OlgaM
07.06.11,12:12
Ahojte, prosím o radu. Firma predala os. mot. vozidlo do autobazáru. Na DÚ treba odovzdať "Oznámenie vzniku, zániku..." do 30 dní od posledného dňa v mesiaci , kedy bolo predané. Auto je ešte stále v bazári. Chcela by som ešte vysporiadať zákonnú a havarijnú poistku. Môžem požiadať o vyplatenie alikvotnej časti poistného až keď bude auto predané a bude mať nového majiteľa? Dík za rady!
bubkoch
07.06.11,10:32
auto oficialne zmeni majitela az dnom prepisu na DI PZ ... takze dovtedy je vase a platite za auto vsetky poistky ...
Kačena I.
07.06.11,11:02
Ahojte, prosím o radu. Firma predala os. mot. vozidlo do autobazáru. Na DÚ treba odovzdať "Oznámenie vzniku, zániku..." do 30 dní od posledného dňa v mesiaci , kedy bolo predané. Auto je ešte stále v bazári. Chcela by som ešte vysporiadať zákonnú a havarijnú poistku. Môžem požiadať o vyplatenie alikvotnej časti poistného až keď bude auto predané a bude mať nového majiteľa? Dík za rady!


Na DU môžeš dať oznámenie do 30 dní, keď ho prestaneš používať na podnikanie, vtedy ti zanikne daňová povinnosť. V bazári môže byť aj pol roka a zbytočne by sa platila daň.
Kořalníková Katka
25.07.11,06:25
Prosím Vás poraďaci auto je r.2006 a majiteľ ho chce predať už je aj odpísané musí byť urobený znalecký posudok auta? a za koľko ho môže predať? viem že keď je platca tak aj s DPH musí byť uvedené na faktúre Niekto mi aj poradí ďakujem.
Tweety
25.07.11,06:26
Prosím Vás poraďaci auto je r.2006 a majiteľ ho chce predať už je aj odpísané musí byť urobený znalecký posudok auta? a za koľko ho môže predať? viem že keď je platca tak aj s DPH musí byť uvedené na faktúre Niekto mi aj poradí ďakujem.
Nie, posudok nie je nutný. A za koľko ho môže predať? No, za toľko, koľko mu ponúkajú. Či s dph , alebo bez? Záleží od toho, či ste si ju pri nákupe odpočítali, alebo nie. Nepíšeš nič o tom, o aké MV ide.
Kořalníková Katka
25.07.11,06:33
Je to auto Citroen Berlingo,chcem podotknúť je to (autodoprava ako firma),zdvihový objem 1868,00 myslím si že keď je platca dane určite si daň odrátal tak preto som si myslela že aj s danou urobiť faktúru.Len neviem za koľko ho máme predať. Ja neviem odhadnúť cenu auta ďakujem,len moc nechce majiteľ aby to nebol veľký príjem.
Kořalníková Katka
25.07.11,06:36
našla som že druh nákladné auto a kategoria N1.
katka 23
25.07.11,07:02
V prvom rade by som si overila na 100% či si daň z nákupu uplatnil a tak by som vystavila fa. Ťažko ti niekto povie za koľko ho predať , keď ho nevidíme , záleží od toho v akom je stave a pod. Skús na internete pozrieť inzeráty predaj podobných áut a dať cenu aby nebola likvidačná pre majiteľa , spolu sa dohodnite.
Tweety
25.07.11,07:05
našla som že druh nákladné auto a kategoria N1.
Tu bola možnosť uplatnenia odpočtu dph pri jeho nákupe, takže aj faktúra pri jeho predaji bude s dph. A aká cena? stačí si pozrieť napr. autobazár a cena je hneď.
tinkas
25.07.11,10:46
tz...že ak napr. szčo začal podnikat ako neplatca dph a zaradil svoje auto do podnikania ešte ako neplatca a v priebehu roka sa stal platcom a zaroven už ako platca chce auto predať nemusí ho predať s dph?
Tweety
25.07.11,10:54
tz...že ak napr. szčo začal podnikat ako neplatca dph a zaradil svoje auto do podnikania ešte ako neplatca a v priebehu roka sa stal platcom a zaroven už ako platca chce auto predať nemusí ho predať s dph?
NIe, nie je to tak.
JAJA11
25.07.11,11:00
tz...že ak napr. szčo začal podnikat ako neplatca dph a zaradil svoje auto do podnikania ešte ako neplatca a v priebehu roka sa stal platcom a zaroven už ako platca chce auto predať nemusí ho predať s dph?

