stewan
07.06.11,13:30
Zdravím Vás,

V minulom roku mi známy ponúkol spolufinancovanie kúpy ojazdeného vozidla bez nároku vrátenie finančnej hotovosti. Nespisovali sme si žiadne dohody ani prehlásenia. Zriadil si trvalý príkaz a čiastka mi prišla na účet a ja som splácal požičku.
Dnes, odomňa žiada späť peniaze ktoré mi vyplatil a trvá na tom že mi ich požičal. Najal si právnika.
Viete mi poradiť ako mám postupovať, čo urobiť a či mám nejakú šancu z toho nejako vyklúčkovať. Prípadne čo mi hrozí ak mu ich nevrátim. Kúpu vozidla navrhol on.
misoft
07.06.11,14:39
1. problém: nič nie je na papieri - spolufinancovanie.
2. problém: on má výpisy, že ti peniaze posielal, ty si ich na účet dostal
3. problém - na koho je auto napísané, na koho je písaná kúpna zmluva automobilu? Ak na teba, žiaľ, nevykrútiš sa, pretože ty si platil zo svojho za toto, čo máš ako vlastník.

Potrebné ďalšie doplňujúce údaje:
Ste spoluvlastníci vozidla? Je to evidenčne podchytené? Poplatky spojené s užívaním vozidla platíte spoločne, alebo len ty sám? Užívaš vozidlo ty, alebo obaja?
stewan
07.06.11,14:49
Auto splácam ja, ale nie je písané na mňa. Je na manželku. Neexistujú žiadne písomnosti. On má výpisy.
KEJKA
07.06.11,16:51
tak máš problém aj ak to auto je písané na manželku.
On má dôkaz, že poslal peniaze na tvoj účet. TY nemáš dôkaz o darovaní ani o vrátení. Zažaluje ťa pre bezdôvodné obohatenie a budeš to splácať.
stewan
07.06.11,16:59
Ae tie peniaze posielal dobrovoľne, to sa nič nedá urobiť ako to dokázať ?
Gina Er
07.06.11,17:05
Ae tie peniaze posielal dobrovoľne, to sa nič nedá urobiť ako to dokázať ?
nemáš nejakého svedka? nikto pri tom nebol,keď ste sa ústne dohodovali?
stewan
07.06.11,17:30
Samozrejme svedka mám, manželku. Ale je to tvrdenie proti tvrdeniu.A zákon takúto možnosť asi neakceptuje.
Povedzme, že Vám darujem 100 euro a o mesiac ich budem pýtať späť aj s úrokmi. To fakt zákon nijako neošetruje ?
Chobot
07.06.11,20:45
Samozrejme svedka mám, manželku. Ale je to tvrdenie proti tvrdeniu.A zákon takúto možnosť asi neakceptuje.
Povedzme, že Vám darujem 100 euro a o mesiac ich budem pýtať späť aj s úrokmi. To fakt zákon nijako neošetruje ?

Zákon chráni najmä veriteľa. Predpokladá sa, že ak ti niekto niečo dobrovoľne daruje, tak sa to podchytí písomne v darovacej zmluve. Ak dostaneš peniaze, tak treba preukázať účel. Ak nie je účel (napr. predal si mu nejakú vec), tak ide o bezdôvodné obohatenie a peniaze je treba vrátiť.

Mali ste spísať zmluvu o nenávratnej pôžičke, alebo niečo podobné. Teraz si v nevýhode.