vivuska666
07.06.11,06:42
Ahojte, vedeli by ste mi poradit nejakeho elektrikara z BA, ktory by mi vedel urobit reviznu spravu na novu elektroinstalaciu? A mate odhad, ze kolko taka sprava asi stoji? Ide o trojizbovy byt cca. 70m2. Dakujem.
venedov
07.06.11,21:06
Ak mas vsetko v poriadku stoji to po obhliatke okolo 150 eur
fedo78
08.06.11,05:15
Ak mas vsetko v poriadku stoji to po obhliatke okolo 150 eur

Na jeden trojizbový byt 150 €???
Ja som dal za revíziu elektroinštalácie a bleskozvodu v rodinnom dome 40€.

Jedine, že by cenu navýšila tá "obhliatka" :--- :D :rolleyes:
vivuska666
08.06.11,05:16
Jeee....toto je cena, ktoru si predstavujem :) a kto ti to robil? nie niekto z blizkosti BA?
fedo78
08.06.11,05:23
Myslím, že bol z Pezinka, ale kontaktom neposlúžim, revízaka mi poslal elektrikár, čo mi to robil.
vivuska666
08.06.11,05:28
jaaaj...no tak to chapemm...ale dikes :)
eEDOo
08.06.11,11:19
Na jeden trojizbový byt 150 €???
Ja som dal za revíziu elektroinštalácie a bleskozvodu v rodinnom dome 40€.

Jedine, že by cenu navýšila tá "obhliatka" :--- :D :rolleyes:

40Euro ?! za rodinny dom a bleskozvod.
to musel byt zase jeden z tych samozvanych odbornikov.

Revizny technik musi min. urobit tu obhliadku na mieste, vykonat niekolko merani odporov atd atd a cele to zhrnut do reviznej spravy.
Za 40Euro mi to pride dost nerealne na byt a nie to este na rod. dom.
Tych 150 sa mi zda akurat za byt.
tienik
08.06.11,13:08
ked mam pravdu povedat, za 40€ by som pri tom rodinnom dome ani nezaparkoval, nie to este cosi meral.
Si ludia uvedomte co je za tym vzdelavania, ceny noriem, ceny pristrojov, cas.... preco si vsetci myslia, ze elektrikar bude pracovat za mzdu mensiu ako kopac kanalov?

Za 40€ je to iste praca "odbornika" ktory sa ani neunoval dojst, kdes to este cosi zmerat. Pouzil univerzalnu reviznu spravu, co uz ma vypisanu 20 rokov a meni len adresu objektu. Stavim sa, ze za 5 minut pohladu na nu by som hravo na mieste dokazal, ze vobec tomu objektu nezodpoveda.
Ale len ked sa cosi stane....potom bude v base ratat 40€vky :-)
fedo78
08.06.11,15:23
Takto teda: Chlapík prišiel, premeral všetky okruhy a zásuvky, skontroloval zapojenie skrinky a takisto všetky zvody bleskozvodu. Merania si zapisoval a uviedol to aj v revíznej správe. Zhruba za týždeň som ju mal doma. Podobné sumy platili aj susedia u iných revíznych technikov.
Ako je možné, že niekto je ochotný a schopný to urobiť za 40 € a druhý si za to isté vypýta 150€?
Nemám nič proti revíznym technikom, ale niečo mi tu nepasuje. Skús uviesť, čo tá suma zahŕňa.
Gina Er
08.06.11,15:32
fetya
08.06.11,17:04
ked mam pravdu povedat, za 40€ by som pri tom rodinnom dome ani nezaparkoval, nie to este cosi meral.
Si ludia uvedomte co je za tym vzdelavania, ceny noriem, ceny pristrojov, cas.... preco si vsetci myslia, ze elektrikar bude pracovat za mzdu mensiu ako kopac kanalov?