Ak sa stal platcom DPH, tak mal právo odpočítať si DPH aj z majetku, ktorý nadobudol maximálne 1 rok dozadu. Takže treba preveriť, či si náhodou tú daň neuplatnil v prvom priznaní k DPH.
tinkas
25.07.11,11:42
no dph si určite z toho majetku neuplatnil...pretože ho kupoval od súkromnej osoby....čiže tam dph ani nebola...
Tweety
25.07.11,11:45
no dph si určite z toho majetku neuplatnil...pretože ho kupoval od súkromnej osoby....čiže tam dph ani nebola...
Ak teda kúpil MV od občana, a toto vozidlo ide predať, kedže je platiteľom dph, predá ho s dph.
ekofin
21.09.11,08:52
Dobrý deň, chcem si len overiť, či uvažujem správne. Firma predala motorové vozidlo v marci 2011. Ohlásila na DÚ zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel. Žiadosť o vrátenie pomernej časti dane môže podať až po skončení zdaňovacieho obdobia r. 2011, t.z. v januári 2012, alebo môže požiadať aj teraz? Musí podať aj dňové priznanie za rok 2011 v tom januári 2012? Ďakujem.
JAJA11
21.09.11,08:58
Dobrý deň, chcem si len overiť, či uvažujem správne. Firma predala motorové vozidlo v marci 2011. Ohlásila na DÚ zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel. Žiadosť o vrátenie pomernej časti dane môže podať až po skončení zdaňovacieho obdobia r. 2011, t.z. v januári 2012, alebo môže požiadať aj teraz? Musí podať aj dňové priznanie za rok 2011 v tom januári 2012? Ďakujem.

Firma musí podať DP z MV za rok 2011. V súčasnosti sa daň neplatí dopredu, v tom januári 2012 bude musieť firma zaplatiť daň za tie mesiaceroka 2011, kedy automobil používala na podnikanie.
Luna
21.09.11,08:59
tz...že ak napr. szčo začal podnikat ako neplatca dph a zaradil svoje auto do podnikania ešte ako neplatca a v priebehu roka sa stal platcom a zaroven už ako platca chce auto predať nemusí ho predať s dph?

