mandyla
06.06.11,17:43
Na našej 12-ročnej čerešni sa mi zdá že toho roku je menej listov a sú aj menšie ako po iné roky.Vyzerá taká priehľadná.Porovnávam ju so susedovými ktoré majú bujné listy a už dlhé letorasty. Viem že to môže závisieť aj od odrody ale naša takto nikdy nevyzerala a mám obavy či nám nevyschne. Pod čerešňu sme pred 3rokmi vyvážali zeminu ktorú sme "získali" pri stavbe domu, na tú dosť veľkú kopu sme ešte aj nejaké zbytočné drevo naukladali a minulú jeseň z druhej strany čerešne sme uložili nákladné auto hnoja. Ćo nám zostalo z hnoja, cca 2 m3, sme stiahli na kopu a prikryli nepriepustnou fóliou, tiež pod čerešňou. Hnoj s kmeňom stromu nie je v kontakte. Tým chcem povedať to že mám podozrenie či nie práve tie skutočnosti sú na príčine slabého olistenia čerešne, tým že sa jej nedostáva dosť vlahy lebo je pod ňou zapratané.Prosím posúďte či je moja úvaha správna, ak áno, urobíme rýchle opatrenie len aby nám čerešňa nevyschla. Kým bolo suchšie, výdatne som ju polievala ale nezbadala som žiadne zmeny. Záhradkári sa k nášmu problému vyjadrili v tom zmysle že strom má široko rozložené korene a má zkadiaľ čerpať vlahu. Veľmi sa o ňu bojím lebo má výborné ovocie, aj toho roku sa ukazuje výborná úroda. Je to asi srdcovka, pevné, veľké a šťavnaté, dozrieva v júli( na Spiši). Za vaše rady vopred ďakujem.
legolas
06.06.11,17:40
..bolo by dobré, ak by si napísala, či v minulom roku bola táto čerešňa zaplavená povodňami, ak áno, tak je to dôsledok zamokrenia, pretože čerešne síce majú rady vlhko, ale ak sú zamokrené, tak môžu aj uhynuť.., ja mám taktiež s dvoma čerešňami taký istý problém, som zvedavý, či sa spamätajú.., teraz sa s tým nedá nič robiť.., najskôr v auguste, zmladiť korunu, zatrieť proti glejotoku roztokom octu a vody v pomere1:1 a rany zatrieť stromovým balzamom.. no a čakať do jari v budúcom roku..
mandyla
06.06.11,19:22
Nebola doslovne zaplavená ale nejakú chorobu mala, ovocie bolo zdeformované, také sploštené, nerovnako sfarbené a nechutné. Stará jabloň minulý rok počas dlhotrvajúcich dažďov pozhadzovla listy ktoré už v júli vyzerali ako iné roky v októbri, to určite malo súvis s povodňami, bývame 20 m od Hornádu, pol metra chýbalo k vyliatiu. Toho roku je krásna, pozbierala sa. Len nechápem prečo susedovie stromy,spolu asi 5 čerešní rôzneho veku, sú normálne olistené-ale nemajú plody. Ja som ju sadila, strihala a sledovala ako pekne rastie, bolo by mi jej veľmi ľúto.
KoxXxo
06.06.11,19:25
Na našich 2 čerešniach asi pred 3 týždňami začali uschýňať listy, prevažne v strede koruny. Mal som tiež strach že to bude pokračovať plodmi, našťastie na tie to nemalo vplyv. Neviem či to mohlo byť spôsobené tým, že som ich postrekoval postrekovačom, ktorým som predtým striekal burinu, aušak som ho samozrejme najskôr vypláchol. Popritom som však striekal aj iné stromy (aj jednu staršiu čerešňu) a na tých sa nič neprejavilo.
arizona
06.06.11,19:35
Ja myslim, ze moze byt aj prehnojena tym hnojom. Aj dobreho vela skodi.
sice pises, ze sa nedotyka kmena, ale stiahne korenmi.
legolas
07.06.11,05:28
Nebola doslovne zaplavená ale nejakú chorobu mala, ovocie bolo zdeformované, také sploštené, nerovnako sfarbené a nechutné. Stará jabloň minulý rok počas dlhotrvajúcich dažďov pozhadzovla listy ktoré už v júli vyzerali ako iné roky v októbri, to určite malo súvis s povodňami, bývame 20 m od Hornádu, pol metra chýbalo k vyliatiu. Toho roku je krásna, pozbierala sa. Len nechápem prečo susedovie stromy,spolu asi 5 čerešní rôzneho veku, sú normálne olistené-ale nemajú plody. Ja som ju sadila, strihala a sledovala ako pekne rastie, bolo by mi jej veľmi ľúto.
..pozri, možno je to fakt to, že si tam mala ten humus a tá čerešňa je prehnojená, ale ja som mal práve čerešne zaplavená minulého roku vodou a toho roku sú málo olistené.. a prečo sused nemá to čo ty? predsa je to zloženie pôdy, možno práve na tých miestach kde má čerešeň je podložie štrkopieskové a ty máš pôdu ilovitú.., tak preto..:rolleyes:
JOZEF ANTOLIK
08.06.11,16:38
AHOJ, my sme na uplnej rovine pri Michalovciach a minuly rok bol strasne premokreny u nas. Tohoto roku mame ceresne jednu velmi riedko olistenu a druhu asi 20 m od nej krasne olistenu plody su mensie ale to skor koli tohtorocnemu suchu az doteraz skoro vobec u nas neprsalo.