slabikar
06.06.11,23:47
vie mi niekto odporucit kam davat peniaze do tretieho piliera DDS? akosi po dennodennom hladani sa nemozem dopatrat k cislam, teda k % vynosov z dlhodobeho hladiska.
nezaujima ma debata typu, ze nedavaj do tretieho piliera, ale debata na temu, ze kam presne, do ktoreho fondu a ktorej spolocnosti vkladat peniaze
Chobot
07.06.11,13:36
vie mi niekto odporucit kam davat peniaze do tretieho piliera DDS? akosi po dennodennom hladani sa nemozem dopatrat k cislam, teda k % vynosov z dlhodobeho hladiska.
nezaujima ma debata typu, ze nedavaj do tretieho piliera, ale debata na temu, ze kam presne, do ktoreho fondu a ktorej spolocnosti vkladat peniaze

Výnosovosť jednotlivých fondov DDS v minulých rokoch nie je zárukou dosahovania výnosov v budúcnosti. Takže ti je úplne jedno analyzovať, ako sa v minulosti vyvíjali tieto fondy. V princípe má každá DDS 3 fondy:
- konzervatívny
- vyvážený
- rastový

Miera rizika je nepriamo úmerná možnému výnosu, teda čím vyššie zhodnotenie chceš dosiahnuť, tým rizikovejší fond si musíš zvoliť (teda rastový, v krajnom prípade vyvážený). Paradoxne v minulosti najvyšší výnos dosiahli práve konzervatívne fondy a to z toho dôvodu, že kríza sa prejavila práve na tých rizikových fondoch, ktoré v dôsledku krízy dosiahli stratu, kým konzervatívny, aj keď dosiahol najnižší výnos, vždy bol tento výnos vyšší, než pokles hodnoty rizikových fondov počas krízy. Teda pokles hodnoty fondov z dôvodu krízy bol vyšší, než ich výnos v období pred krízou. Toto riziko bude aj v budúcnosti pretrvávať.

A do ktorej spoločnosti vložiť svoje úspory na dôchodok? To máš v podstate jedno - všetky DDS sú prísne limitované zákonom o DDS a podmienky na činnosť majú skoro úplne rovnakú - rozdiely v poplatkoch za správu fondov sú zanedbateľné; aj tieto poplatky sú prísne limitované zákonom a spoločnosti sa ich snažia držať na zákonom danej hranici. Nemajú veľké pole pôsobnosti, čo sa týka poplatkov. A podmienky investovania, činnosti a správy spoločnosti sú úplne rovnaké u všetkých spoločností.

Skôr je otázne, či má zmysel sporiť v DDS, teda v III. pilieri. Podľa môjho názoru to má zmysel len vtedy, ak máš zamestnávateľa, ktorý ti prispieva na DDS tými cca. 3 % -ami z hrubej mzdy. Ak tento príspevok nemáš, nemá zmysel zakladať DDS len preto, aby si si tam sám sporil. Zbytočne budeš platiť poplatky za správu fondu a zbytočne sa budeš viazať na jednu spoločnosti. To si môžeš založiť účet v nejakej správcovskej spoločnosti a postupne investovať do fondu, ktorý si môžeš operatívnejšie meniť, než v DDS.
veronikasad
07.06.11,13:37
Zrušila som zmluvu v III. pilieri a presunula uspory do PSS - tam aspoň dostanem štátnu prémiu ...
Chobot
07.06.11,14:00
veronikasad, ak si nedostávala od zamestnávateľa príspevok na III. pilier, tak OK.
veronikasad
07.06.11,14:05
veronikasad, ak si nedostávala od zamestnávateľa príspevok na III. pilier, tak OK.
nedostávala, som SZČO, splnila som podmienku veku aj doby poistenia. Výnosy boli tak mizivé, že sa to vôbec neoplatilo ďalej platiť (najmä po zrušení odpoč.položky, ktorá to aspoň trochu kompenzovala).
Katy a R
07.06.11,15:28
tak ja ti napíšem pre porovnanie o mojich výnosoch .... spoločnosť mala - aj ešte má v názve naše najvyššie pohorie .. a teraz aj znak leva;)
samozrejme som zakladala, lebo prispieval zamestnávateľ :) . mala som tú výhodu, že som si každý rok mohla vybrať všetky peniažky vložené za posledných 12 mesiacov - aj tie, čo prispel zamestnávateľ (mimoriadny dôchodok). To ale už nie je možné. keďže som to aj využila, veľa mi tam neostalo a ke´dže už zamestnávateľa nemám, nesporím. ostala mi tam taká menšia "rezervička"
No a k výnosom ... najlepšie boli v roku 1999 a 2000 (asi dvojciferné percento) .. najhorší bol rok 2006 - tam bola mierna strata vo výnosoch (strata bola len v tomto jednom roku keď beriem priemer za celý kal rok) ... od roku 2007 doteraz mierny nárast (presne percentuálne sa mi nechce počítať - v priemere možno pol percenta, sú mesiace, kde je strata, aj mesiace s výnosom).
Majk7
25.05.12,07:07
pokial mam informacie tak je vyhodnejsie co sa tyka produktov poistovni si sporit na klasickom kapitalovom poisteni nie investicnom a ohladne DDP tie maju v poslednej dobe slabe vynosy,
mozno je lepsie sporit na terminovanych vkladoch, no ak na DDP priplaca zamestnavatel je to vyhoda
Chobot
25.05.12,09:06
pokial mam informacie tak je vyhodnejsie co sa tyka produktov poistovni si sporit na klasickom kapitalovom poisteni nie investicnom a ohladne DDP tie maju v poslednej dobe slabe vynosy,
mozno je lepsie sporit na terminovanych vkladoch, no ak na DDP priplaca zamestnavatel je to vyhoda

Majk7, pred napísaním príspevku si všimni, kedy bol v téme posledný príspevok. Uvedená téma je rok stará.

Ono by na tom, že si uviedol nejaký užitočný link nič nebolo, keby to nebola reklama na tvoju stránku ako finančného agenta. Porada nie je stránka, kde by si si mohol robiť reklamu. Ak chceš, poraď verejne, ale nenaháňaj si tu klientelu odkazmi na svoju stránku či seba samého.

Si tu nový, tak tento prešľap beriem ako neznalosť pravidiel. Ak budeš naďalej odkazovať na svoju stránku a robiť si tu reklamu, môžeš byť vylúčený z dôvodu spamovania.