Neuplatňoval si si odpočet DPH pri nákupe auta.Takže nie si povinný ani odviesť DPH pri predaji auta.
JAJA11
21.09.11,09:07
Myslím, že toto nie je správne. Toto by platilo, ak by sa neuplatnila DPH, ktorá bola vyfaktúrovaná, ale zákon o DPH ju nepovolil odpočítať. Ak sa takéto vozidlo predáva a táto DPH nebola odpočítaná, tak ju predajca nemusí odviesť ani pri predaji auta.
V tomto prípade firma nakúpila auto od neplatiteľa DPH a preto si DPH nemohla uplatniť. Teraz, keď ho predáva a platí súčasný zákon o DPH, je povinný odviesť DPH pri predaji tohto auta.
ekofin
22.09.11,06:19
Ďakujem, vôbec som si neuvedomila, že daň sa platí pozadu, aj keď som hovorila o tom, že DP za rok 2011 sa podáva až v roku 2012. Takže ani nemá o čo požiadať, keďže daň zaplatená v januári 2011 bola vlastne daň za rok 2010. Ešte raz vďaka.
beatad
28.09.11,18:07
Dobrý deň, v publikácii Poradca 2010 som našla príklad, keď podnikateľ daroval plne odpísané PC nadácii a dph nemusel odviesť, lebo PC už nemalo zostatkovú cenu.
1.Môže SZČO predať za 1eur plne odpísaný majetok, ktorého OC bola 30000,-eur sro kde je konateľom?
2.Môže SZČO predať majetok ešte neodpísaný z dôvodu prerušenia odpisov(ak by odpisy neprerušil už by bol majetok plne odpísaný), za nižšiu ako zostatkovú cenu napr.za 1eur tiež pre sro kde je konateľom?
3.Musí SZČO predaj sro kde je konateľom majetok neodpísaný za zostatkovú cenu, alebo môže aj za nižšiu, ak preukáže cenovú ponuku z bazáru na nižšiu cenu?
V zákone o dani z príjmov som sa dočítala, že majetok môže predať za nižšiu cenu ako je zostatková a ZC bude daň.náklad. A PORADCA 5/2011, str.90, § 22 ods 8 z.o dph: Ak sú tovary a služby dodané platiteľovi dane s plným nárokom na odpočet dane, základ dane sa neurčí na základe trhovej ceny, aj keď je tovar alebo služba dodaná za výrazne nižšiu cenu.Samotný mechanizmus dane v takomto prípade zabraňuje daňovým únikom, pretože kupujúci si odpočíta len takú čiastku, ktorú dodávaľ odviedol do ŠR.-mám to chápať tak, že neodpísaný majetok môže szčo predať sro-konateľ aj za 1eur a nemusí dph zo zostatkovej ceny odviesť?
Ďakujem za pomoc, rozmýšľam čo s majetkom szčo ktorý zmrazil svoju činnosť a vykonava ju sro.
Zatiaľ majetok prenajíma sro. Ak by ste vedeli poradiť výhodnejšie riešenie, budem vďačná.
beatad
30.09.11,06:22
Vie mi niekto poradiť :( ?
JAJA11
30.09.11,06:38
Dobrý deň, v publikácii Poradca 2010 som našla príklad, keď podnikateľ daroval plne odpísané PC nadácii a dph nemusel odviesť, lebo PC už nemalo zostatkovú cenu.
1.Môže SZČO predať za 1eur plne odpísaný majetok, ktorého OC bola 30000,-eur sro kde je konateľom?
2.Môže SZČO predať majetok ešte neodpísaný z dôvodu prerušenia odpisov(ak by odpisy neprerušil už by bol majetok plne odpísaný), za nižšiu ako zostatkovú cenu napr.za 1eur tiež pre sro kde je konateľom?
3.Musí SZČO predaj sro kde je konateľom majetok neodpísaný za zostatkovú cenu, alebo môže aj za nižšiu, ak preukáže cenovú ponuku z bazáru na nižšiu cenu?
V zákone o dani z príjmov som sa dočítala, že majetok môže predať za nižšiu cenu ako je zostatková a ZC bude daň.náklad. A PORADCA 5/2011, str.90, § 22 ods 8 z.o dph: Ak sú tovary a služby dodané platiteľovi dane s plným nárokom na odpočet dane, základ dane sa neurčí na základe trhovej ceny, aj keď je tovar alebo služba dodaná za výrazne nižšiu cenu.Samotný mechanizmus dane v takomto prípade zabraňuje daňovým únikom, pretože kupujúci si odpočíta len takú čiastku, ktorú dodávaľ odviedol do ŠR.-mám to chápať tak, že neodpísaný majetok môže szčo predať sro-konateľ aj za 1eur a nemusí dph zo zostatkovej ceny odviesť?
Ďakujem za pomoc, rozmýšľam čo s majetkom szčo ktorý zmrazil svoju činnosť a vykonava ju sro.
Zatiaľ majetok prenajíma sro. Ak by ste vedeli poradiť výhodnejšie riešenie, budem vďačná.