keby to kazdy tak robil, tak kde by sme boli? aj pekar si kupil svoje stroje, obetuje svoj cas, vzdelava sa a nie je uleteny. ked som zvolil jedno remeslo, tak to nech robim poriadne a poctivo a realne si urcim poplatky. . ano, su pani remeselnici, ktori uz nevedie ake ceny maju povedat. inaz najviac zarabaju murari. kazdy sa vyhovara na zodpovednost. ved musia byt zodpovedni vsetci: projektant, vyrobca, remeselnik, lekar, vojak, ucitel...
tienik
08.06.11,17:07
tak takto, neviem co a akymi pristrojmi meral, ale skusme:

revizia RD (poctiva) sa podla mna neda urobit pod 2h prace.
Tak isto sa k tebe musi clovek niecim dopravit
Reviziu treba na spracovat na PC - k nechcem odovzdavat pokrceny papier a ma to mat daku formu.
Merania musim urobit pristrojom, ktoreho cena zacina kdesi na 1100€ a to este neratam jeho kalibraciu...
Cena jednej normy sa pohybuje tak okolo 20-40€ a pomaly sa menia aj viac krat rocne.

V principe, kedze kazdeho z nas praca zivi, nie je mozne aby mi toto vsetko a este k tomu primerany zisk pokryla cena 40€

Viem, da sa kadeco, napriklad ten clovek pracuje niekde vo firme, odkial si vezme pristroj. PC a auto moze mat tiez sluzobne a robi to po poobediach ako fusku.... ale jediny jeho prijem to byt nemoze
tienik
08.06.11,17:13
keby to kazdy tak robil, tak kde by sme boli? aj pekar si kupil svoje stroje, obetuje svoj cas, vzdelava sa a nie je uleteny. ked som zvolil jedno remeslo, tak to nech robim poriadne a poctivo a realne si urcim poplatky. . ano, su pani remeselnici, ktori uz nevedie ake ceny maju povedat. inaz najviac zarabaju murari. kazdy sa vyhovara na zodpovednost. ved musia byt zodpovedni vsetci: projektant, vyrobca, remeselnik, lekar, vojak, ucitel...


a teraz v com je problem? to teda mam ignorovat vlastne naklady a pracovat zdarma? Ruku na srdce, kto z vas pracuje le pre potesenie, nosi do prace peniaze a zije zo vzduchu? A preco by prave to mal robit poctivy revizak?

Nemusis sa bat, mam urcene svoje poplatky - ktore urcite nie su najnizsie na trhu, ale zas na druhu stranu aj okruh zakaznikov, ktory sa ku mne vracaju OPAKOVANE. Lebo vedia co za svoje peniaze dostanu.

PS: zodpovednost revizneho technika je dana platnymi zakonmi SR, vratane postihov.
fetya
08.06.11,17:50
ked zo svojho povolanie sa dobre zivis, tak neni problem. ked mas pravidelnych klientov, ktori ti doveruju, tak si asi jeden z malej skupiny poctivych remeselnikov, ktori robia kvalitne a svedomito. cena: sklada sa z roznych zloziek. ked robis znamemu, tak svoj zisk minimalizujes. ked mas vacsiu zakazku, tam mozes pripadne ine straty vyrovnat. A ked niekto spravi za 40 poriadne, nech spravi, ked to robi iny za 400 aj to je v poriadku. rozna je strategia: vela za malo, malo za vela.
tienik
08.06.11,19:11
vies, prave v tejto situacii sa da nad vecou zamyslet.
Niekto vezme za reviziu 40€, ja osobne za RD pod 100€ nejdem, a teraz skutocnosti

1) obaja musime previest rovnake kontroly - dane normami
2) obaja musime pouzit schvaleny pristroj - vyhovujuci danym normam
3) obaja musime zaplatit kalibraciu pristrojov
4) ak mame napisat reviziu podla noriem, potrebujeme uvadzat presne odkazy na clanky normy - takze obaja musime tie normy kupit.

a tak by sa dalo pokracovat dalej. Proste nase naklady su dost znacne podobne, preto viem relativne presne povedat ze za 40€ to proste pri zakladnom zisku nejde.
Ale ako som pisal, moze to byt situacia, ze pristroj je z prace, normy z prace...a potom verim ze za 40€ sa pokryje aj zisk - samozrejme bez papiera. Ale treba si uvedomit, ze do riadnej revizie sa pise aj seriove cislo pristroja, co ked sa cosi stane a zacne sa hladat? Potom to moze byt vesele.

