peto1310
07.06.11,08:46
Caute,
planujem zacat podnikat v celkom blizkej dobe, viem aj v com a s kym ... Problem je ten, ze sa dost bojim platieb a chcel by som sa spytat, ako sa mozem branit proti neplatitelom. Ak napr. kupim nejaky tovar a predam ho v Nemecku, bojim sa, ze mi ta nemecka firma nezaplati, al. SK firma nedoda tovar. Na akych podmienkach sa dohodnut, al. ako pritom postupovat, aby sa mi to nestalo, al. aspon aby som znizil tuto pravdepodobnost.

Planujem zo zaciatku robit obchody zhruba tak za 30-40 tis. €, ktore mi pozicia otec a nerad by som o ne prisiel ...

Vdaka za nejake napady a pripomienky
Braňo
07.06.11,07:24
Moja rada na začiatok - skús napísať kontrakt. V kontrakte definuj platobné podmienky. Pri prvých mesiacoch odporúčam platby vopred, avšak nie všetky firmy to akceptujú.
Stanislav 1975
07.06.11,07:32
Caute,
planujem zacat podnikat v celkom blizkej dobe, viem aj v com a s kym ... Problem je ten, ze sa dost bojim platieb a chcel by som sa spytat, ako sa mozem branit proti neplatitelom. Ak napr. kupim nejaky tovar a predam ho v Nemecku, bojim sa, ze mi ta nemecka firma nezaplati, al. SK firma nedoda tovar. Na akych podmienkach sa dohodnut, al. ako pritom postupovat, aby sa mi to nestalo, al. aspon aby som znizil tuto pravdepodobnost.

Planujem zo zaciatku robit obchody zhruba tak za 30-40 tis. €, ktore mi pozicia otec a nerad by som o ne prisiel ...

Vdaka za nejake napady a pripomienky
ach jáj Peťko, tohoto problému sa boja všetci podnikatelia- keby toto niekedy niekto vyriešil, tak by určite dostal nobelovú cenu- neplatiči boli , budú a aj sú- ide len o to aby ich bolo čo najmenej...
peto1310
07.06.11,07:36
Moja rada na začiatok - skús napísať kontrakt. V kontrakte definuj platobné podmienky. Pri prvých mesiacoch odporúčam platby vopred, avšak nie všetky firmy to akceptujú.

Presne nad tym som rozmyslal, len som sa chcel pre istotu este opytat, ze ako postupovat, kedze nemam s podnikanim zatial ziadne skusenosti ... a neviem este, ako ma budu brat zastupcovia firiem s ktorymi by som rokoval o podmienkach, kedze mam len 20 rokov ... nvm ci budem pre nich vyzerat dost doveryhodne, ked mam tolko rokov, dufam, ze na to nebudu hrat ohlad ... kedze ide o business, tak vek by tam nemal hrat ziadnu rolu :D

- to som fakt zvedavy, ci vybavim nejake kontrakty s platbou vopred, bolo by to najlepsie, ak sa nechcem dostat do problemu s neplaticmi
peto1310
07.06.11,07:38
ach jáj Peťko, tohoto problému sa boja všetci podnikatelia- keby toto niekedy niekto vyriešil, tak by určite dostal nobelovú cenu- neplatiči boli , budú a aj sú- ide len o to aby ich bolo čo najmenej...

no to mas pravdu, ale keby som sa dostal do takeho to problemu hned pri 1. obchode, tak by ma asi porazilo ... nie je to ziadna sranda :D
mlisa
07.06.11,07:44
každého obchodného partnera si skús vopred overiť (dnes už sa dá na nete zistiť veľa), platby vopred môžeš nejako finančne zvýhodniť (napr. nejakou zľavou oproti platbe po), prípadne platby rozložiť, veľké sumy istiť zmenkou, dohodnúť primerané sankcie zaporušenie zmluvy (samozrejme obojstranné, nech je zmluvy vyvážená aj pre druhú stranu), prípadne do zmluvy zakomponovať rozhodcovskú doložku niektorého z rozhodcovských súdov (keď už bude zle, vymáhanie bude trochu rýchlejšie). Na začiatok by bola možno fajn aj porada s právnikom o konkrétnych ustanoveniach zmluvy (ich vymožiteľnosť, napadnuteľnosť a pod.)
Ale istotu ti nikto nikdy nedá...
peto1310
07.06.11,07:48
každého obchodného partnera si skús vopred overiť (dnes už sa dá na nete zistiť veľa), platby vopred môžeš nejako finančne zvýhodniť (napr. nejakou zľavou oproti platbe po), prípadne platby rozložiť, veľké sumy istiť zmenkou, dohodnúť primerané sankcie zaporušenie zmluvy (samozrejme obojstranné, nech je zmluvy vyvážená aj pre druhú stranu), prípadne do zmluvy zakomponovať rozhodcovskú doložku niektorého z rozhodcovských súdov (keď už bude zle, vymáhanie bude trochu rýchlejšie). Na začiatok by bola možno fajn aj porada s právnikom o konkrétnych ustanoveniach zmluvy (ich vymožiteľnosť, napadnuteľnosť a pod.)
Ale istotu ti nikto nikdy nedá...

