dadda77
07.06.11,09:02
Ahojte, poprosila by som niekoho o radu, ako zaúčtovať nákup svietidiel do skladu? Jedno svetlo stálo 247,-Eur a spolu sa ich kúpilo 10, teda celá fa je na 2470,-bez DPH. Ďakujem za info!!!
Vlastas
07.06.11,07:13
svietidlá sú spotrebný tovar, účtovanie:
501xxx/321
343xxx/321, to je všetko
durisovad
07.06.11,07:22
Ak chces svietidla evidovat a sledovat ich zivotnost, zauctuj ich na extra analytiku, ja na tento ucel pouzivam ucet 501.4
Stefan2005
07.06.11,08:43
... účtovanie však môže byť celkom iné, ak ten sklad ešte nie je zaradený, resp. ak tie svietidlá sú súčasťou napr. rekonštrukcie osvetlenia existujúceho skladu....

Sledovanie životnosti na analytike 501 sa mi nezdá zrovna najlepšie, lebo účet sa k 31.12. nuluje a predpokladám, že svietidlá majú dlhšiu životnosť ako jeden rok. Keď sledovanie, tak v operatívnej evidencii, mimo účtovníctva.
durisovad
07.06.11,08:48
Ja si ucet 501.4 sledujem v extra knihe drobneho majetku, mimo uctovnictva, takze aj po rokoch viem, co a za kolko bolo nakupene.
ondrejvla
07.06.11,08:56
Ja si ucet 501.4 sledujem v extra knihe drobneho majetku, mimo uctovnictva, takze aj po rokoch viem, co a za kolko bolo nakupene.

Súhlasím, aj k tomu účtu sa dá viesť evidencia drobného majetku, tiež to tak vediem, ale ak som dobre pochopila zadanie, otázka bola, ako zaúčtovať nákup svietidiel do skladu, vtedy by som účtovala cez účet 132, alebo, som ja pochopila inak otázku?
durisovad
07.06.11,09:02
Mne sa zdalo, ze to nie je tovar, ale vybavenie skladu. Ak by to bol tovar na dalsi predaj, potom samozrejme cez ucet 132.
dadda77
07.06.11,10:48
Je to vybavenie skladu. Ja som to dala ako drobný majetok a tiež to vediem v oper.evidencii. Dúfam, že to bude tak dobre! Ďakujem za rady!
astensova
16.01.12,16:45
Ahojte mám takú otázku. Spoločnosť A sa rozdelila na dve spoločnosti. Spoločnosť B si prevzala zo spoločnosti A tovar v hodnote 400€. Dohodli sa, že za tento tovar spoločnosť B nemusí spoločnosti A platiť. môžete mi prosím poradiť ako to zaúčtovať v PU aj z pohľadu DPH ak ak to nebolo peňažne dorovnané? Je len vystavená faktúra čo si myslím by nemala byť. Ďakujem
astensova
16.01.12,17:21
posúvam
astensova
16.01.12,18:09
Vie niekto?
tictac7
16.01.12,18:18
Ahojte mám takú otázku. Spoločnosť A sa rozdelila na dve spoločnosti. Spoločnosť B si prevzala zo spoločnosti A tovar v hodnote 400€. Dohodli sa, že za tento tovar spoločnosť B nemusí spoločnosti A platiť. môžete mi prosím poradiť ako to zaúčtovať v PU aj z pohľadu DPH ak ak to nebolo peňažne dorovnané? Je len vystavená faktúra čo si myslím by nemala byť. Ďakujem

...veľmi málo info. Spoločnosť A bola právnická osoba a rozdelila sa na dve právnické osoby? Pri rozdelení určite nebol len tento účtovný zápis. Spoločnosť B vznikla z časti spoločnosti A? Potrebuješ zmluvu o rozdelení.... Spoločnosť A potom zanikla? Účtuješ v spoločnosti A alebo v spoločnosti B?
astensova
16.01.12,18:52
Spoločnosť A bola právnická osoba. Dvaja sa odlúčili a vytvorili si novú spoločnosť B. Predtým v spoloč. A kúpili tovar, ktorý si vlastne prevzali do svojej novovzniknutej spoločnosti B. Časť tovaru prevzala spoločnosť B v hodnote 400€ bez úhrady. Spoločnosť A nezanikla. Ja účtujem v spoločnosti B. Dali mi len faktúru kde je napísané forma úhrady hotovosť. Čo si myslím,že faktúra by nemala byť. Aké bude účtovanie ? ja som dala 504/413 a z pohľadu DPH.?
tictac7
16.01.12,19:05
...tak nerozumiem, prosím, pomaly.
...najskôr píšeš, že sa spoločnosť rozdelila, teraz podľa tohoto to vyzerá, že sa len zmenili podiely spoločníkov...tak ako to vlastne je....
astensova
17.01.12,11:24
So spoločnosti A sa oddelili dvaja, ktorý si založili svoju spoločnosť B. V prvej spoločnosti sa podielali na nákupe tovaru z ktorého si časť po dohode prevzali do spoločnosti B v hodnote 400€ bezodplatne. S prvou spoločnosťou už nemajú nič spoločné.
tictac7
17.01.12,11:53
So spoločnosti A sa oddelili dvaja, ktorý si založili svoju spoločnosť B. V prvej spoločnosti sa podielali na nákupe tovaru z ktorého si časť po dohode prevzali do spoločnosti B v hodnote 400€ bezodplatne. S prvou spoločnosťou už nemajú nič spoločné.

...aj tak je to celé nejaké divné....
... po správnosti by to malo byť:
1. v spoločnosti A odpredali svoje podiely človeku X za sumu 100 - majú teda voči nemu pohľadávaku, ale len ako voči spoločníkovi, nie spoločnosti
2. od spoločnosti A si odobrali nejaký tovar v hodnote 100 - majú záväzok voči spolčnosti A, otázka znie, ak si to vzali ako plnenie za odpredaný podiel - o.k. treba urobiť trojzápočet, avšaj v tomto prípade vystupujú ako fyzické osoby a preto predmetný tovar musia ako spoločníci len vložiť do svojej spoločnosti B
...ak si to vzali ako spoločnosť B a nebudú musieť zaplatiť...- neriešiteľné
3.
astensova
17.01.12,13:57
No veď práve oni to chcú riešiť ako vklad do spoločnosti
tictac7
17.01.12,14:19
...no dobre, ale keď je to vklad do spoločnosti, tak to nemôže byť faktúra od spoločnosti A s DPH...
...vidím najjednoduchšiu cestu - predať tovar od spoločníkov ako fyzických osôob do spoločnosti B (predaj hnuteľných vecí u FO je oslobodený od dane) a je to čisté...alebo ešte ma napadá taký blbý zápis 504/365 (na základe nejakej zmluvy)....ale do toho by som moc nešla...radšej normálna zmluva medzi FO a spoločnosťou B - a je to čisté.
astensova
17.01.12,16:28
Oni to chcú riešiť vkladom, tiež som im hovorila, že faktúra to nemôže byť oni chcú si uplatniť DPH.

To je dorovnanie skladu to sa spravi ako interny doklad na vklad podnikatela, takto som to mala v emaili od spoločnosti. Neviem sa z toho vymotať. Aká by bola najpriechodnejšia cesta.