Takze zaver, ja to za 40€ neurobim, takze sa odhlasujem :-)
leonq
09.06.11,06:43
inak by ma zaujmalo co na taketo revizie povie poistovna, keby sa nieco stalo.nie som elektrikar a za reviziu som tiez zaplatil okolo 120 EUR a nemam s tym problem lebo viem ze je spravena dobre a elektrikara si volam stale toho isteho ked nieco potrebujem, netvrdim ze revizia nemoze stat 40 eur a nemoze byt spravena dobre, len to je zvlastne
vladoziak
09.06.11,11:32
vies, prave v tejto situacii sa da nad vecou zamyslet.
Niekto vezme za reviziu 40€, ja osobne za RD pod 100€ nejdem, a teraz skutocnosti

1) obaja musime previest rovnake kontroly - dane normami
2) obaja musime pouzit schvaleny pristroj - vyhovujuci danym normam
3) obaja musime zaplatit kalibraciu pristrojov
4) ak mame napisat reviziu podla noriem, potrebujeme uvadzat presne odkazy na clanky normy - takze obaja musime tie normy kupit.

a tak by sa dalo pokracovat dalej. Proste nase naklady su dost znacne podobne, preto viem relativne presne povedat ze za 40€ to proste pri zakladnom zisku nejde.
Ale ako som pisal, moze to byt situacia, ze pristroj je z prace, normy z prace...a potom verim ze za 40€ sa pokryje aj zisk - samozrejme bez papiera. Ale treba si uvedomit, ze do riadnej revizie sa pise aj seriove cislo pristroja, co ked sa cosi stane a zacne sa hladat? Potom to moze byt vesele.

Takze zaver, ja to za 40€ neurobim, takze sa odhlasujem :-)

tienik za 100 eciek si ta zajednavam na reviziu elektriny v novostavbe,teda ked budem mat problem zohnat revizaka
timkoprvy
09.06.11,13:54
Takto teda: Chlapík prišiel, premeral všetky okruhy a zásuvky, skontroloval zapojenie skrinky a takisto všetky zvody bleskozvodu. Merania si zapisoval a uviedol to aj v revíznej správe. Zhruba za týždeň som ju mal doma. Podobné sumy platili aj susedia u iných revíznych technikov.
Ako je možné, že niekto je ochotný a schopný to urobiť za 40 € a druhý si za to isté vypýta 150€?
Nemám nič proti revíznym technikom, ale niečo mi tu nepasuje. Skús uviesť, čo tá suma zahŕňa.

"Bratislavskú" prirážku.
timkoprvy
09.06.11,14:00
inak by ma zaujmalo co na taketo revizie povie poistovna, keby sa nieco stalo.nie som elektrikar a za reviziu som tiez zaplatil okolo 120 EUR a nemam s tym problem lebo viem ze je spravena dobre a elektrikara si volam stale toho isteho ked nieco potrebujem, netvrdim ze revizia nemoze stat 40 eur a nemoze byt spravena dobre, len to je zvlastne

Poisťovňa sa nepýta na cenu revízie, ale či je tam dobré razítko.
timkoprvy
09.06.11,14:18
tak takto, neviem co a akymi pristrojmi meral, ale skusme:

revizia RD (poctiva) sa podla mna neda urobit pod 2h prace.
Tak isto sa k tebe musi clovek niecim dopravit
Reviziu treba na spracovat na PC - k nechcem odovzdavat pokrceny papier a ma to mat daku formu.
Merania musim urobit pristrojom, ktoreho cena zacina kdesi na 1100€ a to este neratam jeho kalibraciu...
Cena jednej normy sa pohybuje tak okolo 20-40€ a pomaly sa menia aj viac krat rocne.

V principe, kedze kazdeho z nas praca zivi, nie je mozne aby mi toto vsetko a este k tomu primerany zisk pokryla cena 40€

Viem, da sa kadeco, napriklad ten clovek pracuje niekde vo firme, odkial si vezme pristroj. PC a auto moze mat tiez sluzobne a robi to po poobediach ako fusku.... ale jediny jeho prijem to byt nemoze


Mne je v podstate jedno, kto za koľko robí revízie (bývam v paneláku 30 rokov).
Ale niektoré čísla vyzerajú z inej strany inak.
Poviem moju stranu :
2 hod práce = 30 €
doprava (do 20 km) = 8 €
spracovanie (1 hod + PC) = 18 €
prístroj (150 revízií ročne/životnosť 4 roky) = 2 €
kalibrácia = 1 €
Normy = 2 €
vzdelanie = 0 €
ak si niečo zabudol = 5 €
Medzisúčet - - 58 €
primeraný zisk = 29 €
Spolu 87 € .

