barca.c27
06.06.11,20:37
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu, či iba Váš názor. Bývam v Petržalke a pred domom mám železničné koľaje. Čas od času sa tam postavia policajti, tak ako dnes a rozdávajú pokuty s tým,že treba zaplatiť,inak bude pokuta vyššia v priestupkovom konaní. Sranda je na tom tá, že dnes sme sa s priateľom s nimi pustili do diskusie, že na základe akého zákona to robia. Najpr spomenuli zákon 8/2009 , na čo sme ich upozornili, že to je zákon o cestnej premávke, nie železničnej doprave. Potom povedali, že zákaz prechodu cez koľaje je v zákone 315/1996, na čo sme im povedali,že to je zase iba zákon o cestnej premávke a nie o železniciach. Napokon sme im povedali nech nám to dajú písomne. Tak sme dostali na lístku napísaný zákon 514/2009 § 108 1 e . Prišli sme domov a pozerli sme zbierku zákonov online. Čuduj sa svete, zákon 514/2009 síce existuje, ale paragraf 108 1 e tam nie je. Končí sa to paragrafom 47 :-) . Sú iba takí blbí naši policajti,že si nevedia zapamätať číslo predpisu,alebo zákaz prechodu cez koľaje fakt neexistuje? Inak už som raz bola nimi riešená, spísali si moje údaje a dodnes čo sú 4 roky ma nikto nepredvolal a pokiaľ viem,na prešetrenie priestupku sú dva roky, takže už je to asi pasé.
Mária27
06.06.11,19:35
Zákon 514/2009 je o doprave na dráhach.
Zákaz vstupovať na koľajnice je v zákone 513/2009 o dráhach:
(5) Bez súhlasu prevádzkovateľa dráhy nemôžu vstupovať osoby na dráhu a v obvode dráhy na miesta, ktoré nie sú prístupné verejnosti. Bez súhlasu prevádzkovateľa dráhy možno vstupovať do obvodu dráhy len
a) na prechod dráhy v mieste úrovňového križovania dráhy s cestnou komunikáciou,
b) na osobných nástupištiach, na prístupových cestách k nim a na iných miestach určených na pohyb cestujúcich,
c) na nakladacích rampách a na prístupových cestách k nim a na iných miestach určených pre nakládku, prekládku a vykládku tovaru,
d) po verejne prístupných účelových komunikáciách v obvode dráhy zriadených prevádzkovateľom dráhy alebo so súhlasom prevádzkovateľa dráhy.

§ 4
(6) Osoby podľa odseku 5 sú povinné pohybovať sa a správať sa v obvode dráhy podľa pravidiel určených prevádzkovateľom dráhy, najmä rešpektovať zákazy a príkazy na označeniach priestorov a na výveskách a uposlúchnuť pokyny oprávnených zamestnancov prevádzkovateľa dráhy.

§ 108
(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
e) prechádza cez dráhu mimo určeného priestoru priechodu alebo priecestia alebo vstúpi do iného priestoru neprístupného verejnosti označenom zákazom vstupu,
f) vstupuje bez platného prepravného dokladu alebo bez iného oprávnenia do priestorov na staniciach, ktoré sú označené zákazom vstupu bez platného prepravného dokladu,
g) nerešpektuje prevádzkové pravidlá v priestoroch staníc a zastávok, najmä zákazy a príkazy prevádzkovateľa dráhy, alebo pokyny označených zamestnancov prevádzkovateľa dráhy alebo príslušníkov Policajného zboru.
(3) V blokovom konaní možno za priestupky podľa odseku 1 písm. a) a b) a písm. e) až g) uložiť pokutu do 50 eur; za priestupky podľa odseku 1 písm. c) a d) do 100 eur.
(4) Priestupky podľa odseku 1 prejednáva bezpečnostný orgán, a ak boli spáchané v obvode železničných dráh, aj Policajný zbor.
willma
07.06.11,04:44
ale je smutné, že stále sa niektoré orgány a tým nemám na mysli len PZ, snažia dávať pokuty, ale keď s nimi začnete diskutovať na tému v zmysle akého zákona a paragrafu, tak strácajú dych a pamäť - tiež som sa stretla SO SITUÁCIOU VYRÚBENIA POKUTY PODĽA PARAGRAFU NEPLATNÉHO 4 ROKY
barca.c27
07.06.11,06:08
Hmmm je to tam dosť blbo písané, takže je to či to nie je zakázané? Beriem to tak,že ak pôjdu koľaje cez dedinu a nejaký blbec tam zabudne urobiť oficiálny prechod tak ľudia z jednej strany dediny sa nedostanú na druhú? Bola tu jedna koľaj,teraz ich je tu 6-10 a železnice neurobili žiaden podchod ani nadchod, proste si urobili iba biznis bez toho aby sa postarali o ľudí,ktorí chodia cez koľaje na autobusovú zastávku. Je tam normálny vyšľapaný chodník, ktorý denne používajú stovky ľudí, žiaden zákaz ani nič.
Chobot
07.06.11,06:23
A ešte smutnejšie je, že niektorí "rovnejší" si môžu tesne vedľa dráhy postaviť zámok aj s jazerom ako čiernu nelegálnu stavbu, ktorú mu nakoniec aj tak zlegalizujú, ale obyčajný človek, čo prekročí koľajnice, dostane pokutu.

Ale porádek musí byť... :cool::cool::D
Stanislav 1975
07.06.11,06:33
No nechcem nejako moralizovať, ale ja s tými pokutami súhlasím- totiž, tam na tých kolajniciach v petržalke už pár mrtvých bolo- či už zhorených alebo zrazených( !!! ) a navyše je tam predsa podchod popod koľaje -takže radšej podchod ako keby ťa mali vyťahovať s pod vlaku...
Chobot
07.06.11,07:22
No nechcem nejako moralizovať, ale ja s tými pokutami súhlasím- totiž, tam na tých kolajniciach v petržalke už pár mrtvých bolo- či už zhorených alebo zrazených( !!! ) a navyše je tam predsa podchod popod koľaje -takže radšej podchod ako keby ťa mali vyťahovať s pod vlaku...

Ktoré miesto máš na mysli? Tam pri Kopčianskej, alebo pri stanici? Lebo pri Kopčianskej nie je podchod ... (a neviem, či môžu chodiť peši ľudia po tom viadukte, čo vedie nad koľajnicami a Panónskou - tam som nevidel chodník).
katalóg
07.06.11,11:17
http://www.dusanpekar.sk/blade/c175/prechod-cez-nebezpecnu-zeleznicu-v-ruzinove-kompetentnych-nezaujima.html
Detto, z druhej strany si zasa ľudia skracujú cestu do Hornbachu.
Urobili chodník, keď sa rekonštruovalo žel. priecestie? Nespomínam si.
Veľmi zradné koľaje, ľudia si neuvedomujú, že naraz alebo tesne za sebou môžu ísť dva vlaky. (Ivánska cesta.)
Mária27
07.06.11,12:02
Pri Hornbachu chcel obecný úrad budovať nadchod, nemal peniaze, žiadal Hornbach a Kiku o sponzorstvo. Tí sa však vyjadrili, že oni peších kupujúcich nepotrebujú.:eek:
Na veľké tlaky ľudí urobili prechod pre chodcov aspoň od Avionu ...