Ťažko sa v tomto prípade radí. Ak sa jedná o ekonomicky závisle FO a PO, snažila by som sa dodržať ceny obvyklé na trhu - našla by som si inzeráty na podobné auto a toho by som sa držala.
Predať hmotný majetok za cenu nižšiu ako je zostatková cena nie je problém, môže sa to a uplatní sa celá zostatková cena. Ale znovu upozorňujem, že ak sa to týka závislých osôb, pri kontrole sa na to prihliada ako na špekuláciu a môže sa stať, že to neuznajú.
Prečo je problém predať to za tú zostakovú cenu? V podstate je základ dane 0, čo by nemal byť žiaden problém. Rovnako Aj pri predaji auta sa predsa iba zaplatí daň v jednej firme a vdruhej sa to dá do nákladov. Takže daňovo je to stále na 0,- :o
Iveta1
03.10.11,10:02
Dobrý deň, chcem sa opýtať: vzniká nejaká daňová povinnosť len pri výmene evidenčného čísla u firemného vozidla? - stratila sa tabuľka z evid.číslom, tak bolo nutné vymeniť za nové.
Treba nejaké oznámenie na DU?
dakujem
JAJA11
03.10.11,10:05
Dobrý deň, chcem sa opýtať: vzniká nejaká daňová povinnosť len pri výmene evidenčného čísla u firemného vozidla? - stratila sa tabuľka z evid.číslom, tak bolo nutné vymeniť za nové.
Treba nejaké oznámenie na DU?
dakujem

No ja by som asi listom oznámila zmenu ŠPZ, aby pri podávaniní DP nevznikli nezrovnalosti.
Iveta1
03.10.11,10:19
No aj ja som na to myslela, len na tom tlačive nie je o tejto situácii nič, predmet dan.povinnosti ostáva...no skúsim......dakjem
Tweety
03.10.11,10:21
No aj ja som na to myslela, len na tom tlačive nie je o tejto situácii nič, predmet dan.povinnosti ostáva...no skúsim......dakjem Jaja neodporúčila tlačivo, ale obyčajné oznámenie listom.
JAJA11
03.10.11,10:23
No aj ja som na to myslela, len na tom tlačive nie je o tejto situácii nič, predmet dan.povinnosti ostáva...no skúsim......dakjem

Práve preto píšem, že listom, tlačivo umožňuje len prihlásenie alebo odhlásenie. A na DÚ majú ŠPZ zaevidovanú. Pri podávaní DP by im to nesedelo a mohli by to brať, že ste zabudli auto odhlásiť a nové prihlásiť. Prípadne sa informovať na DÚ, či ten list stačí...
beatad
09.10.11,12:10
JAJA11,ďakujem za odpoveď v príspevku 22.
No ja som chcela znižiť ZD u FO .
Ale asi toto nebude ten správny spôsob...
pandorasbox
27.12.11,11:45
milí poraďáci, ak FO podnikajúca predá už odpísané auto zakúpené koncom roka 2003 právnickej osobe za 100€ - čo s tým môže urobiť DU?
má totiž pláne predať za tú cenu
PO odpisuje auto z hodnoty NC 100€? pekný deň
Tweety
27.12.11,11:49
milí poraďáci, ak FO podnikajúca predá už odpísané auto zakúpené koncom roka 2003 právnickej osobe za 100€ - čo s tým môže urobiť DU? Hm, a čo by s tým malo urobiť? Nič.
má totiž pláne predať za tú cenu
PO odpisuje auto z hodnoty NC 100€? pekný deň Veď už je odpísané, tak nerozumiem, aký odpis myslíš.
V texte.
pandorasbox
27.12.11,11:54
ďakujem. pýtam sa, či nevytkne DU výšku predajnej ceny - či nebude buzerovať, že prečo iba za...
auto je odpísané u subjektu, ktorý predáva. ale subjekt , ktorý auto nakupuje, odpisuje nákup auta za....
JAJA11
27.12.11,11:56
milí poraďáci, ak FO podnikajúca predá už odpísané auto zakúpené koncom roka 2003 právnickej osobe za 100€ - čo s tým môže urobiť DU?
má totiž pláne predať za tú cenu
PO odpisuje auto z hodnoty NC 100€? pekný deň