Mne vyšlo, že by si to v pohode mohol urobiť za 90 €.
Zvyšok je "bratislavská" prirážka.
venedov
09.06.11,19:43
Zabudol si na dane ,odvody,školenia a par dalsich vecí ktoré nebudem rozvádzat lebo by to bolo na dlho.
tienik
09.06.11,20:52
tienik za 100 eciek si ta zajednavam na reviziu elektriny v novostavbe,teda ked budem mat problem zohnat revizaka


v pohode, ked budes potrebovat, daj vediet, popis ako dom vypada a aky je asi rozsah instalacie a myslim ze sa rozumne dohodneme. A samozrejme podstatna vec, kde to je :-)
tienik
09.06.11,20:54
"Bratislavskú" prirážku.

nie sim bartislavcan, len tu toho casu na chvilu byvam. Statisticky som tym padom najmenej prace previedol v Bratislave :-)
Ale chapem, ze mnohi ludia povazuju Bratislavu za univerzalnu nadavku na vsetko comu nerozumeju
tienik
09.06.11,20:56
Poisťovňa sa nepýta na cenu revízie, ale či je tam dobré razítko.


omyl, ziadny zakon nepredpisuje, ze na reviznej sprave musi byt razitko. Povinne je len cislo RT a jeho vlastnorucny podpis. Poistovna si aj tak vzdy pri takej udalosti vola znalca a to potom prichadza "vietor"
tienik
09.06.11,20:59
Mne je v podstate jedno, kto za koľko robí revízie (bývam v paneláku 30 rokov).
Ale niektoré čísla vyzerajú z inej strany inak.
Poviem moju stranu :
2 hod práce = 30 €
doprava (do 20 km) = 8 €
spracovanie (1 hod + PC) = 18 €
prístroj (150 revízií ročne/životnosť 4 roky) = 2 €
kalibrácia = 1 €
Normy = 2 €
vzdelanie = 0 €
ak si niečo zabudol = 5 €
Medzisúčet - - 58 €
primeraný zisk = 29 €
Spolu 87 € .

Mne vyšlo, že by si to v pohode mohol urobiť za 90 €.
Zvyšok je "bratislavská" prirážka.


preco by som mal robit prave za 15€/hod.? Dufam ze dovolis, aby som si cenu vlastnej prace urcil sam v spolupraci z trhom :-)
Vzdelanie =0? to prosim Ta v akom svete zijes? Mozno to plati pre teba, ale urcite nie pre normalneho elektrikara - staci nastudovat legislativu kolko toho rocne musis absolvovat a zaplatit.
Viacere cisla su tam uletene, ale vidim ze teba viac trapi Bratislava, tak budis.
timkoprvy
21.06.11,10:59
preco by som mal robit prave za 15€/hod.? Dufam ze dovolis, aby som si cenu vlastnej prace urcil sam v spolupraci z trhom :-)
Vzdelanie =0? to prosim Ta v akom svete zijes? Mozno to plati pre teba, ale urcite nie pre normalneho elektrikara - staci nastudovat legislativu kolko toho rocne musis absolvovat a zaplatit.
Viacere cisla su tam uletene, ale vidim ze teba viac trapi Bratislava, tak budis.


Chlaspče.

Vzdelanie máš predsa v cene práce - s tým môžeš balamutiť "ženy z domácnosti".

PS
Ak by ťa to zaujímalo, tak mám Vyhl. 718 §23 - - a ceny som dával samozrejme odhadom.
timkoprvy
21.06.11,11:04
nie sim bartislavcan, len tu toho casu na chvilu byvam. Statisticky som tym padom najmenej prace previedol v Bratislave :-)
Ale chapem, ze mnohi ludia povazuju Bratislavu za univerzalnu nadavku na vsetko comu nerozumeju

Tak aby sme si rozumeli.
Ja už som opravil revízáka v jeho názore na SNV2, keď si ty možno ani do plienky nečúral.

