anka1977
06.06.11,10:31
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať, od 1.1.2011 som SZČO, neplatím si zatiaľ žiadne odvody do Sociálnej poisťovne, ale chcela by som si začať platiť z min. vymeriavieho základu od 1.7.2011. V novembri plánujem otehotnieť a zároveň by som si v decembri navýšila poistné na maximum, ktoré by som si platila až, kým by mi nevznikol nárok na materskú? Dostávala by som teda maximálnu materskú?
Ďakujem za každú odpoveď...
brčko
06.06.11,08:41
ak by si sa odhlásila a nanovo prihlásila z maxima a splnila 270dní do dna pred pôrodom a podmienku aspon 26týž. do nástupu na md (najneskôr 6týž. pred očak. dátumom pôrodu), nemala nedoplatok v SP, tak v prípade, že sa nezmenia zákony!!!, áno. Ak by sa nedarilo otehotnieť, a vzniklo by ti povinné np szčo, tak by to mohlo za istých okolností zmeniť situáciu.
anka1977
06.06.11,08:48
ak by si sa odhlásila a nanovo prihlásila z maxima a splnila 270dní do dna pred pôrodom a podmienku aspon 26týž. do nástupu na md (najneskôr 6týž. pred očak. dátumom pôrodu), nemala nedoplatok v SP, tak v prípade, že sa nezmenia zákony!!!, áno. Ak by sa nedarilo otehotnieť, a vzniklo by ti povinné np szčo, tak by to mohlo za istých okolností zmeniť situáciu.
Ďakujem pekne.
polis1
06.06.11,08:54
dobrý den

ja si platím od 01.07.2010 povinne odvody do soc. poistovne ale chcela by som si dobrovolne platit z max. vymeriavacieho zakladu nemocenské poistenie od 01.07.2011 s tým, že az narok planujem otehotniet..budem mať nárok na vyššiu materskú?
polis1
06.06.11,08:55
a ešte mám teraz kamošku a dneska sa dozvedela, že je tehotná s tým, že planovaný pôrod je na január 2012. Je na dennom štúdiu teraz od januára ale v roku 2010 bola celý rok zamestnaná bude mať nárok na materskú z príjmu z roku 2010 alebo je možné ze teraz by sa este zamestnanala a dali by jej vyššiu mzdu mala by nárok na matersku?
brčko
06.06.11,10:31
a ešte mám teraz kamošku a dneska sa dozvedela, že je tehotná s tým, že planovaný pôrod je na január 2012. Je na dennom štúdiu teraz od januára ale v roku 2010 bola celý rok zamestnaná bude mať nárok na materskú z príjmu z roku 2010 alebo je možné ze teraz by sa este zamestnanala a dali by jej vyššiu mzdu mala by nárok na matersku?

takže bola celý rok 2010 nem.poistená ako zamestnanec (tj. podmienku 270dní np má už teraz splnenú,) pôrod by mal byť v januári 2012, nástup na md ešte rok 2011 (tj. podla teraz účinných zákonov),

tak je podstatné, či je tehotná do 8tt, či viac (asi je to na hrane).

- Ak je tehotná do 8tt,
tj. ak by sa prihlásila na dobrov.nemoc.poistenie, stíhala by na md nastúpiť až po uplynutí 26týž. od prihlásenia na dnp (no najneskôr 6týž. pred očak. teramínom pôrodu, čo lekár napíše na žiadost o materské), tak materské sa jej bude rátať z vym.základu z dnp, z ktorého sa prihlási, ak nebude mať súbežne iné nem.poistenie popri dnp
(ak by nastúpila na md alebo porodila do 26týž. od posledného prihlásenia na dnp, tak by bola materská len minimálna)

- ak je tehotná viac ako 8tt, tak je lepšie zamestnanie,
-- ak od vzniku nového pp do nástupu na md uplynie menej ako 90kal. dní,tak sa jej materské bude rátať z vym.základu v r.2010 (ale nesmie ísť o toho istého zamestnávatela ako v r.2010, to by sa materské rátalo len z minima, nie vz v r.2010)
-- ak na md nastúpi až po uplynutí 90dní, tak sa mateské bude rátať z vym.základu v novom prac.pomere.
blankaj
06.06.11,12:55
A ja by som Vás chcela poprosiť o radu. Môžte mi prosím napísať polopate postup, čo robiť:
Od 7/2008 som zamestnaná. Hrubá mzda je 623 €. V január - marec/2012 by som chcela otehotnieť. Aký mám zvoliť postup, koľko mám platiť a odkedy? Nechcem spraviť žiadnu primitívnu chybu. V dnešnej dobe si človek musí rozmyslieť, čo ďalej...
Ďakujem za Váš čas a ochotu.
veronikasad
06.06.11,13:01
A ja by som Vás chcela poprosiť o radu. Môžte mi prosím napísať polopate postup, čo robiť:
Od 7/2008 som zamestnaná. Hrubá mzda je 623 €. V január - marec/2012 by som chcela otehotnieť. Aký mám zvoliť postup, koľko mám platiť a odkedy? Nechcem spraviť žiadnu primitívnu chybu. V dnešnej dobe si človek musí rozmyslieť, čo ďalej...
Ďakujem za Váš čas a ochotu.
Blanka, aké zákony budú platiť v roku 2012-2013 a či vôbec ešte bude nejaké dobrovolné nem.poistenie - nčvirikajú ani vrabce na streche ...
polis1
06.06.11,13:04
praveže sa môže zamestnať u sestri a tým by splnila ze by to bol iný zamestnávateľ a tých 90 dní ak by sa zamestnala od 01.07.2011 chápem to tak správne?
blankaj
06.06.11,13:07
No veď hej, ale keď som našla v odpovediach, že musím mať to DNP 270 dní pred otehotnením, tak som myslela, že je navyšší čas...
veronikasad
06.06.11,13:10
No veď hej, ale keď som našla v odpovediach, že musím mať to DNP 270 dní pred otehotnením, tak som myslela, že je navyšší čas...
Nie pred otehotnením, ale ku dňu pôrodu (ideálnejšie pred nástupom na materskú - 6-8 týždňov pred termínom pôrodu). Ale to platí v roku 2011 ...