Ak sú to nezávislé osoby, tak nič.... Ak sú to závislé osoby, tak to môže DÚ pri daňovej kontrole FO zvýšiť daňový základ - určí sa cena obvyklá na trhu... PO bude odpisvať zo sumy, za ktorú to nadobudol...
Nechápem prečo tá špekulácia. Načo provokovať daňovákov. Nie je rozumnejšie predať to za obvyklú cenu (ak bude o niečo nižšia, nič sa nedeje)...
pandorasbox
27.12.11,12:25
ďakujem za odpovede, nie sú to špekulácie, ale platobná schopnosť PO. FO potrebuje peniaze, ale nechce čakať na autobazár. viem, vyznie to zvláštne, ale FO tej PO doteraz prenajímala to auto od zakúpenia MV a teraz im predáva...
iris07
05.01.12,10:56
Ahojte poraďáci, môžete mi poradiť? V septembri sme predali firmené auto a zabudli sme ho odhlásiť z dane z MV do 30 dní. Je lepšie poslať dodatočne odhlásenie a zaplatiť za 9 mesiacov alebo ho odhlásiť k 31.12. a zaplatiť daň za celý rok? Bol by s tým problém na DU? Diky moc
JAJA11
05.01.12,11:02
Ahojte poraďáci, môžete mi poradiť? V septembri sme predali firmené auto a zabudli sme ho odhlásiť z dane z MV do 30 dní. Je lepšie poslať dodatočne odhlásenie a zaplatiť za 9 mesiacov alebo ho odhlásiť k 31.12. a zaplatiť daň za celý rok? Bol by s tým problém na DU? Diky moc

Myslím, že neskoré odhlásenie nepokutujú, ale to asi závisí aj od DÚ. Treba si zistiť aká je pokuta za neskoré odhlásenie a koľko je tá dZMV za tie 3 mesiace. Podľa toho sa rozhodnúť...
greguska
10.01.12,17:16
nám dali pokutu, že sme neodhlásili auto načas, 66 €, a to bolo dodatočne po pár rokoch....
greguska
10.01.12,17:19
rada by som sa opýtala, predali sme auto, faktúra za predaj je vystavená 9.1.2012. Auto však bolo už pol roka v bazáre, ale sme ho neodhlasovali, viem, že sme mohli... Môžem ho teraz odhlásiť z daňovej povinnosti k 31.12.2011, aby sa mi už nemotalo v roku 2012 ? Stačí to oznámiť do 30.1.2012 ?
ďakujem za odpoveď :)
Tweety
10.01.12,17:20
rada by som sa opýtala, predali sme auto, faktúra za predaj je vystavená 9.1.2012. Auto však bolo už pol roka v bazáre, ale sme ho neodhlasovali, viem, že sme mohli... Môžem ho teraz odhlásiť z daňovej povinnosti k 31.12.2011, aby sa mi už nemotalo v roku 2012 ? Stačí to oznámiť do 30.1.2012 ?
ďakujem za odpoveď :) Môžeš.
Kristina27
21.01.12,08:37
SRO kúpila MV M1 od neplátcu DPH v r. 2010.
30.12.2011 ho vyradila z podnikania /ohlásené na DÚ/
9.1.2012 bolo prepísané na inšpektoráte na súkromnú osobu
Ide o to, že auto bolo predané za nejakú symbolickú cenu rodinnému príslušnikovi konateľa. Ako to mám účtovne dotiahnuť ohľadne predaja a DPH a vyradenia vozidla.
Môžem účtovať príjem z predaja a následne aj DPH v januári 2012?
Alebo to musím riešiť ešte 30.12.2011.
Ďakujem!
Tweety
21.01.12,08:41
SRO kúpila MV M1 od neplátcu DPH v r. 2010.
30.12.2011 ho vyradila z podnikania /ohlásené na DÚ/
9.1.2012 bolo prepísané na inšpektoráte na súkromnú osobu
Ide o to, že auto bolo predané za nejakú symbolickú cenu rodinnému príslušnikovi konateľa. Ako to mám účtovne dotiahnuť ohľadne predaja a DPH a vyradenia vozidla.
Môžem účtovať príjem z predaja a následne aj DPH v januári 2012?
Alebo to musím riešiť ešte 30.12.2011.
Ďakujem! Podstatné je, kedy bolo skutočne predané, ak v decembri, tak aj fa, resp. zmluva a účtovanie patria do decembra.Veď ste ho vyradili v dec. tak je ten mesiac asi správny, pre účtovanie a odvod dph.
Kristina27
21.01.12,08:49
"Nový majiteľ" ho mal už v decembri, takže účtovné prípady ako predaj a vyradenie bude v decembri.