PS
A robil som aj 5 rokov v Bratislave :D:D:D, takže možno trošku viem, čo píšem.
timkoprvy
21.06.11,11:07
preco by som mal robit prave za 15€/hod.? Dufam ze dovolis, aby som si cenu vlastnej prace urcil sam v spolupraci z trhom :-)
Vzdelanie =0? to prosim Ta v akom svete zijes? Mozno to plati pre teba, ale urcite nie pre normalneho elektrikara - staci nastudovat legislativu kolko toho rocne musis absolvovat a zaplatit.
Viacere cisla su tam uletene, ale vidim ze teba viac trapi Bratislava, tak budis.

15€ ??
krát 150 hodín = 2250 €/ mesiac sa ti zdá málo?

Alebo až tak veľa si "naštudoval" ???????????????

PS
Daj konkrétne :D:D:D:D z čoho si taký oplašený.
tienik
22.06.11,07:13
Pozri sa na to takto, do toho aku mas vyhlasku ma vobec nic neni, ani do toho ze si niekoho snad niekedy opravil (vsetci sme ludia, stane sa)
ale co Ta tak velmi trapi kolko za svoju pracu beriem ja?
Ci som v BA, alebo trebars v Ulambatare, je to ciste moja vec a vec ludi co su mi tie peniaze ochotny zaplatit. A kedze vacsinou sa vratia, asi na mna velmi nasrdeny nebudu :-)

A mas pravdu, pri vsetky odvodoch a nakladoch sa mi ta suma vidi mala, je to problem?

PS: predstav si, ze ja nie som Bratislavcan, len sa tu teraz chvilu nachadzam - takze bratislavska prirazka to nebude :-)
timkoprvy
22.06.11,14:47
Pozri sa na to takto, do toho aku mas vyhlasku ma vobec nic neni, ani do toho ze si niekoho snad niekedy opravil (vsetci sme ludia, stane sa)
ale co Ta tak velmi trapi kolko za svoju pracu beriem ja?
Ci som v BA, alebo trebars v Ulambatare, je to ciste moja vec a vec ludi co su mi tie peniaze ochotny zaplatit. A kedze vacsinou sa vratia, asi na mna velmi nasrdeny nebudu :-)

A mas pravdu, pri vsetky odvodoch a nakladoch sa mi ta suma vidi mala, je to problem?

PS: predstav si, ze ja nie som Bratislavcan, len sa tu teraz chvilu nachadzam - takze bratislavska prirazka to nebude :-)

Ešte raz a krátko:

Daj konkrétne koľko toho musíš ročne naštudovať.
Napr. v r. 2010 si musel : XY
tienik
22.06.11,16:25
takze kratko:

v roku 2010 som toho nastudoval dost, tak ako kazdy rok :-)
urobil som si par dalsich opravneni a certifikatov, cim sa rozsirilo portfolio mnou ponukanych sluzieb - za co logicka dostavam peniaze.
A uz teraz viem, ze aj rok 2011 bude na studium bohaty (uz mam par seminarov za sebou) - pretoze su len dve moznosti, bud sa budem "medzirocne" zlespovat, alebo zhorsovat. Proste bez toho sa dalej neposuniem.

Ostatne info, napriklad konkretne mnozstvo € a hodin vynalozenych na tento ucel si necham s dovolenim pre seba - myslim ze je to pre forum nepodstatna informacia.
tommi_d
22.06.11,16:34
takze kratko:

v roku 2010 som toho nastudoval dost, tak ako kazdy rok :-)
urobil som si par dalsich opravneni a certifikatov, cim sa rozsirilo portfolio mnou ponukanych sluzieb - za co logicka dostavam peniaze.
A uz teraz viem, ze aj rok 2011 bude na studium bohaty (uz mam par seminarov za sebou) - pretoze su len dve moznosti, bud sa budem "medzirocne" zlespovat, alebo zhorsovat. Proste bez toho sa dalej neposuniem.

Ostatne info, napriklad konkretne mnozstvo € a hodin vynalozenych na tento ucel si necham s dovolenim pre seba - myslim ze je to pre forum nepodstatna informacia.

