petacuckova
07.06.11,09:39
Dobrý deň. Mám otázku. S koľkými dňami dovolenky môže disponovať ZĽ a nariadiť jej čerpanie ZC ? Ja mám zafixované, že s polovicou dovolenky si disponuje ZC a určuje si jej čerpanie a polovicu čerpania mu môže nariadiť ZĽ.


Platí to ešte ? V ktorom paragrafe je to v ZP ?

Ďakujem za odpoveď...
rodina1
07.06.11,08:13
Dobrý deň. Mám otázku. S koľkými dňami dovolenky môže disponovať ZĽ a nariadiť jej čerpanie ZC ? Ja mám zafixované, že s polovicou dovolenky si disponuje ZC a určuje si jej čerpanie a polovicu čerpania mu môže nariadiť ZĽ.


Platí to ešte ? V ktorom paragrafe je to v ZP ?

Ďakujem za odpoveď...

Čo tak pozrieť ZP?

§ 111

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
petacuckova
07.06.11,08:19
Čo tak, že som si ho pozrela ???

Len som sa presne chcela utvrdiť v prvom odseku, kde sa píše, že ZĽ je povinný určiť ZC čerpanie aspoň 4 týždňov .... Podľa tohto si teda ZC nemôže sám určiť čerpanie polovice dovolenky a polovicu čerpania určuje ZĽ.
veronikasad
07.06.11,08:22
Čo tak, že som si ho pozrela ???

Len som sa presne chcela utvrdiť v prvom odseku, kde sa píše, že ZĽ je povinný určiť ZC čerpanie aspoň 4 týždňov .... Podľa tohto si teda ZC nemôže sám určiť čerpanie polovice dovolenky a polovicu čerpania určuje ZĽ.
Skôr by si mala reagovať na túto vetu :
Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.

a pokúsiť sa dohodnúť so zamestnávatelom.
petacuckova
07.06.11,08:29
To je to, že ZC má zaplatenú dovolenku a ZĽ mu nechce poskytnúť dovolenku 9 dní... preto ma zaujímalo, či si s polovicou nedisponuje a neurčuje jej čerpanie ZC...
veronikasad
07.06.11,08:33
To je to, že ZC má zaplatenú dovolenku a ZĽ mu nechce poskytnúť dovolenku 9 dní... preto ma zaujímalo, či si s polovicou nedisponuje a neurčuje jej čerpanie ZC...
práve o tom je tá dohoda medzi zamestnancom a zamestnávatelom - napr. na začiatku roka, keď sa robí plán dovoleniek. Potom pre zamestnanca platí

§ 112
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky.
rodina1
07.06.11,09:31
Dobrý deň. Mám otázku. S koľkými dňami dovolenky môže disponovať ZĽ a nariadiť jej čerpanie ZC ? Ja mám zafixované, že s polovicou dovolenky si disponuje ZC a určuje si jej čerpanie a polovicu čerpania mu môže nariadiť ZĽ.


Platí to ešte ? V ktorom paragrafe je to v ZP ?

Ďakujem za odpoveď...

Prečítaj si svoju pôvodnú otázku!


Na ňu som ti odpovedala v príspevku č. 2.

Neviem prečo, potom nasledovala tvoja ďalšia otázka:


Čo tak, že som si ho pozrela ???

Len som sa presne chcela utvrdiť v prvom odseku, kde sa píše, že ZĽ je povinný určiť ZC čerpanie aspoň 4 týždňov .... Podľa tohto si teda ZC nemôže sám určiť čerpanie polovice dovolenky a polovicu čerpania určuje ZĽ.