enave
07.06.11,12:19
Rada by som vás poprosila o radu. Nie som účtovníčka - som mzdárka - a vo financovaní škôl nie som celkom doma. Viem, že financie z prenesených kompetencií nemôžu byť použité na výplatu zamestnancov originálnych kompetencií.
Ale čo opačný prípad? Môže na konci kalendárneho roka riaditeľ školy vyplatiť odmeny z prostriedkov, ktoré mu na konci roka poskytla obec, aj zamestnancom ZŠ (prenesených kompetencií) - ale iba tým ktorí vykonávajú práce pre školské zariadenia (originálne kompetencie), no platení sú z prenesených kompetencií ZŠ? Jedná so o školníka, upratovačku, účtovníčku, zástupcu riaditeľa - ktorých platí ZŠ, ale vykonávajú práce samozrejme aj pre školský klub a jedáleň?
moska
08.06.11,06:25
ja v tom problém nevidím. Prečo by sa to nemohlo. V účtovníctve sa zmení kód zdroja.
GabiZ
08.06.11,06:42
Čo sa týka originálnych kompetencií, nie je problém. Pokiaľ obec má dostatok peňazí, aby vyplatila odmeny, prečo nie. Vždy je skôr opačný problém, pretože obec by mala vyčleniť 40% z podielových daní na školstvo a nie vždy to tak je, lebo nemusí. Stretávam sa práve s opačným prípadom, že nie je dostatok peňazí ani na platy zamestnancov financovaných z originálnych kompetencií.
enave
08.06.11,06:50
Ďakujem. Tam išlo o to, že na konci decembra dala obec škole cca 4.000 EUR, pričom na platy zamestnancov originálnych kompetencií treba za 12/2010 cca 2.000 EUR. Zbytok bol rozdelený ako odmeny zamestnancom orig.kompentencií a časť aj zamestnancom ZŠ ktorí vykonávajú práce pre školské zariadenia.
Obec v tom po polroku odrazu vidí problém - tvrdí, že peniaze mali byť vrátené späť obci.
Bol potrebný súhlas zriaďovateľa, aby ich mohol riaditeľ použiť aj na odmeny pre takýchto zamestnancov?
eby
14.06.11,08:25
Mali by ste to mať uvedené v smernici o vedení účtovníctva. Myslím si však, že to dokážete obhájiť aj pracovnými náplňami daných zamestnancov - určite tam majú uvedené činnosti, ktoré vykonávajú aj pre originálne kompetencie.
moska
14.06.11,08:50
Neviem ako sledujete čerpanie podľa dotácií. Treba si urobiť prehľad čerpania podľa jednotlicých dotácií. Ako potom viete podľa zostatku na účte, že koľko je PK, koľko Ok, koľko zostatok zo vzdelávacích poukazov, dopravného,, školských pomôcok...
Ak vidím, že na konci roka mi ostávajú PK, alebo je viacej čerpané, tak si urobím interný doklad a preúčtujem niektoré výdavky tak aby to sedelo. Samozrejme to dám na papier a dám podpísať štatutárovi jednotlivé položky ktoré som preúčtovala a kam.
Veď ak by mi ostali PK a ja nemám toľko na účte, tak s tým musím určite niečo urobiť. Ak by mi ostali na bežnom účte peniaze, tak to urobím tak, že mi ostali PK a tie mi musí zriaďovateľ vrátiť a ja ich musím minúť na prevádzku do 31.03.
V žiadnom prípade by som to zriaďovateľovi nenechávala. Len sa musíte s tým potrápiť a vysvetliť zriaďovateľovi, že je to takto ako ste zaúčtovali.
eby
14.06.11,09:35
ok, aj my to takto robíme.
medved
14.06.11,09:45
ok, aj my to takto robíme.

Ja si robím analytiku na výdavkovom účte, tak potom presne viem zostatky, ktoré patria OK a PK.
moska
14.06.11,10:20
ja si robím tabuľku v exceli - prikladám ak niekomu pomôže. Robím viacej subjektov, niekde je to jednoduchšie, niekde zložitejšie. Najviac je toho v ZŠ Školská, tak si pozrite tú školu. Je to vlastne z čerpania, doplním si výšku dotácie a podľa vzorca mi to prepočíta. Je to presne na zostatok účtu, ak mi to nesedí, tak hľadám chybu. Nedržte sa toho ako písma svätého, lebo každý si to musí upraviť na svoje podmienky. Ja priebežne tiež upravujem vzorce. Zostatky OK mi musia tiež sedieť na zostatok účtu 354.
Ak má niekto nejaký nápad na vylepšenie, rada sa priučím, tak nech napíše.
Irona
12.09.11,04:14
K téme použitia finančných prostriedkov prenesených kompetencií na originálne pripájam tento príspevok:
Finančné prostriedky, ktoré dostáva zriaďovateľ školy podľa zákona č. 597/2003 na mzdy a prevádzku základnej školy, nemožno v žiadnom prípade použiť na financovanie miezd a prevádzkových nákladov spojených s činnosťou ZUŠ, jazykových škôl, materských škôl a školských zariadení (teda ŠKD a školskej jedálne).
V prípade, ak ten istý zamestnanec vykonáva činnosti pre ZŠ, ale aj napr. pre MŠ, ŠKD a zariadenie školského stravovania, ktoré sú súčasťou ZŠ, je potrebné uviesť rozsah pracovného úväzku vykonávaného v ZŠ a osobitne v školských zariadeniach (originálne kompetencie spolu) v pracovnej náplni tohto zamestnanca.
Pri financovaní prevádzkových nákladov je potrebné rozúčtovávať finančné náklady pre ZŠ (z prostriedkov určených na prenesené kompetencie) a finančné náklady spojené s prevádzkou ŠKD, zariadenia školského stravovania, ... (z prostriedkov pre originálne kompetencie).
Ináč, veľmi pekný článok k problematike financovania regionálneho školstva je v aktuálnom vydaní Verejnej správy č. 9/2011.