no, prave tieto pravne formality su to v com neviem chodit a musim si to nejako nastudovat a zistit co najviac informacii co a ako ... diki za radu
durisovad
07.06.11,07:52
A co takto vyuzit akreditiv?
peto1310
07.06.11,07:55
A co takto vyuzit akreditiv?

co je to a ako to funguje ?
srska
07.06.11,07:57
A co takto vyuzit akreditiv?
presne tak - dokumentárny akreditív
srska
07.06.11,08:00
co je to a ako to funguje ?
dokumentárny akreditív (letter of credit) - http://www.tatrabanka.sk/cms/page/sk/mali_podnikatelia/Dokumentarny-akreditiv.html
durisovad
07.06.11,08:05
Najlepsie ti vsetko vysvetlia v tvojej banke. Pri takych velkych objemoch je to zaujimave aj pre banku a bezpecne pre teba.
peto1310
07.06.11,08:08
dokumentárny akreditív (letter of credit) - http://www.tatrabanka.sk/cms/page/sk/mali_podnikatelia/Dokumentarny-akreditiv.html

diki, je to tam super vysvetlene, zda sa, ze je to fakt super vec
srska
07.06.11,08:08
Najlepsie ti vsetko vysvetlia v tvojej banke. Pri takych velkych objemoch je to zaujimave aj pre banku a bezpecne pre teba.
banka dáva záruku, že odberateľ má peniaze a zaručuje po splnení podmienok, prevedenie peňazí na účet predávajúceho.
peto1310
07.06.11,08:18
vyzera to byt fakt super, mate s tym len dobre skusenosti ? Nemoze sa stat, ze ak by kupujuci nechcel zaplatit, ze to bude banka nejako natahovat a bude sa chciet z toho vyzut ?
durisovad
07.06.11,08:21
Ked som pracovala vo vacsej firme, ktora obchodovala so zahranicim, fungovalo to perfektne, jedina nevyhoda bola to, ze platba prisla asi o tyzden neskorsie ako bola dohodnuta splatnost, ale prisla urcite a v plnej vyske. Banka ta urcite neoklame, pretoze si preveruje solventnost klienta. Este jednu skusenost by som pridala - platbu sekom neakceptuj, pretoze sek nemusi byt kryty a naviac banka si pri inkase sekov uctuje velmi vysoke poplatky.
blowk
07.06.11,08:26
Peto , nechces radsej investovat do tvorby 5 eshopov , kt. by tvorili zakladne portfolio.Ide prevazne o oblecenie a momentalne hladam investora-partnera.

Ak by si chcel viac info napis mi SS.
peto1310
07.06.11,08:27
dakujem za tieto informacie, vobec som nevedel, ze nieco take existuje, vyzera to fakt ako najlepsia cesta ... este by som sa chcel spytat, co stoji vyuzivanie takejto sluzby, staci mi to vediet len priblizne (nejaky priemer) ... a este, ked zalozim sro aky ucet je podla vas najlepsi, od akej banky, co sa tyka sluzieb/poplatkov ...
peto1310
07.06.11,08:31
Peto , nechces radsej investovat do tvorby 5 eshopov , kt. by tvorili zakladne portfolio.Ide prevazne o oblecenie a momentalne hladam investora-partnera.

Ak by si chcel viac info napis mi SS.

dakujem za ponuku, ale momentalne nemam zaujem, chcem v prvom rade rozbehnut svoje vlastne podnikanie
srska
07.06.11,08:36
vyzera to byt fakt super, mate s tym len dobre skusenosti ? Nemoze sa stat, ze ak by kupujuci nechcel zaplatit, ze to bude banka nejako natahovat a bude sa chciet z toho vyzut ?
ja áno ale v opačnom garde:) v roku 1991 som kupoval od analog devices v usa za cca 400 litrov kčs súčiastky a oni požadovali platbu na základe letter of credit, vtedy cez čsob (jediná v ba pri rozhlase). oni mali banku v delaware:)

nemôže sa z toho vyzuť, lebo letter of credit je neodvolateľný dokumentárny akreditív a ak by k nejakému problému zo strany kupujúceho došlo, uhrádí to banka odberateľa. banka však robí to, že vinkuluje čiastku fin. prostriedkov kupujúceho podľa kontraktu.
peto1310
07.06.11,08:38
ja áno ale v opačnom garde:) v roku 1991 som kupoval od analog devices v usa za cca 400 litrov kčs súčiastky a oni požadovali platbu na základe letter of credit, vtedy cez čsob (jediná v ba pri rozhlase). oni mali banku v delaware:)