A čo tá symbolická cena 500 eur? Tieto autá sa pohybujú cenovo okolo 1800 eur v bazároch.
Konateľ pochopiteľne nepredal auto svojej dcére /ZŤP/ za takú cenu.
Tweety
21.01.12,08:57
"Nový majiteľ" ho mal už v decembri, takže účtovné prípady ako predaj a vyradenie bude v decembri.

A čo tá symbolická cena 500 eur? Tieto autá sa pohybujú cenovo okolo 1800 eur v bazároch.
Konateľ pochopiteľne nepredal auto svojej dcére /ZŤP/ za takú cenu. A čo s tým? AK to bola predajná, zodpovednosť si nesie on. Ty zaúčtuješ to, čo je potrebné a ostatné Ťa netrápi. Zodpovednosť má sro.
Rozalka
21.01.12,08:58
§ 22
(8) Ak pri dodaní tovaru alebo dodaní služby osobám, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi, ktorý dodáva tovar alebo službu, je protihodnota nižšia ako trhová hodnota na voľnom trhu a príjemca plnenia nie je platiteľom alebo je platiteľom, ktorý pri tomto tovare alebo službe nemá právo na odpočítanie dane v plnom rozsahu, základom dane je trhová hodnota na voľnom trhu. Trhovou hodnotou na voľnom trhu je suma, ktorú by príjemca plnenia musel zaplatiť pri obstaraní príslušného tovaru alebo služby v tuzemsku na rovnakom obchodnom stupni ako na tom, na ktorom sa dodanie tovaru alebo dodanie služby uskutočňuje, nezávislému dodávateľovi tovaru alebo služby v čase tohto dodania za podmienok spravodlivej hospodárskej súťaže. Ak nie je možné zistiť porovnateľné dodanie tovaru alebo služby, trhová hodnota na voľnom trhu je
a) pri dodaní tovaru suma, ktorá nie je nižšia ako kúpna cena príslušného tovaru alebo podobného tovaru, a ak kúpna cena neexistuje, náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou príslušného tovaru v čase jeho dodania,
b) pri dodaní služby suma, ktorá nie je nižšia ako náklady na túto službu.
JAJA11
21.01.12,09:43
Podstatné je, kedy bolo skutočne predané, ak v decembri, tak aj fa, resp. zmluva a účtovanie patria do decembra.Veď ste ho vyradili v dec. tak je ten mesiac asi správny, pre účtovanie a odvod dph.