ja sa ti osobne čudujem, že zbytočne tu strácaš čas vysvetľovaním prečo si účtuješ pri svojej práci toľko, alebo toľko €, keď sa to niekomu nepáči nech ide k niekomu inému...
Na týchto stavebných fórach sa pohybuje kopa vykukov, ktorí sú presvedčení o tom, že nikto okrem nich nemôže nič zarobiť len oni a ostatní by to mali robiť maximálne za náklady, bez zisku :)
tienik
22.06.11,20:00
ja sa ti osobne čudujem, že zbytočne tu strácaš čas vysvetľovaním prečo si účtuješ pri svojej práci toľko, alebo toľko €, keď sa to niekomu nepáči nech ide k niekomu inému...
Na týchto stavebných fórach sa pohybuje kopa vykukov, ktorí sú presvedčení o tom, že nikto okrem nich nemôže nič zarobiť len oni a ostatní by to mali robiť maximálne za náklady, bez zisku :)

mas svatu pravdu. Ale je to moj zlozvyk, vzdy sa snazit nacatu vec vysvetlit az do konca :-)
timkoprvy
24.06.11,18:46
takze kratko:

v roku 2010 som toho nastudoval dost, tak ako kazdy rok :-)
urobil som si par dalsich opravneni a certifikatov, cim sa rozsirilo portfolio mnou ponukanych sluzieb - za co logicka dostavam peniaze.
A uz teraz viem, ze aj rok 2011 bude na studium bohaty (uz mam par seminarov za sebou) - pretoze su len dve moznosti, bud sa budem "medzirocne" zlespovat, alebo zhorsovat. Proste bez toho sa dalej neposuniem.

Ostatne info, napriklad konkretne mnozstvo € a hodin vynalozenych na tento ucel si necham s dovolenim pre seba - myslim ze je to pre forum nepodstatna informacia.

Všeobecné kecy na oblbnutie zákazníkov.

Naposledy :

Čo si v r. 2010 naštudoval (a zaplatil) k revíznym správam - ako je v názve témy.

PS
To by som aj ja mohol povedať :
V r. 2009 som sa nudil, tak som si spravil BOZP - prvý stupeň a rozšíril som si portfólio mnou ponúkaných služieb (ale BOZP nemá úplne priamy súvis s tým, čo robím.
A tváriť sa , že preto musím mať takú taxu, akú mám.
mevi
20.07.11,12:23
Ako často treba robiť revíznu správu, resp. aká može byť stará?
V prípade, že mám v nájme objekt, ktorý pred tým využíval iný nájomca, môžem použiť revíznu správuu ktorá bola vyhotovená na jeho meno?
DAKUJEM
tienik
20.07.11,18:32
Ako často treba robiť revíznu správu, resp. aká može byť stará?
V prípade, že mám v nájme objekt, ktorý pred tým využíval iný nájomca, môžem použiť revíznu správuu ktorá bola vyhotovená na jeho meno?
DAKUJEM


Ahoj,

periodicita revizii je dana normou podla sposobu uzivania objektu - respektive spotrebicov. Uplne najlahsie to zistis na terajsej sprave, kazdy normalny revizak zvykne napisat cosi v zmysle "nasledujuca revizia po...."
Revizia riesi stav danej instalacie v okamihu jej vykonania a plati predpisanu dobu. Zmena majitela nema vplyv na bezpecnost :-). Pozor, ak ale doslo aj k zmene uzivania, tak potom sa musi bezpodmienecne urobit nova.
mevi
21.07.11,12:28
Aká stará može byť revízna správa resp. ako často ju treba dať robiť? Vdaka
mevi
21.07.11,12:29
Dakujem : ))
petmar
21.07.11,15:10
Lehoty revízií (OPOS) závisia od toho, v akom prostredí je el. zariadenie umiestnené, teda aký vplyv má prostredie na el. inštaláciu a naopak, ako môže vplývať EI na prostredie, v ktorom je umiestnená. Bežne, v základnom či normálnom prostredí je to tých 5 rokov, ale môže byť aj každý rok, napr. v prostredí s extrémnou koróznou agresivitou, čo môže byť aj čistička vody. To určí projektant alebo komisia pri začatí prevádzky. Presnejšie čítaj vo vyhláške, prílohe č. 8:
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209339&FileName=zz2009-00508-0209339&Rocnik=2009&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=531&Flags=160&IndexFile=zz2009&Text=vyhláška+508/2009
tienik
21.07.11,17:09
Aká stará može byť revízna správa resp. ako často ju treba dať robiť? Vdaka


konkretne na aky objekt?
bjuty smis
25.08.14,09:51
ale si musel byť teda velmi spokojný, ked si sa kvôli tomu hned aj zaregistroval.....

v 3 roky starej téme....