iva
30.08.04,11:50
Dôchodca vlastní poľnoh.pôdu a ročne má príjem z prenájmu cca 20.000,-. Minulé roky podával daň. priznanie, pričom zdanil 15.000,- (20.000 - 5.000 paušálny náklad).
Ako to bude tento rok, keď tento príjem z prenájmu je menší ako 40.416,-, nebude musieť podať DP a príjem z prenájmu teda bude jeho nezdaneným príjmom ? Jedná sa o starobného dôchodcu, ktorý nemá iné príjmy.
iva
02.09.04,05:23
Už som to zistila. Uvedený dôchodca naozaj nemusí podávať žiadne DP a tým pádom daniť svoj príjem z prenájmu.
Dozvedela som sa aj to, že napr. príjem z provízie Avon alebo Oriflame, sa už musí uviesť do DP, aj keď bude do 10.000 ročne - teda ak distrubútorka je zamestnaná a okrem provízie za predaj kozmetiky má aj príjem zo závislej činnosti. Teraz je to § 8 (do minulého roka to bol § 10 a do výšky 10.000 ročne bol tento príjem od dane oslobodený).
Viera
02.09.04,08:02
Fyzická osoba prenajíma nehnuteľnosť. Okrem toho podniká. V minulých rokoch príjmy z týchto činností zapisovala do daň. priznania samostatne ako príjmy z prenájmu ( výdavky paušálom ) a príjmy zo živnosti ( skutočné výdavky ). Teraz je v zákone len jeden paragraf § 6 príjmy z podnikania a prenájmu. Znamená to, že teraz pri obidvoch príjmoch bude musieť uplatniť rovnaký typ výdavkov - buď paušál alebo skutočné ?
mudroš
02.09.04,10:48
Fyzická osoba prenajíma nehnuteľnosť. Okrem toho podniká. V minulých rokoch príjmy z týchto činností zapisovala do daň. priznania samostatne ako príjmy z prenájmu ( výdavky paušálom ) a príjmy zo živnosti ( skutočné výdavky ). Teraz je v zákone len jeden paragraf § 6 príjmy z podnikania a prenájmu. Znamená to, že teraz pri obidvoch príjmoch bude musieť uplatniť rovnaký typ výdavkov - buď paušál alebo skutočné ?Áno, bohužiaľ je to tak.
Viera
12.10.04,09:11
Nehnuteľnosť sme obstarali v r. 1997 a do roku 2003 sme si výdavky uplatňovali 25% paušálom z príjmov. V roku 2004 pre nás bude asi výhodnejšie uplatniť si pri živnosti aj pri prenájme skutočné výdavky. Chcela by som sa opýtať, ako mám postupovať pri prechode z paušálu na uplatňovanie skutočných výdavkov pri prenájme ?
atka4
14.10.04,05:24
Výdavky eviduješ obdobným spôsobom, ako v JÚ, t.j. knihy pohľadávok a záväzkov, úhrady....
Viera
14.10.04,07:15
Výdavky eviduješ obdobným spôsobom, ako v JÚ, t.j. knihy pohľadávok a záväzkov, úhrady....
A čo s odpismi z budovy ? Mám vypočítať odpisy od roku 1997 ( podľa vtedy platných predpisov) a teraz uplatniť odpis ( za rok 2004 ) ako 8 rok odpisovania ?