohodla a to by malo stacit nie? Co sa tyka spoluvlastnickych prav,ved nie je stanovene koho je aky pozemok. Tam je napisany iba podiel naspol. pozemku a ten nieje presne definovany.Nerezervuju. Presne sa urcia parkovne miesta.
Mária27
06.06.11,19:11
Ak nedáte spoluvlastníkovi ani môžnosť využívať svoj majetok, môže sa domáhať na súde buď zrušenia takéhoto rozhodnutia (prestať mu brániť majetok využívať), alebo aj náhrady za užívanie jeho majetku (ako prenájom).
arizona
06.06.11,19:39
Ale ved nadpolovicna vacsina sa na niecom dohodla a to by malo stacit nie? Co sa tyka spoluvlastnickych prav,ved nie je stanovene koho je aky pozemok. Tam je napisany iba podiel naspol. pozemku a ten nieje presne definovany.Nerezervuju. Presne sa urcia parkovne miesta.
Keby si patril medzi tych, co sa im parkovne miesto neuslo, tiez by si sa uspokojil s tym, ze si to vacsina odhlasovala? ;)
zacik23
07.06.11,06:59
osobne som riesil podobnu situaciu pred casom (lokalita BA-Ruzinov). Pocet bytov aj parkovacich miest vyrazne vyssi ale pomer 1byt => 0,5 parkovacieho statia zachovany

moja rada: kup garaz kym ich developer predava za normalnu cenu; u nas sa posledne garaze predavali formou drazby a cena bola cca 3-nasobna voci povodnej cene...

keby si prezradil o akej lokalite sa bavime tak by to mozno pomohlo....ak to je Velky Krtis, tak tam by som to mozno riskol

P.S. doporucujem riesit situaciu co najskor, kym je parkovanie ako tak bezproblemove, cim viac predanych bytov, tym bude tlak/nervozita zo vsetkych stran vyssia...
Chobot
07.06.11,07:17
Ale ved nadpolovicna vacsina sa na niecom dohodla a to by malo stacit nie? Co sa tyka spoluvlastnickych prav,ved nie je stanovene koho je aky pozemok. Tam je napisany iba podiel naspol. pozemku a ten nieje presne definovany.Nerezervuju. Presne sa urcia parkovne miesta.

Ale na pozemku, ktorý patrí viacerým osobám!!

Si predstav, že by si vlastnil pozemok s dvomi inými osobami. Oni by si rozdelili pozemok na 2 polovice a povedali by ti, že každý si postaví dom na tej polovici a ty nebudeš mať tam dom, lebo ťa prehlasovali v pomere 2:1. Papierovo ale budeš majiteľom tých 2 pozemkov, na ktorých by mali oni postavené domy.

Bol by si si spokojný? Akceptoval by si to hlasovanie? Predpokladám, že nie.
felix1
07.06.11,08:59
Naleteli ste investorovi, ale to sa uz asi pravne neda riesit.
Kup garaz pokial sa to da, jej cena bude stupat. Riesis si problem na desatrocia vopred. Po splateni poziciek si ludia dokupia 2a3 auto do rodiny takze sa problem bude zhorsovat. Vyuzitelnost garaze stupne aj po prechode z benzinu a nafty na elektro. Dobijanie akumulatorov je urcite prijemnejsie v noci vo vlastnej garazi ako cakat v rade na dobijacich staniciach. Jedine rozumne riesenie je odhlasovat si parkovacie miesta do rocnerho prenajmu a zisk vkladat do fondu oprav. Co ale s miestami pre kratkodobe parkovanie hosti v domacnostiach ?
wilson84
07.06.11,13:39
Ako sa chcete dohodnúť? Že si nadpolovičná väčšina odsúhlasí pre seba tie park. miesta? Že si ich rezervujete? Myslím, že keby takúto dohodou napadol súdne niekto, kto kúpi byt neskôr a neujde sa mu miesto, tak na súde uspeje. Lebo porušujete jeho spoluvlastnícke práva. Potom by ste mu museli platiť (tí, čo budú mať miesta) za prenájom miesta, lebo užívate (aj) jeho majetok a on nie. Myslím, že to by vám neprešlo.


osobne som riesil podobnu situaciu pred casom (lokalita BA-Ruzinov). Pocet bytov aj parkovacich miest vyrazne vyssi ale pomer 1byt => 0,5 parkovacieho statia zachovany

moja rada: kup garaz kym ich developer predava za normalnu cenu; u nas sa posledne garaze predavali formou drazby a cena bola cca 3-nasobna voci povodnej cene...

keby si prezradil o akej lokalite sa bavime tak by to mozno pomohlo....ak to je Velky Krtis, tak tam by som to mozno riskol

P.S. doporucujem riesit situaciu co najskor, kym je parkovanie ako tak bezproblemove, cim viac predanych bytov, tym bude tlak/nervozita zo vsetkych stran vyssia...

Situaciu riesim(e) tak ako ja aj ostatni najomnici. V najblizsom case sa musime stretnut aj s investorom,mozno by pristupil aj na prenajom garazi,lebo zatial neviem onikom ktoju kupuje. Cena je inak 8500 eur. A bavime sa o lokalite 10 km od trnavy - dedina.
Chobot
07.06.11,13:58
Situaciu riesim(e) tak ako ja aj ostatni najomnici. V najblizsom case sa musime stretnut aj s investorom,mozno by pristupil aj na prenajom garazi,lebo zatial neviem onikom ktoju kupuje. Cena je inak 8500 eur. A bavime sa o lokalite 10 km od trnavy - dedina.

Ťažké je porovnať tvoju obec, ale v BA na Dlhých Dieloch som pred cca. 7 rokmi kúpil garáž a stálo ma to 285.000 SKK. Takže 8500 EUR sa mi nezdá veľa ... :rolleyes:

A to v tej dedine máte taký akútny nedostatok parkovacích miest?
wilson84
07.06.11,14:31
Ved tam je postavena jedna nova bytovka. Najblizsie parkovne miesto je pred obecnym a nic viac. A zas nie kazdy matych 8500 na garaz. Zatial neviem onikom ktoby ju kupoval
felix1
07.06.11,14:47
Ved tam je postavena jedna nova bytovka. Najblizsie parkovne miesto je pred obecnym a nic viac. A zas nie kazdy matych 8500 na garaz. Zatial neviem onikom ktoby ju kupoval

Zaujem o garaze bude stupat priamoumerne poctu prepichnutych pneumatik a karosetrie aut obehnutych jednoeurovkou :) Velmi by som sa divil keby to bolo mimo Bratislavu ine. Nediv sa ak hodnota tvojho bytu stupne za 10 rokov o 10% a garaz o 50% :)
Chobot
07.06.11,20:52
Ved tam je postavena jedna nova bytovka. Najblizsie parkovne miesto je pred obecnym a nic viac. A zas nie kazdy matych 8500 na garaz. Zatial neviem onikom ktoby ju kupoval

Tí, čo nebudú mať večer kde zaparkovať, budú stáť niekde na ceste, na krajnici.