aky bol problem ? :D
srska
07.06.11,08:49
aky bol problem ? :D
nebol žiadny. urobili sme kontrakt, čsob dala záruku, že tovar bude zaplatený a musel som vinkulovať tých 400 litrov. keď tovar cez ups (vtedy v sk - in time) bol dodaný, banka uhradila love:)
peto1310
07.06.11,09:01
nebol žiadny. urobili sme kontrakt, čsob dala záruku, že tovar bude zaplatený a musel som vinkulovať tých 400 litrov. keď tovar cez ups (vtedy v sk - in time) bol dodaný, banka uhradila love:)

tak potom to je okay, ja som to asi zle pochopil :), lebo si pisal, ze ty ano, ale v opacnom garde ... inak, co stoji vyuzitie akreditivu ?
srska
07.06.11,09:03
tak potom to je okay, ja som to asi zle pochopil :), lebo si pisal, ze ty ano, ale v opacnom garde ... inak, co stoji vyuzitie akreditivu ?
o poplatkoch ti povedia v tvojej banke
peto1310
07.06.11,09:08
o poplatkoch ti povedia v tvojej banke

ja som chcel vediet len priblizne, ci je to nejake % zo sumy, alebo fixny poplatok ... nechcem presnu informaciu, viem, ze ked to budem chciet uskutocnit tak budem musiet ist do banky, ale som zvedavy teraz :D
mlisa
07.06.11,09:14
tak priblizne tu mas porovnanie 2 roky stare, ale na predstavu snad ok
http://www.investujeme.sk/clanky/dokumentarny-akreditiv-zodpovednost-za-platbu-prebera-banka/
peto1310
07.06.11,09:25
tak priblizne tu mas porovnanie 2 roky stare, ale na predstavu snad ok
http://www.investujeme.sk/clanky/dokumentarny-akreditiv-zodpovednost-za-platbu-prebera-banka/

ano, dobre to je, dakujem
srska
07.06.11,09:26
ja som chcel vediet len priblizne, ci je to nejake % zo sumy, alebo fixny poplatok ... nechcem presnu informaciu, viem, ze ked to budem chciet uskutocnit tak budem musiet ist do banky, ale som zvedavy teraz :D

rbs bank:

Dokumentárny akreditív - vývoz/ Documentary Letter of Credit - Export
Predbežné avízo 31,53
Pre-advice
Avízo 0,2 %
Advising fee
Minimum 33,19
Potvrdzovacia provízia (odmena je inkasovaná na začiatku každého 3-mesačného obdobia) 0,3 % za štvrťrok
+ individuálna provízia za riziko
(stanovená v závislosti od miery rizika prevzatého bankou)
Confirmation commission (collected at the beginning of each 3 month period ) 0.3% per quarter
+ individually risk commission
(depending on level of risk undertaken by the Bank)
Minimum 33,19
Platba v rámci akreditívu 0,3 %
Payment fee
Minimum 33,19
Zmeny:
Amendments:
predĺženie platnosti rovnako ako provízia za avízo a potvrdenie
validity extension same as advising/confirmation commission
zvýšenie hodnoty rovnako ako provízia za avízo a potvrdenie
increase of amount same as advising/confirmation commission
ostatné zmeny 33,19
other amendments
Odložená platba/akceptácia zmenky (odmena je inkasovaná na začiatku každého mesiaca) 0,15 % mesačne
Deferred payment/acceptance commission (collected at the beginning of each month) 0.15 % per month
Minimum 33,19
Zrušenie/nepoužitie akreditívu 0,1%
Cancellation/unused L/C
Minimum 33,19
Maximum 165,97
Poznámka/Remark:
srska
07.06.11,09:30
peto1310
07.06.11,09:31
vdaka, je tam celkom dost poplatkov, ale lepsie nez riskovat
srska
07.06.11,09:35
vdaka, je tam celkom dost poplatkov, ale lepsie nez riskovat
jasné, minimalizovať riziko a musíš počítať: má dať/dal + všetko je to o nákladoch a výnosoch:)
peto1310
07.06.11,09:37
jasné, minimalizovať riziko a musíš počítať: má dať/dal + všetko je to o nákladoch a výnosoch:)

ano, budem to mat napamati :), ved momentalne sa ucim aj uctovnictvo, lebo budem mat z toho skusku, ale som z toho trosku mimo :D
srska
07.06.11,09:44
ano, budem to mat napamati :), ved momentalne sa ucim aj uctovnictvo, lebo budem mat z toho skusku, ale som z toho trosku mimo :D
neviem v akom si leveli ale prospešná oddychovka je aj toto: svokrina kuchyňa :)

(http://www.porada.sk/t8703-svokrina-kuchyna-minikurz-pu.html)
peto1310
07.06.11,09:49
som uplny zaciatocnik, nie je mi jasnych vela veci by som povedal, ale takyto je uz vysokoskolsky system na slovensku ... mam nejake priklady, podla ktorych si pozeram na ake ucty to uctuju, niektore su mi jasne, ale z niektorych som riadne v prdeli :D

kazdopadne dakujem za link