kojban
06.06.11,15:42
Prosím Vás poraďáci o radu. Môže ostať muž na očr s dieťaťom, s ktorým je doma jeho partnerka na rodičovskej dovolenke? Mne osobne sa to zdá divné a myslím si, že to je minimálne zneužívanie zo strany zamestnanca. Viete mi niekto poradiť, či ho môžem nejak postihnúť? Človek robí len na ranné zmeny, ale vyskytol sa mi problém, tak som mu nariadil na týždeň poobedné a on sa mi zavďačil papierom na očr. Ďakujem za radu...:mad::mad::mad::confused::confused:
Tweety
06.06.11,14:03
Prosím Vás poraďáci o radu. Môže ostať muž na očr s dieťaťom, s ktorým je doma jeho partnerka na rodičovskej dovolenke? Mne osobne sa to zdá divné a myslím si, že to je minimálne zneužívanie zo strany zamestnanca. Viete mi niekto poradiť, či ho môžem nejak postihnúť? Človek robí len na ranné zmeny, ale vyskytol sa mi problém, tak som mu nariadil na týždeň poobedné a on sa mi zavďačil papierom na očr. Ďakujem za radu...:mad::mad::mad::confused::confused:
Postihnúť za to, že musí ošetrovať člena rodiny? To by bolo divné, veď jeho partnerka môže byť kľudne chorá, alebo dokonca v nemocnici a nemôže sa o dieťa dobre postarať.
kojban
06.06.11,17:03
Hmm, len problém je v tom, že viem, že chorá nieje, je zdravá ako rybička. Štve ma to preto, že dokonca aj neďaleko seba bývame a aj sme sa stretli na sídlisku, kde boli na prechádzke (!!) s chorým dieťaťom v absolútne skvelej nálade. Takže prosím nečudujte sa tomu, že ma ide od jedu roztrhnúť.
mi75
12.04.12,11:11
Dobrý deň, tak sa chcem spýtať, či môže byť s takýmto dieťaťom na OČR? Nám sa stal podobný prípad. Ja som chorá doma ( poberám rodič.príspevok) a ochorel nám aj 2 ročnýý aj 10ročný syn. Doktorka manželovi vystavila OČr-ku na toho 2ročného. Je to v poriadku? Ďakujem.
ivka70
12.04.12,11:17
Dobrý deň, tak sa chcem spýtať, či môže byť s takýmto dieťaťom na OČR? Nám sa stal podobný prípad. Ja som chorá doma ( poberám rodič.príspevok) a ochorel nám aj 2 ročnýý aj 10ročný syn. Doktorka manželovi vystavila OČr-ku na toho 2ročného. Je to v poriadku? Ďakujem.

Ano, je to v poriadku.

http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s
Podmienky, ktoré musí poistenec spĺňať, aby mu vznikol nárok na ošetrovné. Ochranná lehota.
Zamestnanec

vznik dôvodu na poskytovanie ošetrovného, t. j. vznik potreby

a) osobného a celodenného ošetrovania chorého dieťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky) (ďalej len "ošetrovanie"), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou osobou alebo

b) osobnej a celodennej starostlivosti o zdravé dieťa do desiatich rokov veku, ak

dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie
predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie alebo
fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať (ďalej len "starostlivosť o dieťa")


potreba osobného a celodenného ošetrovania/potreba osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa musí vzniknúť v období trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote
absencia príjmu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania ošetrovného (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období)
nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie
mi75
12.04.12,11:25
Ďakujem a vzťahuje sa to na neho aj keď on robí na živnosť( platí si všetky odvody)?
veronikasad
12.04.12,11:27
Ďakujem a vzťahuje sa to na neho aj keď on robí na živnosť( platí si všetky odvody)?
ak je povinne poistená SZČO, má nárok na ošetrovné.
mi75
12.04.12,11:29
Ďakujem , pomohli ste mi. Bola som z toho v strese.
veronikasad
12.04.12,11:31
Ďakujem , pomohli ste mi. Bola som z toho v strese.
Pokial otec je SZČO, je to ovela jednoduchšie. V prípade, že by bol zamestnancom, lepším riešením je vystavenie ošetrovného od ošetrujúceho lekára manželky ako zvýraznila vo svojom príspevku Ivka - nie od detského lekára na chorobu dieťaťa. (zamestnávatelia takéto OČR-ky nemajú radi).
mi75
01.11.12,15:39
Chcem sa spýtať, či môže byť na očr-ke aj žena , ktorá poberá rodičovský príspevok , pracuje popri tom na dohodu a ochorie jej dieťa vo veku 13 rokov ( nie to mladšie , na ktoré poberá rod. príspevok)? Vznikne jej nárok na ošetrovné?
ivka70
01.11.12,15:44
Chcem sa spýtať, či môže byť na očr-ke aj žena , ktorá poberá rodičovský príspevok , pracuje popri tom na dohodu a ochorie jej dieťa vo veku 13 rokov ( nie to mladšie , na ktoré poberá rod. príspevok)? Vznikne jej nárok na ošetrovné?

A z akeho poiatneho vztahu by jej ten narok mal vzniknut?
Plati si dobrovolne nemocenske poistenie?
Pretoze zo zamestnania, kde je na rodicovskej dovolenke, jej narok nevznikne.
Katy a R
01.11.12,15:46
Chcem sa spýtať, či môže byť na očr-ke aj žena , ktorá poberá rodičovský príspevok , pracuje popri tom na dohodu a ochorie jej dieťa vo veku 13 rokov ( nie to mladšie , na ktoré poberá rod. príspevok)? Vznikne jej nárok na ošetrovné?
Nárok na dávku jej vznikne, ak je nemocensky poistená - a spĺňa podmienky.
Pri dohode nie je NP - ale neuvádzaš presnejšie - môže byť napr dobrovoľne poistená :confused:
mi75
01.11.12,18:04
Ďakujem za odpovede. Už v tom mám jasno.
LydaLyda
02.12.14,19:14
Pri aktualizácii odpovede na príspevok "mi75" na podmienky v roku 2014 - slobodná matka na rodičovskej dovolenke, dieťa do 2 rokov, zamestnala sa na DOPČ - pravidelný príjem od 01.12.2014. Má - v prípade potreby nárok na čerpanie OČR s dieťaťom? a odkedy? už aj v mesiaci december 2014? (predpokladám, že áno)