Ja sa chcem spýtať na možnosť, že auto vyradím z používania, ale v evidencii zostane. Na podnikanie ho už nepoužívam, tak som ho odhlásila z DzMV, ale ešte sa mi ho nepodarilo predať. Kedy je potom deň, kedy som povinná auto účtovať? Keď ho odhlásim z DzMV alebo až keď ho predám ? :o
Tweety
21.01.12,13:43
Ja sa chcem spýtať na možnosť, že auto vyradím z používania, ale v evidencii zostane. Na podnikanie ho už nepoužívam, tak som ho odhlásila z DzMV, ale ešte sa mi ho nepodarilo predať. Kedy je potom deň, kedy som povinná auto účtovať? O vyradení účtuješ vtedy, keď ho vyradíš, z evidencie, nie z používania. O vyradení z používania predsa nikde neúčtujeme. Ak ho predáš, budeš účtovať o jeho vyradení z evid. a zároveň o predaji. Keď ho odhlásim z DzMV alebo až keď ho predám ? :o V texte.
piplero
26.01.12,06:59
Prosim Vás vie mi niekto poradiť?
Na firme mám vedené dve autá.
1. Suzuki -má rok a uplatnil som si Dph(M1 trieda). Prihlásil som ho na daň z mot.voz.-cca 146eur
2. Fabia - má 6 rokov je už davno odpísaná. Pri prihlásení Suzuki ,som fabiu odhlásil z dane z mot.voz.(cca 80eur)- to znamená , že si nemôžem uplatňovať do výdavkov benzín, opravy ....( aj zakonnu poistu si nemôžem uplatniť????-neviem) - fabia je stale majetkom firmy.
A teraz ta otázka: Môžem odhlásiť suzuki z dane Mot.voz.,ak som si uplatnil odpočet dph? Dajme tomu na dva roky ho odhlásim z dane mot.voz. a naspäť prihlásim fabiu. Samozrejme suzuki bude stále majetkom firmy.( takto si uplatnim vydavky z fabie do nakladov-opravy je staršia a bude aj menšia daň z mot.voz.???? Za odpoveď Ďakujem
ESTER
26.01.12,16:02
Oznámenie o začatí alebo ukončení používania vozidla na podnikania môžeš uplatniť kedykoľvek v priebehu roka. Ak je fabia stále majetkom firmy tak ho prihlásiš a suzuki odhlásiš. Ak si uplatnil pri kúpe auta jednorazovo odpočet DPH tak to pri podávaní oznámenia nemá na to žiaden vplyv.
piplero
26.01.12,20:39
Ďakujem za odpoveď Ester. NO mám ďalšiu otázku s tým súvisiacu. Ak odhlásim suzuki z dane mot.voz.( no ostane majetkom firmy) čo bude s odpisom? Odpisujem suzuki 4 roky. Môžem do účtovníctva dať na konci roka ako výdavok odips , ak som ho neprihlásil na daň z mot.voz??? a čo zákonná poistka? Tá sa musí platiť každý rok- odhadujem , že nemôže ísť do výdavkov firmy.
JAJA11
27.01.12,06:07
Ďakujem za odpoveď Ester. NO mám ďalšiu otázku s tým súvisiacu. Ak odhlásim suzuki z dane mot.voz.( no ostane majetkom firmy) čo bude s odpisom? Odpisujem suzuki 4 roky. Môžem do účtovníctva dať na konci roka ako výdavok odips , ak som ho neprihlásil na daň z mot.voz??? a čo zákonná poistka? Tá sa musí platiť každý rok- odhadujem , že nemôže ísť do výdavkov firmy.

Toto by zaujímalo aj mňa. Kedysi bolo v zákone, že sa odpisoval iba majetok, ktorý sa používal na podnikanie, nestačilo aby bol zaradený. Teraz je v zákone, že sa odpisuje majetok, ktorý je zaradený v majetku firmy. Rovnako si myslím, že poistku je povinnosť platiť, či sa auto využíva alebo nie. Takže aj toto by mohlo byť nákladom. ??? :o